PALUBA
March 29, 2024, 04:11:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Henschel Hs-129  (Read 1292 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« on: November 19, 2021, 05:39:32 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Fabrika aviona Henšel formirana je 30. marta 1933. godine, kada je vlasnik firme, Oskar Henšel, uz podršku nacističkih vlasti odlučio da se preorijentiše sa proizvodnje lokomotiva na proizvodnju aviona. Kompanija je osnovana u Kaselu, ali je do kraja godine preseljena u Šonefeld, 18 km jugoistočno od Berlina. Danas je na tom mestu sekundarni berlinski aerodrom, koji je svoj život započeo kao aerodrom kompanije Henšel, sa tri poletno sletne staze dužine 800 metara. Henšelov prvi avion bio je jednomotorni, jednosed, parasol, sportski avion oznake Hs 121, koji je prvi put poleteo 4. januara 1934. godine.

Prvi, nazovimo ga vojnim vazduhoplovom, bio je Hs 122, izviđački jednomotorni avion, parasol; proizveden je u maloj seriji za potrebe nemačkog ratnog vazduhoplovstva u narastanju. Nakon njega je usledio obrušavajući bombarder, dvokrilac, onake Hs 123, koji je utro put za čuvenu Junkersovu Štuku. Posle Hs 123 na red je došao Hs 124, eksperimentalni dvomotorni brzi bombarder. Hs 125 je bio niskokrilna verzija Hs 121, dok je Hs 126 bio modernija verzija aviona Hs 122, koji je masovno korišćen za zadatke izviđanja na malim daljinama. Malo poznati Hs 127 je bio modernija verzija Hs 124 koji je imao bolje karakteristike od ranih modela Meseršmitovog Bf 109, ali je završio samo na prototipu. Nakon njega je projektovan eksperimentalni visinski Hs 128, koji je izrađen u dva primerka i koji će naslediti model Hs 130. Hs 129, o kome će ovde biti reči, projektovan je kao izviđački avion.

Nakon eksperimenata sa avionima u Španiji, gde su korišćeni Henšelov Hs 123 i Junkersov Ju 87, nemačko Ministarstvo vazduhoplovstva raspisuje konkurs za jednosedi, teško naoružani i oklopljeni jurišni avion, namenjen za uništavanje neprijateljskih otpornih tačaka. Bilo je predviđeno da avion koristi dva dvanaestocilindrična linijska motora Argus As 410; korišćenjem dva motora obezbeđivana je borbena žilavost jurišnog aviona.

Na konkurs su se sa projektima javile dve kompanije: Focke Wulf i Henschel; Focke Wulf je predložio nešto modifikovanu verziju izviđačkog aviona Fw 189 Uhu, sa potpuno oklopljenom kabinom, naoružan sa dva topa kalibra 20 mm u krilima.

Henšel se na konkursu pojavio sa Hs 129, delom glavnog Henšelovog konstruktora, Fridriha Nikolausa. Predložen je mali monoplan, niskokrilac, pogonjen sa dva motora Argus As 410. Kokpit je bio oklopljen pločama debljine od 6 do 12 mm, međusobno spajene varenjem; sam oklop kokpita je težio oko 450 kg. Standardno naoružanje aviona bila su dva topa MG151/20 kalibra 20 mm i dva mitraljeza MG17 kalibra 7,9 mm.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Naručena su tri prototipa, od kojih je prvi, oznake Hs 129 V1 poleteo početkom 1939. godine. Druga dva prototipa, Hs 129 V2 i V3, bili su slični prvom i nakon njih je usledila mala serija predserijskih aviona, oznake Hs 129 A-0. Ovi avioni su po proizvodnji bili raspoređeni u sastav 5. eskadrile 2. skvadrona, gde je vršeno njihovo trupno ispitivanje. Izveštaji svih pilota koji su leteli na njima bili su nepovoljni; avion je ocenjen kao avion sa nedovoljno snage, teško upravljiv, sa vrlo ograničenim pregledom iz kokpita. Predloženo je napuštanje ovog projekta; međutim, predserijski avioni su smatrani dovoljno dobrim da se isporuče rumunskom ratnom vazduhoplovstvu na Istočnom frontu i školskoj jedinici nemačkog Luftvafea u Parizu (Orli).

Nakon nepovoljnih ocena sa testiranja aviona serije Hs 129 A, inžinjer Nikolaus je izradio potpuno novi projekat, Henschel P/76. Ovaj model je bio nešto većih dimenzija i bio je pogonjen snažnijim motorima. Međutim, zbog hitne potrebe za jurišnim avionima, nemačko Ministarstvo vazduhoplovstva nije odobrilo odlaganje koje bi bilo neophodno zbog priprema alata za proizvodnju novog modela. Stoga je Henšelu naređeno da proizvede modifikovanu verziju aviona Hs 129 A-0, pogonjenu zarobljenim francuskim radijalnim motorima Gnome Rhone 14 M, nadajući se da će ugradnjom snažnijih motora biti unapređene letne karakteristike aviona. Avion sa novim motorima dobija i novu oznaku, Hs 129 B.

Mala serija od sedam primeraka Hs 129 B-0 proizvedena je krajem 1940. godine; nova verzija aviona je imala znatno bolje letne karakteristike, mada problemi sa upravljivošću nisu u potpunosti otklonjeni. Pored ugradnje novih motora, Hs 129 B je imao i nešto veći poklopac kokpita. Prvi serijski avion, Hs-129 B-1 je proizveden decembra 1941, dok je isporuka nemačkim jedinicama započeta početkom 1942. godine.

Tokom 1942. godine je proizvedeno 219 primeraka B-1, a tokom proizvodnje vršene su modifikacije sa ciljem proširenja dijapazona naoružanja i ubojnih sredstava kojim bi se avion naoružavao. Tako je Hs 129 B-1/R1 pored dva mitraljeza kalibra 7,9 mm i dva topa kalibra 20 mm imao dodatne dve bombe SC-50 mase po 50 kg ili dva klastera sa po 48 protivpešadijskih bombica SD-2, mase po dva kilograma. Najrasprostranjenija verzija aviona bila je Hs 129 B-1/R2 dodatno naoružana topom MK 101 kalibra 30 mm, borbenog kompleta od 30 granata. Hs 129 B-1/R3 je imao dodatnih četiri mitraljeza kalibra 7,9 mm pod trupom; verzija R4 je mogla da ponese četiri bombe SC-50, jednu SC-250 ili klaster sa 96 bombica SD-2, dok je R5 bila izviđačka verzija, opremljena kamerom Rb 20/30, zbog čega je borbeni komplet municije bio nešto umanjen.

Prva jedinica naoružana avionima Hs 129 B-1 bila je 4. eskadrila novoformiranog 2. skvadrona 1. vazduhoplovnog jurišnog puka. Ova jedinica je 28. marta 1942. primila 16 novoproizvedenih aviona, da bi početkom maja 1942, nakon završene obuke, bila poslata na Istočni front. Međutim, do tada je brojno stanje novih aviona palo na 12 komada, od kojih je dve trećine bilo operativno. Na Istočnom frontu, jedinica se našla pod komandom 4. vazduhoplone flote, u južnoj Rusiji. Ova jedinica je bila vrlo raznoliko naoružana: Hs 123, Hs 129 i Bf 109.

Sledeća jedinica naoružana Henšelima Hs 129 dospela je na severnoafričko ratište; i oni su u Afriku stigli sa smanjenim brojnim stanjem aviona, svega osam primeraka, od  kojih je svega polovina bila upotrebljiva. Problem sa ispravnošću vezan je za upotrebu francuskih motora, koji su bili izuzetno osetljivi na prašinu i pesak, te bi nakon svega par borbenih letova bili povlačeni iz upotrebe. Dva od četiri ispravna aviona zarobljena su nakon prinudnih sletanja, dok je ostatak prebačen u Tripoli gde su bezuspešno vršeni pokušaji pravljenja filtera za pesak. Nakon savezničkog zauzimanja Tripolija, avioni su zapaljeni, a jedinica se povukla u Italiju (Bari), gde je nakon prenaoružavanja upućena na istok.

Pod uticajem ovog debakla, eskadrila iz sastava 2. skvadrona 2. vazduhoplovnog jurišnog puka je sredinom decembra prebačena u Tunis. Ova eskadrila, oznake 8/Sch.G 2, primila je sedam aviona Hs 129 B i početkom februara 1943. postala operativna u okviru Flieger Fujrer Tunis. Ova jedinica je bila malo uspešnija od prethodne, ali iako je februara brojala deset, a aprila šesnaest aviona – broj ispravnih aviona je bio u stalnom opadanju. Maja 1943, eskadrila prebazira na Sardiniju, gde leti u okviru Flieger Fuhrer Sardinia, da bi jula 1943. prebačena na Ruski front, pridruživši se jedinicama 1. i 2. vazduhoplovnog jurišnog puka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Hs 129 u Tunisu, maja 1943.

Nemci su tokom septembra 1942. godine formirali posebnu vazduhoplovnu jedinicu naoružanu avionima Hs 129; nazvali su je Panzer Jager Staffel of Jagdgeschwader 51 „Molders“. Razlog za formiranje ovakve jedinice leži u pojavi sovjetskih tenkova KV-1, KV-2, T-34 i strahu među Nemcima kada su se sovjetski tenkovi pokazali kao superiorniji u odnosu na nemačke tenkove Pz.Kw. III i Pz.Kw. IV koji su se tada nalazili u naoružanju nemačkih oklopnih divizija. Zbog toga su sve eskadrile naoružane Henšelima Hs 129 stavljene pod jedinstvenu komandu, zvanu Fuhrer der Panzer Jager. Pored 4. i 8. eskadrile 1. puka, 4. i 8. eskadrile 2. puka i eskadrile „Molders“, naoružanih sa Hs 129, među ostalim jedinicama pod komandom Fuhrer der Panzer Jager bile su i jedinice naoružane sa Ju-87 (Panzer Jager Staffel), Bf-110 (1/ZG) i Ju-88 (Staffel 92).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Početkom jula 1943, četiri od pet eskadrila naoružanih sa Hs 129, pod komandom kapetana Bruna Mejera, učestvuje u operaciji Citadela – čuvenoj Kurskoj bici. Tako su četiri eskadrile naoružane Henšelima (64 aviona) 8. jula uspele da zaustave iznenadni napad sovjetske oklopne brigade, čime je spašen bok 2. SS korpusa. Eskadrile su dejstvovale u talasima; dok je jedna eskadrila napadala tenkove, dve su u razmaku vremena doletale nad bojište i prelazile u napad, dok se četvrta vraćala ka aerodromu radi popune ubojnim sredstvima. Napadi su se izvodili u bok ili zadnji deo tenkovske kolone, gde je tenk bio najosetljiviji. Nemci su tokom operacije Citadela izvršili 37 421 avio poletanja; oborili su 1735 sovjetskih uz gubitak 64 sopstvenih aviona. U borbama je upotrebljeno 20 000 tona ubojnih sredstava, kojima je uništeno 1100 tenkova i 1300 vozila.

Sovjeti su krajem 1942. godine krenuli sa masovnijom upotrebom odličnih KV i T-34 tenkova; do tada su korišćeni u podršci pešadijskih divizija. Formirani su tenkovski bataljoni koji su brojali oko 65 tenkova i kao taki su pravili ozbiljne probleme nemačkim oklopnim divizijama. Oba tenka, i KV i T-34, su mogli da izdrže dejstvo topa MK101 kalibra 30 mm, koji su koristili Hs 129 B-1/R2. U stvari, problem je bio probiti sovjetski čeoni oklop i tenkovskim topovima sa Pz.Kw. III i IV. U skladu sa tim, Nemci su za potrebe prenaoružavanja aviona Hs 129 izvršili testiranja topova MK103 kalibra 30 mm, BK 37 kalibra 37 mm i BK 5 kalibra 50 mm. Testovi su rezultirali uvođenjem nove serije aviona, onake B-2, naoružane isključivo topovima. Pre uvođenja ove verzije, avioni B-1 su naoružavani avio bombama SD-4 koje su imale kumulativnu bojevu glavu i bile sposobne da probiju oklopnu zaštitu sovjetskih tenkova.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Hs 129 B-2

Nemci su predložili četiri podverzije modela Hs 129 B-2: prva, Hs 129 B-2/R1 kome su  mitraljezi MG17 kalibra 7,9 mm zamenjeni mitraljezima  MG131 kalibra 13 mm, druga Hs 129 B-2/R2 naoružana topom MK 103 kalbra 30 mm pod trupom, treća Hs 129 B-2/R3 naoružana protivtenkovskim topom BK 37 kalibra 37 mm i poslednja, Hs 129 B-2/R4, koja je bila i najinteresantnija podverzija. Ova verzija se može smatrati i eksperimentalnom verzijom, s obzirom da je naoružana protivoklopnim topom PaK 40, kalibra 75 mm. Top je bio smešten u velikom podtrupnom nosaču. Nakon uspešnog testiranja, Nemačka je juna 1944. krenula sa proizvodnjom modela pod oznakom Hs 129 B-3.  Ovaj model se razlikovao od pređašnjih po tome što je bio naoružan topom istog kalibra, ali modela BK 75, koji je u suštini bio vrlo sličan topu PaK 40, s tom razlikom što je PaK 40 bio pokretan mehanički, a BK 75 elektro-pneumatski. Vreme između dva opaljenja topa iznosilo je 1,5 sekundu.

Prva tri aviona Hs 129 B-3 isporučena su nemačkim snagama početkom avgusta 1944. Testovi su završeni nakon mesec dana, tak oda je krenula proizvodnja serije od 25 aviona; ovi avioni su isporučeni u zimu 1944-45. godine i njima su bili naoružane 10. i 14. eskadrila 9. puka jurišne avijacije. Ovi avioni su uspešno upotrebljavani u protivoklopnim dejstvima, čak i protiv sovjetskog teškog tenka IS. Marta 1945. su nastupili problemi sa snabdevanjem jedinica gorivom, što je za rezultat imalo prizemljenje aviona.

Sredinom 1944, sa napredovanjem sovjetske PVO i lovačke avijacije, avioni Hs 129 sa svojim letnim karakteristikama postaju neadekvatni za dalju upotrebu u ulozi protivoklopnog aviona; jedinice su trpele velike gubitke u iskusnim pilotima, tako da je bilo nemoguće održavati potreban nivo stanja popune letačkih jedinica. Želeći da poprave karakteristike letelica, izrađeno je nekoliko studija. Međutim, koliko god je bio dobar zmaj aviona, to je bilo nemoguće ugraditi stvarno snažne motore koji bi znatno poboljšali letne karakteristike aviona. Jedna od najinteresantnijih studija je predviđala ugradnju dva motora Isotta-Fraschini Delta, snage po 900 KS. Podverzija C-1 ovog aviona je trebala biti naoružana topovima kalibra 30 mm, u daljinski upravljivim kupolama pod trupom. Jedan od aviona je imao ugrađeno izbacivo sedište, drugi je imao bacač plamena, treći oklopljeni kokpit itd, što su sve bili projekti u startu osuđeni na propast.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

TT karakteristike (Hs-129 B-2)
Posada 1
Dužina 9,75 m
Raspon krila 14,20 m
Visina 3,25 m
Površina krila 29 m2
Masa praznog aviona 4 020 kg
Maksimalna poletna masa 5 250 kg
Pogon 2 h Gnome-Rhône 14M, snage po 700 KS
Maksimalna brzina 407 km/č
Dolet 690 km
Plafon leta 9 000 m
Brzina penjanja 8,1 m/s
Naoružanje 2 x 7.92 mm MG17, kod kasnijih modela od 1943. do 1944. su zamenjeni mitraljezima MG131 kalibra 13 mm 2 x 20 mm MG151/20 4 x 50 kg bombi na podtrupnim nosačima ili top MK 101 kalibra 30 mm 2 x 50 kg bombi na potkrilnim nosačima


* A-captured-Henschel-Hs-129-B-1-at-Freeman-Army-Airfield-Indiana-1946-768x336.jpg (47.15 KB, 768x336 - viewed 3 times.)

* hs129-1.jpg (36.84 KB, 576x275 - viewed 2 times.)

* Henschel_Hs_129_5PzSG1_TunisMay1943.jpg (3303.17 KB, 4156x3097 - viewed 4 times.)

* hs129-presek.jpg (501.72 KB, 2069x1359 - viewed 3 times.)

* Henschel-Hs-129b-2-Tank-Hunter-and-pilot-Rudolf-Heinz-Ruffer-768x482.jpg (82.68 KB, 768x482 - viewed 4 times.)

* Henschel_hs-129B.svg_.png (140.53 KB, 687x898 - viewed 4 times.)
« Last Edit: August 11, 2022, 10:52:51 am by Rade » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: January 08, 2022, 02:39:42 pm »

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 24 queries.