PALUBA
April 16, 2024, 03:16:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Nastavni film - Ponašanje starešine JNA  (Read 11740 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 964


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« on: August 07, 2012, 08:46:05 pm »

Nastavni film - Ponašanje starešine JNA



Zanimljivo mi je za kesu. To nisam znao. Smiley

Pitanje za poznavaoce. Da li je u uniformi dozvoljeno voziti bicikl ili motobicikl.
Takođe da li je dozveljeno nošenje naočara za suce.

Sve ovi mislim da nigde nije precizno definisano, ali stvarno je ružno videti starešinu da ide na posao sa bicklom.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1 on: August 07, 2012, 08:49:32 pm »

U Ljubljani su straješine često dolazile na posao sa biciklom, naravno u uniformi. Kod nas to nije bilo ništa neobično.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #2 on: August 07, 2012, 08:55:44 pm »

 Za najlon kesu mi je ok . Za dolazak na posao biciklom u uniformi, isto. Već smo imali diskusiju na Forumu o dolasku starešina na posao upšte u uniformi. Lično moje mišljenje je : da, ako se držimo propisa ( bez kesa, biciklova i ostalih gluposti!) Treba da se starešine PONOSE uniformom i dolaze na posao, i koriste je uopšte u svečanim prilkama, na raznoraznim dešavanjima gde su kao propadnici društvene zajednice pozvani.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3 on: August 07, 2012, 09:01:59 pm »

Moj otac pedesetih godina prošlog stoljeća u centru Banja Luke, ispred Banskog dvora. Sa biciklom.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Išao je tada na posao svaki dan oko dva kilometra. Do VP 2908, ŠCOMJ.


* 25a.jpg (535.62 KB, 1100x1541 - viewed 414 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #4 on: August 07, 2012, 09:21:54 pm »

Није никада било забрањено возити бицикл или мотоцикл. Шта више, постојале су службене бицикле и мопеди у већим касарнама за дежурног, да може да обиђе јединице или стражу. Посебно у РВ и ПВО. Зашто би било ружно? Као дете памтим да је већи број старешина на нишки аеродром долазио и одлазио бициклама. једино ми је било смешно што су штипаљкама затезали доњи део ногавица панталона. Ваљда да их ланац не ухвати или да се испрљају.

Ношење наочара за сунце, средином 70-тих је било одобрено само онима којима је то лекар препоручио. Осталима забрањено. Мислим да је Правилом службе ЈНА из средине 80-тих то избачено или нико није поштовао. Узгред ово јесте било без везе. Ја сам као питомац носио наочаре за сунце и нико ме није дирао.
Било је забрањено носити кесе, као и веће торбе и кофере. Знам да су се старешине буниле због кеса јер ако купиш нешто убаце ти то у кесу. Чак и у војној продавници (где се куповала службена униформа). Постављало се питање како нешто банално да донесеш, посебно ако је забрањено било да носиш кесе, цегере и сличне торбе.

Још нешто око стројевих радњи: није се поздравља руком (заправо никако) приликом прелажења улице. Не поздравља се када војно лице води пса или копитара (коња).

Филм је снимљен делом скривеном камером,а делом са глумцима (део су старешине , део глумци). Гледање овог филма је било обавезно. Они који су уснимљени су се врло непријатно осећали. тада није било закона о заштити личних података.

Ма јесмо били девијантни и иделошко-политички несвени: пили смо, пушили у месту и покрету, играли карте, пипкали собарице, држали чачкалицу у зубима, носили кесе и зембиље... Wink Данас је све то наравано превазиђено, све је по НАТО стандардима. А тога тамо нема. Cool


На око 7:00 појављује се цивилни полицајац(саобраћјац) приликом увиђаја саобраћајног удеса. Обратите пажњу како носи пиштољ.

Канцеларија на 14:01 је типична канцеларија у зградама ССНО. Намештај и све остало остало је исто у већини све до 1999. године.

Постоји и сличан филм о понашању војника.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 964


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #5 on: August 07, 2012, 09:36:29 pm »

Quote
Није никада било забрањено возити бицикл или мотоцикл. Шта више, постојале су службене бицикле и мопеди у већим касарнама за дежурног, да може да обиђе јединице или стражу. Посебно у РВ и ПВО. Зашто би било ружно? Као дете памтим да је већи број старешина на нишки аеродром долазио и одлазио бициклама. једино ми је било смешно што су штипаљкама затезали доњи део ногавица панталона. Ваљда да их ланац не ухвати или да се испрљају.

Nisam imao nameru nikoga da vređam ili omalovažavam, nego nekao vožnja bicikla izaziva svečanu uniformu manje svečanom, ako se tako može reći. Isto važi i za motor. Ne mislim na vojne motore već na APN4 motor recimo. Eto o tome je reč.
Kaže se i u filmu da je standard starešine takav da sebi može da priušti automobil, pa nekako i tu kao da se između redova kaže, ma kupi kola, imaš i možeš za toliko, ti si ogledalo ovog društva. Barem sam ja to tako shvatio. Smiley

Znaš li neke koje su uhvaćeni na delu Džumba. Smiley
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #6 on: August 07, 2012, 09:42:05 pm »

Milicajci su osamdesetih godina na onakav način nosili pištolje. Pištolj je bio s dvije kvačice zakačen za remen kroz šuplji džep.
Tako se nosio i pendrek. Tada je milicija imala kratku dolamicu mjesto nekadašnjeg šinjela.
Ovaj film biti će aktualan dok je svijeta i vijeka. Gledao sam neke slične dok sam bio u ex vojsci. Ljudi se opuste i potrebno ih je ispraviti da neprilična ponašanja ne prijeđu u opću naviku. Većina prikazanih primjera ipak ne spadaju u drastično kršenje općeg izgleda i ponašanja. Reklo bi se da je to ležernije ponašanje. Prošlo je od tada više od 30 godina a danas je moguće i presvući se na radnom mjestu. Simpatičan je onaj dečko s crvenim bičvama. Tipičan primjer koji će trajati dok je svijeta, vijeka i vojski.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #7 on: August 07, 2012, 10:05:20 pm »

Nisam još pogledao film, ali pročitah postove. Pogledaću kad stignem.

Po mome, nošenje uniforme je ipak nešto što ne nosi svako i svakako. Mislim na službenu (paradnu). Kod
Mornarice, plavu, bijelu, kaki. I tu ne dolaze u obzir bilo kakvi "dodaci" tipa kesa, kišobrana, džakova, bicikala itd.
Što se tiče sunčani naočala, ni to neće trpjeti ni jedan komadant, ako imalo ima soli u glavi. Kakvih sve
oblika ima i kad bi se to dozvolilo taj stroj bi izgledao bože me sačuvaj.

U prilici kad je na vojnom licu radna ili ratna (maskirna) uniforma, e onda bi toga dosta moglo da se i koristi
uz uniformu. Ali u takvoj situaciji i rijetko je ko van vojnog kruga ili terena, a onda je sve jedno..
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #8 on: August 08, 2012, 04:09:51 pm »

Po pitanju suncanih naocara u stroju nije uredu nositi ih. Ali van stroja nebi trebalo da postoje ogranicenja.

Inace raketasi (PVO) su ih nosili zbog osetljivosti ociju dok su bili na dezurstvima. Provodilo se puno vremena u zamracenim kabinama gledajuci ekrane. U pauzama kada izadju na dnevo svetlo nije bilo prijatno bez naocara.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #9 on: August 09, 2012, 08:46:21 am »

Evo, nama na DTM-ovima na Katarini je bilo dozvoljeno nositi sunčane naočale u navigaciji, kod različitih radova po brodu (prekretanje, popravci, čiščenje...), u slobodno vrijeme na brodu i oko broda, a nikako u stroju i sličnim "oficielnim manifestacijama". Isto je važilo za oficire.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #10 on: August 09, 2012, 08:54:18 pm »


 Ni u 17. BTČ na postrojavanjima nije bilo "prikladno" nositi " sunčanice". U ostalom vremenu nam se tolerisalo.  Govorim o dobu krajam osmadestih pa na dalje. Naročito leti, u vožnji, I. motoristi i kormilaru.
Logged
zatvorenik
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #11 on: December 14, 2012, 02:42:32 pm »

Nastavni film - Ponašanje starešine JNA

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/t1oSgidrUA4?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Zanimljivo mi je za kesu. To nisam znao. Smiley

Pitanje za poznavaoce. Da li je u uniformi dozvoljeno voziti bicikl ili motobicikl.
Takođe da li je dozveljeno nošenje naočara za suce.

Sve ovi mislim da nigde nije precizno definisano, ali stvarno je ružno videti starešinu da ide na posao sa bicklom.


Lijep pozdrav poštovana gospodo!
Imam jedno pitanje. Da li netko možda ima ili zna gdje na internetu ima verzija pjesme Po šumama i gorama koja svira na kraju ovog filma.
Unaprijed zahvaljujem!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #12 on: December 14, 2012, 07:17:15 pm »

Верујем да ћеш то овде пронаћи, само буди упоран.

http://jugozvuk.blogspot.com/search/label/Dan%20Pobede

Ако није у овом делу, са леве стране сјата имаш "ознаке" где си наведене разне теме па потражи. Може бити под "војничка музика, "Дан Борца" и сл.,
« Last Edit: December 14, 2012, 07:57:29 pm by dzumba » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #13 on: December 14, 2012, 07:27:42 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/l7AEvrzwjO8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/bCWbvRrVZVY?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/_Ocmkv0xSmE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
zatvorenik
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #14 on: December 16, 2012, 10:13:30 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/l7AEvrzwjO8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/bCWbvRrVZVY?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/_Ocmkv0xSmE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Solaris hvala na trudu, ali ja tražim baš ovu verziju koja svira na kraju ovog filma. To je meni se čini instrumentalna verzija i u izdvedbi nekog orkestra. Ja sam inače prekopao cijeli Youtube, al ove verzije nema.
Idem prekopati ovo što je Džumba postavio, valjda ću naći.
Gospodo hvala na trudu!Ako se još netko sjeti gdje bi moglo biti nek javi..
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 23 queries.