PALUBA
March 28, 2024, 05:34:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 [56] 57 58 59 60 61 62 63 64 65   Go Down
  Print  
Author Topic: Ruski tenk nove generacije - "Armata" - T-14  (Read 341758 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #825 on: August 30, 2020, 07:15:38 pm »

Bespilotni T-14 konkurentniji od američkog “abmramsa”
Novosti online nedelja, 30. 08. 2020.

KONSTRUKTORI bespilotne verzije ruskog tenka T-14 „Armata“ uspeli su da reše problem svojstven svakom vozilu na daljinsko upravljanje, navodi se u članku američkog časopisa „Nešenel interest“.

Autor članka Piter Sučiu smatra da je obezbeđivanje ove tehnike „svešću o situaciji“ najvažnije pitanje koje se odnosi na uređaje na daljinsko upravljanje. Konstruktori T-14 dali su odgovor na njega, stavljajući na celo telo tenka širokougaone video-kamere. One omogućavaju pregled u opsegu od 360 stepeni, a takođe obezbeđuju posadi podatke o situaciji na terenu. Druga inovativna karakteristika tenka je bespilotna kupola. Na njoj se nalazi glavni top na daljinsko upravljanje, kalibra 125 mm 2A82-1M sa glatkom cevi i potpuno automatizovanim sistemom punjenja.

Stručnjak je skrenuo pažnju na sposobnost T-14 da se kreće brzinom od 90 kilometara na sat. On pretpostavlja da ga ovo čini potencijalno pokretnijim od američkog tenka M-1 „Abrams“. U članku se, takođe, ističe da će novi ruski tenk moći da izvodi izviđačke operacije, učestvuje u procesu određivanja ciljeva i korekciji paljbe samohodnih artiljerijskih vozila, raketnih sistema zemlja-vazduh, pa čak i tenkova T-90.

Ranije je objavljeno da je najnoviji ruski tenk T-14 „Armata“ testiran u bespilotnom režimu.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #826 on: September 01, 2020, 08:33:57 am »

Nemojte podcenjivati mogućnosti ai u vojne svrhe. Tehnologija napreduje mnogo brže svakoga dana, autopilot i slicni softveri su odavno u upotrebi. Ne sumnjam da svi veći igrači odavno razvijaju svako svoj softver utrkuju i se ko će biti prvi. Masina ne spava, nije umorna, ne može da se razboli, tako da će već za našeg života takve stvari biti uvedene u naoružanje. Lakša verzija, bespilotnih vozila koje se kontrolišu iz daljine već imamo , pa ne vidim da je to neki problem uraditi i za tenkove, očekujemo ih jako brzo.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #827 on: September 06, 2020, 09:20:32 am »

Evo ko sve kupuje ruski tenk T-14 Armata
Novosti online subota, 05. 09. 2020.

INDIJA će najverovatnije postati kupac ruskog tenka „Armata“, piše američki list „Nešenel interest“.

„Nešenel interest“ navodi da su mogući kupci ruskog tenka i Egipat, Vijetnam i Belorusija. Podatak da će Indija kupitit „Armatu“ se objašnjava činjenicom što 86 odsto indijskog naoružanja potiče iz Rusije. Pored toga, ovaj tenk može da bude „faktor odvraćanja“ u uslovima napetih odnosa Nju Delhija i susednih država, koje će teško opredeliti za kupovinu stranih tenkova, s obzirom da imaju svoju proizvodnju. T-14 „Armata“ je unikatan tenk trećeg pokolenja, koji je dizajniran za borbe u neposrednom kontaktu s neprijateljem, predstavlja podršku motorizovanoj pešadiji, odličan je u borbi sa neprijateljskim snagama, koje su raspoređene u zaklonima i na otvorenim pozicijama.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #828 on: September 06, 2020, 09:26:16 am »



Колико је Т-14 Армата успело решење, тек ћемо видети кад пође продаја и кад се прикупе прва искуства, можда и борбена. Одмах сам указао на могуће проблеме са Х мотором (хлађење) и трансмисијом (први пут се примењује хидромеханичка аутоматска трансмисија на руском тешком гусеничару). Мој аматерски њух се показао тачним. Ипак, Руси су мајстори-тенкисти, тенк је сасвим и у многоме нов, па ће се све то ваљда решити. Ништа слично на Западу још не постоји, и неће постојати бар још десет година.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #829 on: September 14, 2020, 11:40:24 pm »

Ne znam da li je do sada bilo ali je jako interesantna analiza slabih tačaka Armate. Pogotovo što je ''ekspert'' u stvari stručni saradnik programerske kuće koja radi video igre.






« Last Edit: September 15, 2020, 07:08:29 am by MOTORISTA, Reason: Uređen Youtube link » Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #830 on: September 16, 2020, 06:10:53 am »

Red Effect ima vec gomilu video o tenkovima na YT, i vidi se da iza njih stoji izbiljno istrazivanje. I sam War Thunder je prilicno precizna igra kada su u pitanju tenkovi, vodi se recuna o dosta detalja. Sve u svemu nije rekao nista novo, niti je rekao da je T-14 los tenk. Prosto je nagovesteno da mozda ima nekih kompromisa koji ruu na srce i nisu nesto strasni.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #831 on: September 16, 2020, 06:48:00 am »

Čudio sam se kako Armata brzo vrti kupolu. Više od dva puta brže od M84, tj, T72.
Prije neki dan, kad sam pisao onaj tekst o trci tenkova M84AB i Abramsa u pustinji Saudi Arabije zbog napola zaboravljenih detalja nazovem prijatelja koji je bio glavni i odgovorni za modernizaciju tenka M84 u verziju M84D, a taj prijatelj bio je prije mene u ekipi u Saudi Arabiji.

Dok su radili modernizaciju na M84D u Đuri Đakoviću zamijenili su pogon kupole i mjesto hidrauličnog stabilizatora 2E28MM su stavili električni pogon kupole od jednog francuskog proizvođača. Čoperski sistem. Sa ovim pogonom kupole su vrtili kupolu tenka M84D brzinom kao na Armati. Duplo brže nego na svim postjećim M84. U toku ispitivanja ovog podsistema na tenku niko nije smio da sjedi na kupoli, jer bi centrifugalna sila zbacila svakoga sa kupole tenka, a naročito kod akvizicije kupole.

Pozdrav

Vlado
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #832 on: September 16, 2020, 09:31:26 am »

Čudio sam se kako Armata brzo vrti kupolu. Više od dva puta brže od M84, tj, T72.
Prije neki dan, kad sam pisao onaj tekst o trci tenkova M84AB i Abramsa u pustinji Saudi Arabije zbog napola zaboravljenih detalja nazovem prijatelja koji je bio glavni i odgovorni za modernizaciju tenka M84 u verziju M84D, a taj prijatelj bio je prije mene u ekipi u Saudi Arabiji.

Dok su radili modernizaciju na M84D u Đuri Đakoviću zamijenili su pogon kupole i mjesto hidrauličnog stabilizatora 2E28MM su stavili električni pogon kupole od jednog francuskog proizvođača. Čoperski sistem. Sa ovim pogonom kupole su vrtili kupolu tenka M84D brzinom kao na Armati. Duplo brže nego na svim postjećim M84. U toku ispitivanja ovog podsistema na tenku niko nije smio da sjedi na kupoli, jer bi centrifugalna sila zbacila svakoga sa kupole tenka, a naročito kod akvizicije kupole.

Pozdrav

Vlado

Ja sam se upitao zasto na videu vrti kupolu non stop. Kupola se ponasa kao radarska antena.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #833 on: September 16, 2020, 09:56:21 am »


Da li je tačno da je dobar, precizan sistem električnog pokretanja kupole tenka složenije izvesti od elektrohidrauličkog?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #834 on: September 16, 2020, 12:32:17 pm »

Čudio sam se kako Armata brzo vrti kupolu. Više od dva puta brže od M84, tj, T72.
Prije neki dan, kad sam pisao onaj tekst o trci tenkova M84AB i Abramsa u pustinji Saudi Arabije zbog napola zaboravljenih detalja nazovem prijatelja koji je bio glavni i odgovorni za modernizaciju tenka M84 u verziju M84D, a taj prijatelj bio je prije mene u ekipi u Saudi Arabiji.

Dok su radili modernizaciju na M84D u Đuri Đakoviću zamijenili su pogon kupole i mjesto hidrauličnog stabilizatora 2E28MM su stavili električni pogon kupole od jednog francuskog proizvođača. Čoperski sistem. Sa ovim pogonom kupole su vrtili kupolu tenka M84D brzinom kao na Armati. Duplo brže nego na svim postjećim M84. U toku ispitivanja ovog podsistema na tenku niko nije smio da sjedi na kupoli, jer bi centrifugalna sila zbacila svakoga sa kupole tenka, a naročito kod akvizicije kupole.

Pozdrav

Vlado

Pa zato i nema nikog od posade u kupoli Armate. Smiley
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #835 on: September 16, 2020, 04:52:55 pm »


Da li je tačno da je dobar, precizan sistem električnog pokretanja kupole tenka složenije izvesti od elektrohidrauličkog?

Na svim novijim ruskim tenkovima je hidraulički sistem stabilizacije topa i kupole 2E28MM (koji imaju tenkovi M84)  zamjenjen sa električnim sistemom stabilizacije topa i kupole 2E58

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ovo sam uslikao na jednoj izložbi naoružanja. U sklopu sistema vidi se davač lineranih ubrzanja. Što bi se reklo rješavanje problema pomjerenog težišta kupole u odnosu na osu vrtnje kupole. Sistem 2E28MM  sa nagnutom kupolom vče do 400 ampera (maksimalno), a i ovdje postoji otprilike ista struja i isti problem.

Onaj francuski sistem o kojem sam danas pisao na tenku M84D vuče do 700 ampera prilikom pokretanja kupole. Na ravnom. Ne znam koliko vuče sa nagnutom kupolom.


Pozdrav

Vlado


* 2E58 .jpg (51.29 KB, 800x600 - viewed 44 times.)

* 2E58.jpg (55.27 KB, 800x600 - viewed 44 times.)
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #836 on: September 16, 2020, 11:31:10 pm »




   Elektronika je dobrano napredovala od 80-tih, naročito u MOS-FeT i HEXMOS-Fet tehnologiji. Industrijska elektronika odavno koristi IBGT tranzistore za upravljanje i napajanje snažnih potrošača uz daleko viši stepen iskorišćenja nego ondašnja Solid State automatika. Logično je da se u ovoj oblasti promeni nešto nabolje, ali kod nas to očigledno ide jako sporo iliti nikako.

   Pre svega treba izvršiti dobru analizu šta nije dobro, gde škripi, šta stvara zastoje i uska grla tj. precizirati zadatke i iznalaziti i predlagati rešenja jedno po jedno. Ljudi koji se bave tenkovima otprilike poznaju ove probleme ali ih niko nikada nije pitao šta bi trebalo promeniti. Hidraulična stabilizacija kupole osim kašnjenja izaziva fatalne povrede posade u slučaju pogotka kupole, što je čini jako nebezbednom. Električnim pogonom se sada može daleko lakše upravljati uz manje gubitke ali i dalje iziskuje veliku potrošnju struje koja je sa postojećim SUV-om u M-84 sada na granici. Znači treba jači start-generator, veći akumulatori, deblji kablovi instalacije uz izmenu kontaktora preko kojih se prenosi struja itd. Znači konverzija ne bi bila nimalo bezazlena ni jeftina.

   
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #837 on: September 22, 2020, 03:36:48 pm »


Quote

laser equipment! Revolutionary Upgrade Program Proposed for Russia’s T-14 Tank

With the Russian Army expected to place larger orders for the T-14 Armata main battle tank over the next five years, and with mass production now underway, development of new technologies for the armoured platform have continued apace both to upgrade existing tanks and to improve the capabilities of future production models. Under the proposed upgraded program which would include the 152mm gun, the T-14 would also integrate subsystems for automatically detecting and striking targets in probable areas of tank approaches up to 1 km away, laser equipment for disabling anti-tank guided missiles and systems to remotely deactivate anti-tank mines.





Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #838 on: September 22, 2020, 08:55:17 pm »

i generator na prikolici da napaja laser.. Grin
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #839 on: September 23, 2020, 07:47:05 am »


Generatori na tenku svakako ne mogu napajati laser da bi on bio upotrebljiv. Potreban je spoljni izvor napajanja. Kakav i koliki... nemam pojma, ali svakako veliki!
Logged
Pages:  1 ... 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 [56] 57 58 59 60 61 62 63 64 65   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.