PALUBA
April 25, 2024, 09:17:21 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Magazin ODBRANA u broju 166 od 15. avgusta donosi  (Read 2854 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: August 15, 2012, 09:21:13 am »

Magazin ODBRANA u broju 166 od 15. avgusta donosi


15.08.2012.

U intervjuu ODBRANI brigadni general Predrag Bandić, rukovodilac aero-mitinga „BATAJNICA 2012“ ističe da sve veći broj vojnih vazduhoplovstava iz inostranstva potvrđuje dolazak, civilni vazduhoplovi iz Srbije se još uvek prijavljuju i, naravno, naše vazduhoplovstvo će se predstaviti sa oko tridesetak letelica u defileu i akrobatskom programu. Cilj nam je da za stogodišnjicu srpskog vojnog vazduhoplovstva ne bude manje od 100 letelica na stajanci aerodroma Batajnica. To je pravi broj za vek srpskog vojnog vazduhoplovstva.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mogu da obećam da će biti više novca u delu koji se odnosi na investicije, za opremu i naoružanje naše vojske. Očekujem da socijalni položaj oficira, podoficira i vojnika ni u kom slučaju ne bude pogoršan, a daćemo sve od sebe da se on i poboljša, istakao je ministar odbrane Aleksandar Vučić u prvoj poseti Generalštabu Vojske Srbije.

Uz vojne počasti, 3. avgusta sahranjeni su podoficiri Vojske Srbije stariji vodnik prve klase Nebojša Milić iz 98. vazduhoplovne brigade i stariji vodnik Slaviša Marković iz 204. vazduhoplovne brigade, koji su stradali prilikom raščišćavanja terena od minsko-eksplozivnih sredstava na Kopaoniku.

Na regati Rečne flotile na Dunavu prvu takmičarsku kategoriju činile su četiri osmočlane posade s kormilarom u čamcima tipa „šljupka“, drugu – pet šestočlanih posada s kormilarom u metalnim čamcima tipa „aluminijumski“. Jedinstvena veslačka smotra izmamila je veliki broj Novosađana na kej, koji su uživali posmatrajući trku čamaca i s obale bodrili svoje favorite.

Zastavnik prve klase Milojko Milosavljević, glavni podoficir Vojske Srbije kaže da se značaj i odgovornost prvih i glavnih podoficira ogleda u selekciji vojnika, među kojima se najbolji upućuju na kurseve koji su put do podoficirskog čina. Dalje napredovanje podoficira zavisi od nivoa obučenosti, kvaliteta rada na formacijskoj dužnosti i želje za učenjem. Komandanti jedinica, pre nego što donesu odluku o vojniku ili podoficiru, obavezno konsultuju glavnog podoficira i saslušaju njegovo mišljenje, što do pre nekoliko godina nije bila praksa.

Pripadnici deklarisanog voda Druge brigade Kopnene vojske izdvojili su se kvalitetom rada i obučenošću na međunarodnoj vežbi „Rapid trident 12” u Javorivu, kod Lavova, i demonstrirali da mogu uspešno odgovoriti zadacima u bilo kojoj mirovnoj misiji u svetu.

Kažu da adrenalinski šok daje čoveku nadljudsku snagu i da se često posle i sami zapitamo – kako mi je to pošlo za rukom. Taj osećaj je najčešći kada nekome spasimo život. Tada toj osobi postajemo heroj, a neretko i ljudima koji nas okružuju. „Nije to ništa... Svako bi to uradio da je bio na mom mestu...“, reči su starijeg vodnika Slobodana Rakonjca iz 72. izviđačko-diverzantskog bataljona nakon što je spasao dečaka iz sigurne smrti u Tamišu. A upravo su to reči pravih i velikih heroja.

Potpukovnik Mikan Vasiljević, zastupnik komandanta Operativnog centra Komande za obuku i duborezac, kaže da svako od nas ima skriveni talenat. Nešto u čemu je bolji od drugih. Ali retki su oni koji se potrude da taj talenat usavrše. Ne radi zarade, jer novac nije smisao života. Ali sreća, koja ispuni dušu kada gledaš svojih ruku delo, sigurno jeste.

Kada je početkom 20. veka napravljen motor s unutrašnjim sagorevanjem veće snage omogućeno je poletanje naprave teže od vazduha – aviona. Taj uspeh za celo čovečanstvo vezuje se za događaj koji su pre nešto više od jednog veka ostvarila braća Orvil i Vilbur Rajt, čime je označen početak ere motorne avijacije koja je danas dosegla neslućene razmere i u civilnom i u vojnom pogledu. Prvi avioni nisu bili naoružani, pa su se koristili samo za izviđanje, ali su vrlo brzo počeli da se pretvaraju u „naoružane leteće platforme“.

U Domu vojske u Beogradu otvorena je izložba „Naša krila”, povodom veka srpskog vojnog vazduhoplovstva. Postavku čini 95 fotografija, hronološki svrstanih u 29 celina prema tipovima letelica koje su proizvodile jugoslovenske fabrike posle Drugog svetskog rata. Posebno zanimljiv segment jesu fotografije vazduhoplova koji su svojevremeno ispitivani u Vazduhoplovnom opitnom centru, ali nikada nisu serijski izrađivani.

Skoro stotinu i dvadeset godina od osnivanja, nesvesni odjeka vojničkih čizama praćenih damskim potpeticama, udbaških tvrdih đonova i onih nešto laganijih, koji su u njegove dvorane doplivali na „novom talasu”, posetioci današnjeg Studentskog kulturnog centra – popularnog SKC-a, u beogradskoj ulici Kralja Milana 48, sledeći neki novi, svoj ritam, održavaju nezaustavljivi puls života bivšeg Doma oficira

Srpska vojska i slikarstvo imaju toliko dodirnih tačaka da se bez ikakvog preterivanja može tvrditi da likovno stvaralaštvo, tokom razvoja, ima i jednu ratnu, vojničku fazu. Dovoljno je podsetiti se Prvog svetskog rata i ratnih slikara u jedinicama srpske vojske, koji su na platnima zabeležili mnoge ratne epizode, izbeglice, detalje iz vojničkog života ili odmor ratnika. Potpukovnik Boško Ćućuz, kapetan Igor Denić i Željko Marković, pripadnici Kopnene vojske, nastavljaju tu tradiciju.

Vojnik Dejan Jevđić iz Centralne logističke baze, dobitnik je „Zlatne trube“ na 52. saboru trubača u Guči. Od davnina je truba pratila vojsku, i na bojnom polju i na svakom slavlju. Zato i ne čudi što je upravo truba tridesetdvogodišnjeg desetara iz Rasne kod Požege pobrala najviše simpatija saboraša već prvim taktovima pesme „Kradem ti se u večeri“ i „Dunjinim kolom“.

Ove godine obeležava ju se dva veka od rođenja Ilije Garašanina, tvorca „Načertanija”. Veliki broj istoričara smatra da je srpski narod u novijoj istoriji imao tri velika državnika – Iliju Garašanina, Jovana Ristića i Nikolu Pašića. I dok su Ristić i Pašić bili veoma obrazovani, Garašanin je poznat kao „samouki državnik”.

U ovom broju dva specijalna priloga
- ŠEST DECENIJA "VOJNOTEHNIČKOG GLASNIKA"
- ARSENAL 68 o tehničkim aspektima razvoja domaćeg vojnog vazduhoplovstva.

ODBRANU možete kupiti na kioscima ŠTAMPE i FUTURE PLUS i u VOJNOJ KNJIZI u Vasinoj 22 u Beogradu po ceni od 100 dinara.

Izvor: Ministarstvo odbrane Republike Srbije


* odbrana_166.jpg (219.53 KB, 746x1024 - viewed 138 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 22 queries.