PALUBA
April 19, 2024, 02:58:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Oklopna krstarica „Georgios Averof“, Grčka  (Read 10417 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« on: September 07, 2008, 02:32:09 pm »

Od tri grčka broda-muzeja svakako je najpoznatiji bivši zastavni brod Kraljevske grčke mornarice – oklopna krstarica (mada ga pojedinci svrstavaju u bojne brodove) „Georgios Averof“

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Cela priča počinje početkom dvadesetog veka kada je, usled ubrzanog razvoja pomorskog naoružanja, Grčka shvatila da joj je flota zastarela. Tada odlučuje da pojača svoju flotu i nabavlja 4 razarača i, nama ovde bitnog, Averofa. Brod je gradjen u italijanskom brodogradilištu Orlando u Livornu, kao druga krstarica u klasi „Pisa“, kada su vlasti stopirale izgradnju usled prekoračenja budžeta. Grci kupuju nezavršen brod avansom od nekih 300 000 funti sterlinga dok je ostatak uplaćen nešto kasnije. Veliku pomoć u isplati imao je imućan Grk Georgios Averof, po kome brod dobija ime.

Brod je porinut 12. marta 1910. godine. Za prvog komandanta broda postavljaju Joanisa Damianosa, koji preuzima brod 16. maja 1911. godine. Brod isplovljava za Veliku Britaniju, kako bi učestvovao u svečanostima povodom krunisanja britanskog kralja Džordža Petog, a i da bi ukrcao municiju na brod. Boravak u Britaniji bio je mučan i za brod i za posadu: brod je kod Spitheda nasukan zbog čega je morao na dok, posada se pobunila zbog hrane itd... Tada dolazi do smene na komandnom mostu. Za komandanta broda se postavlja Pavlos Kountoriotis, koji ubrzo dovodi posadu u red i isplovljava za Grčku. U toku plovidbe komandant broda je iskoristio vreme za uvežbavanje broda, s tim što artiljerijska gadjanja nisu izvršavana zbog ograničenja municije. 1. septembra 1911. godine Averof uplovljava u zaliv Faliron, blizu Atine. U to vreme, Averof je bio najmoderniji i najmoćniji brod medju mornaricama kako Balkanske Lige tako i u Otomansko Imperiji.

Sa izbijanjem Balkanskog rata, Kountouriotisa imenuju kontraadmiralom i postaje komandant kraljevske grčke mornarice. Krstarica Averof, sada pod komandom Sofoklisa Dousmanisa plovi kao zastavni brod flote. Učestvuje u oslobadjanju ostrva u vodama severnog i istočnog Egejskog mora.
Tokom bitke kod Dardanela 3. decembra 1912. godine otomanska mornarica biva tučena na samom izlazu iz Dardanela. Komandant Averofa, izneviran malom brzinom koju su postizali bojni brodovi Hydra, Spetsai i Psara, diže na jarbol signal „Z“ koji je značio samostalnu akciju i samostalno plovi ka turskoj floti brzinom od 20 čv. Zahvaljujući svom oklopu, naoružanju i brzini uspeva da preseče „T“ turske flote i da skoncentriše vatru na turski zastavni brod. Ubrzo turski brodovi počinju da se povlače u neredu. Ostatak grčke flote se kasnije pridružio u gonjenju pojedinačnih turskih brodova. Pobeda grčke flote nije se ogledala sao u tome što su imali svega 2 poginula mornara, već što su Turci napustili Egejsko more i time dopustili Grcima da osvoje ostrva Lesbos, Chios, Lemnos i Samos. Kasnije jedna krstarica grčke RM dobija naziv po ovoj bici, Elle.

Kako se Turci nisu mirili sa gubitkom ostrva u Egejskom moru i saterivanjem u Dardanele, razvijani su planovi za uništenje grčke flote, a iz čega bi kasnije proizašli povratak izgubljenih teritorija i osvajanje novih. Cilj napada trebali su da budu grčki brodovi u luci Mudros na Lemnosu. Turci su se odmah suočili sa problemom zvanim krstarica Averof. Stoga su zamislili da ubace brzu krstaricu u Egejsko more koja će poslužiti kao mamac u odvlačenju nekih grčkih brodova, možda i samog Averofa. 1. januara 1913. godine Turci ubacuju krstaricu Hamidiye, koja već narednog dana potapa grčki transportni brod  i bombarduje lučke instalacije na obali ostrva Sirosu. Napad je izazvao paniku u Atini, tako da grčka flota uskoro dobija zadatak da organizuje i uputi poteru za turskim rejderom. Na sreću Grka, admiral Kountouriotis odbija da izvrši naredjenje, sumnjajući da je u pitanju turska zamka. Umesto toga, organizuje se za neminovan izlazak turske flote iz Dardanela.

Na turskoj strani su se svim silama upirali da poprave moral svojih posada, uključujući i vijanje originalne piratske zastave Hajrudina Barbarose na zastavnom brodu turske flote, bojnom brodu „Barbaros Hayreddin“.

Turska flota, koja se sastojala od preddrednotskih bojnih brodova „Barbaros Hayreddin“, „Turgut Reis“ i „Mesudiye“, krstarice „Medjidiye“ i pet razarača, imala je za protivnika flotni sastav sastavljen od oklopne krstarice „Averof“, tri stara bojna broda „Spetsai“, „Hydra“ i „Psara“ i sedam razarača. Turski bojni brod „Assar-i-Tevfik“ ostao je u Dardanelima i nije učestvovao u bici.

U jutro 5. januara, u 0820 časova, grčka patrola javlja o pojavljivanju turske flote. U 0945 grčka flota isplovljava iz zaliva Mudros. Na nekih 12 milja jugoistočno od ostrva Lemnos dolazi do sudara dveju flota. Razmena artiljerijske vatre započela je u 1134 časova na daljini od oko 8400 m. Istovremeno sa otvaranjem vatre, plovni sastav grčke flote koji je plovio u koloni skreće u levo, smanjujući rastojanje od Turaka. Ubrzo potom, turska krstarica „Medjidiye“ praćena sa pet turskih razarača skreće u severoistočni kurs ka Dardanelima. U istom pravcu se upućuje u 1150 i bojni brod „Mesudiye“, a nakon teških oštećenja izazvanih vatrom sa bojnih brodova „Hydra“ i „Psara“. U 1154 precizna vatra sa Averofa pogadja bojni brod „Barbarosa“, uništavajući mu srednji jarbol i primoravajući ga da skrene ka Dardanelima, zajedno sa bojnim brodom „Turgut Reis“.
Slično kao u prošlom okršaju, Averof naredjuje samostalnu akciju i kreće u gonjenje Turaka, koje je trajalo sve do 1430 časova kada je prekinuto jer su Turci već bili nadomak Dardanela.

Tokom bitke, turski brodovi su ispalili dosta projektila (oko 800 granata) ali sa iznenadjujuće malom preciznošću. Samo dva projektila su pogodili Averof, pri čemu su izazvali ranjavanje jednog člana posade i minorna oštećenja broda. Ostali grčki brodovi prošli su neogrebani. Turski brodovi su prošli dosta gore... Barbarosu je pogodilo više od 20 projektila, koji su naneli znatna oštećenja na brodskoj artiljeriji i ubili 75, a ranili 130 članova posade; Turgut Reis je imao velika propuštanja vode i 47 članova posade izbačena iz stroja; Mesudija je imala 68 članova posade van stroja i veliko oštećenje na artiljeriji.

Ovaj poraz je naterao Turke da flotu zatvore u dardanelima i da se do kraja rata ne upuštaju u slične avanture... dok je pobeda Averofa i njenog komandanta uzdigla do nivoa legende. Grci su ga nazvali „srećni ujka George“ dok su ga Turci nazvali „Djavoljim brodom“ (sheitán papór). Trebalo bi naglasiti i da je u svojoj prvoj bici protiv Turaka Averof ujedno izveo i svoje prvo artiljerijsko gadjanje...


Tokom Prvog svetskog rata, ili Velikog rata, krstarica Averof nije imala neke podvige, pošto je Grčka bila neutralna do jula 1917. godine. Tokom Grčko-turskog rata učestvovala je u akcijama bombardovanja crnomorske obale, pomagala evakuaciju Grka... Period izmedju  1925. i 1927. godine provodi u francuskom brodogradilištu, gde se sprovodi rekonstrukcija broda, kada dobija modernije artiljerijsko naoružanje, novi most i unapredjeni sistem kontrole vatre, dok su demontirane torpedne cevi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Averof u Velikom ratu

Nakon Nemačkog napda na Grčku 1941. godine i kolapsa fronta, posada krstarice Averof odbija naredjenje da potopi brod i isplovljava za Sauda zaliv na Kritu. Sa Krita, krstarica plovi za Aleksandriju. U Aleksandriji dobija zadatak zaštite konvoja i patrolne zadatke u Indijskom okeanu, koje obavlja do kraja 1942. godine. Za vreme patroliranja u Indijskom okeanu, brod bazira u Bombaju. Nakon 1942. godine Averof bazira u Port Saidu. 17. oktobra 1944. godine, ponovo kao zastavni brod grčke mornarice, pod komandom Teodorosa Koundouriotisa (sina čuvenog admirala Koundouriotisa), a sa grčkom Vladom kao putnicima, uplovljava u oslobodjenu Atinu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U Indijskom okeanu, sa adekvatnom šemom bojenja...

Sve od 1952. godine kada je izbačen iz operative, krstarica je služila kao komandni brod. Nakon izlaska iz operative, biva vezan u luci Salamis, odakle se 1956. godine tegli za luku Poros. Tamo ostaje do 1983. godine. Naredne godine mornarica odlučuje da brod sačuva kao muzej, u luci Faliron. Časnu starinu rubnim pozdravom pozdravlja svaki brod grčke mornarice koji uplovljava ili isplovljava iz Falirona.

TT podaci broda

Deplasman: 10 200 t (puni), 9 956 t (standardni)
Dužina: 140.13 m
Širina: 21 m
Gaz: 7.18 m
Pogonska grupa: 22 Belleville kotlova, 2 parne mašine, 2 osovinska voda, 19 000 KS
Brzina: 23.5 čv (maksimalna); 20 čv (operativna)
Daljina plovljenja: 2 480 milja brzinom od 17.5 čv
Posada: 670 članova (maksimalno 1200)
Naoružanja:
-   iz novogradnje:
4×234mm
8×190mm
16×76mm
4×47 mm
3 torpedne cevi 430mm
-   nakon remonta:
4×234mm
8×190mm
8×76mm
4×76 mm
6×36mm
Oklop:
pojas: 200 mm (sredina trupa), 80 mm (pramac i krma)
paluba: do 40 mm

kupole: 200 mm na kupolama topova 234mm, 175 mm na kupolama topova 190mm
barbete: do 180 mm
komandni most: do 180 mm


* averof1.jpg (61.91 KB, 640x480 - viewed 353 times.)

* averof2.jpg (244.16 KB, 640x352 - viewed 360 times.)

* averof3.jpg (316.63 KB, 640x455 - viewed 327 times.)
« Last Edit: July 19, 2010, 08:15:08 pm by Rade » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: July 09, 2009, 04:36:03 pm »


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* img0274327093.jpg (57.86 KB, 640x448 - viewed 375 times.)

* img0294251235.jpg (69.32 KB, 640x455 - viewed 324 times.)

* img0284358931.jpg (38.39 KB, 341x480 - viewed 184 times.)
« Last Edit: July 19, 2010, 08:21:46 pm by Rade » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2 on: July 09, 2009, 05:19:45 pm »

Odličan prilog, tako se čuva povjest i tehnika. Mlade generacije imaju šta vidjet. Bravo Rade.
Pozdrav
Duje
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3 on: July 10, 2009, 10:57:44 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* greecegeorgisaverof1911.jpg (37.65 KB, 640x417 - viewed 213 times.)
« Last Edit: July 19, 2010, 09:00:03 pm by Rade » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #4 on: November 16, 2011, 05:10:52 pm »

Iz Kriegsmarine almanaha za 1932. godinu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Georgios Averof.jpg (156.1 KB, 846x900 - viewed 193 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5 on: November 16, 2011, 05:14:54 pm »

Nešto ranije, iz K.u K. Mornaričkog Almanaha za 1918. godinu.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Georgios Averof_1917.jpg (113.61 KB, 986x632 - viewed 175 times.)
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #6 on: December 06, 2011, 05:02:18 pm »

           Zaista ga je lepo videti, nema mnogo sacuvanih brodova iz tog vremenskog perioda. Sto je velika steta, jer je to bilo vreme gradnje impozantnih brodova koji su svojom pojavom izazivali respekt i strahopostovanje. No brod muzej ima smisla, tako da Grcima treba odati priznanje. Licno mi je zao sto Turci nisu uradili isto sa SMS Goebenom, zaista bi bilo lepo videti ga danas ili pak koji drugi brod iz tog vremena. Nisu bas svi morali otici na rezaliste.
Logged
Akagi77
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 355


« Reply #7 on: January 03, 2012, 01:24:51 pm »

Turci su jos odlicno sacuvani GOEBEN nudili Njemackoj za brod-muzej, ali su kratkovidni Nijemci opet jahali na svojoj teoriji miroljubstva (tko li je poceo ta dva svjetska rat? oni sigurno nisu Wink ) i odbili su ponudu. Bio bi izvrstan brod muzej u Wilhelmshavenu ili negdje drugdje, ali kratkovidnost nije samo "balkanska" greska... Zanimljivo je da su Nijemci i danas strasno alergicni na pojam "Schlachtschiff" (bojni brod) i zovu ga "Kriegsschiff" (ratni brod, opci pojam), kao i na pojam "Panzerschiff" (oklopnjaca) sto im je nesto jako strasno i ratoborno... A gradilo se umjesto tvornica za hranu za djecu itd.... Danas se opet razmislja o slanju kopnenih trupa u Somaliju, kao da to 1991/92 nije propalo uz teske gubitke, umjesto da pirate potapaju bez milosti ili placaju danak njihovim "War-Lords"-ovima. Kratkovidnost na cijelom polju (malo sam izvan teme, ali nisam mogao odoliti, sorry).
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #8 on: March 07, 2012, 04:18:55 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Georgios Averof.png (28.5 KB, 1757x700 - viewed 197 times.)

* Georgios Averof (1).jpg (246.71 KB, 1280x960 - viewed 202 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #9 on: February 01, 2013, 12:28:37 pm »

Iz Jane's Fighting Ships za 1933. godinu.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Georgios Averof.jpg (170.03 KB, 696x900 - viewed 191 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #10 on: June 06, 2015, 05:13:58 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* The_Greek_Navy_during_the_Second_World_War_A15183.jpg (68.6 KB, 800x613 - viewed 234 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #11 on: April 23, 2017, 06:25:32 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Averof_bridge_and_bow_234_mm_main_turret.JPG (1045.63 KB, 2458x1844 - viewed 105 times.)
Logged
vonVichousch
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #12 on: March 26, 2019, 09:41:15 am »

Fotografije iz moje posjete krstarici Averof. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1026822584172965&type=1&l=c596ac8d77
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #13 on: March 26, 2019, 10:02:40 am »

Turci su jos odlicno sacuvani GOEBEN nudili Njemackoj za brod-muzej, ali su kratkovidni Nijemci opet jahali na svojoj teoriji miroljubstva (tko li je poceo ta dva svjetska rat? oni sigurno nisu Wink ) i odbili su ponudu. Bio bi izvrstan brod muzej u Wilhelmshavenu ili negdje drugdje, ali kratkovidnost nije samo "balkanska" greska... Zanimljivo je da su Nijemci i danas strasno alergicni na pojam "Schlachtschiff" (bojni brod) i zovu ga "Kriegsschiff" (ratni brod, opci pojam), kao i na pojam "Panzerschiff" (oklopnjaca) sto im je nesto jako strasno i ratoborno... A gradilo se umjesto tvornica za hranu za djecu itd.... Danas se opet razmislja o slanju kopnenih trupa u Somaliju, kao da to 1991/92 nije propalo uz teske gubitke, umjesto da pirate potapaju bez milosti ili placaju danak njihovim "War-Lords"-ovima. Kratkovidnost na cijelom polju (malo sam izvan teme, ali nisam mogao odoliti, sorry).

Pa, Schlachtschiff i jeste upravo"bojni brod" - kao kapitalni artiljerijski brod flote za ono vreme - najpre "oklopnjača", a zatim drednot i super drednot. "Panzerschiff" je "oklopna krstarica i korišćen kao zvaničan naziv za "džepne BB". Bojni krstaši bili su "grosse kreuzern" ili schlacht kreuzern.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #14 on: June 03, 2019, 04:26:37 pm »



Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.