PALUBA
April 25, 2024, 09:31:14 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: До краја месеца предлог за начин служења војног рока  (Read 70 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 986


« on: April 23, 2024, 10:05:54 am »

Intervju sa generalom Milanom Mojsilovićem, Načelnikom GŠ Vojske Srbije

До краја месеца предлог за начин служења војног рока

Пузеће етничко чишћење Срба и једностране акције Приштине чине безбедносну ситуацију на Косову и Метохији изузетно осетљивом. – Завршавамо пројекат „Стратегијска ПВО купола”, формирамо дивизион вођених дронова веће убојне моћи.

Вежба „Вихор 2024”, на којој је у петак на Пештери одржан Дан високих званица, показала је да је Војска Србије модерна и поуздана оружана снага која се убрзано опрема и јача у свим сегментима, која прати и имплементира најновија достигнућа, има способности да изврши све додељене мисије и задатке и која је, као таква, фактор мира и стабилности у региону. Грађани су могли да се увере да је новонабављено и модернизовано наоружање стављено у функцију, да су припадници Војске Србије оспособљени за његову употребу и да је наша војска данас много јача него што је била пре две, три или пет година, да не говорим о ранијем периоду. Показало се да смо правилно одредили приоритете у развоју способности. Извукли смо поуке из досадашње праксе и припремамо нова доктринарна решења која ће омогућити да у условима који владају на савременом бојишту Војска Србије буде чврст, жилав и несаломив противник за сваког ко помисли да угрози нашу отаџбину, каже у интервјуу за „Политику” поводом 23. априла, Дана ВС, начелник Генералштаба ВС генерал Милан Мојсиловић.

Министарство одбране и Генералштаб ВС изнели су председнику Србије и врховном команданту Александру Вучићу свој предлог како би требало да изгледа обавезно служење војног рока, можете ли нам рећи за каква решења овог питања се залажете и када би она могла да заживе?

Имајући у виду да је војна неутралност једно од полазишта Стратегије националне безбедности Републике Србије, да је Стратегијом одбране изражено опредељење да се заштита и остваривање одбрамбених интереса заснивају на моделу тоталне одбране, и имајући у виду анализе искустава из савремених оружаних сукоба и домета модела добровољног вршења војне обавезе, Генералштаб Војске Србије је председнику републике, као врховном команданту Војске Србије, почетком године доставио предлог да се покрене иницијатива за стављање ван снаге Одлуке о обустави обавезе служења војног рока.

С једне стране, јасно је да је за примену концепта тоталне одбране неопходно оспособљавање најширег дела становништва, док нам, с друге стране, искуства из актуелних оружаних сукоба у Украјини и на Блиском истоку говоре да је, по мом суду, концепт малих, добро опремљених и обучених оружаних снага у неку руку превазиђен и да је неопходно обезбедити ширу базу војно обученог људства уз, наравно, жилаву и еластичну производњу наоружања и војне опреме која ће врло брзо моћи да се прилагоди ратним условима.

Генералштаб Војске Србије обавезни војни рок види као дугорочно решење за достизање потребног квалитета кадровске и старосне структуре ратних јединица, односно резервног састава Војске Србије. Јасно је да је за примену овог модела неопходно извршити одређену трансформацију Војске Србије и на том плану је започет озбиљан рад у Министарству одбране и Генералштабу како бисмо спремни дочекали будуће изазове.

Генералштаб Војске Србије разрадио је више могућих модела служења војног рока, с јасно идентификованим позитивним и негативним ефектима, уз упоредну анализу по претходно дефинисаним критеријумима, на основу чега је препознат и издвојен оптималан модел.

Процену и предлог за враћање обавезе служења војног рока, с предлогом модела обавезног служења војног рока и динамичких планова за стварање услова за активирање обавезе, доставићемо врховном команданту Војске Србије и председнику републике до краја месеца. Будући да смо задатак добили од врховног команданта, не би било коректно да пре достављања траженог предлога у јавности говорим о његовом садржају.

За враћање обавезе служења војног рока, што није само војно питање, неопходан је шири друштвени консензус, а без обзира на то да ли ће коначна одлука бити за или против обавезног војног рока, Војска Србије, као носилац одбране земље, наставиће да развија и унапређује способности за заштиту одбрамбених интереса Републике Србије на основу утврђене политике одбране и додељених мисија и задатака.

Како оцењујете безбедносну ситуацију на Косову и Метохији, има ли проблема на административној линији и у Копненој зони безбедности, каква је сарадња с Кфором?

Игнорисање договорених споразума и решеност привремених институција самоуправе у Приштини за наметање решења без уважавања ставова званичног Београда и превасходно српске заједнице на Косову и Метохији, праћени предузимањем једностраних акција, представљају стални извор угрожавања безбедности Срба и чине безбедносну ситуацију у нашој јужној покрајини изузетно осетљивом.

И поред присуства међународних снага безбедности, заштита основних људских права српског народа на Косову и Метохији и даље је неадекватна, будући да се починиоци кривичних дела према Србима углавном не процесуирају и да су напади албанских екстремиста и скрнављење српских светиња готово свакодневни. Ове нападе видим као део операције застрашивања преосталог српског становништва, која за циљ има „пузeће” етничко чишћење, односно Косово и Метохију без Срба.

Безбедносна ситуација у Копненој зони безбедности је релативно стабилна. Војска Србије, у сарадњи с другим снагама безбедности Републике Србије, у овом простору обезбеђује административну линију, спречава илегалне преласке, екстремистичке активности и деловање организованог криминала и представља одлучујући фактор мира и стабилности.

Највећи безбедносни изазов у Копненој зони безбедности представља бесправна сеча шуме, будући да су починиоци по правилу наоружани. Најугроженија подручја у вези с тим су на територији општине Куршумлија. Безбедносну претњу представља самостално појављивање тзв. косовске полиције у захвату административне линије, што није у складу са споразумима потписаним с Међународним снагама на Косову и Метохији (Кфор).

Војска Србије има професионалну сарадњу с Кфором, засновану на поштовању потписаних споразума и процедура о понашању и поступању дуж административне линије. Сарадња има за циљ јачање безбедности, а решавање свих питања реализује се постепено, у отвореном дијалогу и у складу с политичким одлукама.

Од ступања на снагу Војно-техничког споразума реализовано је више од 9.000 заједничких активности, при чему истичем реализацију више од 3.000 састанака на свим нивоима сарадње, више од 4.500 једновремених патрола и око хиљаду једновремених осматрачница.

Војска Србије остаје у потпуности посвећена професионалној и транспарентној сарадњи с међународним безбедносним присуством у покрајини и поздравља појачано ангажовање Кфора у захвату административне линије, будући да, у складу с Резолуцијом Савета безбедности Уједињених нација и Војно-техничким споразумом, Кфор видимо као једину легитимну оружану формацију на Косову и Метохији.

У нашој војсци последњих година спроведено је опремање наоружањем каквог није било деценијама, каква је ВС сада у односу на ваш први дан на месту начелника Генералштаба, које бисте нове способности војске посебно истакли?

Као начелник Генералштаба Војске Србије, као војник и као грађанин ове земље изузетно сам срећан и поносан на резултате које смо остварили последњих година и на то колико је данас наша војска у сваком погледу боља и јача. Војска Србије је данас вишеструко опремљенија, боље плаћена, а у оперативном смислу способнија за успешно извршење задатака из све три мисије. То, јасно је, не би било могуће без чврсте и јасне подршке нашег врховног команданта, председника републике, али и разумевања владе, пре свега њене доскорашње председнице, министра финансија и, наравно, министра одбране.

Позитиван утицај на способности војске у протеклом периоду испољило је успостављање ефикасније организационе структуре јединица и, посебно, опремање савременим наоружањем и војном опремом које је по квалитету у самом светском врху.

У складу с Директивом врховног команданта Војске Србије и председника републике за развој способности, у првој фази је акценат био на ревитализацији и потом снажном јачању Ратног ваздухопловства и ПВО, на чему и даље радимо, док је сада фокус на опремању копнене компоненте Војске Србије, укључујући и специјалне снаге.

Увођењем у употребу нових борбених система и модернизацијом постојећих добили смо бројне нове способности и унапредили постојеће.

Истичем нове способности за извођење ваздухопловних операција у сложеним метео-условима и ноћу, с повећањем прецизности и даљине дејства по објектима у ваздушном простору и на земљи; могућност откривања радара, њиховог ометања, као и дејства по циљевима на земљи ласерски вођеним и противрадарским ракетама; повећана је прекривеност територије зонама ПВО, као и број циљева које је могуће једновремено гађати; добијена је нова офанзивна способност електронских дејстава; повећане су даљине извођења противоклопних дејстава, а род артиљерија је добио могућност аутоматизованог управљања ватром.

Унапређене су постојеће способности маневра, ватрене моћи и извођења напада из покрета пешадијских и оклопних јединица; пружања артиљеријске ватрене подршке, осматрања и уочавања у оклопним јединицама; способност заштите јединица; прикупљања обавештајних података; осматрања ваздушног простора и искоришћења информационог простора.

И у овој години очекује нас наставак пријема нових средстава: различитих оклопних возила из земље и иностранства, пешадијског наоружања, извиђачких и нападних дронова, термовизијских нишана, заштитне балистичке опреме; нових и модернизованих хаубица, артиљеријских ракетних система и осматрачких радара великог домета.

Настављамо модернизацију тенкова и борбених возила пешадије, ремонт и модернизацију хеликоптера Ми-35П, завршавамо пројекат „Стратегијска ПВО купола” (интегрисани систем ПВО), уводимо нови домаћи систем аутоматизације у јединицама ваздушног осматрања и јављања, а очекује нас и потписивање уговора за нови вишенаменски борбени авион.

Формираћемо и нови дивизион у саставу Мешовите артиљеријске бригаде, који ће бити наоружан вођеним дроновима веће убојне моћи.

Заставник Мијодраг Тошковић је био прави патриота

Како је дошло до недавне трагедије – погибије једног и повређивања другог припадника 72. бригаде за специјалне операције?

Смрт заставника Мијодрага Тошковића велики је губитак за 72. бригаду за специјалне операције и Војску Србије. Био је прекаљени ронилац, диверзант и падобранац, експерт у свом послу и човек високих моралних квалитета, прави патриота. Остаће у најлепшем сећању колега из 72. бригаде за специјалне операције, братских јединица и свих припадника Војске Србије. Комисије и даље раде на расветљавању свих околности трагичног догађаја на каналу Дунав–Тиса–Дунав. Пратимо стање старијег водника Бранка Војводића, који се захваљујући правовременој реакцији успешно опоравља на ВМА.

Izvor
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 24 queries.