PALUBA
March 28, 2024, 03:20:46 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Aktivnosti Vojske Srbije na gašenju požara  (Read 34634 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: August 26, 2012, 08:44:40 am »

Vojska pomaže u gašenju požara u Čačku i Gornjem Milanovcu


25.08.2012.

Po naređenju ministra odbrane pripadnici Vojske Srbije krenuli su u pomoć civilnom stanovništvu i snagama Sektora za vanredne situacije MUP-a Republike Srbije na područjima zahvaćenim požarom u opštinama Čačak i Gornji Milanovac.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Oko 300 pripadnika 2. brigade Kopnene vojske i Centra za obuku veze, informatike i elektronskih dejstava iz garnizona Kraljevo i Gornji Milanovac raspoređuju se na pravcima prema selima Gornja Gorevnica i Miokovci.

Pored vojnika i starešina Vojska Srbije će angažovati i sva raspoloživa sredstva za gašenje požara kao i transportne kapacitete za eventulanu evakuaciju ljudi i pokretne imovine.

Na terenu se nalazi i zamenik načelnika Generalštaba Vojske Srbije general-major Milan Bjelica, a po potrebi u pripravnosti će biti i vojnici i starešine iz drugih garnizona Vojske Srbije.


Ruski avion za gašenje požara sleteo u Niš, već danas ide na Suvobor

Pomoćnik načelnika Sektora za vanredne situacije Boban Stevanović rekao je danas na niškom aerodromu da će ruski avion Berijev 200 tokom dana biti upućen na gašenje šumskih požara po Srbiji, pre svega na Suvobor, gde su ugrožena domaćinstva okolnih sela.
 
Nosi 12 tona vode: Avion "berijev 200"
<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/i6YRYZ1A0I4?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Avion ruskog ministarstva za vanredne situacije "Berijev 200" sleteo je danas na niški aerodrom Konstantin Veliki, a u Srbiji se već nalazi i ruski helikopter K 32 koji već učestvuje u gašenju požara u Srbiji.

Stevanović je rekao da je najkritičnija situacija u predelu Zaovina na Tari i u rejonu Čačka gde požare već gase vazduhoplovi MUP-a Srbije i ruski helikopter.

Ruski helikopter za gašanje požara već je u Srbiji

Kapetan posade ruskog aviona Evgenij Serih bio je u Srbiji 2007. godine, ali je tada u Srbiju doleteo avionom "Iljušin 76".

- Žao mi je da u Srbiji plamte požari, ali smo uvek spremni da pomognemo braći Srbima i uvek ćemo biti spremni da vam pomognemo u gašenju požara - rekao je Serih.

Avion "Berijev 200", nosivosti je oko 12 tona vode.


"Vodeni bombarder" za gašenje požara stiže iz Rusije

Na aerodrom u Nišu danas bi trebalo da sleti još jedan ruski avion za gašenje požara u Srbiji, tipa "Iljušin 76", nosivosti 42 tone vode, najavio je premijer Ivica Dačić.

Dačić je rekao Tanjugu da je dolazak još jednog aviona dogovorio s ministrom za vanredne situacije Rusije Vladimirom Pučkovim.

"Iljušin 76", koga zovu "vodeni bombarder", bio je prvi put u Srbiji u leto 2007. godine i stacioniran, takođe, na niškom aerodromu "Konstantin Veliki", odakle je veoma uspešno pomagao u gašenju požara u našoj zemlji.

Požar na padinama Suvobora gasi oko 600 vatrogasaca, pripadnika vojske, policije, žandarmerije i meštana.

Izvor: Ministarstvo odbrane Republike Srbije i BETA


* Tan2012-8-25_216456_0.jpg (165.25 KB, 1024x645 - viewed 378 times.)
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #1 on: August 26, 2012, 09:11:26 am »

A odkuda to čudo misli zahvaćati vodu? Ili će se puniti na stajanci, kao Il-76?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #2 on: August 26, 2012, 09:42:19 am »

Gružansko jezero je relativno blizu, a prilično je veliko.

poz.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3 on: August 26, 2012, 05:21:11 pm »

Dve slike sa terena.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC00940.jpgprva.jpg1.jpg (144.44 KB, 1024x755 - viewed 372 times.)

* IMG_1911.jpgmanja.jpg (303.55 KB, 1024x575 - viewed 349 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #4 on: August 26, 2012, 11:06:47 pm »

A odkuda to čudo misli zahvaćati vodu? Ili će se puniti na stajanci, kao Il-76?

mene zanima bi li mogli da koriste dunav i savu? inace zao mi je sto nisam u nisu trenutno, nikad nisam vido berijeva uzivo. mogli bi da ga "prosetaju" na bataju u nedelju, kad je vec tu Wink
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #5 on: August 27, 2012, 07:39:21 am »


 Jutros je rečeno u Jutarnjem Programu da će se punjenje vodom i jednog i drugog aviona vršiti na aerodromu.
Logged
airbag
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 267


« Reply #6 on: August 27, 2012, 10:24:13 am »

Vrlo zbunjujuće i čudne vijesti iz Srbije, izgorjelo je skoro 200hektara samo zadnjih 7 dana (šume kuće, nije to makija kao u Dalmaciji)



Onda sam malo potražio vijesti i informacije o tome kako se nosi, taj novi Rusko-srpski humanitarni centar u Nišu za reagovanje u vanrednim sutuacijama, ali samo nalazim :

1. Stigao (Stiže) ruski helikopter za gašenje požara
2. "Vodeni bombarder" za gašenje požara stigao (stiže) iz Rusije
3. Ruski berijev 200 poleteo za Srbiju
4. Stiže ruski nebeski vatrogasac
5. "Berijev 200"sleteo na aerodrom u Nišu,
6. Stiže (stigao, sleteo)  "iljušin 76", nosivosti 42 tone vode, itd itd

Jedina vijest i informacija koju sam pronašao o u smislu dejstva i efikasnosti ruskih zračnih snaga ovaj vikend je izjava:

Quote
"Očekujemo da u toku dana to mesto obiđe i premijer i da u toku dana nešto ozbiljnije uradimo na Tari u pogledu gašenja požara", rekao je načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije Predrag Marić. Marić je, za Televiziju "Pink", rekao da su kiša i pad temperature pomogli gašenju požara i da su pojedini, poput onih na Vrškoj čuki ili kod Ljubovije, praktično "utihnuli", iako nisu u potpunosti ugašeni.

On je rekao da se danas očekuju „ozbiljniji naleti” dva ruska aviona, od kojih je jedan, nosivosti 42 tone vode, juče oko 14 sati stigao u Srbiju i već je imao jedan nalet.

Što se tiče Tare, Marić je kazao da će se tek po podizanju magle videti da li će biti potrebe za angažovanjem ruskih letelica.
"

E sad ako ima neki zainteresirani kolega iz reona da mi pomogne oko eventualnih fotografija, videa, informacija o efikasnosti u gašenju požara u Srbiji ove tri letjelice, Ka-32, Be-200 i IL-76. Koliko traju krugovi, koliko dnevno izvrše bacanja i gašenje itd..

Zahvaljujem, pozz
AB

« Last Edit: August 27, 2012, 10:33:50 am by airbag » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #7 on: August 27, 2012, 01:41:08 pm »

ja mogu da ti kazem da je u proslu subotu kod pirota bio pozar i da su prepodne leteli kamov i dva policijska bell-a. tri puta su se vracali za gorivo, vodu su verovatno crpli sa jezera zavoj. imam snimak preleta kad se vracaju na aerodrom, ali ne znam kako da postavim jer su preveliki (tj ne znam kako da ih smanjim)
Logged
airbag
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 267


« Reply #8 on: August 27, 2012, 01:49:35 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Meni ovo s 2 creva od 100 metara na jednu Česmu izgleda sporo i neprofesionalno
zar nema cisterna da puni pumpom od 20 bara ? Više mi liči na predstavu dok se ljudi
po planinama ubiše spasavajući svoju i državnu imovinu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

@ssekir75 kolega, stavi ih na neki servis, http://www.stavi-sliku.info ili ima ovde na paluba uploade slike pa on sve sam smanji i postavi


Evo jedna informacija sa http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/249801/Vatra-na-kucnom-pragu

Pozdrav braći Rusima
Ako su se ikada meštani sela oko Čačka obradovali Rusima, onda je to bilo preksinoć kada je područje zahvaćeno požarom nadletao ruski avion za gašenje požara berijev be-200 i u blizini najugroženijih kuća izručio dragoceni teret.


Evo danas sam otkrio nakon višesatnog traženja pronasao dvije službene vijesti, da je Il-76 napravio jedan nalet i Be-200 jedan nalet, a kolega ssekir75 je vidio jedno uzimanje (nalet) vode Ka-32..

(43+12+5)=60t vode

To jedan CL-415 napravi sam za par sati, jer je kod Mostara bacio 33 x 6t u subotu od 7h do 12h s pauzom za punjenje u Splitu goriva
Tako da mi ove grdosije nisu nešto rentabilne ... 10 posade za Be-200, 10 posade za IL-76, 10 posade za Ka-32, hotel, gorivo, jesti piti, transport
aerodrom hotel, voda iz vodovoda.. CL-415 samo 3 posade bez jesti i piti 7.5 sati u zraku kostaju €40.000 evra dnevno, all inclusive, gorivo, posada..


* 1.jpg (44.82 KB, 640x428 - viewed 198 times.)

* 2.jpg (83.59 KB, 640x453 - viewed 178 times.)
« Last Edit: August 28, 2012, 02:43:25 pm by dreadnought, Reason: slike ubačene u attachment » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #9 on: August 27, 2012, 02:14:40 pm »

snimak. (.AVI) ne znam kako da ga okacim, jer mi je 43mb. nebitno, ionako je to samo helikopter u preletu preko grada sa praznim vedrom.

ovde na slici ima neka cisterna, a sad, da li puni gorivo ili vodu, to ne znam. mada, pitanje je kolika to cisterna treba da bude da napuni 12 tona vode. dobro, moze nekoliko... pre 5 godina il 76 punjen je za 15-tak minuta. manje od pola sata mu je bila "pauza" izmedju dva naleta.
Logged
airbag
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 267


« Reply #10 on: August 27, 2012, 02:24:12 pm »

Da to je Fapče s aerodroma Konstanrin Veliki u Nišu, služi za dopremu i snadbdevanje gorivom JET A1.

Zato sam i okačio sliku jer se Be-200 puni s jednog običnog vatrogasnog hidranta preko račve s dva creva.
Tu pritisak može da bude min 5 bara da je ispravan, pa sad računaj.

IL-76 se punio sa više cisterni i više creva ako dobro pamtim (desetak možda)
Može bit da netko ima slike iz tog doba.
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 829



« Reply #11 on: August 27, 2012, 03:53:10 pm »

@airbag

Na ovom linku  http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/57/Srbija+danas/1163342/Bombardovanje+vatre.html
otkrićeš odgovore na neka od svojih pitanja. Ima i snimak, broj naleta Be 200 i Il 76, sistem punjenja ..... samo nema za Ka 32 ali on je non-stop na terenima, još pre aviona (oni su tu od subote, odnosno nedelje) i verovatno je izvršio na desetine naleta kao i helikopteri MUP-a i VJ.

Nema na linku ni koliko je posada prisutno (a deset nije sigurno), koliko je hrana, gorivo, smeštaj ... ali kada nemaš svoje avione pa pozoveš nekog u pomoć moraš mu valjda sve obezbediti a njegovo je samo da radi. Sad da li se isplati .... ih, valjda neko ima da i o tome misli u državi Srbiji Smiley
Logged
airbag
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 267


« Reply #12 on: August 27, 2012, 04:33:36 pm »

U medjuvremenu kolega s Zaslon je objavio link na RTS koji su prije sat vremena stavili više informacija a koje sam tražio..
Taman sam taj sat rezimirao što se događa u Dalmaciji, sve gori posebno kraj Splita vatra je među kućama.. ali evo sublimirao sam zadnje podatke:

"Berijev" je imao šest naleta iznad Gornje Gorevnice, posle čega je lokalizovan požar u kome su povređene tri osobe, izgorele tri kuće i oko 600 hektara šume.
"Berijev je imao jedan nalet nad Zaovinama.
"Iljušin" je, takođe, imao jedan nalet iznad Tare.
Do najugroženijih područja u Srbiji ruskim avionima potrebno je od 20 do 25 minuta leta.
Isto toliko vremena potrebno je avionima da se napune vodom i gorivom.

Inače onaj snimak bacanja Be-200 me nije dojmio,
visoko previsoko iznad požara, pa krošnje crnogorice pa do vatre daleko i malo vode stigne..

info o trošku:
Без надокнаде!

Србија не плаћа НИШТА Русији за гашење пожара, као што ни до сада годинама није плаћала. Наши су само вода и гориво. Ми обезбеђујемо аеродром, Руси авионе. У томе је суштина постојања Центра за ванредне ситуације у Нишу!
« Last Edit: August 27, 2012, 04:38:59 pm by airbag » Logged
RILE-NS
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 52


« Reply #13 on: August 27, 2012, 04:36:43 pm »

Nasim je napaljenim "strucnjacima" bitno koji ce se lovac pazariti ,a sto Srbija gori svako leto bas ih briga.Gorela je i onog leta kad su ukradene Kanadere iz Federacije prodali ovdi u Grcku.Ah, zaboravio sam, to su bili oni prosli,koji nisu mislili o nama.Ovi se sada brinu i nema da nam fali dlaka sa glave.
Doveli ove ruske grdosije koje bacaju vodu sa velike visine samo da zamazu oci narodu kako se eto nesto radi.
Pise novinar na RTS-u kako se teren izvidja helikopterima pre bacanja vode.To prvi put cujem.Koliko sam mogao da procitam i cujem i vidim do sada, kordinacija se vrsi sa zemlje, pa cesto rukovodioci gasenja dobiju upalu pluca, jer ih vazdusna sredstva gasenja zalivaju samo tako.
Mante me tol'ko sam besan da cu isterati dugmice iz tastature.Nane vam ga demokratske,radikalne,naprednjacke,socijalisticke i ostale
 P.S Molim vas da ne komentarisete ove moje ispade u afektu, ali mor'o sam .Ne mozem vise da gledam sta nam rade.Ako je za brisanje brisite i kaznjavajte.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #14 on: August 27, 2012, 05:08:24 pm »

Nasim je napaljenim "strucnjacima" bitno koji ce se lovac pazariti ,a sto Srbija gori svako leto bas ih briga.Gorela je i onog leta kad su ukradene Kanadere iz Federacije prodali ovdi u Grcku.Ah, zaboravio sam, to su bili oni prosli,koji nisu mislili o nama.Ovi se sada brinu i nema da nam fali dlaka sa glave.
Doveli ove ruske grdosije koje bacaju vodu sa velike visine samo da zamazu oci narodu kako se eto nesto radi.
Pise novinar na RTS-u kako se teren izvidja helikopterima pre bacanja vode.To prvi put cujem.Koliko sam mogao da procitam i cujem i vidim do sada, kordinacija se vrsi sa zemlje, pa cesto rukovodioci gasenja dobiju upalu pluca, jer ih vazdusna sredstva gasenja zalivaju samo tako.
Mante me tol'ko sam besan da cu isterati dugmice iz tastature.Nane vam ga demokratske,radikalne,naprednjacke,socijalisticke i ostale
 P.S Molim vas da ne komentarisete ove moje ispade u afektu, ali mor'o sam .Ne mozem vise da gledam sta nam rade.Ako je za brisanje brisite i kaznjavajte.

Ne sećam se da si se ranije zalagao da kupe protivpožarne avione... klasični Srbin, kad zasvrbi, onda se seti šta mu treba Smiley
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 24 queries.