PALUBA
March 29, 2024, 03:58:29 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Aktivnosti Vojske Srbije na gašenju požara  (Read 34679 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MiGac
desetar
*
Offline Offline

Posts: 140



« Reply #15 on: August 27, 2012, 05:16:58 pm »

Zašto braća Srbi nisu zvali braću Hrvate da im oni malo bombardiraju po požarima?
Jest da gori i kod nas svaki ćošak zemlje, ali našao bi se jedan avion za jedan dan...pa da vide braća Rusi kako se to radi...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #16 on: August 27, 2012, 05:17:58 pm »

Što je sigurno, sigurno... da ne pomešaju tovar.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #17 on: August 27, 2012, 05:24:38 pm »

Rile, nije neuobicajeno da se pre naleta ovih grdosija vrsi izvidjanje helikopterila. Na osnovu tih izvidjanja odredjuje se koji je najbolji pravac za "napad" na vatru, uzimajuci u obzir i vremenske prilike, izgled terena i vazduzna strujanja iznad pozada. Ipak, vazduzna strujanja iznad pozada nisu ista kao i vazduzna strujanja na mestu gde ne gori.

I dalje stojim na misljenju da bi Srbiji najvise odgovarali avioni Air Tractor u kolicini od 7-10 aparata. To je dovoljno za pokrivanje 3-5 pozara sa po dva aviona, a po potrebi mogu da se "koncentrisu jace trupe" za gasenje pozara.

U slobodnom periodu ti avioni bi mogli da zaprazuju agrarne povrsine, cisto da ne stoje za badava. Grin Grin

Inace, Air Tractor moze da se puni u letu na bilo kojoj vecoj bari ili mirnijoj reci, a da ne spomonjem akumulacije ili ostala vestacka i prirodna jezera. Cheesy Cheesy
Logged
MiGac
desetar
*
Offline Offline

Posts: 140



« Reply #18 on: August 27, 2012, 05:40:21 pm »

AT-802 je definitivno avion koji treba Srbiji i BiH.
Po cijeni od 2,5 milijuna dolara to je svakako investicija koja je moguća i koja je nužna.
Logged
airbag
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 267


« Reply #19 on: August 27, 2012, 05:44:42 pm »

Tako je, jer dok dodje avioniz Rusije izgori 500ha visoke šume, pola planine, dolina i 20 kuća, malo sam rekao, jer dok su došli izgorjelo je 2000-3000ha da je bilo odma napadat na svim frontama sa po 3 tone malim zujalicama bilo bi lakše..

Ali ima ona ŠBBKBB ...
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #20 on: August 27, 2012, 06:41:51 pm »

Evo malo sam poradio na obradi ovog stroja: https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,19432.msg236719.html#msg236719 nije nešto, onako na brzinu, ali iako je vrlo impresivan (vidio sam ga uživo prije 8 g.) mislim da je ipak prikladniji za ruske stepe nego za ove lokalne prostore, jednostavno treba mu velika površina za zahvat vode u neletu, na zemlji se dosta sporo puni plus što samo poljetanje/slijetanje oduzima vremena i goriva (koje se isto mora puniti), velika brzina (cca 300 km/h) i visina naleta na požarište (ne niže od cca 50 m) dovode do toga da zaista impresivna vodena bomba do tla dođe često u vidu vodene pare.
« Last Edit: August 27, 2012, 06:50:26 pm by proxy1969 » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #21 on: August 27, 2012, 07:55:52 pm »

Svjedoci smo da svakodnevno gori u Hrvatskoj, Srbiji, BiH, Crnoj Gori. Nije problem priskočiti s jednim zrakoplovom i pomoći u gašenju. Za pomoći mora postojati sporazum među državama. Nekad je dovoljno uputiti službenim kanalima poziv. Uvjeren sa da bi Hrvatska priskočila upomoć. Drugo je raditi na organiziranju gašenja požara i dugoročnim ulaganjima u nabavci zrakoplova kao i vatrogasnoj opremi. Srbija ima Vatrosprem, tvornicu vatrogasnih vozila i uvježbane vatrogasce. Koju će vrstu zrakoplova nabaviti odlučiće državni vrh. Što prije ih  nabavi PP sezona će biti uspješnija. Požari zahvaćaju sve veće površine i nabavka PP zrakoplova morala bi imati prioritet.
Logged
RILE-NS
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 52


« Reply #22 on: August 27, 2012, 08:37:37 pm »

Nasim je napaljenim "strucnjacima" bitno koji ce se lovac pazariti ,a sto Srbija gori svako leto bas ih briga.Gorela je i onog leta kad su ukradene Kanadere iz Federacije prodali ovdi u Grcku.Ah, zaboravio sam, to su bili oni prosli,koji nisu mislili o nama.Ovi se sada brinu i nema da nam fali dlaka sa glave.
Doveli ove ruske grdosije koje bacaju vodu sa velike visine samo da zamazu oci narodu kako se eto nesto radi.
Pise novinar na RTS-u kako se teren izvidja helikopterima pre bacanja vode.To prvi put cujem.Koliko sam mogao da procitam i cujem i vidim do sada, kordinacija se vrsi sa zemlje, pa cesto rukovodioci gasenja dobiju upalu pluca, jer ih vazdusna sredstva gasenja zalivaju samo tako.
Mante me tol'ko sam besan da cu isterati dugmice iz tastature.Nane vam ga demokratske,radikalne,naprednjacke,socijalisticke i ostale
 P.S Molim vas da ne komentarisete ove moje ispade u afektu, ali mor'o sam .Ne mozem vise da gledam sta nam rade.Ako je za brisanje brisite i kaznjavajte.

Ne sećam se da si se ranije zalagao da kupe protivpožarne avione... klasični Srbin, kad zasvrbi, onda se seti šta mu treba Smiley

.Zivim u zemlji koja svakog leta ima pozare i konstano je u opasnosti od njih.I kod nas u Solunu je gorelo na pocetku leta.Zato o protivpozarnoj avijaciji kod nas razmisljam vec duze vreme.Znam da nemamo i da necemo ni imati
 Generalno ako pogledas nisam se bavio komentarisanjem.Sigurno nisam ucestvovao u raspravi oko novog visenamenskog aviona za Srbiju.Ne komentarisem jer ionako nas niko ne slusa.Rade oni sta im je volja i bez nase saglasnosti.A to o klasicnom Srbinu opovrgavam cinjenicom da mi je najprihvatljivija i najdraza  pomoc od Hrvatske.Cak sta vise smatram da je saradnja sa nasim komsijama i zajednicko nalazenje resenja za ovaj zajednicki problem jedini moguci put.To je to.
I jos jednom izvinite ako sam slucajno nekog uvredio.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #23 on: August 27, 2012, 08:51:38 pm »

Велики противпожарни авиони изгледају моћно. Колико су ефикасни у гашњеу пожара у врлетним пределима где није могуће тако велики авион спустити довољно ниско да буду ефикаснији је питање за струњаке. Сигурно је и то боље, какво год било, него ништа.

Сложио бих се Трепетом да је за Србију решење неки (неколико) авион сличан онима које он помиње, уз комбинацију са хеликоптерима. Они далеко лакше и врло прецизно могу да приђу пожариштима у брдско- планиском подручју (која су у Србији и најчешћа и најтеже се гасе), да се спусте колико је потребно и истворе водене бомбе.

Велики противпожарни авиони нису решење. Директни захват са водених површина је увек проблематичан. На великим рекама због свега онога што реке могу да носе ("дрвње и камење") то је скоро немогуће. Ту су и плићаци који преко ноћи могу да настану и на које могу да налете а да их пилоти и не виде. Остају већа вештачка језера, којих нешто и нема у великом броју (Книћко, Власина...?) ,а и питање је могућности слетања и дужине захвата на већини тих језера. Такође, она су често и доста удаљена од пожаришта. Обично, и реке и језера у време најчешћих пожара буду на ниском водостају, тако да и то утиче на могућност директног захвата.  Пуњење на земљи је споро и вероватно скупља варијанта (због чешћег и дужег лета до аеродрома).
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #24 on: August 27, 2012, 08:52:21 pm »

Pomozi se sam i Bog će ti pomoći. Dok dolete hrvatski kanaderi šteta će biti neizmjerna. Od Zemunika do Srbije triba vrimena. Dotle će se požar raširiti do neslućenih razmjera. Hrvatska je nabavila zrakoplove prvenstveno za svoje potrebe. Realno gledajući potrebno je nabaviti još nekoliko kanadera. Pitanje je koji je interes slanja hrvatskih kanadera u Srbiju i tko će to platiti? Gotovim novcem ili kompenzacijom.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #25 on: August 27, 2012, 08:55:25 pm »

Pomozi se sam i Bog će ti pomoći. Dok dolete hrvatski kanaderi šteta će biti neizmjerna. Od Zemunika do Srbije triba vrimena. Dotle će se požar raširiti do neslućenih razmjera. Hrvatska je nabavila zrakoplove prvenstveno za svoje potrebe. Realno gledajući potrebno je nabaviti još nekoliko kanadera. Pitanje je koji je interes slanja hrvatskih kanadera u Srbiju i tko će to platiti? Gotovim novcem ili kompenzacijom.

Potpisujem od prvog do poslednjeg slova.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #26 on: August 27, 2012, 09:05:08 pm »


 A da je svojevremeno ovo prošlo!?

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* aerosvet%2012-002-002.jpg (245.22 KB, 754x1024 - viewed 129 times.)

* aerosvet%2012-003-003.jpg (231.71 KB, 754x1024 - viewed 134 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #27 on: August 27, 2012, 09:33:38 pm »

cekaj, zar ne bejose dromaderi svojevremeno u grckoj na gasenju pozara?!? sta je sa njima?
Logged
aleksandar9
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 77


« Reply #28 on: August 27, 2012, 10:08:53 pm »

Avioni su definitivno potrebni , ali nije li bolje spreciti nego leciti.Koliko i da li smo preventivno delovali da bi sprecili ili umanjili pozare? Neki podaci kazu da je uzrok vise od 90% sumskih pozara covek. Od toga vise od 60% je nemar i nepaznja.
Tropske vrucine traju dugo , krizni meseci su u pitanju, brzina i pravac vetra i vrsta rastinja kao sto znamo odredjuju uz jos neke faktore zapaljivost sume.Znaci mogu se locirati kriticne oblasti, a zatim pojacan nadzor, gorske sluzbe, stanovnistvo i sto je najbitnije edukacija, mogu da ucine mozda mnogo vise od "ruskih grdosija" u ovom trenutku.
Naravno necu da gresim dusu i da prejudiciram, jos se ne znaju uzroci, ali se bojim, jer nama ume da se desi da "obilne snezne padavine polovinom decembra iznenade nase putare i docekaju ih nespremne ili bez goriva...." Huh? Desavalo se to......!!!!
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #29 on: August 28, 2012, 06:55:00 am »


 Dromaderi se koriste itekako u gašenju požara svud,a sem kod nas. Evo, neka pogledaju oni koji imaju Civilni registar aviona i neka nam kažu brojno stanje. Malim ulaganjem za onu " kašiku" za punjenje vodom, ili sletanjem na bilo koju livadu ( za šta su itekako sposobni!!!) eto, mislim , rešenja dela našeg problema s požarima. To je, normalno, moje mišljenje. DA pomognem. U Zrenjaninu ih ima dva, na Jarku= neznam, trebalo bi osam komada. S desetak aviona može da se dejstvuje na ozbiljan način. Znači, po mome, nema potrebe kupovati nove avione nego iskoristimo postojeće. Kada se steknu uslovi, normalo, i ja sam za kupovinu modernije mašine. Znam da sam dosadan s Dromaderima, ali, imamo nešto što može da pomogne a ne koristimo. Kukamo kako nemamo čime da gasimo i tražimo pomoć po svetu. E, to, nerazumem. Huh?
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.