PALUBA
March 29, 2024, 07:57:51 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Britanski nosači aviona u drugom svj. ratu  (Read 16337 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: September 04, 2012, 05:48:20 am »


Nosač aviona razvio se u britaniji kao najranija tehnika sijetanja aviona na palubu. Pa ipak je 1939. godine od tri glavne sile koje su posjedovale ovu najvažniju dopunu pomorskih snaga Britanija imala najslabije mornaričko zrakoplovstvo. To nije imalo ništa zajedničko sa kvalitetom britanskih nosača aviona, možda najboljih, a sigurno najtemeljitije projektiranih na svijetu. To zacijelo nije imalo veze ni s kvalitetom  avionskih posad. Mornaričko zrakoplovstvo bilo je izvrsno izvježbano, pa je zaista bilo tako kako kaže jedna pjesma:

U kopnenom zrakoplovstvu vele da je slijetanje dobro ako pilot ustane iz aparata i ode, ali u mornaričkom zrakoplovstvu  izgledi su slabi kad je slijetanje slabo, a pilot ne zna plivati.

Britanska se mornarica našla iz Amerikanaca  i Japanaca jedino u pogledu broja raspoloživih aviona i njihove kvalitete. Glavni  uzrok tome bila je prvoaprilska odluka iz 1918. godine da se uspostave posebne zrakoplovne snage.  Jednim udarcem ne samo da je britanska mornarica ostala bez svog zrakoplovstva, koje nije bilo vraćeno pod mornarički nadzor sve do 1937, a to je bilo prekasno da se ispravi ono što je godinama bilo zanemareno, već je ostala i bez većine svojih  avijaciji naklonjenih ofocira. RAF, koji je htio sačuvati svoju samostalnost, polagao je malo više pažnje razvitku svoje pomorske avijacije, dočim je ratna mornarica je težila tome da razvije avione za korekturu artiljerijske vatre, koji  bi usput moga izvršit i torpedni napad. Najveći nedostatak u svemu bilo je to što se nije proizveo jednosjedi lovački avion za nosače koji bi bio sposoban da se mjeri sa svojim kopnenim vršnjacima. Kad je nadošao rat, nosači britanske mornarice morali su se pouzdati u zastarjele avione kao što su bili “Swordfish”, prepravljeni kopneni avion poput “Seafire-a”, u avione uvezene iz Amerike, kao što su bili “Wildcat”, “Hellcat” i “Avenger”, ili u domaću starudiju poput “Barracud-e”. Tek poslije svršetka rata ušao je u službu  prvi zaista adekvatni britanski lovački avion za nosaće “Sea Fury”.
Uprkos tim slabostima britanski nosači i njihovi avioni više su nego zadovoljili. Avioni “Skuas” iz mornaričkog zrakoplovstva, operirajući s jednog kopnenog aerodrome, bombardirali su njemačku krstaricu “ Königsberg”, prvi veći ratni brod potopljen zračnim napadom. Jedna mala grupa zastarjelih “Swordfish-a” postigla je najrentabilniju pobjedu u ratu, osakkativši talijansku flotu  u njezinoj  bazi u Tarantu, dok su lovački avioni pripomagali sačuvati konvoje i braniti desante u Sredozemnom moru.


* Swordfish on Victorius.jpg (74.27 KB, 780x600 - viewed 117 times.)

* Fairey_Swordfish.jpg (127.69 KB, 600x339 - viewed 132 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1 on: September 04, 2012, 05:56:30 am »


Pri izbijanju rata gotovo svaki britanski nosač bio je na trupu koji ne samo da je bio načinjen  tokom prvog svjetskog rata, nego prvobitno uopće nije bio projektiran kao nosač aviona. Tri su broda bila zamišljena kao laki bojni krstaši, projektirani za upotrebu u problematičnim planovima  desntnih potreba u Baltiku. Dva od njih “Courageous” i “Glorius” imali su isprva svaki po dvije dvocijevne  topovske kule od 380mm, a bijahu preinačeni u nosače aviona dvadesetih godina. Treči brod “Furious”  bio je namijenjen da nosi dva topa od 457mm. U stvari bio je ugrađen samo jedan, a jedna uzletna paluba napravljena je na prednjem dijelu. Ta je bila korištena za prvo slijetanje na nosače aviona uopće, ali je za to očito bila nepodesna. Ubrzo iza toga bila je konstruirana paluba za slijetanje na krmi, umjesto onog topa od 457mm. Međutim, dimnjak i struktura komandnog mosta nepotrebno su stršili u sredini broda,  pa je “Furious” zato  bio potpuno rekonstruiran dobivši jednu neprekinutu uzletno-sletnu palubu. Bio je napravljen jedan mali navigacioni most koji se može uvući, pa sad iznad uzletne palube nije ništa više stršilo, jer je i dim bio izbacivan ventilatorima ispod palubne razine po krmi. To nije bila zadnja preinaka ovog  mnogo mijenjanog broda jer je bio rekonstruiran i  moderniziran baš prije drugog svjetskog rata.   


* HMS Courageous 50.jpg (35.98 KB, 800x518 - viewed 108 times.)

* HMS Glorious.jpg (81.7 KB, 645x347 - viewed 114 times.)

* HMS Furious 15.jpg (249.02 KB, 740x402 - viewed 112 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2 on: September 04, 2012, 06:00:55 am »

Dva su manja  nosača bila stavljena u službu baš poslije svršetka prvod svjetskog rata. Jedan, i to “Argus”, bio je građen kao brzi putnočki brod,  pa su mu postavili kao i “Foriours-u” uzletnu palubu bez ičega što bi virilo iz nje. Ali “Argus” nije ima brzinu kao  veći “Fourious”, pa je u glavnom bio korišten za školske i trajektne svrhe tokom drugog svjetskog rata. Drugi brod “Hermes” bi je mnogo zanimljiviji jer je bio prvi nosač projektiran  i sagrađen baš u tu svrhu. Za razliku od Fouriousa i Argusa  on je na palubi imao “otok” što obuhvaća komandni most i dimnjak, što je sve “izraslo” s jedne strane broda. To je bilo mnogo  pametnije rješenje problema kako olakšati komandovanje brodom i  kako se osloboditi kotlovnih plinova. Na žalost, “Hermes”  bijaše malen i relativno spor brod, pa je mogao nositi samo nekoliko aviona. Poslednji iz starije generacije nosača aviona bio je “Eagle”, izdrađen na trupu koji je trebao postati čilesnki bojni brod. I Eagle je omao “otok”, a bio je neobičan kao nosač  zato što je imao dva dimnjaka. Poput Hermesa i  on je bio prilično spor za nosač aviona, ali je bio čvrst.  


* HMS Hermes 95 1931.jpg (68.65 KB, 800x566 - viewed 105 times.)

* HMS Eagle 1930.jpg (78.75 KB, 800x474 - viewed 132 times.)

* HMS Argus 1917.jpg (73.83 KB, 575x600 - viewed 106 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3 on: September 04, 2012, 06:34:28 am »


Prvi među novim nosačima u godinama ponovnog  naoružavanja  poslije 1930. bio je “Ark Royal”. Mnogo je razmišljanja i istraživanja bilo uloženo u njegov  projekt, kao i u projekte njegovih nasljednika. Britanci su bili krajnje temeljitiji, posvetivši mnogo brige aerodinamičnom projektu “otoka” i uzletne palube, kako bi se izbjegli vrtlozi zračnih struja koji  mogu ugroziti avion pri u zlijetanju i sljetanju. Britanski nosači su imali također  mnogo bolje sigurnosne mjere protiv požara kao i za čuvanje dovodnih cijevi avionskog goriva nego što su to imali njihovi američki i japanski vršnjaci. Sve se to sjedinilo na Ark Royal-u zajedno sa snažnim protuavinskim naoružanjem od topova kalibra 114mm.
Kao izraziti nosač aviona, on je bi najbolje opremljen od svih ratnodobnih britanskih nosača, zahvaljujući to svom dvorazinskom hangaru , koji mu je davao kapacitet jednak onome u velikih američkih nosača. Da nije bio izgubljen reltivno rano u ratu, što se ima pripisati slaboj borbenoj otpornosti broda, bio bi se mogao koristiti usavršenim uskladištenjem aviona u vrijeme rata, te bi ih nosio još više. 


* HMS Ark Royal 1939.jpg (114.2 KB, 640x426 - viewed 121 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #4 on: September 04, 2012, 06:37:20 am »


Kasniji  britanski flotni nosači imali su mnogo manje formacijsko stanje aviona zbog svoje izuzetno dobre zaštite. Često se govorilo da je najbolja  osobina nosača aviona klase “Illustrious” bila njihova okopnjena uzletna paluba.To nije posve točno jer su i neki drugi njaveći  nosači drugih naroda imali oklopljenu uzletnu palubu, premda su britanski imali najdeblji  oklop. To što je razlikovalo Illustrius i njegovu brću bilo je to što je čitav hangar,  dakle najranjiviji dio broda, bio zatvoren u čeličnom sanduku.  U kontekstu onog vremena,  kad su ti brodovi bili građeni,  to je bila veoma mudra odluka. Ovi su nosači bili namjenjeni operacijama u  Sredozemnom i  Sjevernom moru, s lovčkim aparatima slabijih mogućnosti protiv nadmoćnih neprijateljskih zračnih snaga. S prvim olakšicama koje je pružio radar kao sredstvo upozoravanja na neprijatelja, te sa boljim lovačkim avionima koji su došli kasnije, ranvoteža između veće težine oklopa i većeg broja aviona mogla se promijeniti (klasa Illustrious  imala je samo po jednu hangarsku palubu, a Ark Royal dvije). Bilo kako bilo, to što je Illustrius nadživio masovne napade “Štuka” i teška oštećenja od bombardovanja u Mediteranu 1941, dokazuje da je odluka o oklopljenoj palubi bila pametna. Kasnije su radar i  dobra borbena patrola lovačkih aviona pružali isto taku dobru zaštitu protiv konvencionalnog zračnog napada, kako su to dokazali Amerikanci na pacifiku. Međutim, pod kraj rata britanski oklopljeni nosači došli su opet do izražaja kad su nastavili dejstva protiv čitavog niza napadajućih kamikaza, koji su onemogućili nekoliko američkih nosača za dulje vrijeme.

Zanimljivo je da su Amerikanci i prije ovog iskustva,  bili snažno impresionirani britanskim projektom, pa su htjeli da zamijene nekoliko svojih nosača klase Essex za isti broj britanskih flotnih nosača. Britanci su pak sa svoje strane bili impresionirani avionskim kapacitetima američkih brodova,  pa su bili spremni da private tu zamjenu. Međutim, zbog  raznoraznih razloga, ta se zamjena o kojoj se ozbiljno raspravljalo, nikad nije ostvarila.


* HMS Illustrious 87 (1942).jpg (60.87 KB, 450x341 - viewed 121 times.)

* HMS Illustrious 87 (1944).jpg (75.92 KB, 800x587 - viewed 107 times.)

* HMS Illustrious 87.jpg (270.44 KB, 948x582 - viewed 109 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #5 on: September 04, 2012, 11:45:50 am »


Illustious imao je dva brata, a to su bili “Victorious” (38)i “Formidable”(67). Četvrti brod ove klase bio je brod “Indomitable”(92), ali je njegov projekt bio modificiran, tako da je taj brod zapravo postao prototip za dva druga broda, “Implacable”(86) i “Indefatigable”(10). Da bi se uzeli u ozir prigovori zbog malog broja aviona koje su mogli nositi njegovi prethodnici , na Indomitable su stavili jednu posebnu polu-hangarsku palubu na krmi, ispd glavnog hangara. Radi kompenzacije dodatne težine, oklop na hangarskim stijenama je stanjen. Dva potonja broda prvobitno su trebala dobiti jednu donju potpuno hangarsku palubu, ali buduće da bi kapaciteti za zalihe i naoružanje postali nedovljni kod tolikih aviona, i na te brodove bio je stavljen samo polu-hangar.
Zbog problema sa satbilnošću sva ta tri kasnija broda imala su manju visinu svojih hangara, što je ipak značilo da postoje tipovi aviona s kojim ovi brodovi ne mogu manipulurati. I poslije rata, kad su dimenzije aviona stalno rasle, ovo su bili najstariji  brodovi zadržani u službi. Prva četri broda imala su uređaje sa tri osovine, što je bila novost kod većih britanskih brodova, dok su Implacabe i Indefatigable imali četri osovine.

Promatrajući ih samo  kao brodove, a ne kao platforme za rukovanje avionima, ovi britanski flotni nosači bijahu najbolji nosači među nosačima njihova tipa koji su sagrađeni, pa je značajno da su mnoga  njihova dobra svojstva, kao npr. do gore sagrađen pramac zatvorenog tipa, a naročito oklopljeni hangari, bila usvojena od Amerikanaca na kasnije konstruiranim brodovima. Pošto transatlantski tok informacija nije bio samo jednosmjeran, Britanci su od Amerikanaca prihvatili vrhunsku operativnu tehniku na uzletno-sletnim palubama, a tako isto i američke avione. Britanci su također razmišljali o tome da postave dizala na rubu palube (što je bila američka ideja ostvarena na njihovim najvećim nosačima) kod klase Malta, koji nikad nisu bili sagrađeni, premda su druga dva velika nosača Ark Royal i Eagle bili kompletirani po završetku rata.     



* HMS Implacable R86.jpg (133.39 KB, 775x568 - viewed 188 times.)

* HMS Indomitable 92.jpg (50.17 KB, 300x222 - viewed 391 times.)

* HMS Victorious 38 (1941).jpg (74.58 KB, 778x599 - viewed 128 times.)

* HMS Formidable 67.jpg (18.57 KB, 300x190 - viewed 390 times.)

* HMS Indefatigable R10.jpg (216.97 KB, 800x598 - viewed 127 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #6 on: September 04, 2012, 11:49:42 am »


Premda je šest brodova grupe Illustruious predstavljalo jedine velike flotne nosače  dovršene tokom rata, gradili su se i drugi manji nosači. Osim eskotrnih nosača o kojima ćemo govoriti kasnije, bilo je i lakih  flotnih nosača. Ovi su imali trup trgovačkog broda, kako bi se pretvorio u trgovački brod poslije rata ( ustvari niti s jednim to nije bilo uređeno);  oni su nosili samo protuavionske topove kratkog dometa i nikakav oklop, ali su inače bili mala verzija flotnih nosača. Na žalost bili su dovršeni prekasno da bi mogli odigrati svoju ulogu u ratu, ali odmah iza toga pokazali su se kao vrlo dobro zamišljeni.

Jedan vrlo koristan manji brod bio je građen prije nego je rat počeo, ali ipak nije bio završen do 1943. To je bio “Unicorn”, projektiran kao opskrbni brod za avione,  ali sposoban da dejstvuje kao običan nosač u slučaju “gužve” što je i činio s priličnim uspjehom u Sredozemnom moru 1943. godine. Kasnije se u britanskoj Pacifičkoj floti pokazao tako korisnim u ulozi koja mu je bila namijenjena, da su dva lakša flotna  nosača, tada u fazi gradnje, bila prekrojena u istu svrhu.

Najopasniji njemački napadi na Britaniju bili su napadi na njezine  pomorske komunikacije.  Mogućnost poraza u bitki  za Atlantik zadavala je Churchullu najviše brige. Glavni neprijatelj bio je U-Boot, ali haranja “focke wulf condora”, bombardera velikog akcionog radijusa bila su također ozbiljna pretnja. Bila je potrebna zračna zaštita, pogotovo kad su se  avioni pokazali kao najuspješniji u potapanju podmornica. Još u početki rata bio je u manjem broju proizveden patrolni avion velikog akcionog radijusa, zbog potreba u vezi s ofanzivom  strateških  bombardera  protiv Njemačke. Ali  je tek 1943. bio proizveden avion koji je mogao sa kopnenih baza štititi čitavu konvojsku rutu na sjevernom Atlantiku.

Međutim, uspješno je bilo iskušano jedno drugo rješenje problema zračne zaštite konvoje.To je bilo 
korištenje nosča aviona u tu svrhu. Flotnih nosača je bilo malo, a bili su prijeko potrebni drugdije, a osim
toga previše skupocijeni za tu ulogu. Stoga se isplatila mogućnost gradnje manjih nosača aviona za
eskortne svrhe. O mogućnosti rekonstrukcije trgovačkih brodova raspravljelo se još prije rata, ali u
glavnom s najvećim putničkim brodovima (Queen Mary, Qoeen Elizabeth). Ovi su se pokazali izvanredno korisnim u svojoj ulozi transportera trupa, pa su stogaa odabrani manji  i sporiji brodovi.

TT podaci Empire Faith:

-Istisnina: 7.061t
-Duljina: 131,36m
-Širina: 17,49m
-Pogon: dizel,  jedna osovina, 6.880KS
-Naoružanje: samo laki PA


* CAM-ship Empire Faith.jpg (34.66 KB, 1251x548 - viewed 136 times.)

* Empire Faith profile.jpg (22.5 KB, 500x162 - viewed 102 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #7 on: September 04, 2012, 11:52:52 am »


Za pokus je ironijom sudbine odabran je jedan zarobljeni  njemački brod. Brod Hanover bio je nov novcat, sa dizel motorima, uhapšen početkom rata, a prvo ime je dobio Empire Audacity (10). Nadgrađe mu je bilo odrezano, a montirana obična drvena uzletna paluba; bila je to sasvim rudimentarna preinaka, bez dizala i hangara, tako da se avione moralo poslagati i posluživati na palubi. Budući da je bio prvenstveno načijenjen da pruža zaštitu protiv osmatračkih aviona i bombardera, svih šest aviona kje je nosio bili su lovački avioni “Grumman marlet”(a to je engleski  naziv za Wildcat). Kad je brod bio dovršen 1941, odmah su ga stavili na konvojsku rutu za Gibraltar.

Adacity je bio torpediran i potopljen prije isteka godine, ali ne prije nego što je dokazao kako dragocjen može biti i najmanji nosač aviona. Njegovi su avioni obarali “Condore” i uništavali podmornice. Britanska su brodobradilišta bila preuzauzeta a da bi mogla učinit više od nekoliko preinaka u eskortne nosače; ovi su općenito bili prekomplicirani, ali osnovne zamisli su bile proslijeđene u SAD, gdje su odmah počeli graditi u velikom broju eskortne nosače za sebe i Britaniju. Britanci su prilično otezali sa preuzimanjem naručenih eskortnih nosača od SAD, jer su insistirali na propisanim sigurnosnim mjerama pa je bilo i trzavica među saveznicima.


* Hannover, kasnije Empire Audacity.jpg (47.38 KB, 897x629 - viewed 98 times.)

* HMS Audacity D10.jpg (110.11 KB, 800x204 - viewed 96 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #8 on: September 04, 2012, 11:56:28 am »


Britanci su konačno od Amerikanaca dobili trideset i devet eskortnih nosača, ali mnogi od njih bili su izdvojeni za druge svrhe, prvenstveno za podršku amfibijskih desanata.  Međutim, potreba  za integralnom podrškom ostala je i dalje, pa se počelo s tzv. MAC brodovima, kako bi se zadovoljila ta potreba (MAC= Merchantmen Aircraft Carriers), tj. trgovački brodovi nosači aviona). To su bili prikladni trgovački brodovi, ili za transport žitarica, ili tankeri koji nisu trebali imati velika grotla  za krcanje svog tereta, pa su stoga mogli dobiti uzletnu palubu, a da time ne bude ugrožena njihova sposobnost nošenja tereta. Posada je bila iz trgovačke mornarice,  osim ljdstva za avione koje je bilo iz ratne mornarice. Tankeri su imai po šest zastarjelih “Swordfish-a”, a brodovi  za prijevoz žitarica samo samo po četri “Swordfish-a”. Ta avion je bio jedan od rijetkih aviona koji je mogao da uzlijeće s njihovih veoma kratkih uzletnih paluba. Brodovi za žitarice su imali prednost: jedno dizalo i mali hangar. Ovi su brodovi bili sličniji “Audacity-u nego kasnije izgrađenim eskortnim nosačima, ali su se pojavili malo prekasno da bi odigrali presudnu ulogu u bitki za Atlantik, koja je u velikoj mjeri  već  bila dobivena.                               


* MV Empire Mac Rae.jpg (44.59 KB, 796x600 - viewed 124 times.)

* Mv Mac Andrew.jpg (39.44 KB, 800x599 - viewed 100 times.)

* MV Mac Kendrick.jpg (75.71 KB, 696x382 - viewed 96 times.)

* Mv Mac Alpine.jpg (77.69 KB, 800x597 - viewed 95 times.)

* MV Mac Callum.jpg (50.89 KB, 788x292 - viewed 122 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #9 on: September 04, 2012, 11:58:16 am »


Zadnja slika iz serije MAC brodova


* MV Mac Dermott.jpg (105.38 KB, 698x416 - viewed 85 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #10 on: September 04, 2012, 12:05:30 pm »

U kritičnim danima 1941. godine bilo je bolje imati bilo kakvo pomoćno sredstvo koje pruža barem nekakvu zraćnu zaštitu konvojima,  pogotovo takvo koje štiti od neprijateljskih aviona,  nego ne imati ništa. Ova očajnička potreba stvorila je CAM brodove, od kojih je “Empire Faith” bio jedan. To su bili “Catapult Aircraft Marchantmen”(trgovački brodovi s katapultom za avione), i to “Hurrican-e”, na katapultu sprijeda. To je bio oružje koje se samo  jedanput odapinje. Kad je jednom bio izbačen sa katapulta pilot se mogao samo “zakopati” s avionom u more, ili iskočiti ako mu je nestalo benzina, u nadi da će ga iz mora izvući konvojski eskortni brodovi. Jasno je da je moment katapultiranja aviona morao biti odabran veoma pomno, jedino kad je trebalo da se postigne nekakav  izvanredan rezultat. Taj način je bio vrlo skup s obzirom na oskudicu lovačkih aviona i još veću oskudicu u pilotima, i s obzirom na sam brodove. Više od jedne trečine je bilo izgubljeno, pa ne iznenađuje što je ideja sa CAM brodovima bila napuštena čim su se našli na raspolaganju eskortni nosači.

Pa ipak su oni imali određenu vrijednost; nekoliko njemačkih aviona je bilo oboreno, a prisutnost tih lovaca vrlo je dobro djelovala na moral ljudi u konvojima, odvraćajući  njemačke avione od napada. Ovi CAM brodovi, kao i “Fighter Catapult Ships” brodovi  s katapultom za lovačke avione, koji su bili pomoćni brodovi mornarice opremljeni katapultom i mornaričkim lovcima, bili su samo zakrpe, ali oni su u cjelini izvršili svoju funkciju.

Prema nekim podacima, bilo je 11(?) takvih brodova.


* CAM Empire Darwin.jpg (63.38 KB, 700x398 - viewed 135 times.)

* CAM Empire Dell.jpg (24.88 KB, 550x263 - viewed 108 times.)

* CAM class Empire Eve.jpg (20.52 KB, 550x225 - viewed 100 times.)

* Cam class Empire Shackleton.jpg (20.13 KB, 550x224 - viewed 98 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #11 on: September 04, 2012, 12:07:24 pm »

Lansirna rampa i lansiranje aviona.


* Hawker Hurricane CAM_Ship.jpg (65.99 KB, 669x600 - viewed 77 times.)

* Hawker Hurricane launched from CAM ship.jpg (152.19 KB, 654x502 - viewed 116 times.)

* HawkerHurricane on CAM ship.jpg (59.89 KB, 754x600 - viewed 83 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #12 on: September 04, 2012, 02:42:05 pm »

Ovo je nova tema - pozdravljam!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #13 on: September 04, 2012, 03:04:05 pm »

Davnih godina sam se divio britanskim nosačima aviona. Danas, posle mnogo pročitane literature mogu da kažem da je konstruktivna zaštita britanskih nosača u obliku celovite oklopne kutije, osim što je obezbeđivala veliku žilavost broda u borbi i preživljavanje velikih oštećenja, imala i drugu stranu.
Konstruktivna čvrstoća ovih brodova omogućavala je da trup i svi elementi konstrukcije u potpunosti apsorbuju silu eksplozije unutar sebe. Time je brod koji se dovuče do baze, bivao toliko osakaćen da potpuna popravka ponekad nije uopšte bila moguća. Američki sistem otvorenog hangara omogućavao je da se sila eksplozije sprovede van broda, smanjujući time strukturna oštećenja, iako je oklopna zaštita bila daleko slabija od britanske prakse. Trup američkih nosača je takođe bio veoma čvrsto i kvalitetno građen. Ukoliko američki nosač nije obuhvaćen teškim požarom, eksplozijom goriva ili municije i ako strukturni integritet broda nije narušen - postojala je realna mogućnost da se brod u potpunosti popravi i rekonstruiše. Sami Britanci su priznavali da su njihovi brodovi ratne gradnje imali znatno kraći životni vek i niži kvalitet gradnje od onog koji bi trebalo očekivati u normalnim uslovima. Slučaj Illustriousa, koji je preživeo rat, ali nikada nije bio do kraja popravljen, te sve do rashodovanja nije smatran realno borbeno sposobnim, dovoljno govori.  Strukturna oštećenja bila su tolika da potpuna rekonstrukcija nije bila ni moguća, ni opravdana, mada je brod bio star jedva desetak godina. Victorious je jedini bio temeljno rekonstruisan, ali je zbog ograničenih dimenzija imao ograničenu oblast upotrebe i kratak operativni vek posle veoma opsežnih i preskupih radova.
Tako su svi britanski flotni nosači ratne gradnje  rashodovani i izrezani posle najviše 20-25 godina službe, dok su američki Essexi otišli u zasluženu penziju, prosluživši ponekad i preko 40 godina.
« Last Edit: September 04, 2012, 03:14:42 pm by kumbor » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #14 on: October 19, 2012, 05:11:58 pm »

-Attacker
-Eagle
-Hermes


* Eskort NA Attacker 1942-1944.jpg (23.56 KB, 380x104 - viewed 316 times.)

* NA Eagle 1942.jpg (28.87 KB, 504x153 - viewed 84 times.)

* NA Hermes 1942.jpg (45.61 KB, 453x125 - viewed 104 times.)
Logged
Pages:  [1] 2 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.