PALUBA
March 28, 2024, 11:28:46 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... 99   Go Down
  Print  
Author Topic: Namenska industrija Srbije - Vesti  (Read 458462 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #645 on: June 30, 2013, 05:39:41 pm »

I to je tacno gospodine dzumba. Meni je jasno da preduzeca poput Fapa ne posluju po zakonima trzisne ekonomije, da su im rashodi veci od prihoda itd, ali s druge strane sve je to vezano za politiku jer je u pitanju drzavno preduzece, a o politici ovde ne moze da se govori. Sta da ja radim? Ovde bi moglo svasta da se kaze o tenderima za nabavku vozila u javnim preduzecima gde Fap redovno gubi, ali ne da clan 12.

Ma da, a oni nude kvalitetne kamione sačuvaj Bože... Daj Torpedo, leba ti. Kada na tender, bilo koji, izadješ sa kršem, normalno je da ćeš izgubiti.

torpedo, zet mi radi u vojsci (plavac). dobili prosle godine te fapove, kaze da je polovina sa puta iz priboja odslepana pravo u servis Angry ne valja menjac. stari fap njuskas je bio magare, ni one serije 20 nisu za bacanje, ali ovo je krsina ziva.
Logged
proka89
mornar
*
Offline Offline

Posts: 42



« Reply #646 on: June 30, 2013, 06:20:44 pm »


torpedo, zet mi radi u vojsci (plavac). dobili prosle godine te fapove, kaze da je polovina sa puta iz priboja odslepana pravo u servis Angry ne valja menjac. stari fap njuskas je bio magare, ni one serije 20 nisu za bacanje, ali ovo je krsina ziva.

I ja sam cuo istu pricu, tj da je uspeh da FAP-ov kamion stigne od fabrike do kupca bez kvara Cheesy
Logged
karavela
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 54


« Reply #647 on: June 30, 2013, 06:54:56 pm »

Pa mislim da bi trebalo povecati kontrolu kvaliteta generalno u svim fabrikama namenske, pa i kod prijema u vojsku. Menjac , koliko znam se ne proizvodi kod nas, vec se uvozi, pa mi nije jasno odakle toliko kvarova?! Drzava bi mogla da ulozi vise u razvoj kod domacih fabrika gde je vlasnik, podigne kvalitet, a potom kroz subvencije,  pa cak i obavezivanjem javnih-drzavnih firmi, ukljucujuci Vojsku, MUP i druge da nabavljaju proizvode od domacih proizvodjaca, osim u slucaju kada se naravno ne proizvode kod nas! To bi u prvom redu pomoglo Fap-u, Zastavi Kamioni i dr. Garantujem da bi na taj nacin vecina tih firmi dobila i ino partnere-investitore.
Ukoliko zaista postoji zelja kod vlasti da podigne privredu, ovo je jedan od nacina! pravilo
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #648 on: June 30, 2013, 06:58:31 pm »

Tako bi dobili i pojavu da za više para dobijemo lošiji kvalitet.


Ne bi bilo loše naći neki cenovnik iz sveta vojnih kamiona pa da vidimo šta se nudi za koji novac.
« Last Edit: June 30, 2013, 07:04:39 pm by Rade » Logged
karavela
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 54


« Reply #649 on: June 30, 2013, 07:05:25 pm »

Pa ako mogu da primetim, u vojsci se jos uvek teraju TAM-ovi i FAP-ovi kamioni, proizvedeni u vecem delu jos pre 90-ih godina. Nisu bili vrhunski, ali s druge strane solidni i domaci. Realno, sada nema ni za njih para, ali me je zato cudila nabavka mercedesa za vatrogasce, putare, kao i umalo strani autobusi pored 4-5 domacih proizvodjaca, koje sistematski unistava uvoznicki lobi.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #650 on: June 30, 2013, 07:07:15 pm »

Grešiš. To JESU bili kvalitetni kamioni. Kamo lepe sreće da domaći proizvodjači mogu danas da ponude takav kvalitet.

Logged
airsuba
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 207


« Reply #651 on: June 30, 2013, 07:17:39 pm »

Moram da priznam da sam poprilično razočaran ako je istina da ovi 'novi' FAP kamioni nisu dobri i da pate od takvih dečijih bolesti...
Nekako sam (lično) gajio nadu i očekivao da će baš oni, kao i ono Zastavino kamionče biti pristojno i kvaliteno urađeni i da će biti dobra osnova za sve ove ozbiljnije projekte nadogranji koji se razvijaju jer bi to bila sve solidna izvozna kombinacija.

Svašta je tu moglo da se radi, mnogi da sarađuju i uzmu neku paru, ovako...  Sad
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #652 on: June 30, 2013, 07:28:45 pm »

Moram da priznam da sam poprilično razočaran ako je istina da ovi 'novi' FAP kamioni nisu dobri i da pate od takvih dečijih bolesti...
Nekako sam (lično) gajio nadu i očekivao da će baš oni, kao i ono Zastavino kamionče biti pristojno i kvaliteno urađeni i da će biti dobra osnova za sve ove ozbiljnije projekte nadogranji koji se razvijaju jer bi to bila sve solidna izvozna kombinacija.

Svašta je tu moglo da se radi, mnogi da sarađuju i uzmu neku paru, ovako...  Sad

Što bi pjesnik rek'o: "...srušiše se lepi snovi moji...". Wink
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #653 on: June 30, 2013, 07:48:05 pm »

pa brate i meni se ne svidja sto ne valjaju, onima koji ih koriste da ne pricamo, ali sta ja mogu. kad nesto ne valja, ne valja. nece biti dobro ako samo kazemo da je dobro pravilo
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #654 on: June 30, 2013, 11:56:37 pm »

Pa ako mogu da primetim, u vojsci se jos uvek teraju TAM-ovi i FAP-ovi kamioni, proizvedeni u vecem delu jos pre 90-ih godina. Nisu bili vrhunski, ali s druge strane solidni i domaci. Realno, sada nema ni za njih para, ali me je zato cudila nabavka mercedesa za vatrogasce, putare, kao i umalo strani autobusi pored 4-5 domacih proizvodjaca, koje sistematski unistava uvoznicki lobi.


Bravo. Zasto uvoziti ako mozes sam da napravis. Samo kvalitet da poprave.
Logged
kalibar
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #655 on: July 01, 2013, 02:13:45 am »

Tako bi dobili i pojavu da za više para dobijemo lošiji kvalitet.

Ne bi bilo loše naći neki cenovnik iz sveta vojnih kamiona pa da vidimo šta se nudi za koji novac.
Ja sam se bavio time poslednjih dana, bas me je interesovalo koje su cene ruskih kamiona KAMAZ. Tabela je u prilogu. U njoj su prosecne cene kamiona koje se mogu naci na internet portalima Kamazovih dilera. U oci pada da model Kamaz-43118 6x6, nosivosti 10t, snage motora 260KS, kosta oko 48000 EUR za kolicinu "na komad". Ovaj kamion uspesno menja i FAP 1118 i FAP 2026.

Uz Kamaz modele, treba pomenuti i URAL-4320, neunistivo magare dalekog Sibira. Problem sa njim je taj sto je URAL fabrika privatizovana, sada saradjuje sa Ivecom i trenutno je u finansijskim problemima. Ruska vlada se orijentisala na Kamaz i zeli da ga maksimalno podrzi.
Okvirna cena kamiona (vojna verzija) URAL-4320 je 45.000 EUR.

* Cene kamiona KAMAZ.xlsx (12.19 KB - downloaded 56 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #656 on: July 01, 2013, 09:07:14 am »

Чисто сумнњам да би наша држава купила Камаз. Читао сам негде да је Србија заинтересована за Еурокоптер уместо да купи Руски Ми-17. Камаз и Урал су одлични. У ту групу спада и Краз.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #657 on: July 01, 2013, 09:30:50 am »

Problem sa FAP-om koji je ponuđen kao osnovno vozilo za transport (a o tome sam već pisao) je konstrukcija kabine koja je sa serijskog civilnog modela.

Ta kabina ne može da se rasklapa i snizi gabarit visine za potrebe prolaska ili maskiranja na primer u predelima sa gustom vegetacijom.
Takođe rešenje zadnje osovine bez duplih točkova ne doprinosi stabilnosti i nosivosti.
A i motor po nominalnoj snazi deluje slabašno.

Kvalitet izrade je sasvim druga strana medalje iste priče.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #658 on: July 01, 2013, 06:47:38 pm »

Чисто сумнњам да би наша држава купила Камаз.

Zasto da ne? Pa drzavna firma Kolubara i neke izdvojene firme vec decenijama koriste ruske kamione (Kraz, Kamaz...) pa tako i sda veci deo teretnog voznog parka cine Kamazi. U parku i dalje postoji jedan broj prastarih Krazova koji i dalje iako izgledaju raspalo i dalje rade. Ostatak voznog parka su kamioni iz donacija . pretezno Iveco i terenska vozila UAZ 469 i noviji modeli UAZ HUNTER.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #659 on: July 01, 2013, 07:41:37 pm »

И ја сам се баш изненадио видевши "Тару" на штанду фирме "Дамиба Трејд" (генерални заступник Флир система). Рекоше ми да има интересовања из иностранства. Ако се некоме то допада и жели то возило, зашто да не. Можда није врхунско и модерно возило, али би сигурно послужио сврси. Наравно, ако се уопште може обновити производња и ондашњи квалитет. Ево пар слика:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Проблем ФАП-а (и других фирми у "реструктуирању") је лоше обучена радна снага, слаба, готово никаква контрола квалитета и очекивање да се са мало рада и то слабог добију паре. У фирми где сам раније радио (машинска фирма чија је специјалност врхунско варење) дошла шесторица ФАП-ових варилаца желећи да пређу, јер у ФАП-у нема посла. Ни један није прошао тестове. Не знају да варе. Како ми тада вариоци објаснише они знају да "пецкају" а не да варе. Двадесет година стајања је учинило своје. Без обзира на проблеме не треба им гледати кроз прсте него их, ако већ добијају државне субвенције, натерати да раде квалитетно. Војна контрола квалитета, која је такође угашена мора се поново вратити. И мора бити немилосрдна.



* Image00149.jpg (436.17 KB, 1355x900 - viewed 143 times.)

* Image00151.jpg (387.83 KB, 1355x900 - viewed 155 times.)

* Image00155.jpg (436.66 KB, 1355x900 - viewed 130 times.)
Logged
Pages:  1 ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... 99   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.