PALUBA
March 28, 2024, 05:46:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... 70   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Južnom i Istočnom kineskom moru  (Read 178424 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #375 on: May 20, 2021, 10:49:43 am »

Našao ponovno jednu knjigu koju je napisao Tim Clancy (na stranu njegove stavove koji su vjerovatno ekstremniji od DT i činjenice da su Ameri uvijek "bolji, ljepši, uspješniji") zaninimljivo je da je pred preko dvadeset godina pisao upravo o  Paracelskom otocima i  sukobu  (istina roman se odnosi prvenstveno na podmornički rat i opet "superiornost USA podmornica)

Слично нешто и Dale Brown  во 1997 год опишува во еден роман како  б-2 спирит со помош на киселина го напајга кинескиот носач на авион мао- це тунг  во  персискиот залив тие се сценарија за кој се припремат во следните 10 години за судир со кинезите во азија .
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #376 on: May 24, 2021, 08:23:47 am »



Quote
Military exercises in the East China Sea

The warships of the two countries hit towed and floating targets and unmanned aircraft. The fighting ships "Varyag", "Bystry" and "Admiral Panteleev", as well as "Zhenzhou", "Ningbo" and "Harbin" fired.





Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #377 on: May 24, 2021, 10:53:00 am »

SZO je optužena: Kapitulirali ste
IZVOR: TANJUG PONEDELJAK, 24.05.2021.

Tajvan kritikovao Svetsku zdravstvenu organizaciju zbog ravnodušnosti prema zdravstvenim pravima građana Tajvana, optuživši SZO za kapitulaciju pred Kinom.

Naime, Tajvan je isključen iz većine svetskih organizacija, pa i skupštine SZO, na zahtev zvaničnog Pekinga koji ovo ostrvo u Pacifiku smatra svojom teritorijom, prenosi Rojters. Uz podršku brojnih zapadnih sila, Tajvan je lobirao da mu se omogući da u svojstvu posmatrača prisustvuje današnjem zasedanju skupštine SZO, ali poziv nije stigao u Taipej, saopštila je tajvanska vlada.

"Kao međunarodna profesionalna zdravstvena organizacija SZO bi trebalo da bude u službi i na dobrobit celog čovečanstva, a ne da se potčini političkim interesima nekih članica", poručio je ministar zdravstva Čen Ši-čung, aludirajući na Kinu, i najavio da će Tajvan nastaviti da se bori za učešće u radu SZO. Ministar spoljnih poslova Tajvana Josef Vu izrazio je žaljenje zbog toga što administracija SZO "i dalje pokazuje ravnodušnost prema 23,5 miliona gradjana Tajvana".

Kina smatra da Tajvan može da učestvuje u radu SZO ako prihvati da je "deo Kine", što vlada u Taipeju odbija da učini.

Izvor: www.b92.net
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #378 on: May 24, 2021, 11:52:23 am »

Quote

HMS Queen Elizabeth To South China Sea | The scheduled departure in May of the United Kingdom’s new Carrier Strike Group (CSG) on its first operational deployment, led by the 65,000-tonne aircraft carrier HMS Queen Elizabeth, will be a landmark moment. Even getting to this point has been a long and tortuous voyage. The deployment itself, out to the Indo-Pacific region and back, has been much heralded and its significance already much debated. There is no argument that the initial operating capability on display represents an uplift in the UK’s maritime power-projection potential.

The UK Carrier Strike Group or (UKCSG) is a carrier battle group of the British Royal Navy. It has existed in various forms since the mid-2000s. Between 2006 and 2011, the formation centered around the Royal Navy's Invincible-class aircraft carriers until the retirement of their Harrier GR9 strike aircraft in 2011 as a result of the Strategic Defense and Security Review. The UKCSG subsequently returned in February 2015 ahead of the entry into service of the new Queen Elizabeth-class aircraft carriers, HMS Queen Elizabeth (R08) and HMS Prince of Wales (R09). The aim of the CSG is to facilitate carrier-enabled power projection.


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #379 on: May 27, 2021, 12:20:09 pm »

SAD premeštaju jedini nosač aviona, ali je britanska udarna grupa na putu
IZVOR: TANJUG ČETVRTAK, 27.05.2021.

Sekretar SAD za odbranu Lojd Ostin trebalo bi u četvrtak da odobri premeštanje jedinog nosača aviona sa sedištem u azijsko-pacifičkom regionu na Bliski istok.

To su rekla dvojica zvaničnika odbrane za Glas Amerike. Retki pokreti nosača aviona USS Ronald Reagan, koji ima sedište u Jokosuki u Japanu i koje se obično odvija oko Pacifika, podržali bi povlačenje američkih trupa iz Avganistana, smatraju zvaničnici. Raspoređivanje broda USS Ronald Reagan verovatno će značiti da SAD neće imati nosač aviona sa sedištem u regionu, bar za vreme ovog raspoređivanja nosača, ali je britanska udarna grupa predvođena nosačem aviona HMS Kvid Elizabet, na kojoj su stotine američkih marinaca i 10 borbenih aviona F-35 Marinskog korpusa, trenutno je na putu ka pacifičkom regionu.

Prema portalu Pomorskog instituta SAD "USNI njuz", ovo će biti prvi put da će udarna grupa i vazdušne snage sa sedištem u Japanu operisati na Bliskom Istoku od 2003. godine, kada je nosač US Kiti Houk, sada izvan funkcije, raspoređen u Persijski zaliv kako bi pružio vazdušnu podršku za rat u Iraku. Pentagon je često isticao da stavlja veći fokus na indo-pacifički region u skladu sa Nacionalnom strategijom odbrane za 2018. godinu, u kojoj je kao glavni prioritet navedeno neposredno nadmetanje sa Kinom i Rusijom.

Najava predsednika Džoa Bajdena u aprilu da će SAD povući svoje trupe iz Avganistana do 11. septembra povećala je, međutim, potrebu za kontinuiranim prisustvom nosača aviona na Bliskom istoku, kako bi se obezbedila dodatna vazdušna podrška. USS Ronald Reagan rasteretiće nosač aviona USS Dvajt D. Ajzenhauer, koji je na zadatku više od tri meseca, a zvaničnici nisu potvrdili koliko će dugo taj brod ostati u regionu nakon dolaska zamene. Sekretar za štampu Pentagona Džon Kirbi odbio je da potvrdi ovo raspoređivanje, rekavši da Pentagon ne govori unapred o kretanju brodova.

"Jedino što bih dodao je da sekretar za odbranu želi da se pobrine da general Ostin Skot Miler ima prave mogućnosti na raspolaganju kako bi se pobrinuo da se povlačenje iz Avganistana izvrši na bezbedan, uredan i osmišljen način", Rekao je Kirbi.

Prošle nedelje mornarica je saopštila da je USS Ronald Reagan napustio Japan radi razmeštanja "u indo-pacifičkom regionu".

Izvor: www.b92.net
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #380 on: May 30, 2021, 02:58:18 pm »

Peking upozorio "saveznike" da ne "vežbaju" oko tajvanskog tesnaca
D. VUJIČIĆ 30. 05. 2021.

NAKON upravo završenih zajedničkih ratnih igara koje su SAD, Japan, Francuska i Australija održale u Istočnokineskom moru u blizini jugozapadne obale Japana, Kina se posebno obrušila na velikog regionalnog suseda Australiju, nazivajući njenu vojsku "slabom" i "beznačajnom" u trenutku kada su dve zemlje u teškom trgovinskom i diplomatskom sporu.

"Global tajms", državni kineski list na engleskom objavio je članak, u kojem je "australijska vojska preslaba da bi bila dostojan protivnik Kine" i zaprećeno je da "ako se usudi da se umeša u vojni sukob, na primer kod tajvanskog tesnaca, australijske snage će biti među prvima na udaru".

- Australija ne sme da pomisli da se može sakriti od Kine ako bude provocirala - nastavlja se u izveštaju uz pretnje - Australija je u dometu kineske konvencionalne balističke rakete srednjeg dometa opremljene bojnom glavom DF-26 - kaže se u "Global tajmsu".

Upravo završene zajedničke vežbe japanskih, američkih, francuskih i australijskih trupa, za koje se tvrdi da "služe kao faktor odvraćanja za Kinu", samo su simbolične i od malog vojnog značaja, jer su vežbu sastavili učesnici koji imaju drugačiji dnevni red ili su preslabi, ocenili su kineski stručnjaci. Kada je u pitanju Japan, koji je bio u fokusu kineskih medija, upozoreno je da se ne dozvoli da njegov istorijski "militarizam oživi".

NEVIDLJIVI IZ PEKINGA

Najnovije izdanje jednog kineskog časopisa otkrilo je nove kompjuterski generisane slike strateškog bombardera "ksian H-20" sledeće generacije. Nevidljivi bombarder ima dizajn letećeg krila sličan američkom "B-2 spirit". Glavna karakteristika H-20 je međukontinentalni domet i sposobnost nošenja nuklearnog oružja za udare na Gvam i druge ključne vojne baze na Tihom okeanu. Prednost aviona je u tome što bi mogao napadati poput strateškog bombardera, pogađajući ciljeve na velikoj udaljenosti. Kada H-20 bude operativan, verovatno će nositi hipersonično oružje za lansiranje iz vazduha koje bi proširilo domet udara letelice.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #381 on: June 15, 2021, 07:41:03 am »



Američki nosač aviona ušao u Južno kinesko more


Američka mornarica je danas saopštila da je nosač aviona USS "Ronald Regan" ušao u Južno kinesko more u sklopu rutinske misije.

Međutim, agencije npodsećaju da je situacija sada veoma napeta zbog rasta tenzija između Vašingtona i Pekinga koji polaže pravo na taj plovni put.

"Dok je u Južnom kineskom moru, udarna grupa sprovodi pomorske bezbednosne operacije, a prisustvo nosača aviona USS 'Ronald Regan' u Južnom kineskom moru deo je rutinskog prisustva mornarice SAD u Indo-Pacifiku“, saopštila je danas američka mornarica, prenosi Rojters.

Kina često ulaže protest zbog američkih vojnih misija u Južnom kineskom moru, za koje kaže da ne pomažu u promociji mira i stabilnosti, a ovo saopštenje američke vojske dolazi nakon što je Kina osudila zajedničku izjavu Grupe sedam (G7), koja je kritikovala Peking zbog niza pitanja.

Kina je poslednjih godina pojačala svoje vojno prisustvo u Južnom kineskom moru, uključujući izgradnju veštačkih ostrva i vazdušnih baza.

Južno kinesko more postalo je jedno od mnogih tačaka napetosti u odnosima izmedju Kine i SAD, pri čemu Vašington odbacuje, ono što naziva, nelegalnim teritorijalnim pretenzijama Pekinga u ovim vodama bogatim resursima na koje pravo polaže više zemalja jugoistočne Azije.

izvor

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #382 on: June 15, 2021, 01:00:12 pm »

Najmanje 28 kineskih lovaca i bombardera ušlo u prostor Tajvana
Tanjug 15.06.2021.

Najmanje 28 kineskih aviona, uključujući lovce i bombardere koji mogu da nose nuklearne oružje, ušlo je u tajvansku vazdušnu odbrambenu identifikacionu zonu, saopštila je danas tajvanska vlada.

Prema navodima tajvanskog ministarstva odbrane, u kineskoj misiji učestvovalo je 14 aviona tipa J-16 i šest lovaca J-11, kao i šest bombardera H-6 koji mogu da nose nuklearno oružje, kao i ostali tipovi vazduhoplova. Ministarstvo dodaje da su tajvanske borbene vazdušne snage upućene kako bi presrele i odvratile kineske letelice, a raketni sistemi raspoređeni su da ih prate. Kinesko ministarstvo odbrane nije odgovorilo na zahtev za komentar, prenosi Rojters.

Status Tajvana predstavlja "crvenu liniju" za Peking, jer ga smatra svojim "unutrašnjim pitanjem" kao i Hongkong.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #383 on: June 23, 2021, 07:36:32 am »



Američki ratni brod opet prošao kroz Tajvanski moreuz; Kina: "Izvode stare trikove"


Američki ratni brod, US S "Kertis Vilbur", ponovo je prošao kroz Tajvanski moreuz.

Američki ratni brod prošao kroz "najosetljiviju tačku kineske spoljne i teritorijalne politike"

To se desilo samo nedelju dana nakon što je Tajpej izvestio o dosad najvećem upadu kineskih vojnih aviona u tajvansku vazdušnu zonu.

Sedma flota američke mornarice saopštila je da je razarač naoružan vođenim raketama klase "Ali Berk" u utorak izveo rutinski tranzit kroz Tajvanski moreuz, u skladu sa međunarodnim pravom, i da se ovim potezom pokazuje američka posvećenost slobodnom i otvorenom Indo-Pacifiku, prenosi Rojters.

Najnovija misija dolazi otprilike nedelju dana nakon što je Tajvan izvestio da je 28 aviona kineskog vazduhoplovstva, uključujući lovce i bombardere, ušlo u tajvansku zonu identifikacije PVO.

Taj incident usledio je nakon što su lideri Grupe sedam izdali zajedničko saopštenje u kome kritikuju Kinu zbog niza pitanja i ističu značaj mira i stabilnosti širom Tajvanskog moreuza, navodi Rojters.

Peking navodi da su njegove aktivnosti oko Tajvana usmerene na zaštitu suvereniteta Kine i odvraćanje stranih snaga, dok vlada Tajvana osuđuje ovakve poteze kao pokušaje zastrašivanja.


Kina oštro osudila

Kina je danas saopštila da SAD predstavljaju najveće bezbednosne rizike u regionu Pacifika nakon što je američki ratni brod ponovo plovio Tajvanskim moreuzom.

Sedma flota američke mornarice potvrdila je da je razarač US S "Kertis Vilbur“ u utorak izveo rutinski tranzit kroz Tajvanski moreuz, u skladu sa međunarodnim pravom, i da se ovim potezom pokazuje američka posvećenost slobodnom i otvorenom Indo-Pacifiku.

Istočna komanda kineske Narodnooslobodilačke vojske saopštila da su njene snage nadgledale američko plovilo tokom njegovog prolaska i da su ga upozorile, prenosi Rojters.

"Američka strana namerno izvodi stare trikove, izaziva nevolje i remeti situaciju u Tajvanskom moreuzu. To u potpunosti pokazuje da su SAD najveći izvor rizika za regionalnu bezbednost i mi se tome odlučno protivimo", navodi se u saopštenju kineske armije.

Tajvansko Ministarstvo odbrane potvrdilo je da je brod plovio u pravcu severa kroz moreuz i da je situacija normalna.

Isti brod prošao je moreuzom pre mesec dana, što je navelo Kinu da optuži SAD za pretnju miru i stabilnosti.

Najnovija misija dolazi otprilike nedelju dana nakon što je Tajvan izvestio da je 28 aviona kineskog vazduhoplovstva, uključujući lovce i bombardere, ušlo u tajvansku zonu identifikacije PVO.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #384 on: June 24, 2021, 10:13:22 am »



"Bićemo spremni za sukob sa Kinom"


Ministar spoljnih poslova Tajvana Džozef Vu rekao je da se Tajvan mora pripremiti na mogući vojni sukob s Pekingom.

Upozorenje šefa tajvanske diplomatije usledilo je sedmicu dana nakon što su vojni zvaničnici Tajvana saopštili kako je Kina organizovala najveći "upad" kineskih vojnih aviona u tajvansku vazdušnu zonu. Iako Kina tvrdi kako upadom nije prekršila međunarodno pravo, Tajvan smatra kako je to očigledno potez kojim Peking želi pokazati vojnu snagu.

"Kao donosioci odluka, Tajvan ne sme reskirati i moramo biti spremni. Kada kineska vlada kaže da se neće odreći upotrebe sile i provođenja vojnih vežbi oko Tajvana, mi bismo radije verovali da zaista misle tako", rekao je Vu.

Šef tajvanske diplomatije osvrnuo se i na kineske tvrdnje kako je "tvrdoglavi separatista" koji bahato provocira Kinu pričom o nezavisnosti Tajvana.

"Autoritarizam ne može tolerisati istinu. Ako žele da me progone do kraja života, to me neće preterano zabrinuti", ističe Vu.

Osim slanja ratnih aviona, šef diplomatije Vu ističe kako Kina koristi i hibridni rat kako bi potkopala poverenje javnosti u demokratske procese na ostrvu.

"Kina koristi kognitivni rat, kampanje dezinformacija i zastrašivanje vojske kako bi stvorila napetost kod tajvanskog naroda. Oni žele da ostvare svoju autoritarnu vladavinu i da nametnu autoritarni međunarodni poredak", rekao je Vu.

Kineski predsednik Si Đinping pozvao je 2019. godine Tajvan da prihvati mirno ujedinjene s Kinom, ali je isto tako poručio kako Peking ne može isključiti upotrebu sile.

Džozef Vu je rekao kako Tajvan ne može prihvatiti ovakav predlog Kine, pogotovo jer su događaji u Hong Kongu i nametanje Zakona o nacionalnoj sigurnosti jasno pokazali kako Tajvan mora štiti suverenitet čime štiti i svoju poziciju u odnosu na Kinu.

"Ako pogledate situaciju u Hong Kongu, to je moderna tragedija. Gašenje najvećeg prodemokratskog dnevnog lista predstavlja tužan događaj, a Kina je pokazala nameru da sruši simbol nezavisnog novinarstva", ističe Vu.

Na kraju, poručio je kako će Tajvan i u budućnosti nastaviti da razvija svoje vojne sposobnosti kako bi pružio snažan otpor Kini.

"Moramo se uključiti u asimetrični rat tako da Kina shvati da će nešto morati i d aplati ako želi da inicira rat protiv Tajvana", poručio je Džozef Vu.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #385 on: June 24, 2021, 02:24:25 pm »

четвртак, 24.06.2021.

Кина поручује Тајвану да му не треба Америка и да је будућност у уједињењу

ПЕКИНГ – Кина је поручила да Тајван треба да буде свестан чињенице да његова будућност лежи у поновном уједињењу са Кином и да се не може ослонити на САД. Двадесет и осам кинеских авиона, укључујући ловце и бомбардере, ушли су прошлог уторка у тајванску зону за идентификацију ПВО, а данас је портпарол кинеског министарства одбране Рен Гуоћијанг објаснио да су те вежбе биле неопходна акција због безбедносне ситуације широм Тајванског мореуза и очувања националног суверенитета, преноси Ројтерс.

„Независност Тајвана значи рат, а САД треба у потпуности да разумеју да кинески развој и раст не могу зауставити никакве силе”, рекао је Рен. Он је нагласио да власти у Тајпеју треба да буду свесне да будућност Тајвана лежи у поновном националном уједињењу, а да је сваки покушај ослањања на САД у причи око независности осуђен на неуспех.

Инцидент са кинеским авионима се догодио недуго након што су лидери Групе седам издали заједничко саопштење у коме су критиковали Кину због низа питања и истакли значај мира и стабилности широм Тајванског мореуза, које је Пекинг осудио као „клевету”, преноси Танјуг.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #386 on: June 27, 2021, 11:58:42 am »



Američki vojni vrh: Kina za šest godina može da bude spremna da vojno prisajedini Tajvan


Načelnik združenog generalštaba američke vojske general Mark Mili rekao je, svedočeći u američkom Kongresu, da ne odbacuje tezu kako Kina želi da bude spremna da u roku od šest godina može da osvoji Tajvan, što je ranije u Senatu izneo admiral Filip Dejvidson, bivši komandant Indo-pacifičke komande.

Pentagon smatra da Kina neće izvršiti invaziju na Tajvan u kratkom roku, ali i dalje ojačava svoju armiju, na zemlji, moru i u vazduhu, što je potrebno da bi prisajedinila ostrvo ukoliko promeni planove, rekao je Mili svedočeći pred Kongresom.

Visoki američki oficir tvrdi da Kina želi da bude spremna da uđe na Tajvan i da bi to moglo da se dogodi u narednih šest, osam ili više godina i dodao da postoji realna pretnja za Tajvan, prenose američki mediji.

Iako kineska vojska jača, nema indicija da bi moglo da dođe do sukoba sa Tajvanom u naredne dve godine, tvrdi Mili, jer su za to potrebne obimne pripreme. Mili je dodao da ne vidi nameru Kine da to uradi, ali da vidi želju Kine da bude pripremljena za tako nešto.

Pored Dejvidsona, na mogućnost da Kina pokuša da prisajedini Tajvan „brže nego što se očekuje“, ukazao je i trenutni komandant Indo-pacifičke komande admiral Džon Akvilino.

Mili je rekao i da je „srž nacionalnog interesa Kine da se ujedini sa Tajvanom“, dodajući da je to „unutrašnja stvar Kine sve dok se to čini na miran način i bez destabilizacije regiona i sveta“.

Američki mediji podsećaju da je Kina, pored ekonomskog rasta, zabeležila i porast vojnog budžeta od šest odsto godišnje.

Kineska armija je reformisana i reorganizovana, uz veliki tehnološki napredak.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #387 on: June 27, 2021, 03:59:48 pm »

Quote

With the U.S. in the middle, China and Taiwan have avoided war for more than seven decades. But that balance is getting harder to maintain as Beijing becomes more assertive in its desire for unification.


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #388 on: June 29, 2021, 10:50:57 am »

уторак, 29.06.2021.

Кина негодује јер је Јапан назвао Тајван „земљом”

Кинеско министарство спољних послова саопштило је да је данашња карактеризација Тајвана као „земље” од стране једног високог јапанског званичника, била погрешна и озбиљно насилна.

Заменик министра одбране Јапана Јасухиде Накајама упозорио је у понедељак на растућу претњу кинеске и руске сарадње и рекао да је неопходно „пробудити се” и заштитити острво „као демократску земљу” од притисака Пекинга. Говорећи на америчком Институту Хадсон Накајама је указао да су Јапан и Тајван географски веома близу и упозорио да би јапанска префектура Окинава, у којој су стационирани припадници америчке војске и њихове породице, била угрожена уколико би се нешто догодило Тајвану, преноси Танјуг.

„Морамо да се пробудимо”, поручио је Накајама.

Кинеска влада је апеловала на владу Јапана да пружи објашњење и да се побрине да се овакве изјаве више не догађају.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #389 on: July 01, 2021, 07:56:02 am »



Kineski lider obećao: Ne potcenjujte nas – iskorenićemo separatizam u Tajvanu


Centralna vlada Kine aktivno će održavati socijalno-ekonomsku stabilnost u Hongkongu i preduzeće odlučne mere u cilju iskorenjivanja separatizma u Tajvanu, rekao je predsednik Kine Si Đinping.

„Štitićemo nacionalni suverenitet, svoje interese bezbednosti i razvoja, osiguravaćemo stabilnost u Hongkongu, kao i u specijalnoj administrativnoj oblasti Makao. Takođe moramo preduzeti odlučne mere kako bi naneli snažan udarac pokušajima da se osigura takozvana nezavisnost Tajvana“, rekao je kineski lider povodom 100. godišnjice Komunističke partije Kine.

Prema njegovim rečima, Peking namerava da sačuva visok nivo autonomije Hongkonga, ali istovremeno će jačati mehanizme kako bi tamo efikasno osigurao nacionalnu bezbednost.

„Niko ne bi trebalo da potcenjuje odlučnost i snagu volje kineskog naroda koji će čvrsto štititi suverenitet i teritorijalni integritet svoje zemlje“, poručio je Si.



„Epoha nacionalnog poniženja završena“: Kina formira jednu od najjačih armija na svetu

Kineske vlasti treba da pretvore Narodnooslobodilačku armiju Kine jednu od najjačih oružanih sila na svetu radi zaštite nacionalnih interesa zemlje, rekao je predsednik Kine Si Đinping na svečanoj ceremoniji u čast 100. godišnjice Komunističke partije Kine.

„Narodnooslobodilačka armija treba da postane oružana sila svetske klase sa još većim mogućnostima, kako bi bila sposobna da pouzdano zaštiti suverenitet, bezbednost i interese razvoja zemlje“, rekao je kineski lider.
Kako je dodao, „učeći iz prošlosti i štiteći svoju budućnost, neophodno je ubrzati modernizaciju nacionalne odbrane i oružanih snaga“.

„Snažna zemlja treba da ima snažnu vojsku. Samo snažne oružane snage u stanju su da osiguraju nacionalnu bezbednost“, konstatovao je Si.

Kako je saopštio, Kina će usvajati pozitivno iskustvo drugih zemalja, ali ne prihvata „arogantne pridike“ na svoj račun.

„Želimo da učimo iz dostignuća drugih kultura i pozdravljamo korisne predloge i dobronamernu kritiku. Međutim, odbacujemo arogantne pridike od onih koji su uobrazili da su učitelji“, poručio je kineski predsednik.

Prema njegovim rečima, „Komunistička partija Kine i kineski narod će samouvereno ići putem koji su sami sebe izabrali i čvrsto će uzeti svoju sudbinu u svoje ruke radi razvoja Kine i njenog napretka“.

Krajem 2015. godine kineske vlasti pokrenule su veliku reformu oružanih snaga koju su mnogi domaći i strani eksperti nazivali „najradikalnijom“ u istoriji Narodnooslobodilačke armije Kine.


Kraj epohe ponižavanja

Si Đinping je poručio da je epoha nacionalnog poniženja i nametanja Kini tuđe volje zauvek ostalo u prošlosti.

„Nakon što je nova demokratska revolucija pobedila, došao je kraj eri polukolonijalnog i polufeudalnog društva stare Kine. To je okončalo vreme kada su svetske sile nametale Kini neravnopravne sporazume, kada su imperijalisti imali ovde isključiva prava“, precizirao je lider.

Kako je dodao, to je poslužilo kao presudni uslov za veliki nacionalni preporod kineske nacije.

„Herojska i uporna borba Komunističke partije Kine i kineskog naroda svečano su objavile čitavom svetu: kineska nacija je stala na noge, a ta vremena kada je kineski narod dozvoljavao drugima da upravljaju njegovom sudbinom, epoha ponižavanja, prošla su zauvek“, poručio je Si.

Komunistička partija Kine osnovana je u periodu uspona revolucionarnog pokreta na osnovu ideja marksizma-lenjinizma, a njen prvi kongres održan je ilegalno od 23. jula do 5. avgusta 1921. godine.

izvor
izvor
Logged
Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... 70   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.