PALUBA
April 27, 2024, 06:21:49 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Ruska vlada izbacuje USAID iz zemlje!  (Read 4138 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: September 19, 2012, 04:54:40 pm »

Rusija je zatražila od Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) da zatvori svoj ured u zemlji jer je 'pokušala utjecati na tijek političkih procesa u zemlji kroz davanje financijske potpore', priopćilo je u srijedu rusko ministarstvo vanjskih poslova na svojoj internetskoj stranici.

USAID će prestati s radom u Ruskoj Federaciji 1. listopada, rekao je glasnogovornik ministarstva Aleksander Lukaševič u pisanoj izjavi.

'Ta je odluka donesena prvenstveno zbog toga što karakter rada predstavnika Agencije u našoj zemlji nije uvijek bio u skladu s deklariranim ciljevima bilateralne humanitarne suradnje. Radi se o pokušajima utjecaja na političke procese kroz davanje financijske potpore, uključujući izbore na različitim razinama i institucije civilnog društva. Aktivnost agencije izazvala je ozbiljna pitanja u ruskim regijama, posebice na Sjevernom Kavkazu, na što smo ne jednom upozoravali naše američke kolege', rekao je Lukaševič.

Rusko civilno društvo postalo je u potpunosti zrelo, navodi ministarstvo, i nije mu potrebno 'vanjsko vodstvo'.

State Department je priopćio u utorak da će USAID zatvoriti svoj ured u Rusiji nakon odluke Moskve da se okonča rad agencije u toj zemlji.

Analitičari su rekli da vjeruju kako ruska odluka djelomice odražava neprijateljstvo Moskve spram od SAD-a financiranih skupina koje žele promicati demokraciju i vladavinu prava u Rusiji.

  tportal
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #1 on: September 19, 2012, 07:53:27 pm »

Tako se to radi. Ali Rusija može tako nešto da priušti za razliku od nas malih.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #2 on: September 19, 2012, 09:56:44 pm »

mozemo i mi, ali se uz to moramo jasno vezati za rusiju ili kinu. a ne da sedimo ne na dve vec na cetiri stolice.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #3 on: September 20, 2012, 09:55:35 pm »

Ne možemo, mi se ne graničimo sa Rusijom ili Kinom da bi smo mogli da se vežemo za njih, ako nam udare embargo, nema nam pomoći ni od kuda.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #4 on: September 20, 2012, 10:11:25 pm »

Rusija je moćna država i može igrati kako hoće. Gledamo, slušamo, čitamo cijeli svoj život o igrama u trokutu Rusija- SAD- Kina. Kakav je do sada rezultat tih igara? Manje više neriješen. Svi oni puno govore jedni protiv drugih ali mača se na mašaju. Granate padaju po sirotinji u nekim trećim zemljama. Taj USAID naći će mjesto uz granicu Rusije i tamo nastaviti svoj posao.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #5 on: September 21, 2012, 09:54:24 am »

mozemo, dexy, ali jasno i glasno. a mi ocemo da sedimo na vise stolica.  ukoliko neko hoce da pomogne, pomoci ce, makar i kradom. a sto se embarga tice, mogu se slikaju. vidimo koliko uticu na iran na primer, gde kinezi ladno kupuju njihovu naftu i pored americkog bacanja o patos da se to ne radi. znaci ako oni nesto zele da posluju sa nama (u kom god vidu), nicije misljenje nece ih zanimati. unutrasnja neorganizovanost je uvek bila nas problem, a ne nekakav embargo.

brodarski, cije to granate padaju? nisam cuo da je kina nekog napala? rusi se bave svojim dvoristem. a i dok su bili na vrhu snage nisam cuo da su napali recimo nekog u africi. kinezi, uostalom, drze podosta % americke privrede i nije im u interesu da amerika padne. kao sto ni rusima nije u interesu da evropa padne. para vrti de burgija nece.

USAID je dobio samarcinu i to je veliki problem. svakako ce pokusati nesto sa strane, ali gube iz vida da putin nije pijani jeljcin i da je ipak bio to sto je bio. prema tome, "sve marifetluke zna, ko prle".
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #6 on: September 21, 2012, 12:11:01 pm »

ssekir potpuno pogrešno razmišljaš. Ukoliko bi smo se kojim slučajem zamerili amerima, imaju mogućnost da nas hermetički zatvore jer smo okruženi zemljama koje oni kontrolišu, treba ipak biti realan, a ne ići glavom kroz zid iz pukog inata.
A što se tiče rusa i napadanja, u vreme hladnog rata su okupirali pola evrope, a bilo ih je i po aziji i africi i nisu bili ništa bolji od amerikanaca što se toga tiče. Drug stari je za takve govorio, "majku ti božiju, imperijalističku!" Cheesy

Uglavnom, nikada se velike sile neće direktno konfrontirati, već to rade preko leđa malih zemalja poput nas, a takve zemlje samo dobiju po tamburi kada se to desi, nikakve koristi mi iz toga ne možemo imati ako se zameramo jednima zarad interesa drugih, pa ko god bio na vlasti u Kremlju i Vašingtonu.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #7 on: September 21, 2012, 12:25:21 pm »

Treba samo pogledati odnos Rusije prema mnogo većim zemljama koje su pod sankcijama...na primer Iranu.

Iranci imaju para, imaju želju da kupe najnovije ruske igračke tipa S-300, graniče se sa Rusijom, ali Rusi ne daju, da ne bi doslo do pogoršanja odnosa sa Izraelom. To je dovelo do tužbe Irana, jer su imali potpisan dogovor o isporuci gore navedenih sistema. Rusi su izgubili spor i sad moraju da plate četvorostruki iznos koji je Iran trebao da uplati. Iranci samo traze da Rusi ispoštuju dogovoreno i isporuče S-300. Na stranu to što ce im Rusi isporučiti osiromašenu izvoznu verziju u najboljem slučaju.
Pa mislite kako bi se Rusi odnosili prema našoj lepoj Srbijici.  
« Last Edit: September 21, 2012, 12:36:00 pm by wermez » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #8 on: September 21, 2012, 02:39:28 pm »

gresite ljudi strasno sto se tice odnosa rusije prema srbiji. malo se zna da je srbija rusima ono sto je srbima krf. neka vrsta svete zemlje. to je zbog toga sto je kraljevina shs primila bele posle revolucije. general vrangel sahranjen je u beogradu a 18 ruskih generala ovde u beloj crkvi. silne lekare, inzenjere i ostale sirom kraljevine da ne pominjemo. ovde su bili njihovi kadetski korpusi, zenski instituti, radilo se po njihovom programu i bili su njihovi predavaci i cinovnici. bukvalno je to bio deo caristicke rusije na tudjoj (nasoj) teritoriji. ti ruski doseljenici imali su veeeliki uticaj na razvoj kulture i nauke u kraljevini jugoslaviji. sa druge strane, kad je sssr propao, taj deo istorije bio je prilicno nejasan iz razloga sto je sve o belima bilo precutkivano i zabranjeno kao nazadno (imperijalisticko). e onda su se javili neki i krenula je prica koja je ruse dovela ovde. vec 4 godine ovde se odrzavaju susreti starih i mladih kadeta, dolaze sa svih strana rusije bukvalno na hodocasce. pre dve godine u belocrkvanskoj kasarni (gde su nekad bili korpusi) predata je sacuvana originalna korpusna zastava i jos neke "relikvije" korpusa. bio sam tamo i ne mogu da vam opisem kakvo je uzbudjenje vladalo. i kod starih i kod mladih. cak ni ja koji sam bio jedan mali deo te price ne mogu bas da shvatim i prihvatim koliko je veliko njihovo postovanje prema ovom parcetu zemlje sto se zove srbija. pogotovu kad se zna odnos velicine i snage izmedju nas i njih.

rusi su imali (i dalje imaju) veliku volju da udju ekonimski u srbiju, ali je prosla vlast radila sve da od gotovih projekata ne bude nista. da pomenem samo dve luke na dunavu (cije sam planove licno imao u rukama). mi na zalost nismo u nikakvom savezu sa njima i to je razlog sto se oni ne pretrzu previse da nam pomognu. mozda i vise nego sto zasluzujemo. bilo kakva blokada moze se razbiti ovako ili onako i tu ni ameri ne mogu nista. samo je pitanje ima li neko (rusi) intersa za to. konkretno, moze se roba dovoziti dunavom (valjda bese da ima medjunarodne vode na granici rumunija-bugarska)  a moze se vrsiti pritisak i na crnu goru (koliko ja znam rusi kontrolisu veliki deo njihove "privrede", da ne kazem turizma) da okrene glavu i ne vide "bas sve". a bas da vidim i to da ameri napadnu ruski brod.

sto se irana tice,rusima nije u interesu nuklearni iran na granici, a taj isti iran podrzava islamske fanatike koji ugrozavaju i rusiju. mada mislim da bi trebali da ispostuju ugovor koji su vec potpisali, ili da traze od izraela odstetu ako od ugovora odustaju u njihovu korist.

kog su to rusi napali u aziji i africi? sem afganistana ne znam da je bilo direktne intervencije. svakako je uticaja bilo preko komunistickih pokreta, pa to svi znaju. kina nije izlazila iz svog dvorista (koreja i i vijetnam). a ameri? ima tu slika karte sveta sa svim intervencijama.

kako god, niko, pa ni ameri, ne mogu da te nateraju da radis sa njima ako neces. naravno, za to trebas da imas i saveznike dovoljno mocne da kazu amerima "posao je posao".
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #9 on: September 21, 2012, 02:53:59 pm »

Neka hvala, neka rusi sami biju svoje bitke sa amerima, ja im se radije ne bih zamerao, imali smo priliku da vidimo kako to izlgeda kada se mali trpaju gde im nije mesto, i na sopstvenoj koži, a i na primeru drugih zemalja.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #10 on: September 21, 2012, 03:00:02 pm »

Ne poričem da imamo istorijske veze sa Rusima, ali ssekir75e jedno je narod koji nas voli a drugo politicari koji imaju interes koji zavisi od zarade.
Sovjeti su imali vojsku krajem 70tih u Etiopiji i Angoli, zajedno sa Kubancima, ako se ne varam, ratujući protiv Juznih Afrikanaca, i Somalije.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #11 on: September 21, 2012, 03:04:29 pm »

imali instruktore,i ne samo tamo. regularne trupe ne, koliko ja znam.

i ja kazem nek rusi biju svoje bitke, ali nek se onda i ameri ne trpaju u moje dvoriste, gde im nije mesto. nek idu lepo svojoj kuci i nema problema. ako nece, nekako cu morati da ih izbacim odatle. kad i kako, drugo je pitanje.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #12 on: September 21, 2012, 07:59:46 pm »

Poštujem integritet svakoga, mrzim imperijalističke svinje - ali činjenice govore da od 2. sv rata pa do današnjih dana ni jedna država na svetu koja se oslanjala na Ruse kao osnovne saveznike i koju su Rusi branili, nije se proslavila!
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #13 on: September 21, 2012, 08:46:06 pm »

force prays to no god
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #14 on: September 22, 2012, 02:08:56 am »

Poštujem integritet svakoga, mrzim imperijalističke svinje - ali činjenice govore da od 2. sv rata pa do današnjih dana ni jedna država na svetu koja se oslanjala na Ruse kao osnovne saveznike i koju su Rusi branili, nije se proslavila!

vijetnam?

koja je to drzava bila ruski SAVEZNIK koja je lose prosla? nas nesvrstane koji smo koristili rusko oruzje ne racunam, mi nismo bili ruski saveznici. a i u ratovima se pokazalo da dok god su rusi bili tu kao instruktori stvar je isla kako treba. cim su se povukli, stvar je kretala nizbrdo. tako je bilo i u koreji i na bliskom istoku. ali opet podvlacim, to nisu bili ruski saveznici vec zemlje koje koriste rusko oruzje.

wermez, to stoji, ali stoji i da ko se maca laca od maca i strada
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.