PALUBA
March 29, 2024, 11:40:02 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Koji pištolj odabrati ?  (Read 30960 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
rhodie
mornar
*
Offline Offline

Posts: 14



« on: September 01, 2012, 02:42:01 pm »

Po sluzbenoj duznosti imam mogucnost da se opredelim za jedan od sledecih tipova pistolja:

Sphinx 3000 (varijanta S ili T)
SIG Sauer P228
Glock 19
H&K 30

Sva cetiri pistolja su po mom misljenju prvorazredna. Pre desetak godina sam izabrao SIG Sauer liniju (tada P220) i ostao sam joj veran.
P220 je 1975. godine proizveden za potrebe vojske i u vojnim krugovim je poznatiji kao OP75 (Ordonanzpistole 75).  Uz malu modifikaciju rukohvata (drvene, malo deblje plocice) OP75 je jedan od najpouzdanijih oficirskih pistolja koje poznajem. Na tom pistolju baziraju svi kasniji modeli SIG Sauer-a, P226 pa i P228. Za razliku od P220, P228 je specijalno razvijen za takticke situacije nizeg intenziteta – pvenstveno policije i antiteroristickih jedinica.

P228 je izuzetno ergonomican, precizan i lako se odrzava. To je jedini pistolj sa kojim uspevam da postignem vrhunske rezultate na 50m. Ni sa jednim drugim od gore navedenih pistolja to nisam uspeo, mada treba da kazem da ni sa jednim od njih nisam ni priblizno toliko treniarao kao sa P228. Predpostavljam da bi to uspeo i sa Shpinx-om. Sphinx je, sto se kvaliteta i preciznosti tice, apsolutno ravan P228, ako ne i kvalitetniji. Problem kod Spinx-a je da taj pistolj, po mom misljenju, nije idealan za prikrivenu nosnju. Cesto se „zakaci“ da odecu. Pri otvorenoj nosnji to naravno nije problem.

Glock 19 i H&K 30 su takodje odlicni pistolji, bezprekorni, medjutim, meni licno se ne svidjaju sa estetske tacke gledista.

P228 je moj prvi izbor za resavanje celog niza manjih i osrednjih taktickih problema. Istovremeno se treba reci, da se ovde radi o sluzbenom oruziju koje je napravljeno za takticke situacije u kojima ce se naci sluzbeno lice na duznosti. To (za mene) nije pistolj koji se „vodi u setnju“ van sluzbenog zadatka. Jednostavno nije dovoljno ergonomican i lak da se moze nositi leti uz farmerke i majicu. Za tu namenu postoje druge kategorije pistolja, idealan je po mom misljenju P230 ili n.p. Walther PPK. P230 je tanak i lak, moze se lako i neprimentno nositi u noznoj futroli a kapacitet je dovoljan za potrebe van sluzbe.

Ako se ne varam, CZ99 je baziran na modelu P220 odnosno P226 (prva policijska verzija P220) i citao sam negde da se radi o odlicnom naoruzanju. Posto zivim van Srbije, nisam do danas imao priliku da ga testiram a mnogo bi voleo da ga isprobam i ev. kupim, ako odgovara.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1 on: September 01, 2012, 05:07:53 pm »

Teško je biti pametan, ali ti pomalo zadivim na izboru.

Po mom, dobro bi bilo, da napišeš šta očekuješ od pištolja, pa se onda odluči za model.

Recimo ja sam u tanoj fazi nabavke pištolja, tako da računam da ču pred tim izborom biti za 6-9 meseci. Pošto nabavljam pištolj za "rekreaciju" (sportsko pucanje za dušu, ne za takmičenje, a bože nedaj da zatreba), napisao sam približno šta očekujem od pištolja.

Dobro leži u ruci
ima mogučnost menjanja kalibra između 9x19 i 22 LR
Nije kompliciran ili bolje rečeno, ima samo automatske kočnice
Lako održavanje


I tako došao do toga, da su u idri ostala još :
Glock 17 generacija 4 (645€)
HS Produkt XDM-9 Stainless (725€)
WALTHER PPQ 9x19mm PS (580€)
WALTHER P99 AS 9x19 PS AM L (842€)

Pored toga jedino Glock nudi konverzaciski kit između 9x19 i 22.lr (275$), mada mi XD lepše leži u ruci..


LPB




Logged
Eskimko
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100



« Reply #2 on: September 01, 2012, 05:33:26 pm »

Blago tebi kad mozes da biras i to izmedju tih modela Cheesy
Glock je Glock.
Logged
rhodie
mornar
*
Offline Offline

Posts: 14



« Reply #3 on: September 02, 2012, 12:18:42 am »

Pistolj nosim skriven, najcesce u powerspeed-futroli PS-C14 za strukom. P228 sam izabrao zato sto je nesto kraci od svojih predhodnika (n.p. P226) i nema nikakvih „ivica“ koje mogu da se zakace za odecu . Pri tome mora da ima izuzetno dobre karakteristike na najuzem manevarskom prostoru (n.p. vozovi, avioni, i sl.). Municija mora pre svega da ima „stopping power“ (zao mi je, neznam izraz na srpskom). Radius delovanja je za mene +/- 10m. Otezavajuce pri tome je visoka verovatnoca, da se u tom prostoru nadju civlina lica. Pored toga je za ocekivati, da delujem brzom paljbom u jedan isti cilj. Da oruzije mora da bude izuzetno pouzdano i precizno razume se samo po sebi. Mislim da tih nekoliko kriterija prilicno suzavaju izbor. Iz tog razloga je moj izbor P228 – ali mogao je isto tako da bude i Glock 19, koji je takodje savrseno oruzije. Jednostavno, vec dugi niz godina radim sa SIG-modelima za razne namene, ukljucujuci automatsko oruzije i nikad do sad nisamo imao problema. Iz tog razloga ne menjam marku.

Od nabrojanih modela sam testirao sve osim HS-XDM-9. Cini mi se da taj pistolj nije veoma rasprostranjen – u svakom slucaju ne poznajem nikoga ko ga je testirao.

Ovi ostali govore sami za sebe, nema zamerke. Na kraju krajeva, mislim da je strelac bitniji od oruzija. Ni najbolji pistolj nece pogoditi cilj ako je strelac los i ne poznaje svoje oruzije. Zato mislim da je ispravno da dobro razmislis u kakvim ces se taktickim situacijama najverovatnije naci. Na osnovu toga uzmi adekvatno oruzije, i usavrsi se u rukovanju s’njim. Ako oruzije odgovara nameni i strelac intenzivno trenira, rezultat ce biti dobar. Nezavisno od toga da li na pistolju pise SIG ili Glock ili Walther. To je kao kad bi diskutovali sta je bolje, Mercedes ili BMW.

Pre nekoliko godina sam imao SIG P210, vojni/oficirski pistolj sa dugom vizirnom linijom (duga cev), koji je bio u kalibru 9mm prakticno nepobediv na 50m. Medjutim, na zalost prilicno je glomazan i neadekvatan za skriveno nosenje. Zajedno sa P210 sam imao i Conversion Kit .22LR. Konverzija za trening sa .22LR je prilicno dobra stvar ako u centru stoji stednja municije. Tako nesto je s‘ jedne strana dobra stvar za pocetnike posto trzaja prakticno nema. Dobar je i za profesionalce kad zele da ciljano treniraju n.p. preciznost. Medjutim, licno mislim da se takticke situacije n.p. kako sam gore opisao ne daju potpuno  trenirati sa malokalibarskom konverzijom. 

Prema tome, mislim da se jedan deo (brzo menjanje okvira, preciznost, tehnika gadjanja, potezanje oruzija) bez problema moze simulirati sa .22LR, ali operacije kao n.p. pracenje pokretnih ciljeva ili brza paljba ne simulisu realitet. Posto ces, kako kazes, da oruzije pretezno koristis u sportske svrhe mislim da je Conversion Kit za tebe prava stvar.
« Last Edit: September 02, 2012, 12:38:57 am by rhodie » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4 on: September 02, 2012, 07:12:06 pm »

Izvinjavam se zbog offtopica, ali...svaka čast Glokovima, Sig-ovima, Beretama i ostalima....

Ipak je High-Power, High-Power. Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Browning_High-Power_9mm.jpg (35.07 KB, 800x533 - viewed 1635 times.)
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #5 on: September 02, 2012, 08:00:19 pm »

I ja se izvinjavam zbog off topica.
Kada sam kupovao pistolj, birao sam izmedju gomile modela. Birao i isporobavao i na kraju uzeo P 226. Svideo mi se, lepo lezi u ruci, odlicno radi. Imao sam manjih problema sa jednim okvirom pa sam uzeo jos jedan rezervni.
Samo sto sam uzeo repliku pistolja za Airsoft, radi na green gas i verna je replika originala. Spolja ista ali ispaljuje plasticne kuglice od 6 mm. Tezina oko 850 g, sa praznim okvurim.

 Grin
Nisam jos spreman da uzmem pravi P 226. Procedura za dozvolu je komplikovana, u gradu nema pravog strelista, a da uzmem pistolj i da mi stoji zakljucan i rasklopljen - ne pada mi na pamet dok se situacija ne promeni.
Logged
rhodie
mornar
*
Offline Offline

Posts: 14



« Reply #6 on: September 03, 2012, 08:55:10 pm »

Evo i ja jedan mali off topic: Ja bih iz „sentimentalnih“ razloga da prosirim kolekciju i uzmem jedan CZ999 – ali to je druga prica. Sigurno je tema CZ 999 negde otvorena, pogledacu.

Interesuje me da li ima neko ko trenira precizno gadjanje sa P226/P228 i kakva su iskustva na tu temu (50m/25m) ili vise praktikujete gadjanje u combat-stilu? Iz kog stojeceg stava postizete kontinuirano dobre rezultate pri sportskom gadjanju?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #7 on: September 19, 2012, 07:56:03 pm »

Ја мислим да си ти већ сам себи одговорио на питање из наслова теме - П228 је твој избор. Као што си сам рекао уз добар пиштољ још важнији је стрелац. Не само како је обучен него и да ли нешто жели и воли. Ти просто волиш тај пиштољ. Дакле, то је тај.

Иначе српским (хрватски,бошњачки, црнорорским) пишеш боље него пола ових одавде. А што се тиче превода термина -  „stopping power“ - ја не знам енглески, али толико знам - то је "зауставна моћ", дакле само буквално преведеш.
« Last Edit: September 19, 2012, 08:20:08 pm by dzumba » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #8 on: September 19, 2012, 08:17:30 pm »

rhodie, nije mi jasno zašto pitaš, kad već znaš šta želiš?

Svi navedeni pištolji spadaju u svetski vrh borbenih pištolja, dokazani su kao efikasne alatke (onima koji ih koriste), prema tome - izbor modela jeste stvar ličnog ukusa!

U svakom slučaju, želim ti da ih u stvarnim situacijama ne upotrebiš nikada, s druge strane, voleo bih da na strelištu opalim po koji metak iz svakog od navedenih modela ....
Logged
rhodie
mornar
*
Offline Offline

Posts: 14



« Reply #9 on: September 22, 2012, 01:50:27 pm »

Zdravo lovac, izgleda da se nisam precizno izrazio. Nisam imao nameru da pitam koje ouzuje za uzmem posto odavno vec posedujem P228 i samo sam pokusao da napisem iz kog razloga sam se opredelio za njega. Onda, kad sam ga birao, mogao sam da izaberem jedan od navedenih pistolja i izabrao sam P228. Izvinjavam se ako sam uveo zabunu u ovaj topic. Pozdrav!
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #10 on: September 22, 2012, 02:01:43 pm »

@rhodie

Može kakva slika tog lepotana? Dali je to "klasična" verzija P228 ili moderna P228R?
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #11 on: September 22, 2012, 09:57:37 pm »

Izvinjavam se zbog offtopica, ali...svaka čast Glokovima, Sig-ovima, Beretama i ostalima....
Ipak je High-Power, High-Power. Smiley

Kolega poštujem svako argumentirano mišljenje, ali FM je relikt prošlosti i u praksi loš. Osobno sam ga dužio 2 godine i dobar je bio za zakivati čavle. Između svih ostalih (jedno kratko vrijeme imao sam i Glock-a) danas dužim HS i imam privatno malu CZ 7.65, a meni najbolji pištolj bila je ČZ 75B, je da danas izgleda malo demode, ali je bila 100% OK i po kvaliteti, držanju i preciznosti, na gađanju na istom strelištu i u istim uvjetima s njom sam 10 godina imao 100% pogodaka, danas s HS-om imam cca 97 -99%. "Čekinja" je bila i ostala za mene 1. izbor kao službeni pištolj, ovo je naravno moje mišljenje i nije relevantno kao stručno. FM je imao puno zastoja, a o preciznosti bolje ne govoriti za njega je TT 7,62 prvak u preciznosti, a zanimljivo je da imaju iste korijene...... Usput ČZ 75 je jedan od najkloniranijih modela u povijesti:

  • JSL(Hereford) Ltd Spitfire
    Dornaus and Dixon Bren Ten
    IMI Jericho 941
    ITM AT-88
    Tanfoglio TZ-75, T-90, and T-95
    Norinco NZ-75
    Sphinx Sphinx M2000
    Springfield P9
    Sarsilmaz M2000
    Renato Gamba G90
    EAA Witness Elite Gold
    Canik55 Pirhana, Shark
    Armalite AR-24

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 13655.jpg (22.72 KB, 533x377 - viewed 1139 times.)
« Last Edit: September 22, 2012, 10:21:27 pm by proxy1969 » Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #12 on: September 22, 2012, 10:26:27 pm »

@rhodie

Može kakva slika tog lepotana? Dali je to "klasična" verzija P228 ili moderna P228R?


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 4702.jpg (145.18 KB, 650x508 - viewed 1899 times.)
Logged
rhodie
mornar
*
Offline Offline

Posts: 14



« Reply #13 on: September 23, 2012, 12:20:04 am »

Ја мислим да си ти већ сам себи одговорио на питање из наслова теме - П228 је твој избор. Као што си сам рекао уз добар пиштољ још важнији је стрелац. Не само како је обучен него и да ли нешто жели и воли. Ти просто волиш тај пиштољ. Дакле, то је тај.

Иначе српским (хрватски,бошњачки, црнорорским) пишеш боље него пола ових одавде. А што се тиче превода термина -  „stopping power“ - ја не знам енглески, али толико знам - то је "зауставна моћ", дакле само буквално преведеш.

Hvala na komplimentu dzumba. Eto, po tome se vidi da nikad nisam "radio" u ex-YU, mada govorim jezik i trudim se da gramatika bude korektna. Ako nesto ubuce ne budem znao, prevescu bukvalno i napisati strucni naziv na engleskom u zagradi, tako da cemo se vec nekako razumeti  Grin.
Logged
rhodie
mornar
*
Offline Offline

Posts: 14



« Reply #14 on: September 23, 2012, 12:32:53 am »

@Bozo13, naravno, napravicu nekoliko slicica oruzija i ako nekoga interesuje reci cu dve tri stvari o municiji koju koristim uz njega. Samo da nadjem malo vremena i da mu skinem skinem takticka obelezja posto su ona ovde poverljiva (nacin raspoznavanja "nasih" i "njihovih"  Grin)

Inace, primetio sam da se ljudima dopadaju laserski sistemi. Ovde kod mene u Svajcarskoj su oni dozvoljeni, ali ne na vojnim strelistima vec samo na privatnim. Uostalom, laserski sistemi se koriste samo za specijalne operacije, nikada na oruziju koje se nosi prikliveno ispod odece i koja mora da bude brzo dostupno. Zatim ima tu i nekoliko zakonskih finesa koje mogu negativno da se odraze na strelca sa laserskim sistemom.
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.