PALUBA
March 28, 2024, 03:30:12 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Koji pištolj odabrati ?  (Read 30950 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
rhodie
mornar
*
Offline Offline

Posts: 14



« Reply #15 on: September 23, 2012, 01:12:52 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* P228withmag_zpsc93295e7.jpg (78.05 KB, 768x1024 - viewed 325 times.)

* Foto1_zpsc6c28d95.jpg (91.65 KB, 768x1024 - viewed 437 times.)

* Foto_zpsde395f45.jpg (84.3 KB, 768x1024 - viewed 325 times.)
« Last Edit: September 23, 2012, 09:01:33 am by SOLARIS 1972, Reason: slike ubačene u atačment » Logged
rhodie
mornar
*
Offline Offline

Posts: 14



« Reply #16 on: September 23, 2012, 01:41:17 am »

Evo slicica sa mojim licnim P228. Ne koristim P229 (odnosno P228R) zato sto mi nije potreban laserski sistem.

Municija u belom kartonu je Tip 41 (Pistolenpatrone 41) koja se standardno i besplatno deli pripadnicima armije, policije i granicnih sluzbi. Zrno je olovno 8.1g oblozeno bakarnom kosuljicom. Sve zajedno 12.6g. Koriscenje te municije, posto je drzavna i subvenzionizovana, dozvoljeno je samo na duznosti i na oficijalnom strelistu. Svaki pripadnik takodje drzi 2 takve kutije od po 24 metaka kod svoje kuce a koristi ih i za trening.

Za sportsko gadjanje je ova druga municija marke Luger (ima ih milion razlicitih), koja je moze koristiti u privatne/sportske svrhe. Ima malo slabije punjenje od one vojne. Ako dodje do sluzbene ili privatne intervencije, nalaz da je vojna/policijska municija koriscena u privatnom oruziju dovodi do komplikacija i disciplinskog postupka (osim naravno trening na oficijalnom strelistu).

Oba tipa municije su dobra, ja licno vise volim sluzbenu verziju zato sto je za mene besplatna  Grin.

U druge vrste ordnonancne municije da sad ne zalazim, postoji n.p. i ona subsonicna koja je stvarno odlicna na kratke distance, ali to nije tema ovog posta.

Inace, za vreme duznosti gde se u istom prostoru mogu naci razne bezbednosne agencije, strane, privatne ili domace, pistolji su eksplicitno i vidljivo markirani (to se ne vidi dok su u futroli) da bi prepoznali jedni druge. To se u veoma cestim razmacima menja.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #17 on: September 23, 2012, 06:59:55 am »

Hvala @rhodie.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #18 on: September 23, 2012, 10:32:52 am »

Izvinjavam se zbog offtopica, ali...svaka čast Glokovima, Sig-ovima, Beretama i ostalima....
Ipak je High-Power, High-Power. Smiley

Kolega poštujem svako argumentirano mišljenje, ali FM je relikt prošlosti i u praksi loš. Osobno sam ga dužio 2 godine i dobar je bio za zakivati čavle. Između svih ostalih (jedno kratko vrijeme imao sam i Glock-a) danas dužim HS i imam privatno malu CZ 7.65, a meni najbolji pištolj bila je ČZ 75B, je da danas izgleda malo demode, ali je bila 100% OK i po kvaliteti, držanju i preciznosti, na gađanju na istom strelištu i u istim uvjetima s njom sam 10 godina imao 100% pogodaka, danas s HS-om imam cca 97 -99%. "Čekinja" je bila i ostala za mene 1. izbor kao službeni pištolj, ovo je naravno moje mišljenje i nije relevantno kao stručno. FM je imao puno zastoja, a o preciznosti bolje ne govoriti za njega je TT 7,62 prvak u preciznosti, a zanimljivo je da imaju iste korijene...... Usput ČZ 75 je jedan od najkloniranijih modela u povijesti:

  • JSL(Hereford) Ltd Spitfire
    Dornaus and Dixon Bren Ten
    IMI Jericho 941
    ITM AT-88
    Tanfoglio TZ-75, T-90, and T-95
    Norinco NZ-75
    Sphinx Sphinx M2000
    Springfield P9
    Sarsilmaz M2000
    Renato Gamba G90
    EAA Witness Elite Gold
    Canik55 Pirhana, Shark
    Armalite AR-24


Ako ti ovaj ČZ 75-b djeluje staromodan, onda uzmi ČZ 75 SP01 SHADOW

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* cz75shadow.jpg (18.49 KB, 450x339 - viewed 289 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #19 on: September 23, 2012, 01:32:30 pm »

Можеш ли ово мало детаљније да објасниш:

Quote
Inace, za vreme duznosti gde se u istom prostoru mogu naci razne bezbednosne agencije, strane, privatne ili domace, pistolji su eksplicitno i vidljivo markirani (to se ne vidi dok su u futroli) da bi prepoznali jedni druge. To se u veoma cestim razmacima menja.

Која је сврха тога? Ако повадимо поштоље да знамо ко је наш ако није?
Logged
rhodie
mornar
*
Offline Offline

Posts: 14



« Reply #20 on: September 23, 2012, 02:05:48 pm »

Da, upravo tako dzumba. Moji ljudi rade na raznim aerodromima, gde veoma cesto aviokompanije i njihove maticne drzave, kao i odredjene delegacije imaju jedinice koje ih obezbedjuju. Svi naravno u civilu, izgledaju kao obicni putnici. Mozes da zamislis da kad voda malo "provri" i kad dodje do "nesporazuma", treba znati ko je ko. U vecini slucajeva ne postoje nikakve informacije o tome ko se gde nalazi, kako je naoruzan i kako izgleda. Moze se veoma lako desiti da neko bude povredjen u "prijateljskoj" vatri. Uz to ide da se u takvim situacijama muvaju i putnici, prolaznici, panika, itd. Zato, kad izvadis oruzije iz fotrole, "prijatelji" treba da znaju da si im prijatelji. Ako se to odmah ne vidi moze doci do gadnih problema. To je svaki put prilican izazov n.p. za vreme svetskog ekonomskog foruma (WEF), kad imas masu VIP-a i svako ima neko svoje obezbedjenje. Prosle godine smo tako za dlaku izbegli katastrofu. Ko ce u delicu sekunde po fizionomiji da odluci da li je italijan palestinac ili mozda izraelac ili cak srbin?  Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #21 on: September 23, 2012, 02:45:10 pm »

Тај проблем великог броја штићених лица и њиховог обезбеђења на једном месту, где једни друге не познају ми је познат. Али мислим да се он не може решити маркирањем оружја. Питање је и да ли сви умеју то да препознају и да ли се то уочава у мраку, или стресној ситуацији.

Колико знам свако преношење оружја преко границе, мислим на обезбеђење штићених личности, се најављује. Ко то не најави чини прекршај. Приватна лица такође могу преносити лично оружје само уз одређену процедуру. Дакле, свако обезбеђење које долази са ВИП особама доставља унапред број припадника обезбеђења, као и оружје које користи. За оне најважније госте увек иде претходница (припадници обезбеђења) која са колегама из земље домаћина договара детаље, па и знаке распознавања.

Моје је мишљење, да на таквим великом скоповима које помињеш нико у одређени простор (где се скуп одржавца) не може да уђе са обезбеђењем, поготову наоружаним. Тај простор штити и за њега гарантује домаћин скупа. Обезбеђење ВИП личности остаје напољу или им се одреди посебна просторија (простор) где бораве док је њихов човек на скупу. Када су у питању хотели (или други објекти) где су смештени, увек уз обезбеђење ВИП особе иде и један или више припадника обезбеђења земље домаћина који су уједно и "веза" са својима. Дакле, морали би да знамо унапред ко су "наши",а ко није. Ако обезбеђење одговорно за неки велики скуп то не зна, награбусили су.
Logged
rhodie
mornar
*
Offline Offline

Posts: 14



« Reply #22 on: September 23, 2012, 03:22:11 pm »

Zdravo dzumba –  moze li biti da smo kolege?  Grin

Sasvim si u pravu, takva je procedura: Obezbedjenje organizuje domacin a jedinice u pratnji su van perimetra (naravno, i napolju su naoruzani). Problem nisu skupovi sami za sebe, problem je u transferu od/do skupa, menjanju prevoza, n.p. sletanje predesednickim avionom na civilni aerodrom (A330 nema sanse da sleti na vojni), transfer u bus do helidroma, transfer u helikopter, nizak let helikopterom do skupa, zatim opet transfer do hotela, od hotela do kongresa, itd. itd. - zvuci kao los san.

Off Topic: Svaka cast predsednicima Srbije i RS, oni sa svojim "komarcima" mogu da slete i na bilo koji vojni, ako zatreba.

Naravno da imamo spisak svih aktera i njihovog naoruzanja. I opet se desi da dodje do izmena u poslednji trenutak, reorganizacije, menjaju se datalji itd. Ti sam znas sta to znaci. Eh sada, odgovor u vezi markiranja oruzija na zalost ne mogu konkretnije da ti dam, ali sam sam siguran da mozes sam da zamislis na koji to nacin ide.

Ove godine je za vreme WEF-a „nestao“ ceo sanduk automatskog oruzija iz pratnje jednog dobro poznatog VIP-a (predsednika drzave), pisac ovih redova vise od 72 sati nije spavao dok se nije tacno ustanovilo gde je taj sanduk i zasto je tamo gde jeste. Hocu time reci, i najbolji dizpozitiv se radikalno menja kad se promene i najmanji parametri.

Organzacija je najbitnija, ali nije sve. Pre jedno pet-sest godina je Monikin „momak“ (da, upravo taj Grin) odlucio da se vrati iz Davos-a do ZRH autom i usput pojede picu u jednom restoranu na pola puta, popije Diet-Coke i malo „prica“ sa lokalnim ljudima. Sta mislis o tome iz bezbednosne perspektive? Odluku mi je licno saopstio onog momenta kad je konvoj krenuo (-35').

Saglasan sam da markiranje oruzija nije non-plus-ultra resenje, mi imamo mnogo pouzdanijih resenja za takve situacije, ali eto, praksa je, i to na celom nizu evropskih aerodroma koje poznajem. Cudilo bi me da je na aerodromu BEG drugacije.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #23 on: September 23, 2012, 04:13:51 pm »

A kako se oružje tačno "markira"? Ne tražim, naravno, konkretne detalje, već uopšteno. Na donjoj šini se zakači neka oznaka npr. ili kako, pošto mi je malo teško da to zamislim. Smiley
Logged
rhodie
mornar
*
Offline Offline

Posts: 14



« Reply #24 on: September 23, 2012, 04:32:20 pm »

Jednostavnije od toga. Koristi se lepljiva traka, u odredjenom ritmu druga boja, i stavlja se pri preuzimanju duznosti na prednji deo pistolja. Procedura za duge cevi je druga. Obavezno za sve, ukljucujuci uniformisane kolege, privatnike, sve kojima je duznost da budu naoruzani. Znaci, ne sme da bude vidljivo dok je oruzije u futroli. Tog standarda se drze svi koji preuzimaju duznost - i kad je predaju. Na kraju krajeva iz licnog bezbednosnog interesa. Uz to ide i fakt da se svi aerodromi po IATA-standardu dele na 2 osnovne zone: javnu (landside) i bezbednosnu (airside). U javnoj zoni moze da se "pojavi" bilo ko sa oruzijem i onda je stvarno korisno znati za koju ekipu igra.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #25 on: September 23, 2012, 06:21:48 pm »

Ako ti ovaj ČZ 75-b djeluje staromodan, onda uzmi ČZ 75 SP01 SHADOW

Kolega, mislim da se nismo razumjeli ovdje se ne govori o slobodnoj ponudi i potražnji na tržištu za osobne potrebe, već je riječ o službenim pištoljima, znači nešto što ti dodijele da s njim radiš. Ja sam i naveo da mi je do sad "čekinja" bila naj draža, da je demode, je, izrađena je od čelika, danas je moderan polikarbonat itd. I opet ću ponoviti meni je bila bolja od Glocka -17 i danas HS 2000 koji spadaju u TOP 10 svjetskih pištolja i kao što sam rekao to je moje mišljenje, a znamo što bi Harry Callahan (character) rekao za mišljenje... Ne znam tko duži ČZ 75 SP01 SHADOW kao službeno oružje  Huh? Huh?
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #26 on: September 23, 2012, 07:04:31 pm »

Ako ti ovaj ČZ 75-b djeluje staromodan, onda uzmi ČZ 75 SP01 SHADOW

Kolega, mislim da se nismo razumjeli ovdje se ne govori o slobodnoj ponudi i potražnji na tržištu za osobne potrebe, već je riječ o službenim pištoljima, znači nešto što ti dodijele da s njim radiš. Ja sam i naveo da mi je do sad "čekinja" bila naj draža, da je demode, je, izrađena je od čelika, danas je moderan polikarbonat itd. I opet ću ponoviti meni je bila bolja od Glocka -17 i danas HS 2000 koji spadaju u TOP 10 svjetskih pištolja i kao što sam rekao to je moje mišljenje, a znamo što bi Harry Callahan (character) rekao za mišljenje... Ne znam tko duži ČZ 75 SP01 SHADOW kao službeno oružje  Huh? Huh?

Ma nismo se razumejli tj. nisam ja pažljivo čitao da se radi o službenom pištolju... al' priznaj da bi bilo odlično kad bi sp01 dužio...
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #27 on: September 23, 2012, 11:56:54 pm »

@rhodie

Hvala na odgovoru. Smiley Namena mi je jasna, samo nisam znao kako se to fizički izvodi.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #28 on: November 20, 2012, 01:25:39 pm »

Od sviđanja određenog oružja kao što je neko rekao, važnije je kako se strelac oseća dok rukuje ili cilja istim.

Od kad je holivudska industrija sa propagiranja Berete F92 prešla na Glock, moram priznati da sam se i ja kao marketinški konzument (doduše ne tipičan) primio na spoljašnji izgled Glocka.

Oduševljenje je nestalo kad sam skoro u streljani gde sam član, probao jedan Glock 19 i jedan HK oba 9 mm,poslednje generacije, kompozitni materijali itd.

Meni taj Glock jednostavno iz nekog razloga nije uopšte ergonomski odgovarao (ležao u ruci) i naravno da sam imao više upucanih krugova sa HK, mada mi se njihov spoljni dizajn uopšte ne dopada.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #29 on: November 20, 2012, 03:31:03 pm »

Meni taj Glock jednostavno iz nekog razloga nije uopšte ergonomski odgovarao (ležao u ruci) i naravno da sam imao više upucanih krugova sa HK

A kod mene je npr. situacija obrnuta...sa HK USP jedva da sam pogodio metu na 15m, dok sa Glockom pogađam tamo gde i nišanim. Mada svakako više volim metalne konstrukcije.
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.