Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Granične jedinice
<< < (16/217) > >>
vojnik graničar:
Quote from: Boro Prodanic on October 04, 2012, 09:49:04 am

@Vojnik graničar, i sam sam radio na albanskoj granici dve godine pa ponešto znam o problematici.
Zbog toga mi je zasmetalo ono "pravdu i nepravdu".

To što ste ponekog puštali da pređe granicu - činili ste krivično delo.

Ne želim da ulazim u dalju polemiku, hvala na objašnjenjima.

Tako je.
Nama je prijetio zatvor od strane JNA  :rtfm zbog takvog načina rada tj. zog takvog čuvanja granice Jugoslavije.
Ali to je mila majka što se sve radilo na karauli.
Ja se čudim da nitko od klase prije mene, moje klase i klase poslje mene nije završio u zatvoru.
Valjda su nam gledali kroz prste zbog posla koji smo obavljali, težine zadataka tako da smo dobro prolazili.
Jer razlika je mirno u kasarni spavati čitavu noć a razlika je noću biti u sred šume u mraku prepušten sam sebi.
kukador:
Quote from: vojnik graničar on October 04, 2012, 10:00:35 am

Nama je prijetio zatvor od strane JNA  :rtfm zbog takvog načina rada tj. zog takvog čuvanja granice Jugoslavije.
Ali to je mila majka što se sve radilo na karauli.
Ja se čudim da nitko od klase prije mene, moje klase i klase poslje mene nije završio u zatvoru.
Valjda su nam gledali kroz prste zbog posla koji smo obavljali, težine zadataka tako da smo dobro prolazili.
Jer razlika je mirno u kasarni spavati čitavu noć a razlika je noću biti u sred šume u mraku prepušten sam sebi.


vojnik graničar,
ja bi želio čitati nastavak.....
Ako može?


kilezr:

 Vojnik graničar. Rad po Pravilu Granične službe je obezbeđivao upravo "miran san" i vama na " prvoj liniji " odbrane " i nama po dubini teritorije . Čineći prekršaje, odstupajući od Pravila je stvarno dobro što neko nije i poginuo u datim radnjama. Čuj " Bog I Batina" A šta vam je onda bio Z I kl ??? Koga toliko često pominješ? Božji otac? Znači, Zastavnik odradi svoje radno vreme i ode kući. Granica ostaje na " Milost i nemilost " vama, " Bogovima i Batinama" :zid
oficir neaktivne rezerve:
Mene interesuje sledeće.
Gore su navedena stalna zasedna mesta za koje su posle nekog vremena i vrapci znali.Kao što su mogli tačno da znaju i raspored i vreme prolaska patrola između zasednih mesta i duž okvira od 100 m pojasa širine graničnih kamenova minut gore-dole ali uglavnom tačno.
Da li je bila praksa da se postavljaju nasumična zasedna mesta tzv. "mrtve straže" mimo tog stalno navedenog rasporeda u cilju sprečavanja onih kojima je taj raspored bio dobro poznat.
Ako nije, to onda znači da su lokalni "vodiči" mogli da organizuju prolazak i šverc kao nožem kroz sir a ne dobro čuvanu granicu.
Takođe me interesuje da li su sve patrole imale službenog psa sa svojim vodičem.
Ako se ne varam jedinice granične milicije SSUP-a su pokrivale unutrašnji deo izvan pojasa od 100 m, da li je bilo redovne koordinacije-razmene podataka o kretanju i zadržavanju lica u tom području između jedinica granične milicije SSUP-a i graničnih jedinica JNA.Možda bi i Džumba to mogao malo da pojasni.Kao i koordinaciju između graničnih jedinica i organa bezbednosti JNA i službi RDB.
Dakle moje pitanje je da li je bezbednost granice pokrivana koordinacijom i učešćem pripadnika više resora i službi celokupnih oružanih snaga SFRJ ili je svako sejao po svom ataru pa posle ko šta požanje.
vojnik graničar:
Quote from: kukador on October 04, 2012, 11:23:21 am


vojnik graničar,
ja bi želio čitati nastavak.....
Ako može?

Kukador.!
Znam ja da ima ljudi na ovome forumu koje zanima "Prva crta obrane Jugoslavije".
Samo mi nemojte postavljati puno pitanja to me satare.
Može 1 - 2,  više nemojte, jer ja tražim ona pitanja koja su kraća i na koja mogu brže odgovoriti za nešto opširnije treba puno vremena a onda zapostavljam druge pa neke i preskočim i to vodi tome.
Uglavnom bit će još o životu pripadnika graničnih jedinica JNA.
A ovo što je napisao Boro Prodanić za mene gdje kaže:
 "To što ste ponekog puštali da pređe granicu - činili ste krivično delo."
Za ostalo kad budem pisao mislim da će me razapeti preko ovoga foruma kad vidi što smo radili.
Naj kasnije nije to bilo potrebe ni napominjati jer ja to znam a znaju to i ostali članovi foruma.

Dana 4.10.2012. god. oko 12:00 sati na Hrvatskoj televiziji je bila jedna emisija koju je vodio poznati novinar Goran Milić,  koji je emisiju snimio u Australiji sa ljudima koji su otišli u tu zemlju za boljim životom.
Milić je pronašao jednog Rumunja i sa njime snimio razgovor.
Rumunj kaže: "U Rumunjskoj nije mogao raditi i zaraditi te nešto postići u životu.
Uzeo je svoje stvari koje su mu stali u rusak i tad je preplivao Dunav te tako ilegalno ušao u Jugoslaviju.
Zatim je putovao kroz Jugoslaviju i došao je do Slovenije.
Tada je ilegalno preko granicu ušao u Austriju.
Tu je radio a poslije kad je zaradio nešto novca zatražio je i dobio vizu za Australiju.
Kaže Rumunj, ja nisam znao ni riječ engleskog jezika.
Evo sada sam radom ostvario svoj san te sam vlasnik hotela vrijednog 1,3 milijona australskih dolara.
Pita ga novinar Goran Milić, recite mi gledan Hrvate koji imaju svoje firme po australiji stavljaju u firmama na vidljivom mjestu Hrvatsku zastavu a ovdje u tvom hotelu ne vidim Rumunjsku zastavu.
Odgovor je bio kratak za Rumunjsku me ništa ne veže sve u životu što sam ostvario je ovdje u Australiji".

Boro Prodaniću, koliko sam ja tako ljudi zavio u crno samo zato što su htjeli otići negdje gdje ih je čekala bolja budućnost.
Vojska, JNA, nema milosti prema takvim ljudima ali zato vojnici imaju priliku i takve stvari ispraviti (kad ih nitko ne vidi) dati priliku nekome za bolji život.
Jugoslavija sa tim ništa ne gubi, a ljudi mogu ostvariti svoj životni san uspjeti u stranoj zemlji kad ne mogu u svojoj zemlji.
Za te ljude koji su tražili bolji život mi smo bili u tim šumama kao Robin Hud modernog vremena.
Navigation
Message Index
Next page
Previous page

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info