PALUBA
April 25, 2024, 11:45:25 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 527478 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #900 on: September 28, 2013, 01:40:26 am »

аииииииииии, па ово стварно изгледа ко распојасана банда... pravilo војник граничар, сад разумем твоје незадовољство...


Ti još nisi čuo sve, čime bi se ja bunio, Bilo je puno greški, ali se nismo bunili, bilo pa prošlo. Ali definitivno nismo bili razpojasana banda.

Ova slika mi ni izgleda tako loša. leti smo mi imali skidanje u letnje uniforme, ali loše mo se toga držali. Ako je bilo hladno i leti smo išli noču u zimskim jaknama.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #901 on: September 28, 2013, 06:11:54 pm »

aiiiiiiiiii, pa ovo stvarno izgleda ko raspojasana banda ...pravilo vojnik graničar, sad razumijem tvoje nezadovoljstvo ...

Ssekir75.
Nisam ja toliko nezadovoljan koliko vi mislite.
Samo vam pokušavam reći kako je bilo u graničnim jedinicama JNA, kako smo radili....
Netko će mi povjerovati, netko neće ...
A po ovoj  slici vidiš koliko je to društvo bilo šaroliko po uniformama (ako se ne varam neki nose kombinezone), oružju, načinu nošenja itd....
Ja se ni dan danas ne mogu načuditi nekim stvarima.

Ali zanima me jedna stvar sa ove slike.
Treći vojnik sa desne strane koji stoji.
Zanima me da li mu ono o opasačom  visi nož,  je li se taj nož tako nosio i kojoj je pušci pripadao.!?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #902 on: September 28, 2013, 06:36:33 pm »

Ali zanima me jedna stvar sa ove slike.
Treći vojnik sa desne strane koji stoji.
Zanima me da li mu ono o opasačom  visi nož,  je li se taj nož tako nosio i kojoj je pušci pripadao.!?

Vjerovatno Jugoslovenski avtomat M56 7,62x25

poz.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #903 on: September 28, 2013, 08:18:18 pm »

није вероватно него сигурно, види се цев аутомата са десне стране
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #904 on: September 28, 2013, 10:29:30 pm »

Ne vidim ništa čudno na postavljenoj fotografiji. Vojska je relativno uredna i po propisu. Par otkopčanih dugmeta na kragnama košuqa (pod grlom), nož od automata nije zakopčan (uočio je i Graničar), kao i već pomenute gajke (po tri komada), kape uglavnom ne nose po propisu već na tada "moderan" način (spojen stranice Titovke po sredini i nose je "ravno"; a nosi se nakrivljena na desnu stranu tako da ivica kape na desnoj strani bude dva prsta, a na levoj tri; na čelu kapa je dva prsta od obrva, petokraka po sredini ). To kako se nosi Titovka, nisu znale ni mnoge starešine ili se čak ni njima nije sviđalo pa su dozvoljavali tu vojničku "modu".

Inače zastavnik ti je bio "okruglasto-trbušastog" tipa. Dakle, sport i fizičke aktivnosti su mu bili strani.

A, da. Nož za koji pita graničar je formacijski nož pomenutog automata. Nosio se baš na toj strani, iza uprtača. Dakle, vojnik na slici ga nosi pravilno. Imao je, kao i nož za AP M-70, kožni utvđivač drške, ali se on, često (lako) otkopčavao tokom kretanja. To se verovatno desilo i vojniku na slici.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #905 on: September 29, 2013, 10:34:15 am »

Inače zastavnik ti je bio "okruglasto-trbušastog" tipa. Dakle, sport i fizičke aktivnosti su mu bili strani.

Dzumba.
Tko od starijeg čovjeka (komandira karaule) može tražiti  da se bavi sportom u JNA.
Naj kasnije karaula je bila daleko od očiju Graničnog odsjeka Maribor.
On je u karauli vedrio i oblačio.
Tako da se je i morao baviti sportom tj. gimnastikom nije bilo nikoga tko bi njega kontrolirao - nadzirao.
JNA bi trebala poslati nekoga tko je činom iznad zastavnika da ga kontrolira  pravilo da li radi gimnastiku.
Pa tako sa svaku karaulu, za sve granične odsjeke.
Mislim da bi te kontrole i kontroliranja bila blesava, he he he he
U kasarni "Tone Tomšič" u Mariboru sa prozora komande se može vidjeti sve i svatko tko je izišao i tko nije izišao na gimnastiku.
Karaula je druga priča, drugu život, druga pravila.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #906 on: September 29, 2013, 11:34:04 am »

ниси у праву. сваки старешина периодично има физичке провере. норме су биле подељене према годинама старости, а које су норме биле и које су сада ја појма немам. међутим, оно што одлично знам је да су до укидања редовног војног рока те физичке провере у великом броју случајева биле фарса. "пиши таман колко да се прође". то је посебно важило за ове "округласто-трбушастог типа", којима и сам припадам, хехе Grin и тачно је да има људи који спорт не подносе, којима такође и сам припадам Grin

џумбо, мени ово заиста изгледа на разбијену банду. униформе пола старе пола нове, па ајде то, него још и пола летње а пола зимске. титовку носе на вр главе ко месари. ајде кошуље тако-тако, нису сви ни могли да закопчају дугме под грлом. али су могли бар за сликање да се мало утегну.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #907 on: September 29, 2013, 11:53:29 am »

Da li vi stvarno mislite da je komandiru karaule, sa adresom prebivališta Trg žrtava personalne politike JNA bilo do jutarnje fiskulture??? Ako je tako, onda ste stvarno u zabludi.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #908 on: September 29, 2013, 11:58:01 am »

тако је, раде. није се само војска држала оне "кривина пута брзина једнако је ладовина". тога се држао и велики број старешина, поготово тамо где контроле готово и да нема. а граница је била управо такво место.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #909 on: September 29, 2013, 12:01:47 pm »

Pretpostavljam da je k-dir karaule imao takav odnos prema fiskulturi ne zbog manjka kontrole, već zbog pozicije svog radnog mesta, tj. vukojebine u koju je zapao jer nije imao uticajnog ujaka. Još ako je taj komandir i lično učestvovao u obezbedjenju državne granice, išao na spojeve itd, ujutru mu je najmanje bilo do sporta.... Uglavnom, mislim da je bavljenje fiskulturom na karauli od strane samog komandira karaule zavisilo od ličnih afiniteta samog čoveka.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #910 on: September 29, 2013, 01:39:28 pm »

Нема то баш никакве везе са "вукојебинама" (имао-немао"ујака" али тамо је неко морао да буде, па зашто не и "он"), јутарњом фискултуром и сличним ставрима, већ пре свега са односом према самом себи и послом којим се бавиш. Посао војника (професионалног) је подразумевао, а и сада то подразумева, солидну физичку припремљеност, односно физичку издржљивост, која у комбинацији са одговарајућим психичким и здравственим стањем даје доброг војника.

Знао сам прилично старих заставника (сви преко 50 година) који су били у доброј физичкој кондицији. Са мном у Сомбору је радио један који је 25 година оставио по граничним "вукојебинама" у Словенији и Македонији. И био је у одличној физичкој кондицији. Њега и њему сличне никаква "инспекција" није терала на то (да буду витки и физички спремни), већ су физичку кондицију сами одржавали.

И сада се најежим када видим "професионалног војника" округласто-трбушастог типа. Да се разумемо, немам ништа против пунијих људи, шта више многи од њих су доброг здравља и физичке кондиције, али имам против оних којима "пресипа преко опасача", који не могу да потрче до првог ћошка или дигну било шта што је теже од кашике или пуне чашице.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #911 on: September 29, 2013, 04:01:15 pm »

Sve je to lepo Džumba, ali kada te po tri meseca ne spuste sa karaule ni do komande, o kući da ne govorimo, najmanje ti je do jutarnje fiskulture.
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #912 on: September 29, 2013, 05:24:13 pm »

 General Zivota Panic je imao 40 kila viska. Dok je bio u Nastavnoj upravi cesce sam ga vidjao u trenerci nego u uniformi. Redovan na fiskulturi, kosarka, kuglanje, tenis. Volio je i meze. Spricer ili pivo, nije se znalo koje vise.

 Na fotografiji nema zimske uniforme. Kosulje se nisu kopcale do grla ako su nosene bez gornjeg dijela odjece. Kako je vec pomenuo Dzumba, po PS iz 1975. i po onom iz 1985. godine kapa je trebala biti nosena po principu 2-3-2 prsta. Na zalost, mozda tek 20 % satava je moglo nositi tako kapu zbog raznih fiziolosko-ergonomskih problema.

Podoficir na slici ima maksimalno 35 godina.  
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #913 on: September 29, 2013, 05:53:27 pm »

Ne vidim ništa čudno na postavljenoj fotografiji.
Vojska je relativno uredna i po propisu. Par otkopčanih dugmeta na kragnama košuqa (pod grlom), nož od automata nije zakopčan (uočio je i Graničar), kao i već pomenute gajke (po tri komada), kape uglavnom ne nose po propisu već na tada "moderan" način (spojen stranice Titovke po sredini i nose je "ravno"; a nosi se nakrivljena na desnu stranu tako da ivica kape na desnoj strani bude dva prsta, a na levoj tri; na čelu kapa je dva prsta od obrva, petokraka po sredini ).
To kako se nosi Titovka, nisu znale ni mnoge starešine ili se čak ni njima nije sviđalo pa su dozvoljavali tu vojničku "modu".

Inače zastavnik ti je bio "okruglasto-trbušastog" tipa. Dakle, sport i fizičke aktivnosti su mu bili strani.

A, da. Nož za koji pita graničar je formacijski nož pomenutog automata. Nosio se baš na toj strani, iza uprtača. Dakle, vojnik na slici ga nosi pravilno. Imao je, kao i nož za AP M-70, kožni utvđivač drške, ali se on, često (lako) otkopčavao tokom kretanja. To se verovatno desilo i vojniku na slici.

Dzumbo, meni ovo zaista izgleda na razbijenu bandu.
Uniforme pola stare pola nove, pa ajde to, nego još i pola ljetne a pola zimske.
Titovku nose na vr glave ko mesari.
Ajde košulje tako-tako, nisu svi ni mogli vezati gumb pod grlom.
Ali su mogli bar za slikanje da se malo utegnu.

Obratite pažnju na 4 graničara sa desne strane koji stoji.
Ne znam da li je ovo bila neka nova moda u JNA ali dok sam ja bio graničar u karauli "Ceršak" ovako nešto nikada nisam vidio.
Ovaj graničar nosi opasač bez oprtača.
Da se radi o opasaču vidi se po tome što je širi od običnog remena a i vidi se jedna gajka sa metalnom aklom kako visi.
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #914 on: September 29, 2013, 06:53:00 pm »

 Potpuno si u pravu. Na slici se vide najmanje 3 vojnika tako spremnih. Osim tog kojeg si ti naveo, takav je treci s lijeva stojeci i drugi sa desna cuceci. Tek u prvoj polovici 70-tih propisane su i uvedene u licnu opremu vojnika plitke vojnicke cipele ( za izlazak i slobodno vrijeme). Do tada vojnici su bili stalno u cizmama. Vojnik je nosio uvijek opasac. Bez uprtaca u slobodno vrijeme i kad je imao izlazak. Fotografija je nastala bas u tom prijelaznom periodu. Vide se sest vojnika sa starim ljetnim odjelom ( tanka bluza sa starom svijetlom kosuljom) i vide se ostali sa novo uvedenim ljetnim pantalonama i univerzalnim kosuljama ( ne M75).
Logged
Pages:  1 ... 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.063 seconds with 22 queries.