PALUBA
April 19, 2024, 06:24:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 525223 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #915 on: September 29, 2013, 06:54:47 pm »

Ja mislim da ih streljamo...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #916 on: September 30, 2013, 05:16:47 pm »

Приликом изласка у град војник је носио опасач без упртача. Раније са чизмама, касније са ципелама. Дакле, неће бити да војник није могао носити опасач без упртача. Шта више, једно време су дежурни носили опасач без упртача. Упртач се у нечелу носи(о) када је на опасачи нож или фишеклије или због неког постројавања.

Уосталом, слика је очигледно направљена  у некој опуштенијој атмосфери, после неког постројавања, свечаности и сл. Види се да један војник и пуши. И све то није разлог да се кажу да личне на "распуштену банду". Личе на војску из тог периода (почетак 70-тих), у ситуацији у којој су били.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #917 on: October 03, 2013, 10:40:36 pm »

Razpuštena banda je možda previše snažna reč.

Jeste da nismo uvek bili obučeni po PS, da smo zimi išli u starim čojanim pantalonama, jer su bile toplije, da smo leti noču išli u zimskim bundama, jer nije bilo moguče preživeti 6 sati noču na tim temperaturama samo u košulji, jeste da kad smo imali slobodno vreme da su neki bili u piđamama, ili samo u majici, ali bili su na odmoru, ostali što bi morali da smo budni, bili smo u uniformama i čizmama. Mi nismo bili vojska da nas vide civili, bili smo sat hoda od civilizacije. Zimi nije ni bilo terenskog vozila koji bi mogao da dođe do karaule, a zima je bila do početka maja (peti mesec).

Po meni je bio glavni zadatak da čuvamo i osmatramo granicu. To smo i izvršavali i kad nije bilo komandira karaule. Zapravo bio je samo u ''radno vreme'', poslepodne nikad, ni noču nikad. Mi smo ipak išli u patrole i na stražu, 24 sata na dan. To je za mene vojska, ona što izvršava zadatke i snalazi se.

To što nismo radili fiskulture... ajde radi je ti, pa prešetaj svaki dan 20-30 km? Ja ne vidim smisla, bili smo u dobroj formi. Nisu bili isti uslovi za gradsku vojsku i za graničare nekde daleko od svega. Ali i to je neko morao odraditi. Ali na razpuštena banda ne mogu pristati, jer smo odradili svoj posao.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #918 on: October 04, 2013, 08:10:50 pm »

Za sve vojnike graničare JNA pesma o graničarima na slovenačkom jeziku - "Titovi graničari".

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/ZZ8MU0K4H0Q?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Pesmu sa preuzeo sa kanla na You Tube korisnika "Zrinski" ( http://www.youtube.com/user/zrinski?feature=watch ). Taj čovek ima ono što niko drugi nema. Od zabavnih, narodnih do vojničkih pesama ne samo sa prostora bivše Jugoslavije već i Balkana.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #919 on: October 05, 2013, 07:05:38 am »

Hvala za pesmu Dzumba.

Pesma je malo glupa ali važne su tvoje dobre namere, da podeliš nešto sa nama.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #920 on: October 05, 2013, 05:37:22 pm »

Има и бољих "граничарских" песама, него сам на ову налетео. Ја сам мало наглув па речи песме и разазнајем.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #921 on: October 05, 2013, 08:17:31 pm »

Jeste zanimljivo, šta su nekad snimali. Ne kažem da nije. Ipak čini mi se isuviše klišejsko, muzika kao da sam je več čuo 100 puta iz neke ruske koračnice, hor peva malo daleko od muzike. Ipak zanimljiv odraz nekih vremena.

E našo sam još jednu ''graničarsku''. Malo bolje jer je ipak kao nešto malo lična, ali ni to baš nije na 100%. Nije da ne volim muziku iz ex Juge, ali mora da mi se sviđa i da ima neki kvalitet.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/oS1ftG871rA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #922 on: October 06, 2013, 05:13:45 pm »

Па имаш других војничких песама које спадају у музички квалитетна дела, нека чак врло квалитетне. Имамо тему о томе: https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,14487.msg296906.html#msg296906

Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #923 on: October 06, 2013, 07:42:33 pm »

Kada smo kod graničara JNA i kod oblačenja.
Evo jedne zanimljive slike.
Ovdje se radi o graničaru iz karaule "Drenok" koja se nalazila na granici Jugoslavije i Albanije
Slika je nastala 1982/1983 godine.
Ovako nešto se nije  moglo raditi u karauli "Ceršak" u kojoj sam ja bio.
Međutim ovakav način nošenja JNA uniforme je u karauli "Drenok" bio uobičajen.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #924 on: October 06, 2013, 09:18:26 pm »

Lik je bio zimogrozan kao i ja, ne vidim ništa specijalno na slici.

Dva-tri para čarapa i ko preživi zimu dobar je.
Naročito imaš problem ako ti se jako znoje noge.  Tongue

poz.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #925 on: October 07, 2013, 10:01:49 am »

Lik je bio zimogrozan kao i ja, ne vidim ništa specijalno na slici.

Dva-tri para čarapa i ko preživi zimu dobar je.
Naročito imaš problem ako ti se jako znoje noge.  Tongue
poz.

Ne znam da li se ovakav način nošenja čarapa dozvoljavao po drugim karaulama.
U karauli u kojoj sam ja bio nije bilo šanse.
Ali sjetih se što bi bilo da je tako vojska u kasarnama nosila čarape.
Kako bi tada oficiri i podoficiri gledali na takvu vrstu JNA mode.!?
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #926 on: October 07, 2013, 11:17:12 am »

Kod nas se nismo uvek oblačili po PS. Čarape nismo ovako nosili, nismo ni skidali oprtače.

Zimi smo obično išli u starim čojanim pantalonama, bile su puno toplije. Jednom je komandir odseka došao u uvid jednog incidenta, mi da mu pokažemo mesto, pa kad nas je video, odma nas je poslao na presvlačenje. Inače ovakme bunde smo uvek nosili na rejon.

Leti kad bi morali da budemo po PS uvek u košulji, samo su dve nedelje u augustu (osmi mesec) bile dosta tople da se moglo izdržati 6 sat noču na terenu, znači da smo skoro ceo rok nosili noču zimske bunde.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #927 on: October 07, 2013, 05:41:23 pm »

Колико ја видим, онај војник, осим чарапа испод ветровке има само кошуљу и мајицу. То да војник носи и пет пари чарапа је било дозвољено, али свакако није могао овако да носи чарапе (панталоне увучене у њих). Наравно, све док га не виде старешине. А питање је да ли су га у конкретном случају виделе? Могуће је да су им то и толерисали.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #928 on: October 08, 2013, 07:52:25 pm »

Razpuštena banda je možda previše snažna reč.

Jeste da nismo uvek bili obučeni po PS, da smo zimi išli u starim čojanim pantalonama, jer su bile toplije, da smo leti noču išli u zimskim bundama, jer nije bilo moguče preživeti 6 sati noču na tim temperaturama samo u košulji, jeste da kad smo imali slobodno vreme da su neki bili u piđamama, ili samo u majici, ali bili su na odmoru, ostali što bi morali da smo budni, bili smo u uniformama i čizmama. Mi nismo bili vojska da nas vide civili, bili smo sat hoda od civilizacije. Zimi nije ni bilo terenskog vozila koji bi mogao da dođe do karaule, a zima je bila do početka maja (peti mesec).

Po meni je bio glavni zadatak da čuvamo i osmatramo granicu. To smo i izvršavali i kad nije bilo komandira karaule. Zapravo bio je samo u ''radno vreme'', poslepodne nikad, ni noču nikad. Mi smo ipak išli u patrole i na stražu, 24 sata na dan. To je za mene vojska, ona što izvršava zadatke i snalazi se.

To što nismo radili fiskulture... ajde radi je ti, pa prešetaj svaki dan 20-30 km? Ja ne vidim smisla, bili smo u dobroj formi. Nisu bili isti uslovi za gradsku vojsku i za graničare nekde daleko od svega. Ali i to je neko morao odraditi. Ali na razpuštena banda ne mogu pristati, jer smo odradili svoj posao.

перо, не мислим ја да су сви граничари били распуштена банда, напротив. ради се да се макар за слику може дотегнути, да војска личи на војску. ето, овај са дренака мого је бар да закопча ветровку. ко би знао да он испод нема ништа. а чарапе се колико ја знам носе испод панталона, а не овако ко камашне.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #929 on: October 08, 2013, 08:19:10 pm »

Ssekiru,

znam da nisi loše mislio, ali samo kažem da se mi ne sviđa izbor reči. I meni izgleda čudno ovakvo nošenje čarapa, mi to nikad nsimo radili, niti ne vidim smisla. Ali jedan deo ovog foruma je i o izmenjivanju iskustva kako smo proživeli JNA. Očigledno smo ju mnogi na različite načine. Zašto sada da ne pričamo o nekim prošlim vremenima. Nikome više ne škodimo, nema ni JNA ni SFRJ, a i granice nestaju, nije više nikakva vojna tajna.


Da ti dam još jednu pozitivnu stvar: Jednom sam ja kao vođa patrole čuo zvuk nekog auta, mislio sam da je neka naša kontrola. Kažem gušteru (pratiocu) uredi se, zategni, zakopčaj košulju, nosi pušku po PS, napravi odstojanje, osmatraj.... i idemo mi tako, kad ono bugarski đip uz granicu, sa nekim oficirima. Tad smo jim pokazali JNA kao da bi je slikao za neke novine.   Ipak nismo uvek bili loši. 
Logged
Pages:  1 ... 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.