PALUBA
March 29, 2024, 01:08:51 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 520100 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #930 on: October 08, 2013, 08:30:39 pm »

Taj sa slike,sa čarapama koje nisu po PS-u,bio je jedan od najboljih graničara u 3.AO.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #931 on: October 08, 2013, 09:12:33 pm »

Još nešto sam hteo da kažem: koliko čitam nikde slikanje nije bilo dozvoljeno, tako da večina slika je nastala bez komandira karaule, prešvercanim fotoaparatom i filmom, tako da možda su ovog probudili od popodnevnog odmora, ipak je još malo zime, ajde napolje za slikanje, pa je stavio jaknu na brzinu. 
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #932 on: October 08, 2013, 09:48:39 pm »

Nije tako PERO,on je došao negdje oko 7h ujutro sa rejona 2(E-27) i slijedila ga je smjena straže kod karaule u popodnevnim satima.Nisam siguran,ali mislim da mu je smjena bila od 14 do 16 sati.
Malo bolje pogledaj i vidjet ćeš da ima oprtače.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #933 on: October 08, 2013, 11:57:14 pm »

Naravno da ne mogu da znam sve detalje, ali recimo sjena je dosta duga ili je rano ujutru, ili kasno poslepodne. Moram da pogledam na internetu lokaciju kako se kretalo sunce, ali nema ni veze. Detalje če znati onaj što je slikao ili bio tamo. Ipak to je detalj što nema ni veze sa našim životima na karauli. Možda je došlo, kad se več skinuo iz patrole, možda kasnije. To u stvari i nema nekog velikog smisla, važno je da slika odražava duh nekog vremena i ponašanja u tim vremenima.

Za oprtače sam stvarno pogrešio, ima ih, samo se loše vide.  Iako mi je način nošenja puške malo čudan, sa desne na levu. Mi smo nosili AP i PM i snajpere samo na jednom ramenu (desnom).

I sve to nema ni veze, važno je ko je svake noči ustajao i odlazio na patrole. Pri tome još reskirao svoj život za branjenje one tada nam zajedničke zemlje. Albanska granica nije bila laka ni po geografiji ni po mogučnosti pogibije, ili ranjavanja. Bio sam na bugarskoj, pa znam da nije bilo lako. Srečom smo preživeli, svako na svoj način. Skidam kapu i poklanjam se svim graničarima što su branili Jugoslaviju, i na ''lakšim'' granicama su bili neki problemi što su pokvarili ili bolje rečeno ugrožavali život graničara.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #934 on: October 10, 2013, 10:34:15 am »

Nije tako PERO,on je došao negdje oko 7h ujutro sa rejona 2(E-27) i slijedila ga je smjena straže kod karaule u popodnevnim satima.Nisam siguran,ali mislim da mu je smjena bila od 14 do 16 sati.
Malo bolje pogledaj i vidjet ćeš da ima oprtače.


Ako je bilo potrebno,oni koji su se ujutro vratili od E-27,"derali" su stražu kod karaule iza 12,00.
Oni koji su išli u nočnu do E-27 to su po potrebi imali do 12,00.
U pravilu, poslije povratka sa E-27,slijedilo je 12 sati odmora.
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 230


« Reply #935 on: October 12, 2013, 06:24:44 pm »

Pronašao sam neke stare časopise  Vojnik,možda se neko i prepozna.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* casopis vojnik.jpg (164.87 KB, 758x980 - viewed 187 times.)

* casopis vojnik1.jpg (101.56 KB, 980x685 - viewed 162 times.)

* casopis vojnik2.jpg (148.36 KB, 779x980 - viewed 164 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 120



« Reply #936 on: October 14, 2013, 10:06:14 am »

Суво рудиште, једно брдо на Копаонику (1975 м), било је највиша караула у Србији. Ту су српски стражари чували границу према Турској. По лепом дану са Рудишта види се надалеко: стара Србија, Косово, Рашка, део Бугарске и Албаније.
Цртежи преузети из књиге: Феликс Каниц, Србија, земља и становништво

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Данас се Суво рудиште налази близу административне линије са КиМ. Током рата 1999. подручје је засуто касетним бомбама НАТО авијације.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Караула Суво рудиште.jpg (400.83 KB, 1025x722 - viewed 111 times.)

* Буљубаша са Сувог рудишта.jpg (172.59 KB, 494x600 - viewed 97 times.)

* Суво рудиште.jpg (43.04 KB, 467x314 - viewed 92 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 120



« Reply #937 on: October 14, 2013, 10:19:19 am »

Живот у караулама на Копаонику

Kaда сам са буљубашом Јаковом Гуршевићем ушао у ограђени простор, ништа од карауле нисам видео јер су је својим робустним фигурама, са пушкама пред прсима у знак поздрава, потпуно заклањала четири пандура. Уследила је нека врста представљања и чинило ми се да су ови сирови људи били задовољни што им је неко дошао у госте. Двојица су се прихватила да сместе коње, остали су донели ракију и, пошто су видели да сам клонуо духом, покушавали су честим наздрављањем да ми подигну морал; у то је вече почело да се спушта, па сам се пружио на један дрвени лежај са простртим сеном и ћебетом преко њега, који је пандурима служио као клупа и кревет. У размишљању о положају у који сам себе довео, већ сам био задремао, кад ме пробуди неки дим који је почео да ме штипа за очи; прво ми се учини да колиба гори, а пошто су у исто време одјекнули и неки пуцњи, помислих да су можда хајдуци напали и запалили караулу. У ствари, моји домаћини су само заложили ватру усред ниске просторије да би ми скували млеко, а пуцњи су били поздрави пандура с карауле Бећировац, који су, чувши за долазак странаца, донели нешто хлеба, сира и јаја да би допунили залихе својих другова који имају госте. Како сам се већ био одвикао од сваке удобности, било би ми и у овој караули, која је далеко заостајала за нашим планинским колибама, сасвим подношљиво, само да није било овог дима помешаног са мирисом дувана и ракије, који је узалуд тражио излаза; овако сам био присиљен, да упркос оштром и хладном ваздуху изађем мало напоље. Замотан у свој огртач, наслонио сам се на ограду и, гледајући према плуту који је у близини обележавао границу, размишљао сам о великим променама које је владавина Турака унела у ова брда.

Моја размишљања о прошлости и будућности овога краја завршила су се песмом уз гусле. Кад је почео да се спушта мрак, посетиоци се разиђоше. Боравак у караули је постао подношљивији, па је шољица чаја боље пријала. Уз лојану свећу допунио сам белешке, а затим сам уз монотонију јуначке песме почео да дремам и најзад се, уморан, спустих на свој лежај. Да ли су урлање ветра, хркање пандура, помешано с грмљавином, рески лавеж огромних караулских паса, улазак хладног ноћног ваздуха кроз пушкарнице више моје главе и капање воде кроз оштећени кров били стварност или само производ моје узнемирене маште, ја то следећег јутра, сав најежен и грозничав, нисам могао да одгонетнем. Мој поквашени огртач и пострадали хербаријум говорили су у прилог оне прве могућности. Киша није престајала ни следећег дана. Пандури се сви сложише у мишљењу да се ни следећих неколико дана не може очекивати промена времена. Први пут на овом путовању срећа ми је окренула леђа. И око подне, тешка срца, кренух на коњу североисточним правцем низбрдо, ка караули Бећировац. Тамо смо срели једног момка из Брзећа који ми је носио позив витковског капетана на сеоску славу у подножју Копаоника. Надао сам се да ће то бити прилика да видим људе, ношњу и обичаје из крајева на југу Србије, попих само шољицу кафе у знатно удобнијој караули и кренух за водичем кога су ми послали...

Одељак из књиге: Феликс Каниц, Србија, земља и становништво

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Копаоник, 13. октобар 2013..jpg (401.66 KB, 2120x702 - viewed 114 times.)
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #938 on: October 15, 2013, 07:50:00 am »

Jasone, hvala za ovo što si stavio i doprineo ovoj debati. Zanimljivo čitanje!

A ja mislio da je meni bilo teško...
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #939 on: October 15, 2013, 08:09:08 pm »

перо, тад су границу чували мештани... народна војска.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 120



« Reply #940 on: October 19, 2013, 12:27:02 pm »

Да би спречио уношење заразних болести у Србију, кнез Милош Обреновић је наредио (1837) да се око целе границе поема Турској начине опкопи, и лично надгледао да се овај посао што брижљивије изврши. Дуж целе границе постављене су војничке страже, којима су управљали официри. На свакој стражи била су по два до три војника и по неколико сељака, над којима је био један буљубаша. На неким местима, где је између стража било веће растојање, били су подигнути пикети са по два војника. Ове многобројне страже озбиљно су контролисане честим патролама. Уз то, кнез Милош издао је наредбу да се из Турске пуштају људи у Србију само на оним путевима на којима су привремене болнице и карантини. Прелажење на сваком другом месту, забранио је потпуно, наредивши да се пуца на свакога ко би, после позива и опомене, покушао да пређе границу. Ова наредба саопштена је и пограничним турским властима. Она је и извршавана са пуном озбиљношћу. Неки Турци и Арнаути, не верујући да се тако далеко сме ићи, покушали су да је не послушају, али су одмах најочевидније осетили колико је била озбиљна.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #941 on: January 12, 2014, 07:00:15 am »

Imam jedan mali problem.!  
Ima li netko ideju što znače ove oznake na ovom graničnom kamenu (40.01/VIII).!?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* SFRJ - granični kamen 40.01 - VIII.jpg (351.92 KB, 1280x960 - viewed 111 times.)
« Last Edit: January 12, 2014, 07:15:57 am by vojnik graničar » Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #942 on: January 12, 2014, 07:57:03 am »

Graničaru.... drago mi je da je neko oživeio debatu. Iako sam mislio da smo vel sve rekli, očigledno nismo.
Izgleda da su granični kameni bili dogovoreni među državnim dogovorima. Kod nas na bugarskoj granici su bili obeleženi samo  brojem i imenom države sa svake strane.

Tako da pošto sam bio na nekoj drugoj granici ne mogu da ti odgovorim na tvoje pitanje.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #943 on: January 15, 2014, 10:20:24 am »

  Nigdje nikoga,a nekad je to bio jedan o boljih dijelova JNA.  :'(
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #944 on: January 15, 2014, 07:02:38 pm »

па неки смо још увек ту, макар и не као јна Wink


* ja.JPG (364.86 KB, 1368x1824 - viewed 126 times.)
Logged
Pages:  1 ... 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.