PALUBA
April 19, 2024, 05:11:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 [64] 65 66 67 68 69 70 71 72 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 525316 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #945 on: January 15, 2014, 07:06:00 pm »

да граница није баш увек место за за***анцију говори овај споменик. доле је камен близу кога је овај војник погинуо


* spomenik.JPG (418.4 KB, 1368x1824 - viewed 160 times.)

* kamen.JPG (434 KB, 1368x1026 - viewed 172 times.)
« Last Edit: January 15, 2014, 07:13:24 pm by ssekir75 » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #946 on: January 15, 2014, 08:07:34 pm »

Poslao sam sliku sa pitanjem jednom kolegi koji je 20 godina proveo po granicama. Verujem da će znati šta znače oznake.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #947 on: January 15, 2014, 10:20:29 pm »

ssekire, hvala za sliku spomenika  poginulom graničaru, u ime svih što smo preživeli.

Ja sam bio bez nekih ozbiljnih problema, ipak malo sam tražio po netu o broju poginulih, podatci su dosta različiti, znači nepouzdani. Ali ako se doda i broj ranjenih, bilo se skoro u manjem ratu.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #948 on: January 16, 2014, 12:30:00 am »

Poslao sam sliku sa pitanjem jednom kolegi koji je 20 godina proveo po granicama.
Verujem da će znati šta znače oznake.

Bravo Dzumba.! 
Nadam se da će mi napokon netko riješiti ovu zagonetku.!
Napominjem da je taj granični kamen (40.01/VIII) postavljen na području odgovornosti karaule "Ceršak" - Granični odsjek Maribor.
Kamen je bio postavljen na zapadnoj strani odgovornosti tj. u smjeru karaule "Šentilj".
Nama novim graničarima je značenje tog graničnog kamena objašnjavao pravilo naš komandir karaule ali ....... prošlo je na današnji dan točno 25 godina; 4 mjeseca; 1 sedmicu; 1 dan ili 9261 dana.
I ja sam to zaboravio.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #949 on: January 16, 2014, 01:01:26 am »

перо, у време ИБ кад је и тарабандек погинуо гинуло се доста на граници. поред границе око зајечара, и "твој" реон бугарске границе је био врло гадан. било је и ту доста погинулих и рањених. претпостављам да вам се није причало о томе због националног састава локалног становништва.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #950 on: January 16, 2014, 07:18:40 pm »

Снимак оног камена је изгледа после 1992. године. На камену је ознака "РС" (Република Словенија),а тога није било у време СФРЈ.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #951 on: January 16, 2014, 09:47:30 pm »

Dzumba, u pravu si to je na granici Slovenije i Austrije u blizini Šentilja, zapravo tamo kde je služio Vojnik  graničar. On ima tamo jednog prijatelja što živi u blizini, pa mu je poslao puno fotografija. Koliko razumem Graničara, i u vreme SFRJ su bile slične oznake, naravno sa drugom oznakom države.

Ssekiru, naravno da nijedna vojska ne želi da priča o svojim gubitcima pa ko bi onda želeo u vojsku, ili da vestno izvršava zadatak. Našao sam podatke o ubijennima od početka konflikta sa IB do početka osamdesetih što se kreču od 100 do 1000. Očigledno nepoverljivi podatci, prevelik je raspon. Ipak ginulo se, onda treba dodati i povređenje, i pucanja bez ''rezultata''.

I nas su plašili, pa je bilo nešto straha od početka, ali kasnija se čovek navikne. Fatalistički se pomiriš sa sudbinom, pa izvršavanje zadatka nije problem.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #952 on: January 16, 2014, 10:05:42 pm »

Dzumba, u pravu si to je na granici Slovenije i Austrije u blizini Šentilja, zapravo tamo kde je služio Vojnik  graničar. On ima tamo jednog prijatelja što živi u blizini, pa mu je poslao puno fotografija. Koliko razumem Graničara, i u vreme SFRJ su bile slične oznake, naravno sa drugom oznakom države.

Ssekiru, naravno da nijedna vojska ne želi da priča o svojim gubitcima pa ko bi onda želeo u vojsku, ili da vestno izvršava zadatak. Našao sam podatke o ubijennima od početka konflikta sa IB do početka osamdesetih što se kreču od 100 do 1000. Očigledno nepoverljivi podatci, prevelik je raspon. Ipak ginulo se, onda treba dodati i povređenje, i pucanja bez ''rezultata''.

I nas su plašili, pa je bilo nešto straha od početka, ali kasnija se čovek navikne. Fatalistički se pomiriš sa sudbinom, pa izvršavanje zadatka nije problem.
Pogibije graničara su svojevremeno redovito objavljivane u novinama. Ime i prezime, mjesto gdje je poginuo i gdje je obavljena sahrana uz vojne počasti. Graničari su često ginuli  i za vrijeme Kraljevine Jugoslavije i to na istim granicama kao poslije 2. svjetskog rata. Nije se ništa tajilo. Dapače, pogibiju graničara objavljivale su sve dnevne novine uz popratne nekrologe.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #953 on: January 16, 2014, 10:45:44 pm »

Brodarski, jedno pitanje, nisam te baš najbolje razumeo. Dali se je objavljalo po svim novinama, po celoj državi, ili samo u blizini mesta rođenja/života vojnika? Nekako se ne sečam toga, ali tad sam bio još mali pa me to nije bilo zanimljivo čitati po novinama.

Lepo je da su jih sahranjivali sa vojnim častima. Ipak su ti mladi ljudi dali svoj život za čuvanje tadašnje države.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #954 on: January 16, 2014, 10:51:25 pm »

Listajući poslijeratne brojeve Slobodne Dalmacije našao sam masu vijesti o pogibiji graničara. Ne samo iz Dalmacije već i iz drugih krajeva Jugoslavije. To su bile vijesti Tanjuga.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #955 on: January 16, 2014, 11:44:04 pm »

Brodarski, hvala na informaciji. To nisam znao, iako sam od kad sam naučio da čitam, mogao svaki dan da čitam DELO i ostala izdanja te ''kuče''. Jednostavno to nije interesantno za dete u osnovnoj i srednjoj školi. Možda nisam pročitao, možda ovde nije pisalo, možda sam zaboravio, itd

Tačan broj nije ni važan, i da je samo jedan vojnik previše je.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #956 on: January 17, 2014, 07:25:18 pm »

Podaci o pogibijama vojnika graničara sigurno nisu bili tajna. Najviše ih je stradalo posle rezolucije IB, do 1956. godine. Nakon toga sve manje i manje. 70-tih i 80-tih to su ugalvnom bili nesretni slučajevi. U jednoj od onih "čuvenih" brošura za MPV vojnika bio je i podatak o btoju poginulih graničara u vreme IB-a. Ne verujem da je on bio umanjen.

Tačno je to što kaže Brodarski. Vest pogibiji graničara je objavljivana u svim dnevnim novinama. Često su tim poginulim graničaraima priređivani "javne" sahrane, odnosno uz medijsku pažnju primerenu tom dobu. To je bila mera kontrapropagande.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #957 on: January 17, 2014, 09:42:07 pm »

наравно да нису биле тајна, али војницима на граници тих 80тих кад је перо био не верујем да су саопштавани. сукоб са ИБ био је давна прошлост, а они су били ту где су и упућени на те људе - мештане. окривљавати њихове сународнике за нешто што је било пре 30 година не би допринело ничем добром, а могло би да изазове неке не баш пожељне реакције. свакако да је одређена доза страха (боље речено опреза) на граници постојала, у крајњем случају "стра чува лојзе а не врзан кер"...

што се сахрана тиче, колико ја знам свим војницима настрадалим на служби следовала је сахрана са војним почастима како и доликује. не знам само да ли је породица могла да тражи да то сама обави без тих службених церемонија. што се њихове "јавности" тиче, тиме је, поред мера пропаганде, ипак давана и пошта војнику погинулом "на бранику отаџбине". и не видим ту ништа лоше. нек им је лака земља за коју су живот дали
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #958 on: January 17, 2014, 10:19:15 pm »

Kasnije (70-tih i80-tih) su nesrećni slučajevi obrađivani u tzv. informacijama Uprave za moral za jedinice, odnosno za vojnike. Bila je obaveza komandira da sa tim informacijama upoznaju vojnike. Da li su i koliko to radili na garnicama drugo je pitanje.

Što se onog graničnog kamena tiče (fotografija koju je postavio "Vojnik graničar") "moj" graničar kaže da zna oznake samo za granicu prema mađarskoj i Rumuniji. Tako da ne može da protumači pouzdano oznake na ovom kamenu. Na svakoj granice oznake su se delimično razlikovale. Oznake su određivane međudržavnim sporazumom (kovencijama). Dakle, Jugoslavija je imala međudržavne sporazume o obeležavanju (i održavanju) granice sa svakom susednom zemljom posebno. U principu, granica se delila na sektore i to bi na onoj fotografiji trebao da bude rimski broj 8( VIII). Znači taj granični kamen je na graničnom sektoru VIII. Arapski brojevi ispod rimskog rboja (oznaka sektora) bi trebalo da budu brojačane oznake (brojevi) graničnog kamena (piramide) i to, prvi broj - 40, oznak glavnog kamena (piramide), a drugi broj - 01, da je to pomoćni granični kamen jedan (prvi do glavnog graničnog kamena). Linija po vrhu pokazuje pravac pružanja granice i služi da se geometraski proveri da li je neko pomerao kamen. Tačno značenje se može naći samo u međudržavnom sporazumu Slovenije i Austrije, odnosno SFRJ i Austrije jer tu sigurno nema bitnih razlika. Početak brojanja je graničnih oznaka (i sektora) je najverovatnije od tromeđe Italije-SFRJ i Austrije i ide ka tromeđi Mađraske-SFRJ i Austrije.

Našao sam na Internetu tekst koji pokazuje kako je obeležena granica prema Bugarskoj:

"Jugoslovensko-bugarska državna granica obeležena je na ovaj način: graničnom piramidom postavljenom na jugoslovensko-bugarsko-rumunskoj tromeđi i piramidom “Signal” postavljenom na levoj obali reke Dunava na rumunskoj teritoriji, koja služi za određivanje jugoslovensko-bugarsko-rumunske tromeđne tačke na Dunavu; glavnim i sporednim graničnim piramidama postavljenim jednoredno na graničnu crtu uzduž suvozemnog dela granice; pomoćnim graničnim piramidama postavljenim jednoredno ili dvoredno uzduž puteva, potoka i drugih karakterističnih mesta; graničnim stubovima postavljenim naizmenično, uzduž reka Lukavice (Gaberske) i na delu reke Timoka i Jerme; metalnim pločama (reperima) postavljenim na kolnicama ceste i mostova; crvenom crtom povučenom na kolnicama cesta i drugih objekata što ih preseca granična linija."

To je tekst člana 3. međudržavne konvencije o obeležavanju granice između SFRJ u Bugarske. Tu se vidi kako se obeležava granica, odnosno koje vrste oznaka su korišćene.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #959 on: January 18, 2014, 12:18:10 am »

Ja mogu da kažem samo za mesto kde sam bio. Kameni sa Bugarskom su bili največi od svih što sam jih video na slikama sa drugih granica. Bio je natpis SFRJ (u cirilici) i broj kamena. Međukamena i ostalog nismo imali. Ali bio je iskopan manji rov između kamena (oko 30 cm). Brojevi su išli od dole prema gore. Znači na jugu niži broj, na severu veči.
Logged
Pages:  1 ... 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 [64] 65 66 67 68 69 70 71 72 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.