PALUBA
March 29, 2024, 12:06:36 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 519947 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #60 on: October 01, 2012, 08:42:38 am »

Samo ti polako, nigde mi ne zurimo. A sto se pitanja tice neke stvari moramo da razjasnimo.

« Last Edit: October 08, 2012, 10:18:02 am by KUZMA® » Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #61 on: October 01, 2012, 09:49:35 am »

Koliko se razumem u rusenje i mostove samo jedan nacin bi mozda dosao u obzir da se prema datom objasnjenju most porusi - dovozenjem vozila punog eksploziva na sredinu mosta.
Jedan covek to ne moze sam da uradi, ne moze ni odelenje osim ako nije neki mali most.
Miniranje nije zadatak koji se moze izvrsiti na brzinu za pola sata ili sat.
Nije to posao koji se poverava nekom priucenom zastavniku a ako bi prema opisu doslo do takvog sukoba dok stigne inzinjerac dotle ce valjda stici i vojska one druge strane.

Imajucio u vidu da je to most na trasi autoputa ideja o rusenju je logicna ali se ovakvi objekti ne ruse slanjem priucenog zastavnika i odelenja neobucenih vojnika.

I samo jos jedna stvar koju sam primeto.
 Ako bi Austrija napala SFRJ potom scenariju ko bi se u trenutku napada nalazio na mostu i gde bi se nalazili granicari sa te karaule?
 Da li bi uopste mogli da pridju mostu?
 Ukoliko bi se napad odigrao tako sto bi SFRJ napala Austriju da li bi onda bilo logicno da JNA sama sebe usporava u pokretu rusenjem mosta na pravcu napredovanja?

Kuzma.
JNA je odabrala moju karaulu za rušenje tog mosta vjerojatno zato što smo bilo dosta bliže od karaule "Šentilj" i prilaz mostu nam je bilo puno lakši jer veći dio puta je bio pokriven gustom šumom.

Pogledaj sliku područja.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dok karaula „Šentilj“ nije imala takav pristup tj. oni su bili na prostoru koji je imao čistinu i lako ih se moglo kontrolirati.
Dovođenje vozila punog eksploziva do mosta se moglo izvesti samo sa strane karaule „Šentilj“ sa strane karaule „Ceršak“ to nije moguće izvesti jer nema prilaznog puta do mosta.
A i to bi bio čisti samoubilački pothvat a također je za napomenuti da naši narodi nemaju tradiciju „japanskih kamikaza“.
Što se tiče „priučenog zastavnika“ moje karaule, pa mislim da je on za mene i za sve nas tada na karauli „Ceršak“ bio bog i batina.
Da imam priliku i ja bi njega danas izrešeta sa pitanjima i potpitanjima o rušenju tog mosta.
Onda smo bili mladi i nezainteresirani, čekao nas je život, civilstvo, nitko nije mislio na rat sa austrijom i tome slično.
JNA je imala povjerenja u moga komandira karaule „Ceršak“ zastavnika I klase Spasković Radoja.
Dala mu je zadatak, on je poznavao područje kako na našem teritoriju tako i na teritoriju austrije.
Bez obzira što netko danas ili onda o njemu mislio.
On nam je bio tada i otac i majka.
A što bi bilo ako bi došle neprijateljske snage do mosta predviđenog za rušenje.?
Tako se i ja pitam što bi bilo kad bi bilo.
Uvijek ima nepredviđenih situacija.
Ali već sam napomenuo da je moja karaula „Ceršak“ bila na vrhu jednog brda i imali smo čisti pregled na taj austrijski most i njihov teritorij, imali smo veliku prednost  nad austrijancima.
Naj kasnije zašto ne taj most gađati tenkovima, topovima, kaketama i pitaj boga što je sve JNA imala na raspolaganju.

Pogledaj sliku.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Prilaz mostu u austriji.jpg (220.91 KB, 900x487 - viewed 347 times.)

* Brisano prostor do mosta.jpg (213.56 KB, 900x491 - viewed 291 times.)
« Last Edit: October 15, 2012, 08:05:05 am by KUZMA® » Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #62 on: October 01, 2012, 05:49:27 pm »

Zicane prepreke (bilo elektrificirane ili ne), minsko-eksplozivna polja, geofonske uredjaje i meki pojasi se postavljaju po potrebi i po naredjenju visih vojnih organa. Ukoliko bi postojala potreba za to, sigurno bi dobili naredjenje za postavljanje zicanih i minskih prepreka, kao i geofonskih uredjaja i mekog pojasa, koji bi postavljali vi zajedno sa drugim strucnim (inzinjerskim i minerskim) jedinicama iz pozadine.

Na pitanje zasto je JNA tako cuvala granicu, sam si dao odgovor sa slucajem Miljenko Hrkac.

Trpe Grozni.
Samo znanja radi.
Moja karaula je imala dužnost čuvati 6050 metara državne granice sa austrijom.
Od tih 6050 metara državne granice najviše vremena smo proveli na zapadnom području odgovornosti karaule "Ceršak" koji je bio dug 2184 metra.
Istočni dio granične linije karaule „Ceršak“ je bio dug 3866 metara, tu smo išli vrlo rijetko eto ja sam osobno tamo išao u obilazak granice oko 4-5 puta.

Pogledaj sliku zapadnog i istočnog terena karaule "Ceršak".
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ljudi koji su stanovali u blizini te istočne granice su znali koliko je taj dio jugoslavenske granice „šupalj“  i kako ga slabo čuva JNA.
I eto prilike za one koji hoće prijeći državnu granicu.
Tako je na tom dijelu granice moglo proći 1000 Miljenka Hrkača i napraviti 1000 puta gore stvari od njega.
Jugoslavenska granica se nije čuvala kao granica između južne i sjeverne koreje, kao između izraela i pojasa gaze u kome su palestinci, ko je znao taj je moga prijeći i u sred bijela dana a kamoli ne noću.
Ja osobno znam 70 kilometara Hrvatske granice na kojoj nema ni jednog pripadnika hrvatske vojske i policije pošto živim blizu.

« Last Edit: October 15, 2012, 08:05:36 am by KUZMA® » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #63 on: October 01, 2012, 06:40:19 pm »

Da je opasnost od političke emigracije  ubačenih u Jugoslaviju tijekom 45 godina bila tolika koliko se piše i priča ne vjerujem. Po njima  bi SFRJ bila dugovječna kao Vatikan.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #64 on: October 01, 2012, 06:58:53 pm »

 Opet rušenje mosta

 Evo ovako:
 Rušenje armirano betonskih elemenata
  
 Armirano betonski elementi su sastavni delovi konstrukcije AB mostova, zgrada i tunela i slično. Mogu biti u vidu ploča, greda stubova, lukova, zidova i sl. Ruše se spoljnim ili unutrašnjim minskim punjenjima koja mogu biti pružna ili koncentrisana. Potrebna količina eksploziva za rušenje elemenata od armiranog betona zavisi od procenta armature, debljine armature i tehnike rušenja elementa. Pri rušenju AB elemenata sa armaturom do 5% a šipke armature nisu deblje od 2 cm. na rastojanju većem od 5 cm. eksploziv se proračunava po obrascu:
  a. za sva koncentrisana punjenja: P=M.Z.h3( h na treći)
  b. za spoljna pružna punjenja     : P=M.Z.h2.1 ( h na kvadrat)
  c. za unutrašnja pružna punjenja uzima se na 1 metar bušotine 1 kilogram eksploziva gde je:
       P= potrebna količina eksploziva
       M=činilac koji zavisi od vrste materijala i računske linije otpora
       Z=činilac koji zavisi od začepljenja materijala i mesta postavljanja punjenja
       h=računska linija otpora u metrima
       l= dužina( širina elementa
 I još ima tabela za vrednost činioca " M"  i " Z " koje ću dati kad skeniram ako ima interesovanja!?
  E sad proračunajte kolika bi količina eksploziva bila potrebna i kako bi se prebacila do tog objekta.

 A da se vratimo na Graničnu službu, organizaciju života i rada na karauli i vojničkim dogodovštinama?

 Izvor podataka: Inžinjerijski Priručnik I iz 1975 godine. Kuzma, ako imaš novije podatke molim dopunu.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #65 on: October 01, 2012, 07:20:44 pm »

Nema Kile, te tablice se koriste dosta dugo iako je kolicina eksploziva koja se dobije proracunom veca od potrebne ali niko to izgleda ne zeli da menja.

Svejedno, ajmo da se vise ne vracamo na to rusenje posto smo oko toga dosta rekli pa ako nastavimo ovu bi temu onda mogli da preimenujemo u "Rusenje mosta u Austriji".

Dakle, po pitanju mosta  svaka dalja rasprava je nepozeljna. Hajde da damo coveku sansu da nastavi dalje temu koju je pokrenuo.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #66 on: October 01, 2012, 07:55:58 pm »

 
 Ovim sam i mislio da prekinem raznorazna " Rambo rušenja po susednim zemljama". Ja ću kao pravi prilog temi napisati o 32.GDO-u. Ako se slažete da ide ovde?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #67 on: October 01, 2012, 08:04:18 pm »

Tema je o granicnim jedinicama. Ne vidim ni jedan razlog da i ti ne napises nesto o svom iskustvu granicara.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #68 on: October 01, 2012, 08:07:47 pm »


Trpe Grozni.
Samo znanja radi.
Moja karaula je imala dužnost čuvati 6050 metara državne granice sa austrijom.
Od tih 6050 metara državne granice najviše vremena smo proveli na zapadnom području odgovornosti karaule "Ceršak" koji je bio dug 2184 metra.
Istočni dio granične linije karaule „Ceršak“ je bio dug 3866 metara, tu smo išli vrlo rijetko eto ja sam osobno tamo išao u obilazak granice oko 4-5 puta.

Pogledaj sliku zapadnog i istočnog terena karaule "Ceršak".
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ljudi koji su stanovali u blizini te istočne granice su znali koliko je taj dio jugoslavenske granice „šupalj“  i kako ga slabo čuva JNA.
I eto prilike za one koji hoće prijeći državnu granicu.
Tako je na tom dijelu granice moglo proći 1000 Miljenka Hrkača i napraviti 1000 puta gore stvari od njega.
Jugoslavenska granica se nije čuvala kao granica između južne i sjeverne koreje, kao između izraela i pojasa gaze u kome su palestinci, ko je znao taj je moga prijeći i u sred bijela dana a kamoli ne noću.
Ja osobno znam 70 kilometara Hrvatske granice na kojoj nema ni jednog pripadnika hrvatske vojske i policije pošto živim blizu.

Pa ja ne kazem da bilo koja granica na svetu nije suplja, samo kolko vidim na istocnoj sektoru je prvo reka, a zatim obradljiva povrsina i naseljeno mesto. U takvom slucaju, sama reka pretstavlja prirodnu prepreku, a kod lokalnog naselja razvija se dobra obavestajna mreza, pa tako da bilo koje kretanje na granici se mnogo lakse primeti,
I opet, u slucaju potrebe, posada karaule bi se prema potrebi mogla udvostruciti, pa cak i utrostruciti i tako pojacati aktivnosti na samoj granicnoj liniji uz postavljanje minsko-eksplozivnih i zicanih prepreka, kao i geofonskom obezbedjivanju nekih prelaza koje se teze vizuelno pokrivaju.
Ste to, normalno, uz procenu nadleznih organa "odozgo". Wink


 Ovim sam i mislio da prekinem raznorazna " Rambo rušenja po susednim zemljama". Ja ću kao pravi prilog temi napisati o 32.GDO-u. Ako se slažete da ide ovde?

Kile, apsolutno se slazem da ovde postavis tvoje iskustvo sa granice.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #69 on: October 01, 2012, 08:14:55 pm »

Naprijed Kile, da vidimo i tvoja iskustva.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #70 on: October 01, 2012, 11:12:26 pm »

Da je opasnost od političke emigracije  ubačenih u Jugoslaviju tijekom 45 godina bila tolika koliko se piše i priča ne vjerujem. Po njima  bi SFRJ bila dugovječna kao Vatikan.

pa bilo je i toga nazalost ali svaka granica je prica za sebe
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #71 on: October 04, 2012, 08:50:59 am »

Na koji način se čuvala granica Jugoslavije.

Postoje četiri načina čuvanja granica Jugoslavije.
1. Patrole
2. Zasjede
3.Osmatračnice
4. Dojave

Moja karaule „Ceršak“ V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - Slovenija - je imala sve četiri varijante.
JNA se je naj više koristila zasjedama u čuvanju granice Jugoslavije.
Žutim brojevia na slici sam označio zasjedna mjesta i osmatračnicu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

1 - zasjedno mjesto „Most“
2 - zasjedno mjesto „Dol“
3 - osmatračnica
4 - zasjedno mjesto „Sedlo“
5 - zasjedno mjesto „Žbun“
6 - zasjedno mjesto „Ugao“
7 - zasjedno mjesto „Vis“
8 - zasjedno mjesto „Rupa“

Opet od svih zasjednih mjesta naj više je rezultata dalo zasjedno mjesto „Rupa“ koje je bilo i naj dalje od karaule „Ceršak“.
Posebno bi napomenuo jedan detalj za to zasjedno mjesto „Rupa“.
Pravilo JNA je bilo da se državna granica Jugoslavije štiti u 100 metarskom pojasu čitavom kopnenom granicom.
Tu  je vojska bila bog i batina.
Tu je dijelila pravdu i nepravdu.
Tu je demonstrirala svoju silu.
Tu je imala ovlasti kakve nije imala ni policija.
Međutim zasjedno mjesto „Rupa“ se je nalazilo izvan 100 metarskog graničnog pojasa.
Zasjedno mjesto je bilo od graničnog kamena 45 - sekcija 8,  oko 200 metara.
Zastavnik I klase Spasković Radoje bi nam uvijek napominjao da se zasjedno mjesto „Rupa“ nalazi u „proširenom graničnom pojasu“.

Razlog zašto je na zasjednom mjestu „Rupa“ bilo naj više hvatanja ilegalnih prelaznika je taj  što je u blizini bio veliki međunarodni granični prijelaz „Šentilj“.
Osobe koje su pokušavale ilegalno prijeći državnu granicu bi uvijek radile istu grešku.
Greška im je bila ta što se uopće ne bi pripremili za takav poduhvat.
Nisu imali kod sebe zemljopisne karte područja gdje misle ilegalno prijeći granicu.
Tako su prelazili napamet i otprilike.
Nisu se uopće trudili otići negdje dalje od graničnog prijelaza „Šentilj“ gdje su im šanse bile puno veće da pređu državnu granicu između Jugoslavije i Austrije.
Ilegalni prijelaznici su se držali loše taktike kao što je, pokušati prijeći granicu Jugoslavije što bliže graničnom prijelazu „Šentilj“, orijentirati se po jakim svjetlima sa graničnog prijelaza , orijentirati se po zvukovima vozila i ljudi koji su dopirali sa graničnog prijelaza , pokušati prijeći državnu granicu pukom srećom.
Ilegalni prijelaznici nisu znali da svi šumski putevi koji se nalaze kod zasjednog mjesta „Rupa“ prolaze odmah uz zasjedno mjesto „Rupa“.
Ilegalni prelaznici bi se koristili tim šumskim putevima jer bi im bilo lakše hodati nego da idu kroz zaraslu šumu, gdje stvaraju ogromnu buku, lomljenje grana i šuškanje.
Međutim koliko su im ti šumski putevi pomogli radi lakšeg hodanja toliko bi im i odmogli jer bi ih vodili točno na zasjedno mjesto „Rupa“ gdje ih je čekala JNA tj. mi vojnici graničari.
Tu je bio kraj njihovog pokušaja ilegalnog prelaska državne granice.
Nakon „zarobljavanja“ ilegalnih prelaznika odmah ih tu iz sigurnosnih razloga pretresamo i sad ih mi pripadnici JNA vodimo kroz šumu ali do karaule.
Tamo izvještavamo komandu graničnog odsjeka u Mariboru da smo uhvatili ilegalne prelaznike, komanda izvještava nadležnu policijsku stanicu koja u karaulu upućuje vozilo da preuzme osobe koje su pokušale ilegalno prijeći državnu granicu.
U ovom slučaju radi se o policijskoj stanicu „Šentilj - Pesnica“.
Zatim ih policija zakonski procesuira.
 

Zasjede na terenu su se postavljale u većini slučajeva  na zapadnoj strani granice tj. na kopnenom dijelu karaule, zasjedna mjesta su imala svoja imena kao što su (redom) :

„Most“ - zasjeda kod je bila kod mosta koji povezuje riječni otok koji se nalazio odmah ispod karaule.
„Dol“ - zasjeda je bila u podnožju brda na kojem se nalazila karaula tj. na mjestu dvaju šumskih puteljaka jedan je put dolazio iz pravca sela „Novine“ tj. sa zapada a drugi je dolazio iz pravca istoka od tvornice „Lepenke“.
Interesantno je to da je vojska u čuvarsku kućicu u tvornici „Lepenke“ u Ceršaku instalirala „indutorski telefon“ da nam čuvar tvornice javi ako bi netko prošao pokraj njih puteljkom koji vodi prema granici i uputi se prema zasjednim mjestima „Mostu“ i „Dolu“ sa namjerom da ilegalno pređe državnu granicu.
„Sedlo“ - zasjeda je bila sjeverno od „dola“ negdje u pola brda i to je mjesto baš ono oblo poput sedla.
„Osmatračnica“ - ona se je nalazila sjeveroistočno od „sedla“, tu je bila betonska osmatračnica prepiturana maskirnim bojama u kojoj je bio jedan stari indutorski telefon sa kojim smo mogli zvati dežurnog karaule.
„Žbun“ - zasjeda je bila zapadno od „sedla“ oko 60 metara od vrha brda a dobilo je ime po tome što tu ima puno niskoga raslinja tj.  žbunova.
„Ugao“ - zasjeda je bila zapadno od „žbuna“ na vrhu brda i nalazila se baš na zafrkanom  mjestu toliko blizu granice sa austrijom oko 50 cm da me je tu uvijek bilo strah proći jer sa austrijske strane je bilo toliko gustoga grmlja da nismo i u sred bijela dana ništa vidjeli na austrijskoj strani.
„Vis“ - zasjeda je bila na vrhu brda zapadno od „ugla“ i bilo je sigurno mjesto tj. dosta pregledno kako na našoj strani tako i na austrijskoj strani.
„Rupa“ - zasjeda je bila sjevero-zapadno od „visa“ to je bila naj viša točka na brdu i naj dalje mjesto gdje smo postavljali zasjedu kao i zadnji granični kamen naše karaule tj. granični kamen 45 - sekcija 8.
Tu je uvijek bilo ilegalnih prelaznika i po danu i po noći i dobrih i loših.


* 1 Zasjedna mjesta na karauli Ceršak 950 x 500.jpg (254.19 KB, 950x518 - viewed 287 times.)
« Last Edit: October 15, 2012, 08:06:19 am by KUZMA® » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #72 on: October 04, 2012, 08:56:43 am »


Tu  je vojska bila bog i batina.
Tu je dijelila pravdu i nepravdu.
Tu je demonstrirala svoju silu.


Molim te ako nije problem da mi malo pojasniš ove rečenice, posebno o deljenju pravde i nepravde i demonstraciji sile.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #73 on: October 04, 2012, 09:17:58 am »


Tu  je vojska bila bog i batina.
Tu je dijelila pravdu i nepravdu.
Tu je demonstrirala svoju silu.


Molim te ako nije problem da mi malo pojasniš ove rečenice, posebno o deljenju pravde i nepravde i demonstraciji sile.

Boro.
He he he he
Ovako.
To je slikovito kazano.
Ali da to ovako pokušam objasniti.

"Tu je vojska bila bog i batina" - U 100 metarskom graničnom pojasu je JNA bila sila gdje čak ni policija nija zalazila i JNA je sve preuzimala u svoje ruke.

"Tu je djelila pravdu i nepravdu" - Po travilu JNA bi trebao svakoga koga zatekneš u pokušaju ilegalnog prelaska državne granice privesti u karaulu i predati nadležnoj policijskoj stanici.
Ali je bilo i slučajeva da bi pustili nekoga da pređe granicu, zatvorili bi oči, neće Jugoslavija propasti ako nekoga pustimo u Austriju, ljudi su bježali za boljim životom, za poslom, za nekom boljom budučnošću.
Tako smo mi djelili na svoju ruku pravdu i nepravdu, bez znanja komandira karaule i graničnog odsjeka Maribor.

"Tu je demonstrirala svoju silu" - U 100 metarskom graničnom pojasu te je JNA mogla kad se ispune uvjeti upucati ko zece samo zato što si pokušao prijeći državnu granicu, primjer iz Jugoslavija u Austriju a može i obrnuto, van međunarodnog graničnog prijelaza.
« Last Edit: October 15, 2012, 08:06:32 am by KUZMA® » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #74 on: October 04, 2012, 09:49:04 am »

@Vojnik graničar, i sam sam radio na albanskoj granici dve godine pa ponešto znam o problematici. Zbog toga mi je zasmetalo ono "pravdu i nepravdu".

Demonstracija sile? Voleo bih da čujem za vojsku koja nekad i negde ne demnonstrira silu.

To što ste ponekog puštali da pređe granicu - činili ste krivično delo.

Ne želim da ulazim u dalju polemiku, hvala na objašnjenjima.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.