PALUBA
March 28, 2024, 11:55:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 519946 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #90 on: October 05, 2012, 01:18:04 pm »

Koliko je SFRJ bila slobodna ili neslobodna zemlja za graničnu službu to nije bilo bitno. O ustroju neke zemlje odlučuju političari. Graničari čuvaju granicu u skladu s pozitivnim propisima pojedine države. Kakvi su ti propisi, pravila, odredbe, naputci bili u vrijeme kad je JNA čuvala granicu SFRJ bilo bi zgodno pročitati.
Granični prijelazi postoje da bi ih pojedinci zaobišli. Takva je praksa svugdje u svijetu. Zbog kojih razloga i s kakvim nakanama? To možemo pretpostaviti, ali dok ih se ne uhvati, ne može se sa sigurnošću znati. Primjera ima dosta a različiti su u određenom vremenskom razdoblju.
Iz Jugoslavije se masovno bježalo pedesetih godina. Kad je dopušten privremen rad u inozemstvu ljudi su izlazili legalno. Graničari su svojevremeno ginuli na određenim sektorima, pucali i ubijali prebjege. Sve se to dade u ondašnjim novinama pročitati. Ne možemo pročitati osobna iskustva graničara, ponašanje na dužnosti u raznim vremenskim uvjetima. Jer ono što se objavljivalo bilo je idealizirano. Bilo bi lijepo pročitati doživljaje s granice, lijepe i ružne.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #91 on: October 05, 2012, 01:25:10 pm »

galebe, ja sam i mislio na nase ljude. na rumunskoj granici bilo je jos gore, oni nisu dopustali izlazak iz zemlje ni "turisticki", makar je i sfrj bila socijalisticka zemlja. aj nesto cu ukratko veceras, sad odo na pecanje Grin
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #92 on: October 05, 2012, 01:44:44 pm »

Rumuni,Albanci,Istočni Nemci,Bugari i SSSR su mogli u inostranstvo legalno samo sa službenim ili diplomatskim pasošima koji su izdavani na kašičicu proverenim pojedincima i to je tako bilo do pada Berlinskog zida.Kod nas je situacija olabavljena sredinom 60-tih kada su svi osim bezprizornih mogli da poseduju pasoš i da osim pripadnika OS slobodno i bez najave putuju gde god hoće.Vizni režim po sistemu predhodnog vađenja vize u ambasadi strane države važio je samo za USA,Grčku i Francusku.Ako se ne dao bog nešto zgrešilo u inostranstvu organ SUP-a koji je izdao pasoš mogao je isti da oduzme na određeno vreme u cilju zaštite obraza države u svetu.
Da isto važi i danas ne bi nam stalno vraćali lažne azilante i razno-razne lezileboviće zbog kojih nam stalno preti ponovno vraćanje Srbije na crnu Šengen listu.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #93 on: October 05, 2012, 07:27:31 pm »

za bugare nije tacno. daleko pre pada zida dolazili su u sfrj. ko je mogao, jer su bili teska sirotinja. isto tako i poljaci i cesi i slovaci. rumuni nisu mogli, to pouzdano znam, madjari su mogli, albanci nisu.

inace glavna fora za prebege iz rumunije bilo je spustanje niz reku neru u zimu i prolece, pre nego sto nabuja. da bi tome doskocili rumuni su prvo unistili sistem za regulaciju poplava koji su jos austrijanci napravili, a na samom toku postavili su resetke sa bodljama. kad bi krenule bujice u prolece, ove resetke zatvarale bi slbodan protok pa bi i balani i granje zapusili prolaz, te je cesto bilo problema sa izlivom vode i kontrolom granice. pored obale bilo je dosta mitraljeskih gnezda kako bi jednostavno pobili prebege. i to se desavalo prilicno cesto. uhvaceni prebezi bili su slati u rudnike soli i uranijuma,a njihove porodice razdvajane i raseljavane. vojska im je vrlo cesto nosila obicne gumene cizme. od nasih su se sklanjali da ih i ne vide. bar tako mi je pricao kapetan koji je bio zaduzen za ovaj deo granice. ako ima pitanja izvolte, pa cu ja njega da pitam, nije problem. vidjam ga relativno cesto.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #94 on: October 06, 2012, 04:46:32 pm »

Graničaru, imam podatak da si od generala JNA Vukašina Vilotića dobio 7 dana nagradnoga, jer si "zarobio" na granici 14 rumunja, 2 albanca i 1 srbina iz Beograda u pokušaju ilegalnog prelaska SFRJ granice....

De objasni malo detalje oko zarobljavanja.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #95 on: October 07, 2012, 06:13:41 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* cersak.JPG (78.93 KB, 641x600 - viewed 371 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #96 on: October 08, 2012, 10:15:01 am »

                               


                                                    32.GDO- Granični Dunavski Odred


  Jedinica je mešovitog sastava ustrojena kao i 30 . GDO. Nastala je u periodu „ Balkanskog Cunamija“ kao odgovor na potrebu obezbeđenja r. Dunav. Zona odgoornosti se prostirala od ulaska Dunava u Srbiju na 1433 plkm. do 1297 pl.km. odnosno par stotina metara dalje gde se Dunav  s obe obale nalazi u Srbiji  Organizacijski je podeljen u tri Granična Sektora  sa Komandom jedinice.

 Sektori su bili u:   Bezdanu,             karaula i RPČ tipa 211- RPČ 211 ( Stara Vlajna)
                            Bogojevu,           karaula i RPČ        213
                            Bačka Palanka,    karaula i RPČ        214

 Komanda u Apatinu je u svom sastavu imala i ČOG( Četu za Obuku Graničara) pored ostalih organa potrebnih za funkcionisanje jedinice ovakvog sastava.

   I Granični sektor:

 Nalazio se u objektu Carinarnice Bezdan 1425 pl.km. Isprva je karaula bila u dve kuće koje su služile za smeštaj Carinika, tada su uslovi bili dosta teški. Kasnije je Karaula prešla u sam objekat Carinarnice . Tamo su uslovi smeštaja bili odlični. Kuhinja, spavaone, kancelarije( za K-dira Sektora i karaule) spavaone, učionica. Sama zgrada je građena na peskovitom tlu, na šipovima, pa se dešavalo da poneki put neka zmija zaluta hodnikom ili nekom drugom prostorijom. RPČ je bio vezan na Brodski pristan gde su se obavljale carinske formalnosti prilikom ulaska plovnih sastava u Srbiju. Tu je bila i benzinska pumpa NIS-a.

   II granični sektor:

 Bogojevo, nalazio se u objektu Prevodnice na Kanalu koji vodi od Dunava- Bogojeva do Tise- Bečeja 1363,4 plkm. Uslovi za smeštaj loši. Karaula se smestila u dve dvosobne kućice . RPČ 213 vezan ispod karaule u samom kanalu pre prevodnice.

   III Granični sektor:

 Bačka Planka. Sama Karaula se nalazila na obodu grada u objektu „ Bagremara“. To je objekat koji je građen u vreme SFRJ za potrebe Predvojničke obuke  ljudi koji nisu završili srednju školu. Objekat je moderno građen, namenski. Svi prateći objekti su bili prisutni, međutim sam objekat je služio za smeštaj i raznih drugih jedinica tako da je bio dosta devastiran. Tu je bio problem velike udaljenosti same Karaule od Patrolne staze na Bentu R. Dunav a i udaljenosti od RPČ-a 214 koji je bio vezan na ulasku u „Tikvaru“. Kasnije je Karaula pomerena u selo Plavna( no to je bilo posle mog odlaska i nemam bliža saznanja o tome). To je Rukavac Dunava na 1299 pl.km. Uslovi za smeštaj vojnika Graničara su bili najbolji u GDO-u .

    Komadna u Apatinu:

 1401.pl.km. Kao i svaka Komanda je imala sve potrebno za obezbeđivanje rada jedinice za rad. Smeštena je u objektu Vojnog Odseka Apatin. Četa za Obuku Graničara je smeštena u izdvojenom objektu bivše zemljoradničke Zadruge(Huh?) Uslovi za smeštaj vojnika dosta podnošljivi.

    Ljudstvo 32.og GDO-a.

   Starešinski kadar:

Komandant i pripadnici Pešadijskog dela su mahom starešine iz Sarajevske( bivše ) oblasti koji nisu ranije imali dodira s GraničnomSlužbom. Osim jednog Oficira( ranije podoficir koji je bio komandir karaule na Muri koji je preveo  ljudstvo kroz mađarsku do Srbije) Bilo je tu pripadnika i VP i ostalih rodova. Starešinski kadar na RPČ. je dislociran zajedno s brodovima iz 30. og GDO-a 1991. god prvo u R. Savu, mesto Jamena .Formiranjem GDO-a brodovi prebaziraju u sektore koje sam naveo s tim da je 211 prvo bio na vezu u B. Palanci a 214 u Bezdanu. Kasnije dolazi do zamene ova dva broda i taj ustroj ostaje do kraja GDO-a. Mornarički kadar u Komandi je došao iz RRF-a, pomoćnik K-danta za Pomorstvo i još par starešina. Izrazito nepovoljni uslovi za rad u GDO-u su uslovili veliki odliv kadra u druge jedinice ili su se ljudi „ skidali“ i odlazili u civilstvo.

   Vojnički kadar:

GDO. Se popunjavao mahom rezervnim sastavom( za vreme mog boravka u jedinici). Za 3 godine imali smo dve generacije redovnih vojnika-mornara . Bila je dosta dobra popunjenost Vojnicima po Ugovoru na početku rada jedinice. Kasnije, kako je vreme proticalo vojnici su raskidali ugovore ( ne svi) i vraćali se u civilstvo.

Po formaciji, GDO-u su pripadal i tri Glisera za obezbeđivanje Granične linije na Dunavu. Doduše, dobili smo bili neke civilne, dva komada. Jako se malo s njima plovilo, svega nekoliko patrolnih vožnji i to u Sektoru K- de Apatin i par patrolnih vožnji u II GRS. Bogojevo. 1994. ili 95. u zimu smo ih predali Carini. Gliseri su bili u Brodogradilištu Apatin te smo ih u teglju RPČ 213 prebazirali u Brodotehniku i tamo zapisnički predali Carini. Posle toga je bilo pokušaja da se Gliseri nadomeste Aluminijumskim a još kasnije Gumenim čamcima, no to nije zaživelo u delu obezbeđenja granice.

 Jedinica je ugašena kad je doneta odluka o Preuzimanju Granice od strane Pogranične Policije. Brodovi su prebazirali u RRF zajedno s ljudstvom. Dalju sudbinu pojedinaca znam, ali nije tema za ovaj post.

 Ako imate pitanje. Tu sam. Samo, „ nemojte više od jednog da bi mogao da odgovorim“ angel
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #97 on: October 08, 2012, 04:02:40 pm »

Kako nas je JNA uvela u svijet graničara.

Po dolasku u JNA nitko od nas 3 čete vojnika koliko nas je bilo u kasarni „Tone Tomšič“ V.P. 8164/20-3 nije znao što će od nas biti nakon završene obuke.
Tek negdje pred kraj te obuke jednog dana su nas okupili u kasarni u objektu (na slici označen pod brojem 12).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Radi se o objektu u kojem je smještena kuhinja.
Mada se tu nije kuhala hrana za vojnike iz kasarne „Tone Tomšič“ tu se je samo dijelila.
Hrana se je kuhala u nekoj drugoj kasarni i tu se dovozila sa kombijem.
Kada smo svi ušli u kuhinju dočekao nas je neki zastavnik te je tu prvi put obznanio da smo određeni da budemo pripadnici granični jedinica JNA, tj. da će mo biti graničari.
Na prvi pogled o tim jedinicama nisam ništa znao.
Jedino što sam znao je da su na državnoj granici.
Iz civilstva sam čuo puno toga lošega o tim jedinicama.
Nisam se baš obradovao tome.
Tada u kuhinji nije bilo nekoga veselja, nitko nije zapljeskao, dolazi u naš život nešto novo, nešto nepoznato, dolazi ponovno rastanak sa vojnicima sa kojima sam bio i sa kojima sam se poznavao.
Zastavnik je postavio projektor te je objasnio da će nam pustiti film iz koga će nam pokazati sve o graničarima JNA.
Kako rade, gdje rade, što rade, sa čime se susreću na terenu, kako žive itd.
Tokom prikazivanja filma nitko ništa nije pitao.
Mislim da je taj film snimila „Zastava film“ za potrebe JNA.
U tom filmu je bilo sve bajno i divno.
Sve ono što možeš poželjeti.
Civili prilaze vojnicima, pozdravljaju ih, rukuju se, smiju se, pomažu im, graničari obilaze granicu, sunce sija, lijep dan , sve lako, sve dobro, sve štima.
Film je bio zanimljiv i za mene i ostavio je dobar dojam na mene.
Čekala me je neka nova sredina , novi vojnici, novi objekt JNA, novi zadaci za koje nas nitko u kasarni nije pripremio.
Kad je film završio zastavnik se nasmije od uha do uha.
Kao da je želio da mu na isti način uzvratimo.
Međutim nastaje komešanje, komentiranje toga nepoznatoga.
Sad zastavnik ponovno stavlja šećer na šećer.
To je divno, to je bajno,  budite ponosni, čuvate granice SFRJ, ne može svaki vojnik imati tu čast biti graničar itd……
Kad je zastavnik odgovorio na neka pitanja koja su vojnici postavili tada je pitao.
Ima li možda među vama možda nekoga tko ne bi želio ići na karaulu i biti graničar.
Odjednom čujem u pozadini blizu ulaznih vrata kuhinje jedan vojnik počeo plakati.
Te kaže „Ja ne bi želio ići na granicu, molim vas nemojte me slati na granicu, molim vas“.
Mislim da je taj vojnik koji je počeo plakati bio iz 3 čete, siguran sam da nije iz moje 2 čete.
Tada zastavnik se obrati tome vojniku i kaže mu:
„Ma nema problema, nećeš ići na granicu, sve je u redu, javi mi se iza ovoga predavanja “.
Sad nam opet nije bilo sve isto.
Zašto je taj vojnik počeo plakati.
Kakva to on loša saznanja ima o graničarima, o tom poslu, o tim zadacima…
Što to on zna a mi ne znamo.
Tako je JNA nas uvela u svijet graničara.
Svijet koji je JNA lijepo upakirala i predstavila i vojnika koji im je plakanjem i odbijanjem odlaska na granicu pokvario taj dojam.


* Objekat broj 2 - Granični vod.jpg (87.86 KB, 800x471 - viewed 333 times.)
« Last Edit: October 15, 2012, 08:08:58 am by KUZMA® » Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #98 on: October 08, 2012, 05:20:57 pm »

Vojnik graničar niste prošli obuku za graničare,već samo pešadijsku ? Ja  sam regrutovan u gardu,odložio sam vojni rok, upućen sam u graničare.U vojnom odseku sam samo dobio broj vojne pošte i grad gde treba da se javim.Nisam znao šta ću biti do prijavnice.Na putu do kasarne jedan vojnik koga sam upoznao mi reče da sam ili graničar ili vojna policija.Znači prvo sam prošao pešadijsku obuku,pa potom za graničare.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #99 on: October 08, 2012, 06:08:20 pm »

Vojnik graničar niste prošli obuku za graničare,već samo pešadijsku?
 Ja  sam regrutovan u gardu,odložio sam vojni rok, upućen sam u graničare.
U vojnom odseku sam samo dobio broj vojne pošte i grad gde treba da se javim.
Nisam znao šta ću biti do prijavnice.
Na putu do kasarne jedan vojnik koga sam upoznao mi reče da sam ili graničar ili vojna policija.
Znači prvo sam prošao pešadijsku obuku,pa potom za graničare.

Mlađi vodniče - Crki.!
Upravu si.
Ali ako bolje pogledaš ja nigdje nisam naveo da sam završio tada obuku za graničara.
Samo mi je bilo čudno da baš nitko do pred kraj te obuke koju smo ilali nije spomenuo da će mo biti graničari, bar ono da nam natukne nešto od toga.
Uglavnom bilo je kao ono grom iz vedra neba.
Ljudi bi tada drugačije reagirali, drugačije bi to i prihvatili a onako, onoga strah, onaj plače, svi nerozni, iščekivanje, neizvjesnost....
« Last Edit: October 15, 2012, 08:09:08 am by KUZMA® » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #100 on: October 08, 2012, 07:41:05 pm »

Mlađi vodniče - Crki.!
Upravu si.
Ali ako bolje pogledaš ja nigdje nisam naveo da sam završio tada obuku za graničara.
Samo mi je bilo čudno da baš nitko do pred kraj te obuke koju smo ilali nije spomenuo da će mo biti graničari, bar ono da nam natukne nešto od toga.
Uglavnom bilo je kao ono grom iz vedra neba.
Ljudi bi tada drugačije reagirali, drugačije bi to i prihvatili a onako, onoga strah, onaj plače, svi nerozni, iščekivanje, neizvjesnost....

 Vojnik graničar, da li ste vi pošli na izlet ili u JNA? Šta ste očekivali da ćete zateći u kasarni i gde ste uopšte zamišljali da idete? Bilo je doduše služenja vojnog roka i u Hotelskim ustanovama koje su pripadale JNA, ali mislim da se to dešavalo opet posle osnovne obuke.
« Last Edit: October 15, 2012, 08:09:25 am by KUZMA® » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #101 on: October 08, 2012, 08:48:36 pm »

Nesto razmisljam - da li bi to trebalo da znaci da su 3 cete vojnika  bile na obuci nekoliko meseci i da nisu znali da ce biti granicari a bili su u mestu relativno blizu granici. Pa nece posle te obuke biti rasporedjeni u mornaricu ili mozda u Recnu flotilu.
Odakle tolika tajnovitost? Nije bilo starih vojnika da od njih saznate? Mozda su staresine to cuvale kao drzavnu tajnu pa su stari vojnici nestajali preko noci ako bi samo pomislili da vama mladim vojnicima tu tajnu odaju?
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #102 on: October 09, 2012, 08:00:39 am »

 
 
 Po forumima se sada prikazuje kako su bili " specijalci" "diverzanti" vršili nasilna izviđanja u dubinu neprijateljske teritorije, dizali mostove u vazduh . A ovamo, plakali kad su čuli da će u graničare! Verovatno pojedinci nisu odmakli dalje od metle ili od kasarnskog kazana i ljuštenja kropmira.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #103 on: October 09, 2012, 02:23:36 pm »

toga je, kile, bilo u svim jedinicama. verovao ili ne, cak i u 63coj. kad sam ja 2004. kao stazista bio u bataljonu za obuku granicara sve je bilo vaznije od obuke. pred prekomadu se zaista osecao blagi strah kod vojnika. plakanje nisam vido, doduse, ali im svakako nije bilo prijatno.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #104 on: October 09, 2012, 04:07:13 pm »


 Dođe mi na brod- RPČ- 211. klasa mornara 1995.godine ( najzad!!!), do tada smo se mučili s rezervnim sastavom i 1.( jednim- zna ga Motorista, Ugovorcem). Krene zaj . . . .Mi u remontu a moj mornar- motorista neće da radi, ima " strah od zatvorenog i malog prostora", itd, itd... Pošaljemo ga na VMC u Sombor. Tamo, nakon pregleda i prelaska Niže Vojno Lekarske Komisije, dobije Iskrcanje s broda. E sad!? Verovatno je mislio, a verovatno su ga " ortaci- Beograđani" tako naučili,  da će ili u Novi Sad ili na Ušće. Međutim! Ostane on jadnik u 32. GDO-u, samo, na kopnenom delu granice. PA kad je počelo, zanimanje, patrole po dvadesetak i više kilometara i sve ostalo. E onda se žalio da ga vodnik mrzi pa ga je " iskrcao " s broda angel. A kako da ga " vratim" kad ima rešenje da nije sposoban za ukrcanje??? pravilo Nije pomoglo ni usmeno naređenje K-danta GDO-a da ga vratim na brod. Zakon na mojoj strani i da se ćeramo!? Prebace ga Doliću na 213, Bogojevo. Bio je miran čak do prvog izlaska u grad. Onda je doneo par litara žestine i pola posade se odseklo od alkohola.
 
 E,sad! stvarno neznam što sam ovo ispričao. Nemože da škodi. A kad neškodi, može da koristi! Grin Štono reče jedan naš glumac
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.