PALUBA
April 25, 2024, 12:50:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 527198 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #105 on: October 09, 2012, 11:21:51 pm »

kile, kakve su to muke bile sa rezervom? mislim, rezerva ko rezerva, ali moze li kakvo iskustvo? (pitam za ne daj boze, kako rece, ne moze da skodi Grin)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #106 on: October 10, 2012, 07:47:43 am »


 U Vojnom odseku Sombor nismo imali mogućnost uvida u jedinačne kartone te smo na brod, naprimer, dobijali ljutu pešadiju a u Graničare - pešadince,  avijaciju. Jednostavno dobiješ čoveka koji nije nikada vodeo to što treba da radi  dva meseca. Sledeće, i nimalo ne važno. Svaka dva meseca smo morali da obučavamo drugu posadu, i K-dir karaule druge graničare. Starešine su naprimer svaka tri meseca imale pravo na obilazak porodice. Uz konstantnan boravak u Karauli- brodu nije ni čudo što su svi bili pod zahtevima za prekomandu.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #107 on: October 10, 2012, 01:41:13 pm »

Neznam dali je uopšte postojao VES "Graničar", to je bio deo pešadije. Isto kao kad si došao u Pulu u "mornaricu" a na kraju završio cepajuči stražu na Lastovu.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #108 on: October 10, 2012, 06:31:15 pm »

Nama je naprimer prilikom upućivanja u MŠC 1159 svima pisalo ''minska-protivminska'' a gde smo završili-druga je priča.
U rezervi 4 god nisu mogli da me ''smeste'' u neku jedinicu-pozovu me,otvore bukvicu a tamo piše-osposobljen ...kormilar.Pitaju me šta to znači-ja im kažem ''da vozim brodove'' a oni ''gde da ti nađemo brod,kada ni čamce nemamo'' -i tako 4 god,na kraju me strpaju u manevarsku jedinicu TO marinero
Kada me premaciše u CZ-druga priča-jedinica je bila odprilike ''premin preko reke i spasavanje na vodi'' i meni odrediše mesto ''pomoćnik drugog veslača''
Pitam određenog za k-dira čamca za ikustvo,a ovaj mikaže da je bio ''ljuta pešaija'' i da čamac je vidio sam na TV
Ja odem kod komandanta jedinice,prestavim se,pokažem bukvicu i VES, a on meni,onako cinički ''PA ŠTA AKO SI'',ja ostanem bez teksta,okrenem se i odem kući
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #109 on: October 10, 2012, 06:58:02 pm »

Sto se tice VES-ti trbea znati nekoliko cinjenica:
-ako je nekom na regrutaciji upisana npr. artiljerija to ne znaci da ce tamo i otici
-ima primera za koje znam da je nekim regrutima do odlaska na odsluzenje vojnog roka i po 3-4 puta menjana VES i svaki pit odredjivana nek akoja nema veze sa prethodnom da bi na kraju odsluzili vojni rok u nekoj petoj specijalnosti
-kod slanja rezervnog sastava treba imati u vidu da postoji rezervni sastav koji je imao tzv. ratni raspored i koji je isao uvek u istu jedinicu i tu nije bilo onih ciji VES nema veze sa samom jedinicom, dko je postojala i opsta popuna pa je tako neki protivavionac mogao da dodje u inzinjeriju ili kuvar da bude rasporedjen na duznost pomocnika na npr RRB
-i jos jedna stvar - VES je odredjivan pri regrutaciji na osnovu potreba vojnoteritorijalne jedinice prema mestu prebivalista regruta, dakle VES nije odredjivala vojska vec vojni odsek, ali je koliko znama nekada iz tehnickih razloga (nedostatak regruta radi popune jedinice) nekom VES morao biti promenjen pa je tako mozda neko isao u RM iako u njegovoj opstini ne postoji ni camac.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #110 on: October 10, 2012, 07:02:13 pm »

 Dok sam kucao  već je Kuzma dao neke  odgovore. I meni je prvo bio upisan Mornarički Ves na osnovu struke i potreba Vojnog Odseka. Onda je Aero Klub, a i ja preko nekih veza angel " sredio" da odem u Streljačku pešadiju? I šta sad? Otišao sam u 63. i odslužio svoje ( što sam i želeo).


 U Bačkoj Palanci smo imali odličnu saradnju s Vojnim Odsekom i Policijom. Dešavalo se da ode Komandir Karaule u Vojni Odsek i da uvidom u karton odabere od već prehtodno pripremljeneih ljudi one koji su služili na granici ili brodu. Zavisi za šta je pozivana rezerva. Tako da je bilo manje "plakanja" što su pozvani u Graničare. Nevidim šta bi tu bilo čudno. Njima je sve jedno koga pošalju, a onome koji treba da radi dva meseca s takvom rezervom to nije.
« Last Edit: October 10, 2012, 07:21:38 pm by kilezr » Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #111 on: October 10, 2012, 07:11:43 pm »

Ja sam se sam izjasnio da želim u JRM.Zahtev je Regrutna komisija jednoglasno podžala,a VES su upisli onako ''kad se vrati biće koristan bar nama za nešto'' marinero
Sve drugo je istorija..............................................
p.s. Lepo kile kaže ''nekome ništa neznači,a nekome mnogo znači''
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #112 on: October 11, 2012, 07:04:53 pm »


Vojnik graničar, da li ste vi pošli na izlet ili u JNA?
Šta ste očekivali da ćete zateći u kasarni i gde ste uopšte zamišljali da idete?
Bilo je doduše služenja vojnog roka i u Hotelskim ustanovama koje su pripadale JNA, ali mislim da se to dešavalo opet posle osnovne obuke.

Kilezr.
Slomi jezik dok ovo napiše.

Ja nisam očekivao da ću ići na izlet u JNA.
Nisam očekivao od JNA da me poštedi.
Nisam očekivao da mi ugađaju.
Što je čekalo mene čekalo je i ostale.
Ja sam to dosta dobro podnio, za razliku od nekih koji bi naj više voljeli da nisu ni došli u JNA.
Najgori mi je bio početak, kad sam došao u JNA.
Nikoga ne poznaješ, nitko te ne poznaje.
Samo se na tebe deru, sve brzo ovo brzo ono samo neka panika.
Kad sam "uhvatio ritam" nije bilo problema.
Mogao sam još jedan vojni rok odslužiti kad bi se moglo.
« Last Edit: October 15, 2012, 08:11:19 am by KUZMA® » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #113 on: October 11, 2012, 07:18:56 pm »

Ja sam na onom "ispitu" na regrutaciji na pitanje "u kom rodu biste želeli da služite vojni rok" lepo odgovorio da "ne bih želeo da služim u ratnoj mornarici".. Neko je to izgleda ozbiljno shvatio kad je čitao, pa me je obradovao i dao mi brodarski VES 11601. Naravno da nisam bio iskren, ali "manevar zamajavanja" je dao rezultat. Kada je određivana prekomanda, najavio sam službeni razgovor kod jednog zastavnika koji mi je bio veza - njegova majka je živela u istoj zgradi gde i ja. Prvo me je pitao - šta, jel` i ti hoćeš Novi Sad, ili Ušće!? Ja sam  mu lepo rekao da želim što dalje od kuće - eto Pula je OK, i da želim nekud gde se mnogo plovi, i gde mi neće biti dosadno.

Šta sam hteo - tako mi se steklo. Posle par dana  sam se peške spustio sa Muzila u prekomandu na Vargerolu u 11. GMO. Baš su me zeznuli.
Logged
stef74
zastavnik
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


WWW
« Reply #114 on: October 11, 2012, 07:22:01 pm »

Ja sam služio u 57. graničnom bataljonu 93/94 godine., pa ću Vam napisati deo sećenja, koja spadaju u uzbudljiviji deo mog života.

Komanda bataljona bila je u Uroševcu, a dve graničarske čete raspoređene na 6 iili 7 karaula, koje su sa strane Kosova obezbeđivale granicu prema Makedoniji. U to vreme granične jedinice su takođe spadale u specijalne jedinice, ne toliko po opremi i obuci koliko po specifičnim zadacima i odgovornostima u miru. Uglavnom malo je ko na regrutaciji znao da je određen za granične jedinice. Ja sam lično upućen u Surdulicu (135.pbr i granični bataljon) da bi mi na kapiji rekli da idem u graničarski paviljon i da nisam u pešadiji. Obuka je bila klasična pešadijska, ali za razliku od pešadinaca imali smo više gađanja i nakon peš. obuke posebnu graničarsku obuku. Uglavnom iz tog garnizona mogli ste biti upućeni na Bugarsku ili Makedonsku granicu. Sećam se samo kakvih je potezanja veza i otalih mutnih radnji bilo da pojedinci ne budu upućeni na Kosovo. Jednog dana su nas potrpali u autobuse i uputili u Uroševac. Kakav je šok bio za nas kada smo iz pitome Surdulice stigli u Uroševac i iznad kasarne videli ukopane T-55, okrenute prema gradu. U garnizonu su nas čekali spiskovi, na kojima je stajalo gde će ko biti upućen, pa sam ja i 12 kolega određeni za karaulu Đeneral Janković. Ohrabrilo nas je nekoliko starijih vojnika sa komentarom, da smo dobili hotel u odnosu na ostale :-) Raspoloženje nam nije opalo ni kada smo za prevoz dobili samo 1 Pinc u kome se natrpalo nas 13 vojnika sa transportnim vrećama. Kasno uveče smo stigli do karaule, koja se nalazila na ivici istoimenog naselja, a koje je imalo i albansko ime Hani Elezit. Većina iz naše grupe prvi put je bila na Kosovu i prvi put se susretala sa specifičnom tadašnjom situacijom.

Sama karaula je zapravo bila deo podzemnog skladišta goriva i imala je krug kao manja kasarna plus izdvojeni deo gde su bile ukopane ogromne cisterne. Tu se već godinama nije bilo goriva, ali zadatak posade karaule je bio i obezbeđenje tog objekta. Smeštaj u karauli prosečan vojnički, ali kada smo ujutru izašli van sučili smo sa činjenicom da su oko karaule iskopani rovovi i zakloni. Zgrada se nalazila u jaruzi, lepo zaklonjena, ali i nebranjiva jer su iznad bile albanske kuće iz kojih je karaula bila kao na dlanu. Uglavnom među prvim stvarima su nam pokazali pravac za izvlačenje. U krugu se nalazio i mali bazen, koji se po potrebi punio hladnom vodom iz planinskog potoka, koji je proticao kroz naše dvorište. Nešto dalje u preuređenoj baraci bila je improvizovana teretana, što nas je činilo "hotelom" u odnosu na ostale karaule, koje su bile improvizovane na prvim pogodnim objektima koji su pronađeni na novouspostavljenoj granici prema Makedoniji. Tako na primer kar. Dunevo nije imalo tečnu vodu, pa su ih tek poooonekad vodili u Uroševac na kupanje. Bolje uslove imala je samo Brezovica koja je bila tik pored skijališta. U velikom krugu bilo je i nekoliko drvenih hangara, za koje su nam odmah rekli da im se ne približavamo, ali o tome posle ;-)

Prvo što smo morali da odradimo bilo je upoznavanje zone odgovornosti, koja se prostirala levo i desno od puta Kačanik - Skoplje u ukunoj širino od oko 25km. Levi susedi su nam bili iz kar. Dunevo, a desni sa kar. Brezovica. Na upoznavanje terena su išli svi novopridošli vojnici sa komandirom karaule, a to je bio st.vodnik Dragan. Lepo nas je izveo na obližnje uzvišenje i objasnio "Vosjko, po naređenju Generaštaba granični pojas naše karaule je sa 100m proširen na --- (ne sećem se više ali je to bilo više km). Dalje, makedonska strana smatra da je granica tamo (pokazao nam je pojas nekih 300m prema karauli), a mi smatramo da je granica tamo (i sada se mi okrećemo 180 stepeni), tamo gde je dalekovod (300m metara prema MK), i da znate da smo mi u pravu i da je za vas granična linija tamo!" Onda nas je poveo stazom prema mestu Đ. Janković, kako smo samo bili u tim trenucima napaljeni i na borbu naoštreni dvadesetogodišnjaci... I silazimo prema selu i staza nas vodi kroz balkanski paradoks, lokalnom Albancu granična linija prelazi preko polovine dvorišta, a samim tim i patrolna staza, kuća mu je u Srbiji, ostatak dvorišta u Makedoniji! Tog dana smo uzduž i popreko prošli okolni teren da lokalno stanovništvo vidi novu vojsku. Ko psi umorni smo se vratili u karaulu, i ne sluteći da nam u narednih osam - devet meseci tek slede dogodovštine, kakve možete samo na granici doživeti.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #115 on: October 11, 2012, 07:47:12 pm »


 Vojnik graničar, a šta misliš kako je bilo momcima koji su došli u 63.Padobransku? Čovek, rudar iz Kalesije. Njemu rekli da je to pešadija i da će eventualno biti " izviđač". Na kraju, kad se osvestio gde je, bio nam je najbolji vojnik i normalno skakao je bez problema. Avion i padobran je video samo na TV-u. Ili jesi , ili nisi?!
Logged
stef74
zastavnik
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


WWW
« Reply #116 on: October 11, 2012, 08:28:23 pm »

Zar se u padobrance nije išlo samo na dobrovoljnoj osnovi?
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #117 on: October 11, 2012, 08:33:26 pm »


 Išlo se koga pošalju. ostajalo se na dobrovoljnoj osnovi. Odprilike jedna trećina novopridošlih vojnika je otpadala iz brigade zbog raznoraznih okolnosti. Lekarski pregled nisu prešli, odustali sami iz njima znanih razloga.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #118 on: October 12, 2012, 06:44:09 pm »

Evo, došao još jedan nadaren za pisanje, samo dalje molim stef74.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #119 on: October 12, 2012, 06:48:18 pm »

E,sad! stvarno neznam što sam ovo ispričao. Nemože da škodi. A kad neškodi, može da koristi! Grin Štono reče jedan naš glumac

  Kile, priče su uvek interesantne za čitanje, što da škodi ?  Samo se prisjeti kako smo sa nestrpljenjem čekali novu priču na "nuli" od "istrie". To je bolje nego današnje dnevne novine.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.