PALUBA
March 28, 2024, 11:37:14 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 519811 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #120 on: October 13, 2012, 12:38:33 pm »

Graničaru, imam podatak da si od generala JNA Vukašina Vilotića dobio 7 dana nagradnoga, jer si "zarobio" na granici 14 rumunja, 2 albanca i 1 srbina iz Beograda u pokušaju ilegalnog prelaska SFRJ granice....

De objasni malo detalje oko zarobljavanja.

Vladimire - 16.
Nema tu neke filozofije.
JNA je koristila policijsku taktiku prilikom „zarobljavanja“ ilegalnih prelaznika koji su pokušavali pobjeći iz Jugoslavije u Austriju.
Mi pripadnici graničnih jedinica JNA tj. graničari smo imali tu veliku prednost nad tim ilegalnim prelaznicima.
Nas je tu postavila država, država nas je opremila i naoružala, naučila na koji način da kontroliramo granični pojas, dala nam je ovlasti u obavljanju tih zadataka.
E sad ilegalni prelaznici su znali da kad pokušavaju preći ilegalno granicu da je to zakonom zabranjeno, znali su da Jugoslavensku granicu čuva vojska.
Nisu znali gdje se mi točno nalazimo, nisu znali gdje se točno nalazi granična linija Jugoslavije i Austrije, nisu znali gdje je naj bolje preći granicu.
Tu je bila naša prednost.
Samo pojava pripadnika JNA u uniformi i sa naoružanjem bi ponekad bilo dovoljno da nekoga zaustaviš i privedeš i karaulu zbog ulaska u 100 metarski granični pojas.
Pravilo JNA je bilo da se nikome ne dozvoli ilegalno prelaženje državne granice te da to sprječavamo i uz upotrebu vatrenog oružja.
Naravno tražilo se je postupnost u postupanju prema osobama koji pokušavaju ilegalno prijeći državnu granicu.
Ukoliko je to bilo moguće.
Početak JNA postupanja bi bilo zaustavljanje svake osobe u 100 metarskom graničnom pojasu iz zaklona u našem slučaju vireći iza stabla sa uperenom puškom u nepoznatu osobu.
Tako nas je učio komandir karaule „Ceršak“ zastavnik I klase Spasković Radoje.
Zatim utvrđivanje da li ta osoba posjeduje osobne isprave i dozvolu za kretanje 100 metarskim graničnim pojasom.
Pogledajte kako izgleda ta dozvola za kretanje 100 metarskom graničnom pojasom koju izdaje Ministarstvo unutarnjih poslova Slovenije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Komandir karaule „Ceršak“ Spasković Radoje nam je uvijek napominjao da je to jedan od najopasniji trenutaka kad prilazimo nepoznatoj osobi te da moramo biti izuzetno oprezni jer da nikad ne znamo sa kim imamo posla te koje borilačke vještine ta osoba poznaje i koja oružja ima kod sebe.
Tražio je od vojnika koji imaju automatsku pušku M70B1, M70AB2 i snajper M76 da tada na pušku stave nož te tako prilaze toj nepoznatoj osobi.
Kad se utvrdi da nepoznata osoba nema dozvolu za kretanje 100 metarskim graničnim pojasom svaka osoba se privodi u karaulu.
Prije se pretrese a po potrebi i veže sredstvima za vezivanje tj. lisicama.
To je ono naj jednostavnije kazano i naj bezbolnije.
Ponekad se situacija da iskomplicirati.
Kod mene na karauli „Ceršak“ u klasi prije mene, u mojoj klasi nitko od vojnika nije nikoga ranio ni ubio u pokušaju ilegalnog prelaska državne granice.
Nije se desilo ni da je netko od ilegalnih prelaznika pokušao napasti vojnika graničara kako  na zasjedi tako i u patroli.
Ja sam osobno u dvije situacije pucao u zrak da bi spriječio ilegalno prelaženje državne granice ostalo je prošlo uz prijetnju vatrenim oružjem.
Ponavljam sama pojava vojnika naoružanoga i sa uperenom puškom ostavlja takav dojam na ilegalne prelaznike da je u većini slučajeva to dovoljno, ako i zapucaš u zrak nema toga junaka koji bi nešto više pokušao.
Mada je meni i vojniku Cvetkoviću koji je iz Srbije iz mjesta Požarevac jednom uspjela pobjeći jedna osoba koja je bila plaćena od ilegalnih prelaznika da ih prevede preko državne granice kod zasjednog mjesta „Rupa“.
Pošto sam ja bio vođa patrole rekao sam mu da otrči za njim i da ga zaustavi ali nakon nekoliko rafala nije ga uspio pogoditi pobjegao je u austriju.
Pravilo JNA je bilo ako ima više osoba koje pokušavaju priječi državnu granicu i ako prilikom zaustavljanja (primjer) jedna osoba se zaustavi a druga bježi, mi smo dužni tu osobu koja je stala, da je osiguramo da ona ne pobjegne a kad okolnosti dozvole da poslije pokušamo spriječimo i drugu osobu koja je pobjegla da prijeđe ilegalno državnu granicu.
Sutra ujutro je došla kontrola iz graničnog odsjeka Maribor da bi izvidila situaciju, otkuda su došli ilegalni prelaznici, gdje je bio vođa zasjede, gdje je bio njegov pomoćnik, u kome je smjeru pobjegla osoba koja ih je prevodila preko granice, u kome je smjeru pucao  vojnik graničar Cvetković, je li bilo ozlijeđenih, gdje su čahure padale itd..
Pravilo JNA je osobu koju ne možeš zaustaviti u ilegalnom prelasku državne granice nakon upozorenja, naredbe, prijetnje vatrenim oružjem, pucnjem u zrak, tada dolazi zadnja mogućnost ranjavanje po mogućnosti u nogu a naj zadnja i naj gora situacija je da ga ubiješ.

Evo da iskoristim priliku da javno pozdravim moga prvoga „zarobljenika“ koga sam uhvatio u 100 metarskom graničnom pojasu na zasjednom mjestu „Rupa“ koju su kontrolirali graničari sa karaule „Ceršak“.
Radi se o Srbinu koji se zove: Marinko Jovanović rođ. 2.10.1957. god. mjestu Žagubica, općina Žagubica, Srbija.
Tom je prilikom kod sebe imao: ličnu kartu, vozačku dozvolu, pasoš, foto-aparat, novčanik, 1050 šilinga, 10150 dinara.


* Dozvola za kretanje graničnim pojasom.JPG (132.99 KB, 504x792 - viewed 801 times.)
« Last Edit: October 15, 2012, 08:12:38 am by KUZMA® » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #121 on: October 13, 2012, 01:29:56 pm »


 Patrola u postupanju prema ilagalnom prelazniku držene granice koja u svom sastavu ima snajpersku pušku radi tako, da taj vojnik ostaje da obezbeđuje onog člana patrole koji vrši pretres lica. Pravilo Granične službe jasno propisuje postupak i radnje patrole u privođenju ilegalnih prelaznika. To se vežbalo do automatizma, bar kod nas u jedinici.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #122 on: October 13, 2012, 01:30:35 pm »

Svaka cast na sistematski prikupljenim podacima - kao da si znao da ces na internet nakon 20-ak godina. Jest da je Zacasno Dovoljenje iza tvog perioda - ali   .
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #123 on: October 14, 2012, 05:57:06 pm »


Patrola u postupanju prema ilagalnom prelazniku državne granice koja u svom sastavu ima snajpersku pušku radi tako, da taj vojnik ostaje da obezbeđuje onog člana patrole koji vrši pretres lica.
Pravilo Granične službe jasno propisuje postupak i radnje patrole u privođenju ilegalnih prelaznika.
To se vežbalo do automatizma, bar kod nas u jedinici.

Kilezr.
Ima jedan problem na koga nisi mislio.  
A to je trenutak kad se granična patrola pretvara u zasjedu.!
Tada nastaje problem za nas graničare.
A to je da drugu član patrole ostaje na zasjednom mjestu "Vis" (na slici pod brojem 7) a vođa patrole mora biti na zasjednom mjestu "Rupa" (na slici pod brojem 8 ).
Jedno zasjedno mjesto od drugoga zasjednog  mjesta udaljeno zračne linije oko 300 metara.
Pogledaj plan zasjednih mjesta karaule "Ceršak".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dva člana granične patrole tada jedan drugoga ne mogu vidjeti (zbog brežuljka koji nas dijeli) ni čuti na toj udaljenosti u gustoj šumi.
Tu je problem da svatko mora odraditi svoj zadatak sam za sebe tako da to pravilo granične službe kod nas graničara u takvoj situaciji nije bilo od koristi.
Prepušteni smo sami sebi, da se snalazimo kako znamo i umijemo.
Zato je komandir karaule „Ceršak“ zastavnik I klase Spasković Radoje od graničara koji imaju pušku sa nožem tražio da i tu mogućnost iskoriste u približavanju i pretresu nepoznate osobe.
Ta taktika „Pravila granične službe“ je moguća jedino kad smo u patroli i zasjedi noću.
Tada smo obojica skupa na istom zasjednom mjestu.
Tad je to izvedivo kako piše u „Pravilu granične službe“.
Život je jedno a pravilo granične službe drugo.
Samo znanja radi.


* 1 Zasjedna mjesta na karauli Ceršak 950 x 500.jpg (254.19 KB, 950x518 - viewed 383 times.)
« Last Edit: October 15, 2012, 08:13:01 am by KUZMA® » Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #124 on: October 14, 2012, 06:07:17 pm »

Svaka cast na sistematski prikupljenim podacima - kao da si znao da ces na internet nakon 20-ak godina.
Jest da je Zacasno Dovoljenje iza tvog perioda - ali   .

Jadran2.
Je da se ne radi o povjesti ratne mornarice za koje su područje stručnjak.
Ali evo još jedna dozvola za kretanje graničnim pojasom koja se izdavala u Sloveniji u Mariboru od strane "Tajništa za unutarnje poslove".
Interesantno je da je te 1961 godine granični pojas bio u širini od 500 metara dok je u moje vrijeme 1988/1989 godine bio 100 metara.

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Dozvola za kretanje graničnim pojasom 2.jpg (251.21 KB, 1000x700 - viewed 531 times.)
« Last Edit: October 15, 2012, 08:13:28 am by KUZMA® » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #125 on: October 14, 2012, 08:18:13 pm »


 Zaseda koju poseda patrola od 3 člana  Nemože biti na 3 zasedna mesta. Zaseda je na jednom mestu s celokupnim ljudstvom, ako je u patroli službeni pas on može biti povučen u stranu. Zasedna mesta su tako koncipirana da se posedaju nekim redosledom( a najbolje ako sistema nema,  da ga ilegalni prelaznici ne bi provalili) koji se određuje Dnevnom zapovešću.

 P.S. Zbog čega u svakom postu insistiraš na imenu i prezimenu K-dira Karaule? Ako je i poštovanje zbog zasluga, malo je previše. Zar ne?
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #126 on: October 15, 2012, 05:51:01 am »


 Zaseda koju poseda patrola od 3 člana  Nemože biti na 3 zasedna mesta.
Zaseda je na jednom mestu s celokupnim ljudstvom, ako je u patroli službeni pas on može biti povučen u stranu.
Zasedna mesta su tako koncipirana da se posedaju nekim redosledom( a najbolje ako sistema nema,  da ga ilegalni prelaznici ne bi provalili) koji se određuje Dnevnom zapovešću.

 P.S. Zbog čega u svakom postu insistiraš na imenu i prezimenu K-dira Karaule? Ako je i poštovanje zbog zasluga, malo je previše. Zar ne?

Kod mena na karauli "Ceršak" V.P. 5457 nikada nije bila patrola i zasjeda u sastavu od 3 vojnika.
Uvijek je bila patrola i zasjeda od 2 vojnika.
Noću smo obojica bili skupa na istom zasjednom mjestu ali po danu smo morali biti razdvojeni i nikada skupa.
Sad kako hoćeš ti to zvati zasjeda ili nezasjeda, sa jednim vojnikom ili sa dva vojnika.
Pasa je na teren vodio kerovođa.
Mada se mi toga nismo pridržavali ponekad bi ga poveli na teren bez znanja komandira karaule a opet uz odobrenje kerovođe koji ga je dužio.
I evo bez imena komandira karaule "Ceršak".

« Last Edit: October 15, 2012, 08:17:44 am by KUZMA® » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #127 on: October 15, 2012, 07:20:39 am »


 Tvoj Komandir je tamo dosta dopuštao izgleda? Ili nije " znao" šta mu se radi u Karauli!? Upotreba službenog psa je takođe bila regulisana Dnevnom zapovešću. Isti, nije " Opšte dobro" nego ga Duži Kerovođa baš iz određenih razloga. Sa psom nemogu, a i nesmeju svi da rade. Takav pas se šalje na redresuru.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #128 on: October 15, 2012, 06:38:25 pm »


Tvoj Komandir je tamo dosta dopuštao izgleda?
Ili nije " znao" šta mu se radi u Karauli!?
Upotreba službenog psa je takođe bila regulisana Dnevnom zapovešću.
Isti, nije " Opšte dobro" nego ga Duži Kerovođa baš iz određenih razloga.
Sa psom nemogu, a i nesmeju svi da rade.
Takav pas se šalje na redresuru.

Nisam rekao da je on nama baš tako puštao, rijetki su trenuci kad smo sa njim mogli normalno komunicirati a nikada nismo mogli raditi što je nas volja uvijek je moralo biti po njegovom a što je i normalno.
Sve što bi radili a nije u skladu sa pravilima JNA to smo radili bez njegova znanja.
Kad bi nas uhvatio u nečemu što nije po pravilu JNA onda bi nam održao debelo predavenje ili kako se kaže u narodu "Jezik juhu".
Što se tiče izvođenja psa na granicu.
U "Dnevnoj zapovjesti" nikada nije pisalo da kerovođa mora povesti psa u  patrolu i zasjedu na granici.
Te 1988 / 1989 godine na karauli "Ceršak" kad sam ja bio to nikada nije pisalo.
Uvijek je to radio kerovođa svojom voljom i tu se komandir karaule nije mješao.
Pasi koje smo imali nisu baš bili najbolji.
Zato ih kerovođe nisu ni vodile na granicu.
Da li je te pse trebalo voditi na "Redresuru" o tome je odlučivao komandir karaule a dok sam ja bio na karauli to se nije nikada dogodilo.
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #129 on: October 15, 2012, 07:36:43 pm »

Vojnik graničar da li bi hteo da napišeš kako je izgledala tvoja obuka u kasarni i koliko je trajala ?Pre nego što si došao na granicu.
Logged
cuculo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #130 on: October 16, 2012, 11:12:56 am »

Evo jedne situacije sa granice i granincnih jedinica Jna  leto 1987 god karaula Ridjica koja je bila pod vojni nadzor garnizona  Sombor prema granici sa Madjarskom.

Moj ves je bio vozac motornih vozila i zadnih 8 meseci sam proveo u 36 omb Sombor,vozio sam komandanta kasarne ppukovnik Popovic i ostale oficire i podoficire i vojnike,nasa kasarna nalazila se u gradu kod zeleznicke stanice kasarna  je bila oklopna jedinica u nasem dvoristu je bila i granicna jedinica i imali svoju zgradu za boravak i svoja vozila za intervenicije na znak uzbune sa granice od vozila imale Tamove 110 koje su vukle minobacace mislim da ih je bilo oko 100 vojnika granicara u kasarmi i nas 500 oklopnjaka .
Na zahtev komandira granicne jedinice u Somboru isli smo sa nasih vozila na dotor hrane i opreme jedom nedeljno po karaulima koji su bili nadleznosti kasarne u Somboru i mislim da ih je bilo oko 5 karaula,za mene je bilo intersantno sam prolazak pokraj granice sa vojnim vozilom Fiat 1107 a Madjari preko oranice na granicnoj medji u patroli na konje i sta sam primetio nosili AK 47 a remen za pusku neko uze i ne bas nove uniforme,a mi za nih smo izgledali prava gospoda.

Prilikom jedne dostave hrane na karaula Rigjica leta 1987 godine taj deo granice prema Madjarskoj je bio u odliku slova u napacke prema nase granice i oko 12 sati mi seli u dvoriste karaule i poceo istovar hrane i opreme kada odjedom kroz put koi dolazi u karauli jedan cica trci i nesto galami kada je dosao daha kaze da neki nepoznati civil ulazi preko granice i opet izlazi i opet se vraca i da j e sumljiv i sada stoji na jedno mesto i nemoze da se orjentise,odmah su potracala 2 vojnika sa kerom prema oznacenom meso koji je oznacio polazaj nezvanog gosta,mi sa karaule popeli se na osmatracnice i posmatrali hapsenje preko dvogleda ,ilegalac nije dava otpor prema vojnicima jedan sa pasam ga drazao na nisan a drugi vojnik mu dao komade da legne na stomak i vezo ga lisicama i oni tako ilegalac napred vezan iza njega pas i dvojica vojnika ga sproveli u karauli,posto je bila velika vrucina skinuli mu lisice i dali vode da popije i malo umije ,onda uz kratki razgovor je izaslo da je Istocni Nemac, vojnik sa karaule koi je bio slovenac znao nemacki jezik i bio korcen kao prevodilac i preneo je da doticni ilegalac popego iz Istocne Nemacke i avionom dosao do Madjarski i odrednica mu bila da preko SFRJ ode za Zapadna Nemacka,kod sebi imao samo avionska karta od Istocni Berlim do Budimpeste i lovacki noz sa kompasom na drsci ,posto nije bio agresivan i bio skoro nase vozrasti 18-19 godine k-dir karaule dao mu hrane da okrepne posto je bio iscprljen,pozvan je preko veze mup Sombor i koji su dosli sa ladom nivom i odneli u Sombor,ovaj emigrant najverovatno je vracen u Istocnu Nemacu posto se pricalo da postoji dogovor sa Istocnu Nemacku za vracanje emigranata.Prema emigrantu se postupalo najbolje dok je bio na karaulu ,eto toliko od mene pozz.
« Last Edit: October 16, 2012, 11:43:42 am by cuculo » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #131 on: October 16, 2012, 02:03:22 pm »

to je to sto ja pricam, granicu obezbedjuju lokalni cobani i lovci...
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #132 on: October 16, 2012, 02:37:17 pm »


 Tako je nakada bilo. Sada se Granična Policija nosi s ilegalnim prelaznicima granice. Na raspolaganju imaju DŽipove s opremom ( termovizija, detektori pokreta, . . . ) E, da smo svojevremeno mi imali tako nešto???
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #133 on: October 16, 2012, 02:51:17 pm »

dzabe, kile... dok oni dodju, moze da prodje puk vojske sa kolskom zapregom preko granice. nema dovoljno ljudi. jedino na dojavu uspevaju da urade nesto. a i neki pametnjakovic naso da sve dzipove ofarba u belo   mozes da im pratis kretanje kilometrima udaljen,a vrlo su predvidivi. cesto sam u granicnom pojasu (pecam) i vidim sta se desava. jedino je dobro sto su svesni da je granica prilicno suplja pa se i dalje raspituju kod lovaca, ribolovaca i cobana "sta ima novo" i "desava li se nesto unaokolo".
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #134 on: October 16, 2012, 03:09:26 pm »


 Znam za to. Imam " čoveka" u Vršcu, u Upravi. Kao  i par bivših kolega koji su preobukli uniformu.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.