PALUBA
March 28, 2024, 11:10:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 519940 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #135 on: October 16, 2012, 07:43:41 pm »

ma imam i ja ljude,ali ovo su licna zapazanja. kazem, sreca je to sto su svesni stanja pa se bar trude da pokriju sto se pokriti moze. a i ljudi uz granicu navikli kako se ranije radilo pa sve to nekako ide. naravno, ako nisu u pitanju "lokalci" koji se poznaju pa idu preko "u trgovinu" Grin
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #136 on: October 16, 2012, 10:02:36 pm »


 Hteo sam da kažem da su i oni svesni toga, gde su " šuplji". A kad im kažem koliki je naš sektor bio začude se. Oni to ni patrolcem neobilaze.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #137 on: October 17, 2012, 08:37:15 am »

Obezbedjenje granice Srbije bi bilo mnogo bolje da je policija preuzela aktivan sastav granicnih jedinica.

Ali nazalost to se nije desilo. Policija je preuzela samo retke pojedince iz vojske.

Koliko je neodgovorno odbaciti ljude sa tolikim iskustvom i sazom je tesko nekome objasniti.

Slicno stanje cak i gore je u Crnoj Gori.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #138 on: October 17, 2012, 12:50:30 pm »

Šta ćeš, večiti animoziteti.....
Mada je kako sam razumeo priču PVL i vojnika po ugovoru bilo najmanje u sastavu graničnih jedinica, većinom su bili vojnici na redovnom služenju vojnog roka.
Pa ako su ih i pola preuzeli bilo bi dobro.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #139 on: October 17, 2012, 04:02:01 pm »

Ma nema ni govora da su preuzeli pola to su bukvalno pojedinacni slucajevi.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #140 on: October 17, 2012, 04:07:22 pm »


 Na prste jedne ruke se mogu nabrojati Graničari koi su " preuzeti" u Graničnu Policiju. Samo ako si imao vezu mogao si da sanjaš o preuzimanju.Njima je bilo važno da se Vojska skine s granice. EU je donirala opremu Policiji i to je to. Što sad to izgleda kako izgleda??? To je zahtev"odozgo".
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #141 on: October 17, 2012, 07:43:14 pm »

tacno tako, kile. najbitnije je bilo oslabiti vojsku i maknuti je sa granice. videcemo sta ce sve dalje da se desava, ali dobro nece svakako. da ne mesam politiku sad, necemo politiku u nasu butigu...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #142 on: October 17, 2012, 09:17:48 pm »

Тамо где "чобани" и мештани из локала чувају границу та граница је безбедна. Тако је са обезбеђењем сваког објекта. Ако томе додамо и обавештајни рад, одна је то и квалитет више. Ако се ослања само на професионалне припднике обезбеђења границе (објекта), а још горе ако је тежиште на или само на техници (као што то полиција ради) онда то обезбеђење, како год да се предствља у јавности можеш да "обесиш мачку о реп.

Код данашњег обезбеђења границе постоји и један "проблем" који је све израженији а ја га називам "сеоба народа". Наиме, људи по својој природи не познају границе, посебно не вештачке, као што су државне. Људи се крећу. Раније је то било појединачно, сада је то све масовније. Никакви зидови , ограде, сензори, граничари, топови и тенкови то не могу зауставити. Људи се крећу одвајкада идући тамо где им је боље или мисле да јесте. Тако су се у давна времена селили цели народи (племена). Те сеобе се нису дешавале, као што погрешно можемо закључити из историје, за пар година, већ су трајале вековима. Вештачке (државне) границе и разне препреке су то неко време успориле. Међутим, ево сада, због којекавих разлога људи из Азије и Африке, али и унутар Европе, опет масовно иду за бољим животом. Најбоље ћемо их спречити тако што ћемо им помоћи да тамо одакле долазе боље живе, или, ако то не може (а тешко да може) да их примимо као себи равне тако да постану део нас. И наши преци су тако постали "домаћи", што милом, што силом (својом и "староседелаца").
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #143 on: October 17, 2012, 10:19:07 pm »

dzumbo, ja sam mislio na prave cobane. nista pogrdno. oni po prirodi posla po ceo dan bleje unaokolo i odlicno poznaju teren, tako da im nista ne moze promaci. a uvek su u dobrim odnosima sa granicarima, ma kakvu ovi uniformu nosili.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #144 on: October 23, 2012, 03:20:35 pm »

Vojnik graničar da li bi hteo da napišeš kako je izgledala tvoja obuka u kasarni i koliko je trajala ?
Pre nego što si došao na granicu.

CRKI...!!!
U JNA sam došao 19.5.1988. god. u Maribor u kasarnu "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3 u pješadiju te sam raspoređen u 2 bataljun, 2 četa, 2 vod, 1 odjeljenje.
Obuka nam je trajala od od 19.05.1988 godine pa do 08.09.1988. god..
Pitaš me kako je izgledala moja obuka tj. obuka moje čete prije nego su nas rasporedili u granične jedinice JNA tj. na karaule graničnog odsjeka Maribor.

Ja tu ne vidim ništa posebno (specijalno) što netko od ostalih pripadnika JNA nije prošao.
Od onoga osnovnoga kad dođeš u JNA pa do kopanja onih rovova (ležeći – čučeći – stojeći)  , bacanja bojevne bombe, paljenje eksploziva, gađanje kumulativnim minama, postavljanje nagaznih mina, morali smo leći između gusjenica tenka dok je preko nas prelazio, gađanje iz pušaka i po danu i po noći, marširanja uz poznato brdo Pohorje (uz brdo – niz brdo), hvatanje „diverzanata“ po tom brdu pohorju, taktike napada i obrane te povlačenja na rezervne položaje.
Interesantno je kako nas je tadašnji potporučnik Redža Naim ili na albanskom Rexha Naim (sada potpukovnik kosovske policije), vodio na gađanje na poligon koji se nalazi sa jugozapadne strane Maribora u podnožju brda Pohorje.
Taj se poligon nalazi ovdje, to su ovih 5 travnatih površina nanizanih jedna za drugom:



A to bi ispalo ovako.!
Dana 25.08.1988.god. ponedjeljak, REDŽA NAIM odveo je moju 2 četu na Radvanje gdje smo imali bojevno gađanje iz pušaka.
Tu je nakon gađanja došao i kapetan BAJAT VELIMIR kome je Redža Naim odmah prišao i predao mu raport o ocjeni gađanja iz vatrenog oružja.
Ja sam se od njih dvoje slučajno zatekao na udaljenosti od oko 5 metara pa sam imao prilike čuti razgovor.
Bajat Velimir pita Ređu Naima : „Recite mi potporučniče kako je proteklo bojevno gađanje vojnika“, tada Redža Naim sav hladan ozbiljan pogleda Bajata Velimira u oči i kaže mu: „Kapetane bojevno gađanje je prošlo izuzetno dobro i bez ikakvih problema, zadovoljan sam sa gađanjem vojske“.
Pita Bajat Velimir: „Reci mi potporučniče kakva je prosječna ocjena za 2 četu“ , Ređa Naim ga i dalje gleda u oči i hladno i samouvjereno mu odgovara: „Kapetane prosječna ocjena iz bojevnog gađanja za 2 četu je 3,85“. Bajat Velimir zastane pa kaže Ređi Naimu: „Pa potporučniče to je izuzetno dobra ocjena“.
Redža Naim odgovara:“ Jeste kapetane i ja sam zadovoljan gađanjem vojske“.
Pozadina svega gore navedenoga je taj da bi Redža Naim ili netko od nižih činova nakon svakog gađanja vojnika trebao otići do mete koja je bila udaljena oko 100-200 metara pogledati metu i zbrojiti pogođene krugove, ispaljene metke i broj vojnika da bi dobio prosječnu ocjenu za 2 četu.
Ali Redža Naim to nije  ni pokušao napraviti već je lagao u oči kapetanu Bajat Velimiru i izmislio prosječnu ocjenu sa kojom je zadivio kapetana Bajat Velimira.
Svaka ti čast Ređa Naime na takvoj hrabrosti da lažeš nadređenog komandanta, falsificiraš ocjenu i pravo stanje JNA u to vrijeme.
« Last Edit: October 23, 2012, 03:34:29 pm by vojnik graničar » Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #145 on: October 23, 2012, 03:30:22 pm »


U velikom krugu bilo je i nekoliko drvenih hangara, za koje su nam odmah rekli da im se ne približavamo, ali o tome posle ;-)

Ko psi umorni smo se vratili u karaulu, i ne sluteći da nam u narednih osam - devet meseci tek slede dogodovštine, kakve možete samo na granici doživeti.

Dalje, makedonska strana smatra da je granica tamo (pokazao nam je pojas nekih 300m prema karauli), a mi smatramo da je granica tamo (i sada se mi okrećemo 180 stepeni), tamo gde je dalekovod (300m metara prema MK), i da znate da smo mi u pravu i da je za vas granična linija tamo! 

Stef74.
Mislim da će kod tebe biti zanimljivo.
Granica koja nije točno određena, karaule gdje nikada nisu bile, hangar u koji niste smjeli ulaziti, itd..
Očekivam nastavak.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #146 on: October 23, 2012, 10:38:55 pm »


 Ako nisam pisao samom sebi, odnosno, ako si pročitao ono što sam napisao o 32.gdo-u. videćeš da ni tamo granica nije bila definisana( nije ni sada). O objektima " karaula" neću ni da pričam. Gde je tu " zanimljivo"?
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #147 on: October 24, 2012, 08:49:03 am »

Evo još jedne slike moje karaule "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - Slovenija.
Ovu sam sliku slučajno pronašao na internetu.
Neki novi ljudi, neko novo vrijeme, neke nove zastave za koje nemam pojma što znače.
Ljudima na slici su prekrivena lica, nisam to ja uradio takvu sam sliku pronašao.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* 3 Neki novi ljudi.JPG (215.2 KB, 640x480 - viewed 282 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #148 on: October 24, 2012, 10:08:28 am »

Na crvenoj zastavi je Karantanski Panter, simbol Karantanije.

Taj simbol, uzela je krajna desnica za svoga.

LPB
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #149 on: October 25, 2012, 09:36:32 pm »

бајат Велимир је мој друг из Војне Академије. Био је један од најбољих питомаца ВА КоВ. Деловао је увек сталожено и прибрано. Кад треба умео је и да подвикне.

Нажалост увек је било таквих као што је описани потпоручник. Готово сам сигуран да и данас тако ради.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.