PALUBA
March 29, 2024, 07:09:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 520026 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #150 on: October 27, 2012, 06:29:40 am »


Bajat Velimir je moj drug iz Vojne Akademije.
Bio je jedan od najboljih pitomaca VA KoV.
Djelovao je uvijek staloženo i pribrano.
Kad treba umio je i da podvikne.

Nažalost uvijek je bilo takvih kao što je opisani potporučnik.
Gotovo sam siguran da i danas tako radi.

Džumba.
Ako se ne varam Velimir Bajat je je bio srbin a ako nisam zaboravio on je meni tada bio kapetan I ksase u kasarni "Tone Tomšić" V.P. 8164/20-3 u Mariboru, ne znam što je sam njim dalje bilo imam neke različite informacije ali ništa pouzdano.
Uglavnom poslat ću ti jedan tekst o njemu privatnom porukom a ako hoćeš mogu ga staviti i na ove stranice, pa neka ljudi čitaju.
A albanac tada potporučnik JNA Rexha Naim ili kako se potpisao u mojoj vojnoj knjižici Redža Naim iznenadio me je tada koliku hrabrost ima tako lagati višeg oficira JNA tj. kapetana I klase, i to samouvjereno, nije ga bilo strah da ga netko od vojnika, desetara, mladi vodnika i vodnika ne izda kapetanu.
A uvijek je veličao ispred nas JNA i o njoj govorio sve naj bolje a radio je protiv nje otvoreno.
Nebi se iznenadio da današnji potpukovnik kosovske policije i danas tako radi on je majstor u tome.
Jednu stvar i danas koristim od Rexhe Naima.
A to je kad nas je učio kako napatinati cipele i iznad i ispod, kako ih složiti u hodniku II Čete,  kako staviti čarape na cipele.
Bar nešto korisno od njega.
Logged
Papilon
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4



« Reply #151 on: October 27, 2012, 03:09:37 pm »

Na crvenoj zastavi je Karantanski Panter, simbol Karantanije.

Taj simbol, uzela je krajna desnica za svoga.

LPB
Slovenska desnica pa zar to postoji....Huh??
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #152 on: October 27, 2012, 05:50:48 pm »

Da, ali pustimo politiku po strani.

Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #153 on: October 31, 2012, 12:03:27 am »

U delu foruma o KoV postoji topic ''Granicari''-vrlo slican ovome,pa zasto ne bi ih spojili u jedan?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #154 on: October 31, 2012, 08:44:41 am »

Ako mislis na ovu temu https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=11504.0 ja to ne bih spajao posto je ona predvidjena da bude galerija fotografija sa granice bez obzira o cijim se granicarima radi dok ej ovo tema o JNA granicarima.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #155 on: October 31, 2012, 07:28:03 pm »

OK,u pravu si! pravilo
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #156 on: November 01, 2012, 02:25:08 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Solaris 1972.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo si postavio satelitsku sliku moje karaule "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - Slovenija.
Označio sam strelicama "objekte" za koje ne znam što su.
Strelica 1 i 2.
To je vrt karaule (južna strana) i u njemu se nalaze ova dva "objekta" za koja pojma nemam što su.
Strelica 3 i 4.
To se nalazi izvan kruga karaule (sa zapadne strane) te također nemam pojma što je to.
Uglavnom toga nije bilo kad sam ja bio na karauli.
Slika je dosta dobre kvalitete (ne računajući ovo na dnu).
Vidi se krov karaule koji je prekriven nekim netalnim pločama a koje nakon toliko godina počimaju rđati.


* Karaula Ceršak - satelitska slika.JPG (129.19 KB, 641x600 - viewed 426 times.)
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #157 on: November 01, 2012, 02:40:24 pm »

                               

                                                    32.GDO- Granični Dunavski Odred

  Jedinica je mešovitog sastava ustrojena kao i 30 . GDO. Nastala je u periodu „ Balkanskog Cunamija“ kao odgovor na potrebu obezbeđenja r. Dunav. Zona odgoornosti se prostirala od ulaska Dunava u Srbiju na 1433 plkm. do 1297 pl.km. odnosno par stotina metara dalje gde se Dunav  s obe obale nalazi u Srbiji  Organizacijski je podeljen u tri Granična Sektora  sa Komandom jedinice.

 Sektori su bili u:   Bezdanu,             karaula i RPČ tipa 211- RPČ 211 ( Stara Vlajna)
                            Bogojevu,           karaula i RPČ        213
                            Bačka Palanka,    karaula i RPČ        214

 Ako imate pitanje. Tu sam. Samo, „ nemojte više od jednog da bi mogao da odgovorim“ angel

Kilezr.!
U ovom tvom tekstu nije nigdje  navedeno.
Zanima me da li ste patrolirali samo danju  ili ste to radili i noću.
Osim vas na RPČ da li je bilo graničara koji su bili na kopnu u nekom obilasku granice ili nekoj zasjedi ili je to sve bio vaš zadatak na brodovima.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #158 on: November 01, 2012, 07:03:40 pm »


 Malo pažljivijim čitanjem dolaziš do : Karaula i RPČ. Znači i kopneni i " vodeni deo". Vojnici-pešadonci su vršili službu normalno kao i svi drugi vojnici graničari. Patrole, zasede, danju , noću. Vetar, kiša sunce ,sneg. Ali, pogledaj samo koliko smo kilometara granice obezbeđivali pa zaključi kojim su naporima vojnici bili svakodnevno izloženi.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #159 on: November 02, 2012, 12:35:10 pm »


Malo pažljivijim čitanjem dolaziš do : Karaula i RPČ.
Znači i kopneni i " vodeni deo".
Vojnici-pešadonci su vršili službu normalno kao i svi drugi vojnici graničari.
Patrole, zasede, danju , noću.
Vetar, kiša sunce ,sneg.
Ali, pogledaj samo koliko smo kilometara granice obezbeđivali pa zaključi kojim su naporima vojnici bili svakodnevno izloženi.

Ispada da ste osiguravali 136 kilometara granice ako se ne varam.
To područje su osiguravale 3 karaule i 4 RPČ.
Opet mislim da je bilo lakše vojnicima na brodovima nego vojnicima na kopnu.
U napisanom tekstu se ne vidi brojčano stanje po karaulama kao i na RPČ.
Pa se postavlja pitanje da li ste to mogli dobro i odraditi ili je to bilo samo da druga strana vidi da to netko nadzire.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #160 on: November 02, 2012, 09:32:22 pm »


  U sva tri sektora su bili: Karaula+ RPČ . U Komandi GDO-a je bila Četa za Obuka Graničara koja je isto davala Graničnu službu.
 Brojno stanje Karaule neznam, suviše je vremena proteklo. A i nije nešto bitno.  O Brodu RPČ tipa 211 imaš ovde u delu o RM temu. Pročitaj, sve je napisano. Granica na reci se malo teže prelazi nego obična, kopnena. Nemože se baš svuda čovek iskrcati na obalu i proći kroz šumu . Normalno je služba na kopnu teža fizički nego na brodu. O ostalom neću da pričam. USlovi smeštaja su na brodu bili loši jer je namenjen za izvršenje zadatka a ne stalni boravak posade na njemu. A o bezbednosti granice u to vreme ? Sve je bilo pod kontrolom, povećanim naporima ljudstva se postigao zavidan nivo bezbednosti, bez Vanrednih događaja( što je jeko bitno).
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #161 on: November 11, 2012, 05:15:50 pm »

Par sličica sa panoramio, Slovensko-Mađarska granica.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* karaula1.jpg (411.57 KB, 1024x576 - viewed 306 times.)

* osmatračnica1.jpg (245.9 KB, 747x500 - viewed 277 times.)

* osmatračnica2.jpg (50.41 KB, 1024x686 - viewed 281 times.)

* osmatračnica3.jpg (209.53 KB, 1024x680 - viewed 433 times.)
Logged
stef74
zastavnik
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


WWW
« Reply #162 on: November 12, 2012, 06:08:28 pm »

Prvi deo pisanja je na strani 8,

Drugi deo:

Već od drugog dana smo krenuli sa patroliranjem. Patrola je bila tročlana, plus pas. Terem brdsko planinski, mnogo uspona, kozjih staza. U vreme kada smo mi tamo stigli već je pao sneg pa smo zadužili odlične čizme, namenjenje brdskim jedinicama, tamnobrao boje, kao i zimsko belo odelo. U tim hladnim danima najveći problem nam je bilo znojenje, koje se javljalo na usponima, a zatim kada zastanemo, odjednom se javljala drhtavica usled hladnoće. Dobili smo i neku specijalnu mast za periferne delove tela, alo to niko nije koristio. Zona odgovornosto levo od karaule je bila mirnije područje. Patrolna linija je išla pored kamenoloma pa kroz Selo Dimci, pored rečice sve do zaseoka Drnjevo ili tako nekako, sa nekoliko alb. kuća. Zanimljivo da su sva sela i geografski pojmovi u tom kraju imali srpska imena. Negde po sredini tog reona, dosta iznad naše teritorije bila je i makedonska karaula. Glavni posao lokalnog stanovništva bio je šverc. U ovoj zoni (levo od karaule) švercovalo se dizel gorivo i delimično cigarete. Prevozno sredstvo bio je konj (ređe), magarac ili mula (uglavnom). Jedna životinja je nosila 2 plastična bureta sa ukupno 100l goriva. Radilo se i danju i noću. Šta smo mi preduizamili, o tome ću kasnije. Još da kažem da su meštani Dimca (selo sa oko 40 kuća) bili relativno ljubazni prema vojsci i nisu bar u susretima ispoljavali otvorenu mržnju. Znali su da vojsci isnesu kolače, ako je svadba ili neka prilika.

Desna polovina zone odgovornosti (gledano sa karaule) obuhvatala je mesto Đen. Janković, susedno mesto Sečište, i dosta dalje selo Krivenik. Mesto Đ. Janković je tada imalo nekoliko hiljada ljudi, veća fabrika je bila "Šara" koja je proizvodila cement (tada nije radila) i fabrika stiropora. Deo se bavio poljoprivredom, a skoro svi nekim vidom šverca. Granica je bila samo par stotina metara dalje. Pored Đ. Jankovića teče reka Lepenec, srednje širine i neobično brzog toka, iako je u tom delu ravnica. Prelaskom reke ulazite u Sečište veliko selo, naravno 100% albansko. Mentalitet sasvim drugačiji, nismo voleli tu da patroliramo. Čudan je, i danas ga se lepo sećam, utisak da kada uđete u selo, čujete kako deca beže u dvorišta, a teške kapije se sa treskom zatvaraju. Malo smo meštana sretali po tim uskim, prljavim ulicama, oivičenim visokim zidovima. Uglavnom nisu nam se javljali, osim možda starijih ljudi. Naročit problem su bili njihovi veliki ovčarski psi, koji su rado nasrtali na naše nemčke ovčare. Par njih smo morali ubiti. Posle sela Sečišta, put naglo postaje strm, počinje uspon na Šar Planinu, i to je pravac koji smo mrzeli, jer smo se morali planinskim putem kretati 6-7km, ali to je bio jedini put do sela Krivenik. Vojska je tamo izlazila 1-2 puta nedeljno, a meni ostaje u sećanju sablasna tišina u tom selu. Jednostavno dok se vojska tu kretala život je u selu zamirao.

Rekao bih i per reči o našim psima,nemačkim ovčarima, kojih smo imali 4 (Nik, Ken, ?, ? )na karauli. Bili su dobro trenirani i poslušni, ali se moralo dosta sa njima i raditi, jer vremenom znaju da zaborave naučeno. Kada nisu u patroli bili su kružno raspoređeni oko karaule, i imali smo poverenja u njih. U patroli su naravno išli prvi i zaista smo se osećali sigurnije. Jednom kada prihvate kerovođu, bili su mu neograničeno odani. Trenirani su da zaštite kerovođu, uvek sam morao na terenu da upozorim civila koji je želeo samo da se rukuje da to učini polako bez naglih pokreta, jer sve drugo pas će protumačiti kao napad.

Posebna spacifičnost tokom našeg službovanja 93/94, bio je kontigent Unprofora / posmatračke misije, koji je imao baze duž cele granice između Mk i Srbije. Na našem odseku bio je kontigent iz Norveške, iz jedinice Polarni Vukovi, ili tako nekako. Držali su se kranje korektno, uvek su nam otpozdravljali, a oduševljavalo ih je kada tom prilikom i naši psi zauzmu propisani položaj :-) Njihova baza je bila pored magistralnog puta prema Skoplju, nekih kilometar unutar Makedonije, sačinjena od kontejnera, koji su kružno raspoređeni. Naravno bili su jako zainteresovani za kontakt, fotografisanje i slično, a nama je bila zabranjena komunikacija sa njima, što smo manje više poštovali. Pored granične linije su se često kretali u guseničnom vozili, koje je vuklo takođe gusenično priključno vozilo (slično ovome)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
, koje su naši vojnici prozvali Crv.  :-)  Posle Norvežena, liniju je čuvao američki kontigent (prema karauli Dunevo) i to je bilo manjih incidenata, generalno Ameri su ponašali arogantno, a tokom mog boravka tamo imao sam priliku i sam da dođem u incidentnu situaciju.

Makedonska vojska i policija, verovatno u želji da ne izazovu bilo kakav konflikt, držali su se podalje od granice. Bilo je jako malo patrola sa njihove strane i to su uglavnom prepustili Norvežanima. Ipak na takvom terenu, gde se i ne zna granična linija, bilo je više bliskih susreta susreta, ako je ovo pisanje bilo kome zanimljivo i čita, onda ću pisanjem stići i do tog dela.


* 6352723485_5630ef43c5_z.jpg (161.89 KB, 640x428 - viewed 160 times.)
« Last Edit: November 12, 2012, 06:19:38 pm by SOLARIS 1972, Reason: slika ubačena u atačment » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #163 on: November 12, 2012, 06:23:50 pm »

Vjerovatno jedna od verzija Bv 206 S

poz.
Logged
KPoV
desetar
*
Offline Offline

Posts: 137


« Reply #164 on: November 12, 2012, 07:50:55 pm »


 ako je ovo pisanje bilo kome zanimljivo i čita, onda ću pisanjem stići i do tog dela.

Nego sta, nego je zanimljivo. Svaka cast i samo cepaj, cekamo nastavak!
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.