PALUBA
March 29, 2024, 08:15:24 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 520063 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #225 on: November 24, 2012, 12:55:27 am »

Odnos sa lokalcima:

1)Đombe su nam govorile kako dobru rakiju imaju seiljaci i kako jim je dobar domači sir.

Odemo mi do seljaka, kad nas vidi več od daleko viče: OOOOO vojsko kde ste, dođite. Pa nam odma ponudi da uđemo, bez oklevanja. Ponudi nam domaču rakiju i naredi ženi da donese domači sir. Popijeva prvu rakijicu…. Ma nije bila baš dobra. Žena donese sir…. Ma ni sir nije bio dobar. Pričamo mi, zapravo više on, kako je nekad bilo, da su nekad bila i nezvanična streljanja između Bugara i JNA, (svako sa svoje strane granice, pa pucaju u istu bukvu) pa da su naše puške bolje. Pa onda druga runda, pa još malo pričanja, pa se odlučiva da krenemo natrag na karaulu. Ni rakija ni sir nisu bili najbolji, ali najvažnije je bilo da nam je dao od srca i bez pomišljanja. Ipak to više vredi nego najbolja rakija. A nadam se da je bio sretan da se ga neko setio i posetio.   

2) To je bio celi ljudski život uz naš deo granice. Ne sečam se da je iko drugi nekog video uz granicu. To je moja loša Karma da sam uvek ja bio u nekim pričama.

3) ALI, onaj koji je otišao u selo imao je pravo da popije pivo ili dva u lokalnoj kafani. Bila je nikakva i mala, ali ipak je bio dobar osečaj da odsediš i popiješ pivce. Kao što sam ranije pomenuo, išli smo u selo sa puškom (M70) iako bez okvira, niko nezna dali je metak u cevi. I kad je staviš na stol ima neki čudni osečaj. U selu nas seljaci nisu ni ogovarali ni prisedali u kafani, nisu nas ni častili, skoro nikakvih kontakta nismo imali osim da smo se videli. Ali nisu nas ni gledali popreko, u smislu da smo mi neka okupacijska vojska. Oni su radili svoj posao mi svoj.

4) To je bio ceo naš izlazak u grad, da odeš u selo kde svi govore neki za nas čudan jezik Bugarski.

ja ovako postvaio po tackama, lakse mi...

1) ne znam kakva je bila ta rakija i sir, ali ljudi iz tog kraja zaista umeju da prave odlicnu rakiju i odlican sir. pogotovo ovcji. verovatno ti nisi navikao na takav pa ti nije bio po volji. no, cinjenica je da ces kod najcveceg broja ljudi uz bugarsku granicu biti tako docekan. zasto je to tako, nemam pojma, iako mi je otac iz kraja nesto severnije i tamo sam cesto odlazio (sada redje ali idem koliko god mogu). starac je bio u pravu za ta puskaranja na granici, u vreme 48-56. u tom reonu izginulo je dosta granicara u puskaranju sa bugarskim i ruskim snajperistima.

2) inace, upravo zbog odliva stanovnistva ljudi se osecaju napusteni, sto fakat i jesu. omladine nema ni za lek, a kakva je infrastruktura cudno da ima i toliko. otisli za boljim zivotom, a starci ostali da "vekuju vek". zeljni su da progovore koju, da se pozale na muku, onako usput, cisto da imaju kom da je kazu. "zorle se zivi, zorle se ne mre".

3) seljaci su vojsku postovali i upravo zbog loseg iskustva sa spijunima ustezali su se da pricaju sa vam. sto je sigurno - sigurno je. inace da napomenem da se stanovnistvo tog kraja uglavnom kloni nevolje i gleda svoja posla. vodi se logikom "beganova mati ne vika, nego stojanova"

4) jezik je sopski, jako star i ljudima koji nisu iz tog i blizeg podrucja tesko razumljiv. meni nije problem ni luznicki, ni pravi sopski, ni bugarski, kao sto tebi verovatno nije problem istrijanski (koji ja ne razumem ni rec). narodne izreke pod navodnicima su na luznickom, jeziku koji je meni ko dobar dan i slican je ovom koji si ti cuo.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #226 on: November 24, 2012, 08:38:17 am »


Iskoristio sam priliku dok me nije gledao zastavnik Spasković Radoje te sam ušao naoružan 10-ak metara u teritorij austrije gdje sam se popišao, he he he he he, sada me austrijanci mogu tužiti.


Drugo, nije mi uopšte jasan tvoj stav i mentalni sklop u vezi ovog događaja, koga opisuješ:
"Iskoristio sam priliku dok me nije gledao zastavnik Spasković Radoje te sam ušao naoružan 10-ak metara u teritorij austrije gdje sam se popišao, he he he he he, sada me austrijanci mogu tužiti".
Kako ti je uopšte moglo takvo šta pasti napamet, ukoliko si znao da je to ozbiljan prestup prelazeći crtu zbog koje se može i život izgubiti. Iz takvog poteza može se ovako sa distance izvući milion neodgovorni i prekršajni postupaka tebe kao vojnika pod zakletvom.
Ovo su samo neka od mojih razmišljanja kao vojnika profesionalca iz perioda upravo tada kad si i ti bio graničar.

Orićareb.!
Ovako.
To je službeno gledajući "Teža povreda državne granice".
Vojnik JNA sa puškomitraljezom i 120 metaka ušao u teritorij susjedne zemlje Austrije.
Pa kažeš "kako ti je to uopće palo na pamet".
Ne znam ni jednog graničara iz moje klase koji nije ušao u teritorij Austrije.
To je bio moj prvi kontakt sa stranom zemljom.
I da sam danas gore i danas bi to isto uradio.
Uči naoružan u teritorij strane zemlje ko to može odoliti.
Ali stvar je u tome da to izvedeš da te susjedi ne vide.
Po ovome što si napisao vidim da ne poznaješ Jugoslavensko-Austrijsku granicu.
Pa kažeš: "prelazeći crtu zbog koje se može i život izgubiti".
Pa samo znanja radi Auatrijanci nisu imali vojsku na granici.
Tako da nismo mogli "život izgubiti" kako kažeš.
Granicu smo čuvali mi JNA pripadnici i danju i noću, za "SFRJ" a moglo bi se reći i za "Oe".
To što sam ja napisao je mila majka što se je radilo na karauli "Ceršak".
Neke stvari nikada u životu neću zaboraviti ma koliko se god trudio da o tome ne razmišljam.
Možda jednom prilikom napišem kako je moj prijatelj srbin Predrag Milojević iz Jagodina, isto napravio "Tešku povredu državne granice".
Pa bi volio viditi što misliš kakav je njegov "mentalni sklop".
I zadnje spominješ "zakletvu".
Neš ti zakletve.
Nitko se toga nije pridržavao.
Niti je to kome što značilo.
Počevši i od komandira karaule "Ceršak" zastavnika I klase Spaskovića Radoja.
Već sam tu vidio da "zakletva"  pravilo u JNA nema efekta.
A to sam viduio i u Mariboru u kasarni gdje mi je bio komandir čete bio potporučnik Redža Naim ili na Albanskome Rexha Naimn koji je sada potpukovnik kosovske policije i za koga mislim da i sada na isti način radi tu vrstu posla.
Mislim da sam ti uspio na sve odgovoriti ako nisam javi.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #227 on: November 24, 2012, 09:13:59 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* gran1.jpg (246.17 KB, 800x600 - viewed 408 times.)

* gran2.jpg (78.14 KB, 720x540 - viewed 313 times.)

* gran3.jpg (103.57 KB, 800x450 - viewed 326 times.)

* gran4.jpg (195.71 KB, 1600x900 - viewed 313 times.)

* karau1.JPG (94.68 KB, 884x601 - viewed 368 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #228 on: November 24, 2012, 10:29:52 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* gran5.jpg (90.75 KB, 800x600 - viewed 151 times.)

* gran6.jpg (166.19 KB, 720x540 - viewed 127 times.)

* gran7.jpg (90.75 KB, 800x600 - viewed 169 times.)

* gran8.jpg (79.71 KB, 888x666 - viewed 111 times.)

* gran9.jpg (124.46 KB, 800x600 - viewed 132 times.)
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #229 on: November 24, 2012, 05:49:50 pm »

Bilo je slično kao na slikama Solarisa, brda su bila malo ''oštrija''. Više kao na slici 5. Inače ove slike su sa Bugarske strane, isto i karaula, nije naša nego Bugarska. I na našem rejonu nije bilo vidlivih bugarskih osmatračnica.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #230 on: November 24, 2012, 05:59:05 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* gran10.JPG (275.87 KB, 1544x718 - viewed 147 times.)

* gran11.JPG (196.82 KB, 1515x725 - viewed 147 times.)
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #231 on: November 24, 2012, 06:23:49 pm »

E ovo več liči na SFRJ. Naša karaula je bila slična, okolina malo drugojačija, A kamen 142 je bio južnije od mene.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #232 on: November 24, 2012, 06:26:15 pm »

Inače ove slike su sa Bugarske strane, isto i karaula, nije naša nego Bugarska.

Karaule bi trebale bit SFRJ.  Wink

poz.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #233 on: November 24, 2012, 06:43:03 pm »

OK, možda grešim, one karaule što sam video izgledale su tipske kao na slici 10.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #234 on: November 24, 2012, 08:36:58 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

To još danas stoji - granični kamen SFRJ ?
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #235 on: November 24, 2012, 11:06:12 pm »

Malo o Bugarima sa one strane i o obaveštajcima.

Sa civilima sa druge strane granice nisam imao nikakvih kontakata. Bilo jim je zabranjeno da prilaze granici, verovatno zbog mogučih prebega. Videli smo jih u selu/mahali koji 1-2 km od granice. Ali slično kao kod nas, nije bilo baš gusto naseljeno.

Ni sa vojskom se nismo nikad viđali, oni bi morali da imaju patrole dalje od granice. Mi smo mogli da idemo praktično uz graničnu liniju. Ipak smo se poneki put sreli na najvišoj tački rejona. Pisao sam o tome da se nije videlo sa ničije strane na vrh.

Tad smo debatirali o običnim stvarima, devojke, muzika, itd. Ipak su i oni bili obični klinci kao i mi. Nikad se nismo ispitivali o nekim vojnim tajnama, koliko nas ima, o naoružanju i slično. Verovatno su i oni imali političku nastavu, šta sve neprijatelj želi da zna. Izmenio sam nekoliko suvenira, još sad imam bugarsku zvezdu za kapu, dobio sam nekoliko njihovih cigareta, jedan metak. Naravno da sam i ja dao našu zvezdu, cigarete, a žao mi je, metka nisam imao viška. Oni su inače imali dosta pucanja, pa kao đombe iskorisili su priliku da ponešto stave u đep.

Obaveštajni podatki:

Ako krenemo od kontakta sa bugarskom vojskom: svi smo znali i tako su nas učili da ipak treba da bude neka disciplina i da se ne priča svašta. Nikad nismo pričali koliko nas ima, šta imamo još od oružja u bunkeru, i tako dalje. Ni o opštem osečaju na granici, itd. Oni nas nisu pitali, nismo ni mi njih.  A pošto mislim da su bili kontakti zabranjeni sa obe strane, nikad nije ni došlo u neku kartoteku što smo mi pričali.

Odnos sa seljacima uz karaulu: To su bili starci oko 70 godina. Baš puno stvari ne dobiješ od njih, a i kao što sam rekao za bugare sa one strane, nisu ni ispitivali ono što nebi smeli.

Inače ti starci su verovatno cenili da smo mi bili prvi koji bi jim pomogli ako bi šta trebalo. Koliko smo mogli, i koliko su tražili od nas, pomogli smo jim.

Oni što su bili u selu nisu nas cenili, nikad jim nismo pomagali, kao prvo, bili su daleko, i niko nije ništa tražio od nas. Siguran sam da bi jim pomagali ako bi stvarno trebalo, ali pošto nije bilo potrebe, niti je ko tražio od nas, onda nismo.

Sa starcima uz rejon smo pričali samo o običnim stvarima. Ipak ja sam mislio da je bolje da se ponašamo kao NARODNA armija. Ne kao što su nam srali oficiri, da uopšte ne pričamo sa seljacima. Ti starci su nas uzeli kao da smo njihova deca. Bili su dobri do nas.

U selu nas nisu šljivili 5 posto. Nisu bili loši do nas, ali nisu ni ništa dobro pokazali. Strogo poslovno. Tako da tamo ni da smo mogli, nismo izdajali nekih tajna. Jednostavno nismo imali nikakvih priča sa lokalcima (koji su večinom bili bugari).

Toliko za sad.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #236 on: November 24, 2012, 11:48:21 pm »



ja ovako postvaio po tackama, lakse mi...

1) ne znam kakva je bila ta rakija i sir, ali ljudi iz tog kraja zaista umeju da prave odlicnu rakiju i odlican sir. pogotovo ovcji. verovatno ti nisi navikao na takav pa ti nije bio po volji. no, cinjenica je da ces kod najcveceg broja ljudi uz bugarsku granicu biti tako docekan. zasto je to tako, nemam pojma, iako mi je otac iz kraja nesto severnije i tamo sam cesto odlazio (sada redje ali idem koliko god mogu). starac je bio u pravu za ta puskaranja na granici, u vreme 48-56. u tom reonu izginulo je dosta granicara u puskaranju sa bugarskim i ruskim snajperistima.

2) inace, upravo zbog odliva stanovnistva ljudi se osecaju napusteni, sto fakat i jesu. omladine nema ni za lek, a kakva je infrastruktura cudno da ima i toliko. otisli za boljim zivotom, a starci ostali da "vekuju vek". zeljni su da progovore koju, da se pozale na muku, onako usput, cisto da imaju kom da je kazu. "zorle se zivi, zorle se ne mre".

3) seljaci su vojsku postovali i upravo zbog loseg iskustva sa spijunima ustezali su se da pricaju sa vam. sto je sigurno - sigurno je. inace da napomenem da se stanovnistvo tog kraja uglavnom kloni nevolje i gleda svoja posla. vodi se logikom "beganova mati ne vika, nego stojanova"

4) jezik je sopski, jako star i ljudima koji nisu iz tog i blizeg podrucja tesko razumljiv. meni nije problem ni luznicki, ni pravi sopski, ni bugarski, kao sto tebi verovatno nije problem istrijanski (koji ja ne razumem ni rec). narodne izreke pod navodnicima su na luznickom, jeziku koji je meni ko dobar dan i slican je ovom koji si ti cuo.

1. Nisam neki gurmanski stručnjak, ali znam šta je dobro. Ono baš ipak nije bilo dobro, ali što ne umanjuje da nam je dao od srca. Nisam pričao o tome da su jedan na drugog pucali, nego da su oba dva sedela jedan uz drugog i pucala na istu bukvu. Ipak smo mi (i oni) obišli  PS da sve bude ljudski. I u  najgorim vremenima oni su bili samo vojnici kao što smo i mi bili.

2. Tim ljudima ne možeš pomoči. I da se otvori neka fabrika u selu, trebalo bi jim 1 sat pešice. Pa sat natrag. Dali bi zimi išli svaki dan ili bi proizvodnja stajala? Teoretski bi moralo da se pomaže, ali praktički, zar nije bolje pomagat nekde niže sa večim brojem stanovništva.

3. Neznam zašto su nas voleli lokalci uz granicu. Mogu samo da predpostavljam. Verovatno zbog toga što smo bili tamo i spremni da jim pomognemo. Ipak smo mi bili i NJIHOVA narodna armij. Znam da su imali Bugari i Srbi neku burnu istoriju, ali nisu svi na karauli bili srbi. Zapravo bilo jih je vrlo malo.

4. Nisam znao da su govorili Šopski. Ko su Šopi, potražio sam preko interneta, jer u nekim gostionama prodaju ŠoBsku salatu, a me zanialo odakle to. Hvala Google za sve informacije.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #237 on: November 25, 2012, 12:55:47 am »

1 i 3) da bi razumeo sve ovo morao bi da znas lokalnu istoriju bar 150 godina unazad. na zalost, to ti ne mogu sad nadugacko pisati, ali ukratko cu ti poslati na pp neki dan kad budem imao vremena da kucam. srbi i bugari se nikad nisu voleli, granica se menjala i dosta se ginulo. pogotovo je bilo cupavo u vreme rezolucije informbiroa, a to je vreme koje su ti starci itekako dobro pamtili (na to vreme su i starci aludirali kad su pricali o pogibijama). njihov jedini oslonac na granici uvek je bila vojska, a vojnikov zivot je tezak i zato su uvek vojnika gledali kao nekog ko se radi njih muči. ceo kraj je "pečalbarski". pečalbari su sezonski radnici (pečal - tuga), uglavnom zidari (i to dobri). a u kraju postoji izreka "kako se zajmiš, tako če ti se i vrne" (kako se ti ponašaš, tako će i drugi prema tebi), pa se tom logikom išlo da će i njihovom čoveku, pogubljenom negde u tudjini, neko da se nadje u nevolji.

2) niko nije ni trazio fabriku, ali sam si rekao da su putevi bili losi, nije bilo vodovoda, telefona, struja je stigla tek pocetkom 60tih, a tv signal i danas nije bas najbolji. evo konkretni podaci za moje selo strizevac, koje je doduse severnije i civilizovanije (nalazi se u gornjoj luznici 7km od babusnice): struja stigla 1956. na regionalni vodovod koji snabdeva i nis prikljuceno 1988.  (a voda se vodi iz ljuberadje, sela 10km dalje). asfaltni put uradjen 1998. pre toga bio makdam. telefoni uvedeni 1999. posle bombardovanja (lično ja kopao pojedine deonice). da je sve ovo uradjeno kad je stigla i struja selo se ne bi ispraznilo. a, da, mislim da je tek pre 3 godine stigao signal za mobilne mreze. situacija je u tom kraju bila jos gora. zato su se ti krajevi i ispraznili.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #238 on: November 25, 2012, 02:25:07 am »

Zdravo,

ne moraš da mi pišeš istoriju, znam je pomalo i možda malo više od onog što su me učili u školi. Znam za ''ljubav'' između Srba i Bugara. Znam nešto malo i o događajima iz balkanskih ratova. Zapravo i tamo su več drastično viđene tenzije. Da ne pričao o drugom svetskom ratu kde su tek posle kapitulacije Jugoslavije Bugari napali Jugoslaviju, koja sa kapitulacijom i nije mogla više da se brani, pa kako su se herojski borili protiv rusa, a oni se praktično prevezli preko Bugarske, pa onda oni bili oslobodioci, i tako dalje. Naravno nije za mešati pojedince i zvaničnu politiku!!!

Nepoznavanje istorije je možda i ono; pa šta če da se ti desi na granici. Ipak smo mi graničari bili izloženi opasnosti koju gradska vojska nije imala prilike da sretne. Recimo još kao primer, nismo mi đabe išli u selo sa puškom, a granica je bila kilometrima daleko. Ne zbog nekih terorista, nego zbog ljudi koji su živeli tamo!!!

Što se tiče civilizacije, ja ne mogu da sudim samo na osnovi šta sam video, ali bili su zaseoci na velikim visinama, porazdeljeni na širokom okrugu, sa samo nekoliko kuča... dok su bili standardi 19 stoleča još su dobro živeli. Kako se sa drugom polovinom 20 stoleča počela elektrifikacija, asfalt i tako dalje, za njih je nestalo. Pa naravno, ajde razvucimo struju za 5 kuča, pa drugih pet nekih nekoliko kilometara dalje, isto sa vodom, asfaltom, itd. Ne isplati se. Zapravo moglo bi se, ali Jugoslavija ipak nije bila razvijena zemlja sa neograničenim sredstvima.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #239 on: November 25, 2012, 05:19:58 pm »


Orićareb.!
Ovako.
To je službeno gledajući "Teža povreda državne granice".
Vojnik JNA sa puškomitraljezom i 120 metaka ušao u teritorij susjedne zemlje Austrije.
Pa kažeš "kako ti je to uopće palo na pamet".
Ne znam ni jednog graničara iz moje klase koji nije ušao u teritorij Austrije.
To je bio moj prvi kontakt sa stranom zemljom.
I da sam danas gore i danas bi to isto uradio.
Uči naoružan u teritorij strane zemlje ko to može odoliti.
Ali stvar je u tome da to izvedeš da te susjedi ne vide.
Po ovome što si napisao vidim da ne poznaješ Jugoslavensko-Austrijsku granicu.
Pa kažeš: "prelazeći crtu zbog koje se može i život izgubiti".
Pa samo znanja radi Auatrijanci nisu imali vojsku na granici.
Tako da nismo mogli "život izgubiti" kako kažeš.
Granicu smo čuvali mi JNA pripadnici i danju i noću, za "SFRJ" a moglo bi se reći i za "Oe".
To što sam ja napisao je mila majka što se je radilo na karauli "Ceršak".
Neke stvari nikada u životu neću zaboraviti ma koliko se god trudio da o tome ne razmišljam.
Možda jednom prilikom napišem kako je moj prijatelj srbin Predrag Milojević iz Jagodina, isto napravio "Tešku povredu državne granice".
Pa bi volio viditi što misliš kakav je njegov "mentalni sklop".
I zadnje spominješ "zakletvu".
Neš ti zakletve.
Nitko se toga nije pridržavao.
Niti je to kome što značilo.
Počevši i od komandira karaule "Ceršak" zastavnika I klase Spaskovića Radoja.
Već sam tu vidio da "zakletva"  pravilo u JNA nema efekta.
A to sam viduio i u Mariboru u kasarni gdje mi je bio komandir čete bio potporučnik Redža Naim ili na Albanskome Rexha Naimn koji je sada potpukovnik kosovske policije i za koga mislim da i sada na isti način radi tu vrstu posla.
Mislim da sam ti uspio na sve odgovoriti ako nisam javi.

Primljeno k-znanju. Nema svrhe da dalje raspravljamo. Ako ti kažeš da je to bilo tako onda je valjda tako i bulo. Ali nemože
se uzbjeći utisak da se tu ipak sve u svemu nije pristupalo krajnje profesuonalno, nego je to svak pa skoro to provodio
po svome......
Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.048 seconds with 23 queries.