PALUBA
March 28, 2024, 09:58:55 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 519790 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #315 on: December 10, 2012, 08:02:44 am »


 Ništa se ti nesekiraj. Samo se malo bolje pregleda tema pa se nađe( ako??) to što treba. Ni ja sam ne čitam ono što napišem( u većini slučajeva, dosadno mi, znam o čemu se radi Grin)

 https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=19661.msg244316#msg244316
 Ovo bi trebalo da je to. Pročitaj, pa ako ima nešto pitaj ako imaš želju. Ako znam, odgovoriću.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #316 on: December 10, 2012, 09:34:38 am »

Da se natežemo kome je bilo bolje a kome teže nema smisla. Smisao ove debate je da isprčamo šta smo proživeli. Svako je imao SVOJE muke.

Ali imam jedno pitanje, gledam te krajeve što si jih naveo na google maps... pa jeli tamo stvarno išla granica levo desno? Ja sam mislo da granica ide sredinom reke, tamo vidim da je ponekde daleko od Dunava. Ili nije pravilno ucrtano na Gooogle? 
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #317 on: December 10, 2012, 11:06:34 am »

Zavsis kako je međudržavnim dogovorima postavljena demarkaciona linija.

Naručito na Drini se dešavalo da granična linija ide sredinom reke a posle nekog vremena reka skrene u meandar pa bukvalno "pobegne" sa jedne ili druge strane granične linije a ista ostene ucrtana po predhodnom dogovoru.
A kako jer za sve države pitanje demarkacije osetljivo postupak za promene tih linija je veoma dugoročan i komplikovan.

Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #318 on: December 10, 2012, 01:09:08 pm »

Pitam jer je google maps dosta netačan oko granične linije. Kad sam gledao za ''moj'' rejon na jednom mestu naš put uz granicu prelazi preko granične linije u Bugarsku, a znam da nije nikde. A tamo na Srbsko Hrvatskoj granici linija baš konkerno ''vata krivine'', čudilo bi me da je Dunav toliko krivudao.  

Inače taj put nije bio uvek uz granicu, ponekde i (odprilike) 100m od granice, zavisno od terena, put nije imao smisao u čuvanju granice, nego vožnji uz granicu sa manjim terenskim vozilima. I neznam dali sam rekao, ali granična linija je stvarno postojala, to je bio manji rov iskopan između graničnih kamena.

I ostavimo aktualnu politiku, nije to smisao ovog foruma.  

Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #319 on: December 10, 2012, 01:24:16 pm »

Za Dunav nisam siguran ali za Drinu znam sigurno da postoje sektori koje je reka prekrojila meandtima.

Nije pitanje politike nego objašnjenje zbog čega se ne vrši redovno ispravljanje kada priroda popravi negde liniju.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #320 on: December 10, 2012, 06:26:52 pm »

Само у циљу објашњења. Надам се да ово неће изазвати полемику јер је у овоме што ћу написати и нема. Написаћи само чињенице.

Граница између Србије и Хрватске је државна граница релативно од скора (раније ту никада није била државна граница).  Она је  тренутно предмет спорна. Рећи ћу уопштено. Хрватска тражи да граница буде утврђена на основу катастарске поделе (граница какастарских  места-"општина"  која припадају Србији, тј. Хрватској), односно ранијих републичких граница које су пратиле катастарску поделу. Србија то спори и тражи да се примени опште међународно право где се, посебно нове државне границе изводе по средини водотока (према тренутном стању). Та катастарска подела на коју се позива Хрватска је урађена практично још у 19 веку када је ток Дунава био доста другачији тако да су неки простори, који су у то време били на десној, сада на левој обали. И обрнуто нарвано. Више је оних простора који катастарски припадају местима која су данас у Хрватској, него обрнуто. Треба рећи и то да ни једна страна овај спор не третира, бар не јавно, као нешто што се не може решити или као горуће питање.

Слично је и са границом на Дрини с том разликом што је ту раније ипак постојала дефинисана и својевремено обележена граница између Краљевине Србије и Аустро-Угарске монархије. зато се Србија ту позива на ту чињеницу. Према тој граници више је "српских" територија на "босанској" страни него обрнуто.



Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #321 on: December 10, 2012, 07:11:07 pm »


Najvei problem sa tim granicama i razgranicenjem, sto se u principu pristupa tom problemu uglavnom
neiskreno, te se to razvlaci dok aktere ne primora neko jaci ili neka teza nevolja. Svak upravo bira
ono sto njemu najvise pase. Tako je i sada na Balkanu. Naravno svak tvrdi, kako je upravo on u pravu,
a naravno po logici stvari to je nemoguce. Jos ce tu biti natezanja decenijama,a mozda i duze... Undecided
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #322 on: December 10, 2012, 08:48:19 pm »


 Dok ja dođem!? Ukratko je uglavnom džumba dao odgovor. Po teoriji je granica na reci određena sredinom plovnog puta ili sredinom  matice reke. To što se na novoj granici desilo nema veze s definicijama nego s politikom, i sam Bog s bližim saradnicima će to verovatno rešiti. U međuvremenu je naša dužnost bila da obezbedimo Graničnu liniju, ma gde ona bila. Kada se države dogovore biće i to rešeno kako treba, ovako ostaje stanje levo- desno. Kritično je : Šarengradska ada, Plavna, . . .  ima toga još. No ponavljam, to je za politiku ne za Forum. A i, sada je tamo Granična Policija- Border police, pa neka oni sada lime glave oko toga.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #323 on: December 10, 2012, 09:03:25 pm »

Još če dunav da promeni strugu nekoliko puta dok se naši političari dogovore, ako neče za nekih 30 godina novi rat (20+30=50). Ajde da stanemo sa aktualnim stvarima i da se vratimo na Graničare.

  Za vreme obuke snimi ,,drug" vojnik podgorički mangup da sam sa sela,mirniji i počne da me prisiljava da mu čistim obuću,oružje...Nisam nikome prijavljivao,mislio sam da sam rešim.Danju udari on meni šamar,ja mu uzvratim.Tu on stane.Uveče dok sam bio u kupatilu uleti od unutra sa još 2 njegova prijatelja.Nabiju me u ćošak i spremio sam se da što skuplje prodam kožu.Neznam kako,ali pojavi se dežurni desetar,smiri situaciju.Prijavi on dežurnom oficiru i tu se problem reši.Nisam hteo da dižem frku,uglavnom nisu me više dirali.
   Nije bilo po političkoj osnovi,već po njegovoj pogrešnoj proceni da ću se povinovati.


Za vreme obuke u kasarni nisam video sličnog maltretiranja, iako su neki bili potencialne žrtve. Za moj vod sam 100% a i za četu sam dosta siguran da toga nije bilo.

Sada nisam baš siguran da ču dobro da napišem, ili da čete razumeti šta mislim da kažem:

Kad smo došli na karaulu sve je izgledalo idealno, ali brzo je počelo između generacija deljenje ko če biti Alfa i ko Omega. Starija generacija je bila dosta homogena jer je bila mala. Ali njihovi agresivci su brzo počeli da traže svađu i zamalo da su se potukli sa nekima od nas sa mlađe generacije, zanimljivo da su podzavestno izabrali svađu sa večima i kao opasnijim za njihov status. Na sreču do eskalacije nije došlo, jer kad se živi sa municijom, malo fali ako se nađe neka budala... Inače mene je starija generacija ostavila na miru, bio sam po njihovom očigledno nekde u sredini hierarhije.

Sad moram da malo bolje potražim tekst o odnosu do mlađe generacije, da kažem razumljivo, tako da nastavak sledi.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #324 on: December 11, 2012, 09:11:28 am »

Ništa strašno.

Iako smo ljudi, iskonski smo slični ostalim živim bićima oko pitanja zaštite naseobine i starosedelaštva.

"Novajlije" i "dođoši" uvek budu primljeni sa zadrškom i nepoverenjem ako ništa drugo onda bar zato što postoji opasnost da svojim novim običajima kvare staro "ravnanje" pa starosedeoci odmah krenu da ih prevaspitaju  na vreme, da se odmah vidi ko je "gazda u kući".  Grin

Sve se u stvari svede na iskonske instiktivne porive "psihologiju čopora" potstaknute uslovime sredine, jedan moj drug bi znao da kaže u sličnim situacijama: "Ruralna sredina dovodi do opadanja kriterijuma".  laugh
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #325 on: December 11, 2012, 10:14:44 am »

A di su oni platneni transparenti na kapiji '' Dobro nam došli dragi drugovi!''?
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #326 on: December 11, 2012, 11:01:22 am »

U moje vreme stojalo je platno-pano iznad rampe "Dobrodošli novi regruti" ili tako nekako.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #327 on: December 11, 2012, 12:31:52 pm »

U moje vreme stojalo je platno-pano iznad rampe "Dobrodošli novi regruti" ili tako nekako.

A šta je pisalo na drugoj strani? (Nahebali ste ga) Grin
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #328 on: December 11, 2012, 03:36:49 pm »

Inače najveći praktični problem kad se granična linija povuče sredinom rečnog toka a ne po katastru imaju zemljoradnici čiji posedi ostanu sa one druge strane linije.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #329 on: December 11, 2012, 09:24:28 pm »

Ništa strašno.

Iako smo ljudi, iskonski smo slični ostalim živim bićima oko pitanja zaštite naseobine i starosedelaštva.

"Novajlije" i "dođoši" uvek budu primljeni sa zadrškom i nepoverenjem ako ništa drugo onda bar zato što postoji opasnost da svojim novim običajima kvare staro "ravnanje" pa starosedeoci odmah krenu da ih prevaspitaju   na vreme, da se odmah vidi ko je "gazda u kući".  Grin

Sve se u stvari svede na iskonske instiktivne porive "psihologiju čopora" potstaknute uslovime sredine, jedan moj drug bi znao da kaže u sličnim situacijama: "Ruralna sredina dovodi do opadanja kriterijuma".  laugh

Drago mi je da sam napisao tako da je neko shvatio šta želim da kažem. Tada stvarno nije bilo ništa strašno, bili smo mladi pa preživeli smo. Ali kroz vreme razmisliš, pa ako bi nam tad bila pamet što je imamo sad, možda bi na drugi način reagirali.

Pošto smo svi zajedno bili neka mala grupa različitih ljudi primorani da živimo zajedno, daleko od civilizacije... navike ponašanja se promene i stvarno počinje psihologija čopora.

Pošto nisam znao kako da nastavim sa dolaskom naših guštera dao si mi dobar početak sa:  "Ruralna sredina dovodi do opadanja kriterijuma".

U proseku smo septembarci bili sasvim drugačiji od ostalih klasa. Ne genarilizam da su bili svi... u svakoj klasi su bili i dobri i loši ljudi, ali u proseku je bila razlika, barem sam je ja sreo. Kad su nama došli gušteri, mi jim nismo uturavali hierarhiju, za razliku od klase pre mene. Oni pre nas su bili složni, mi više ne toliko, pa su onda naši gušteri hteli da se prave važne. Na nas su vadili noževe, u jednom slučaju čak repetirali pušku... za neke sasvim banalne stvari. Stvarno opadanje civilizacijskih kriterija. Žalostno je to što desetar u našoj klasi nije imao muda da to prijavi u komandu, kao biče sranja. Da on se izvadio, njemu nije niko pretio, a za svoje herojstvo je dobio čak 15 dana skračenja.  

Ali preživelo se...

« Last Edit: December 11, 2012, 09:46:09 pm by Pero™ » Logged
Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.