PALUBA
April 19, 2024, 10:10:54 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 525355 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #330 on: December 11, 2012, 09:56:53 pm »

au sine, taj bi zaglavio vojni zatvor samo tako...
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #331 on: December 12, 2012, 12:02:16 am »

au sine, taj bi zaglavio vojni zatvor samo tako...

Ko bi dobio zatvor? Onaj koji je pretio ili onaj što bi bio žrtva?  Roll Eyes

Neznam kako je bio u JNA zvanični termin, ali na englesko/američkom je ''Chain of command''

Pa ako sam hteo da se žalim kao vojnik, prvo bi morao da se žalim desetaru/dežurnom karaule, pa oficiru karaule pa kmandantu odeljenja/rejona (tih nekoliko karauli), pa za dalje nisam ni znao, niti mi nije bio omogučen kontakt.

E da je desetar moju žalbu preneo, popravio bi izjavu malo da ne ispadne da on ništa ne radi ili da nebi nahebao, pa onda oficir karaule isto, pa komandir odelenja isto... na kraju bi žrtva ispala kao neki kriminalac. Hvala za to! Kome da se žalim? Nije bila to kasarna pa ima desetine oficira pa bi mogao neko da te sluša i pomogne. Što je bilo na kasarni ostaje na kasarni pa se snalazi. Da neko želi da se stvarno žali, morao bi da ode iz karaule, i da traži neke više po činu. Ali to bi se več odma smatralo dezerterstvom, barem bi desetari tako prikazali da zaščite svoje zadnje delove, malo niže od pojasa.

I ne smatrajte da ja imam mišljenje da je JNA bila loša. Ovo što pišem su samo ljudske greške onih što bi se morali pobrinuti za nas obične vojnik, što smo izvršavali svoje zadatke. Princip je bio dobar, a izvedba ponekiput slaba.

Inače ovo su samo moji doživljaji, neznam kako je bilo drugde.
« Last Edit: December 12, 2012, 12:15:21 am by Pero™ » Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #332 on: December 12, 2012, 12:27:04 am »

au sine, taj bi zaglavio vojni zatvor samo tako...

 Što je bilo na kasarni ostaje na kasarni pa se snalazi.



Hteo sam da napišem Što je  bilo na KARAULI, ostaje na karauli, pa se snalazi.

Lapsus linguae

Pa da ne izgleda da 100 puta popravljam što sam napisao, bolje da objasnim ovako.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #333 on: December 12, 2012, 09:12:17 am »

''Chain of command'' jedno od osnovnih načela komandovanja u JNA/VJ bilo je i ostalo a tako je i u svim drugim vojskama,
načelo subordinacije ili popularno rečeno linije komandovanja.

 Grin Znam za jedan slučaj kome je u "karakteristici" pri prekomandi zakačeno sve najbolje osim da je često sklon kršenju načela subordinacije a odnosilo se na uspešno rešavanje tehničkih problema za koje neposredni predpostavljeni nisu imali dovoljno dobre volje za rešavanje (prim. autora).  Grin pa je taj ZKV ta pitanja direktno i to vrlo uspešno rešavao sa višim pretpostavljenima na oduševljenje "vojske" a negodovanje neposrednih starešina, koji ta neka jednostavna pitanja nisu hteli da rešavaju iz ovih ili onih razloga.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #334 on: December 12, 2012, 07:25:24 pm »

au sine, taj bi zaglavio vojni zatvor samo tako...

Ko bi dobio zatvor? Onaj koji je pretio ili onaj što bi bio žrtva?  Roll Eyes

Neznam kako je bio u JNA zvanični termin, ali na englesko/američkom je ''Chain of command''

Pa ako sam hteo da se žalim kao vojnik, prvo bi morao da se žalim desetaru/dežurnom karaule, pa oficiru karaule pa kmandantu odeljenja/rejona (tih nekoliko karauli), pa za dalje nisam ni znao, niti mi nije bio omogučen kontakt.

E da je desetar moju žalbu preneo, popravio bi izjavu malo da ne ispadne da on ništa ne radi ili da nebi nahebao, pa onda oficir karaule isto, pa komandir odelenja isto... na kraju bi žrtva ispala kao neki kriminalac. Hvala za to! Kome da se žalim? Nije bila to kasarna pa ima desetine oficira pa bi mogao neko da te sluša i pomogne. Što je bilo na kasarni ostaje na kasarni pa se snalazi. Da neko želi da se stvarno žali, morao bi da ode iz karaule, i da traži neke više po činu. Ali to bi se več odma smatralo dezerterstvom, barem bi desetari tako prikazali da zaščite svoje zadnje delove, malo niže od pojasa.

I ne smatrajte da ja imam mišljenje da je JNA bila loša. Ovo što pišem su samo ljudske greške onih što bi se morali pobrinuti za nas obične vojnik, što smo izvršavali svoje zadatke. Princip je bio dobar, a izvedba ponekiput slaba.

Inače ovo su samo moji doživljaji, neznam kako je bilo drugde.

zaglavio bi taj sto je repetirao pusku. ako desetar nije preneo, mogao si da se zalis komandiru karaule. on bi svakako morao da reaguje upravo zato da bi zastitio sebe. jer da se nesto desilo, a on nije preduzeo mere da to predupredi, i jos postojali su znaci da ce se desiti, on bi nagrabusio. desetar ne moze da prepravlja izjavu jer izjavu pises ti licno pred komandirom karaule, ili cak granicne cete ako je nesto ozbiljno (a ovo je bilo). desetar je samo mogao da upise u knjigu dezurstva da si se ti zalio i da pozove komandira karaule u slucaju kakvog vanrednog dogadjaja.

kako bi sve dalje islo ja ne znam. verovatno bi mogo dzumba da pojasni.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #335 on: December 12, 2012, 10:28:25 pm »

Сигурно да је војницима на караули било врло тешко да своју жалбу проследе некоме осим да је напишу ( а да то нике незна ) и пошаљу поштом. А било је и тога али врло ретко. Такође, какав је колектив, па и на караули, односно брзина уклапања и хомогенизације групе (група) је понајпре завислила од самог карактера појединца у групи (војника) и сатарешине (командира карауле у овом случају) који је својим радом и деловањем ставрао "традицију" (неписана правила понашања) која се преносила "с колена на колено" генерација војника.. Искусније и квалитетније старешине су лакше "уклапале" војску па су имале и "традицију" ближу службеним правилима и општима нормама понашања (реда и рада). Карауле су имале врло различит квалитет старешина. Већ почетком 80-тих то су углавном биле или врло младе активне старешине (дакле неискусни) или старешине по уговору који, по мом суду, нису били сјајно решење (дорасли задатку). Осим тога, у касарани су се слабости (у јединици и међу појединцима) могле лакше уочити и исправити реаговањем других (виших) старешина јер су људи на окупу и они их хтели не хтели сами виде или "вести" дођу до њих. На караули је то скоро немогуће.

Иначе "квалитет" војника по партијама (класама) војника је веома варирао. На основу личног искуства старешине који је спровдио обуку са 16 генерација младих војника могу рећи да су "септембарци" били најбољи. Од 1980. године ту генерацију су скоро искључиво чинили војници који су уписали факултете. Најслабији су били "децембарци" када су у војску изгледа долазили они који су дотле одлагали војни рок па су их тада "наватали" и експедовали, као и они који нису имали никакве амбиције у животу. Наравно ово је уопштена оцена и не односи се на појединце, јер је у свакој класи били изузетних људи и војника, до оних којима ни нацртану патку не би дао да је чува.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #336 on: December 12, 2012, 10:57:01 pm »


 A ja se opet ne mogu složiti s konstatacijom o starešinama po ugovoru. Bilo je loših, nesporim.  Međutim za produženje ugovora je bila potrebna ocena "Ističe se" Zar se dobijala na lepe oči? Ja mislim da je moralo da se dobro oznoji da bi se zaradila takva službena ocena. Možda grešim!? Možda sam ja radio u nekim drugim jedinicama, pod nekim drugim uslovima?!
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #337 on: December 12, 2012, 11:02:05 pm »

хехехе, "сића септембар" Grin

ово за класе сам ја чуо од мнооого официра. оцена је баш оваква како је џумба реко. с тим сто су пиједини као "најглупљу" класу истицалу јунску. да ли због зле среће са именом месеца или због горенаведеног, тек, звали су их "му класа".

џумбо, немам искуство које имаш ти или још неки са активним стажом у војсци, али информације које ја имам се слажу са килетовим ставом. било је и оваквих и онаквих, али су свакако морали да се помуче ако би желели да остану у војсци. ако су успели баш све да штелују, онда свака им част на везама.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #338 on: December 12, 2012, 11:15:37 pm »


 Izvini, džumba. Znaš da te ne ispravljam. Septembarska klasa? Moja je bila Oktobarska 1983. Ljudi koji su upisali fakultete i mi ostali s " vezom" angel
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #339 on: December 12, 2012, 11:39:12 pm »


 A ja se opet ne mogu složiti s konstatacijom o starešinama po ugovoru. Bilo je loših, nesporim.  Međutim za produženje ugovora je bila potrebna ocena "Ističe se" Zar se dobijala na lepe oči? Ja mislim da je moralo da se dobro oznoji da bi se zaradila takva službena ocena. Možda grešim!? Možda sam ja radio u nekim drugim jedinicama, pod nekim drugim uslovima?!

Dok se trudim da napišem nešto civilizovano u temi da na brzinu odgovorim na tvoja pitanja - sa mog gledišta: Starešine po ugovoru na karaulama, definitivno nije sve išlo u kartoteku što se događalo!!!!! Naravno da je bilo dobrih starešina, ali koliko je bilo loših mi (barem ja kao vojnik)  ni neznam. Verovatno predpostavljaš da se nisu sve nepravilnosti pisale u kartoteku.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #340 on: December 12, 2012, 11:50:13 pm »


 E, pa, kad me već vučeš za jezik! Normalno je da se svi događaji nisu prijavljivali K-di, odnosno kako ti kažeš nije pisano u kartoteku. Međutim, i vojniku graničaru sam rekao. Da sam se ja pitao, neko bi tamo kod njega napipo ćorku, i to debelu. PGS ( pravilo granične službe) i ostalo( PS) su tačno definisali radnje, postupke i ponašanje pripadnika Vojske i samim tim Graničnih jedinica. Propust K-dira Karaule je bio u tome( po meni) što je odradio svoje radno vreme i odlazio je kući bez interesa za dalji rad karaule. Šta da ti kažem? Iz džaka punog ( P. . . .a vi ste izgleda izvukli K . . . c!) Odgovorno tvrdim da su Starešine po ugovoru časno i s velikim zalaganjem i profesionalizmom radile svoj posao. Uostalom, moraš izgraditi kolektiv koji će te poštovati ako si pravi starešina- vođa.  Ne bih vas više zadržavao.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #341 on: December 13, 2012, 09:46:42 am »

Kilezr, znam da ne ceniš ovakve komentare ali prosto morao sam, molim te na zameri.

      
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #342 on: December 13, 2012, 04:49:16 pm »



  Ovo je karaula na kojom sam bio.Zaboravih da napišem,kod štenare bio je i svinjac sa nekoliko svinja.TAM 110 nas je dovezao zelembaće i odvezao vojnika na skidanje.Poručnik komandir karaule se iznenadio kada nas je video u cipelama,iz magacina izbačene su 30-ak pari i našao sam odgovarajuće.Nisu bile loše,ali za oko mesec dana dobio sam nove.Iznenadio sam se njegovim činom jer je uobičajeno da budu podoficiri,kasnije sam saznao da je po ugovoru,ima čin poručnika,a prima platu st.vodnika.
  Bio je pun sastav,7-8 vojnika po ugovoru,uglavnom smo se držali na odstojanju.Sa džombama nismo imali frke.Relativno brzo smo se uklopili.Zamenik komandira bio je ugovorac mlađi vodnik.Rasporedili su nas po spavaonama,meni je zapala prema Albaniji,jedino nepisano pravilo bilo je gušter gore,džomba dole.Mi smo bili u smb uniformama,a džombe maskirni.
   Uvedeni smo u tv salu,na podu poređano oružje,ja mnogo gledao filmove i stanem naspram automatske sa drvenim kundakom.Kasnije sam sam sebe psovao zbog izbora.Zadužio sam i pasivni noćni nišan,koji je bio poluispravan,gornja polovina nije radila.
Zbog vojnika i ta tehnika nije radila.Iz priča džombi smo saznali da je jedan iz znatiželje otvorio pasivni,jedan majmun je zbog palenja cigareta otvorio dvogled pa smo posle bili prinuđeni da nosimo artiljerijski durbin.
  Ne sećam se ko je pričao i da li je tačno,ali rekoše da je posle 2.sv.rata granica pomerena u našu teritoriju.Tako da smo mi njih gledali sa visine,prelasci su bili u glavnom od strane familije koja je bila razdvojena.
    Rejon karaule bio je iz dva dela.Rejon 1 bio je laganica,samo na jednom je bila probijena stena oko pola metra širine,a dole provalija.Posle toga ravnica.Na njemu je bila ozidana osmatračnica-1 i druga samo uzvisina sa koga smo videli odlično ceo predeo do druge planine.Rejon 2,muka živa, uspon ogroman i dug.Ako me sećanje ne vara razlika je preko 100 metara nadmorske visine.Na prvom reonu nikada nismo išli na spoj,na drugi ponekada.
     Komandir karaule nam je održao predavanje,tamo je suka Miljcit,tamo suka Jakut,a tamo suka...Na padini iza nas okrenutoj prema Albaniji bilo je napisano Tito.Objasnio nam je naše zaduženje,okolinu,stanje bezbednosti..Pošli smo džumle u obilazak karaule,i u obilazak reona.Dođosmo mi do osmatračnice 2 kad iz žbunja iskoči vojnik,nismo ga ni videli.
     Stvarno su proklete Prokletije.Do onog događaja ranije opisanog u patrolu su išla samo dva vojnika i 90 metaka.Posle toga redovna patrola bio je pun komplet municija i puna oprema,plus danju artiljerijsku durbin i nožice,a noću pasivni.Vođa patrole (džomba) ništa a pratioci su se menjali nožice-kutija sa durbinom.Napred borbeni ranac sa čuturicom leti voda,zimi čaj,sdo,zavoj i nisam siguran za rezervnu municiju u kartonskoj kutiji.redovno stanje 3 vojnika i pas,pojačano stanje bezbednosti 5 vojnika i pas.
     O komandiru karaule?Neću pisati mnogo jer nije zadužio po dobrom.Bio je alkoholičar i to je sve što ću pisati o njemu loše,sad iz ove pozicije vidim i njegove pozitivne osobine.
     Ugovorci su bili zam.komandira karaule,kuvar,vezista.Veoma brzo je od ugovoraca ostao samo vezist i vojnik.Nazivali su se plaćenici,a mi njih zvali paćenici.Nismo se slagali,oni su išli samo na teren,mi higijenu smo radili,ajd što ne rade nego su nas još podjebavali i šetali da nismo mogli da radimo redarstvo.
« Last Edit: December 13, 2012, 05:18:12 pm by crki » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #343 on: December 13, 2012, 06:47:40 pm »

Uprvu si Kile, oktobarska klasa, ne septembarska.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #344 on: December 13, 2012, 07:08:27 pm »

Црки, поручник у ЈНА, као ни касније у ВЈ (ВСЦГ) никад није имао плату старијег водника (подофицира). Могао је имати положајну плату која одговара и старијем воднику (подофициру) само изузетно и то само по свом пристанку.  Плата старешина се састојала од плате по чину и положајне плате (положајна група). На ту основицу (проценат од збора претходна два елемента) су се обрачинала друга примања међу којима је најзначајнији био тзв. армијски додатак (додатак за трупну службу), и други додаци ако су дотичног старешини следовали .

Официр није могао бити постављен на формацијско место за који је предвиђен чин подофицира осим по свом пристнаку. Дакле, официр по уговору су били постављани на формацијска места командира караула тако што су формацијске дужности тих караула одређиване  као официрске (обично у тзв. распону :ппоручник поручник или поручник-капетан). То се решавало тзв. формацијом, односно књигом формација јединица (на пример 42.гарничног батаљона). На основу књига формација су се постављале старешине на дужности.

Са друге стране делимично си управу. Командир карауле је третиран као командир вода и у време ЈНА (крајем 70-тих, почетком 80-тих) то је било формацијско мести за које је одређивана 21. или 20. платна група, што је најнижа за официре. Подофицири, командири истих караула су имали платну групу за један ново мању. Командири чета у батаљону у то време имали 19 или 18. платну групу, изузетно 17 (обично тзв. самосталних чета).Мајори су имали платну групу 16-15-14, ппуковници 14-13 и 12, изузетни 11. Пуковници од 11 до 7. Генерали од 6 до 1. Ово је начелна скала и увек је било малих одступања.

Подофицирске платне групе су се кретале од 24 до 16, стим да су ове задње имали застваници 1. класе на дужностима командира посебних одељења или водова, ађутанти или секретари команданата армија (што би данс одговарало дужнсти главних подофицира). Подофицир, командир карауле је обично имао 22 или 21. платну групу, можда и 19. ако је био застваник или заставник 1. класе.
Logged
Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.