PALUBA
March 29, 2024, 01:58:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 520137 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #360 on: December 17, 2012, 07:11:21 pm »

kilezr ne da grešiš,nego greeeeeeeeeeeešiš.Danju nismo imali nikakvu komunikaciju,noću smo nosili signalni pištolj (vođa patrole )sa 4 različite boje.Jednom prilikom patrola je kasnila oko sat vremena danju,komandir karaule je poslao još tri vojnika da ih traže.Vratili su se svi posle 2 sata.Dogodilo se nešto i oni su morali da odu na lice mesta.Dužnost stražara na karauli bio je i da prati da li je ispaljena raketa ili da li se čuju pucnjevi.Moj školski je bio na Bugarskoj granici imali su nove motorole i dosta opreme.Kasnije smo dobili slične uređaje onim koje je postavio vojnik graničar.Mana im je da se često gubio kontakt.Karaula je za vezu imala radio uređaj i poljski telefon.Imali smo 2 onakva uređaja za patrolu.bilo je 3 pasivna noćna nišana, pasivni noćni dvoogled,i pasivni koji je većih dimenzija koji nije nošen sa karaule.Bilo je dosta opreme koje nikada nismo koristili,bele navlake za zimu (nikada)i stražarska bunda koju smo nosili na stražu samo kada je suvo vreme.Imali smo i 6-7 gumenih čizama koje smo nosili po snegu.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #361 on: December 17, 2012, 07:20:09 pm »


 A ja opet tvrdim da bilo opreme na zaduženju karaule. Zbog čega nije data na upotrebu? Meni je to neverovatno da pošalješ patrolu bez mogućnosti komunikacije s karaulom. E to se graniči s ludošću! A verovatno je samo reč o namaru ili javašluku.
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #362 on: December 17, 2012, 07:29:58 pm »

Stvarno neznam razlog,ali nije bilo veze patrole i karaule.Kada su nam doneli bilo je lakše,vođa patrole je od dežurnog dobijao uređaj sa punom baterijom i 2 kartončeta sa šiframa.Bilo je propisano vreme javljanja patrole
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #363 on: December 17, 2012, 08:30:02 pm »

Kilerz, zašto bi te lagali, JNA više nema, SFRJ više nema... ovo što sada pričamo su samo uspomene, niti čemo mi imati neke koristi niti čemo naštetiti neku državu.

Graničari smo neke stvari imali bolje od obične vojske, ali u praksi nije sve bilo idealno. I mi smo kao imali 2 manja RUPa za patrole ali su se baterije iztrošilo. Trebalo bi samo da se zamene sa novima. I baterije za punjenje imaju ograničen broj mogučih punjenja. Niko se nije pobrinuo za zamenu, pa neču ja kao običan vojnik da nabavljam, ima ko je zadužen.

Te male stanice i onako nemaju veliku snagu pa smo za komunikaciju sa komandom imali klasičan telefon po svojim linijama, nije moglo da se zove u civilstvo. Bio je još jedan veči RUP, neznam model, onaj što se nosi na leđima, u slučaju da telefon ne radi.

Bilo je slično kao što je rekao Crki, morali bi da imamo i signalni pištolj, sa različitm metcima, sada se ni ne sečam koji je bio signal za šta. I stražar bi morao da pazi ako bi bio ispaljen, ali zahebavali se đombe, pa je nestalo tih metaka, opet neko bi morao da se pobrine za nove. Ipak smo mi vojnici odlazili na teren, mi smo častno odradili svoj posao, što za neke oficire ne mogu da kažem. A i ne kažem da su svi bili loši, neke što sam sreo mogu samo da''skinem kapu'' da se jim zahvalim za poštenje.

Bilo je još dosta ''felera'', možda o tome drugi put, ajdemo radije nešto veselije, da ne ispadne da samo kukam. 
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #364 on: December 17, 2012, 08:38:40 pm »

РтлУ  ФМ 66/17 ( РтлУ је скраћеница која значи "радио-телефонски уређај",а а ФМ "фрекфентно модулисани")  је генерално био добар уређај, али уз одређене услове и за одређену (основну) намену која није била војна. Као прво, ради се о радио-телефонском уређају а не радио-станици.  Уређај ради у два режима: први "симплекс" (остварује се директна веза "уређај - уређај") и други "семи-дуплекс" где се веза између два уређаја остварује уз помоћ репетитора: "уређај -репетитор - уређај". За директну везу услов је тзв. оптичка видљивост (ово треба условно схватити). Максимални домет је 3-5 км, а када се ради о валовитом, брдском, а посебно шумовитом пределу (шума упија електромагнетне таласе), често ни пар стотина метара. А то су услови на већини граничних караула. То је најчешћи узрок "квара" (нема домета). Семи-дуплекс веза (преко репетитора) обезбеђује далеку већи домет, што зависи од тога да ли је на располагању један или више репетитора. Битно је да је репетитор у домету те ручне или колске радио станице (РтлУ 66/17  и варијанте за мотоцикле РтлУ 66/17м )

У ЈНА репетиторска мрежа је покривала (а и ту ограничено) само највеће градове (Београд, Загреб, Љубљана), као и неке путне правце. Све остало је био непокривено.

Осим тога ради се о најмање заштићеној (лако се могла "слушати") и вези која се најлакше могла ометати. Било је довољно да неко у истом каналу има јачи уређај и да притисни тастер (случјано или намерно) и да блокира рад тих станица. Ова мрежа (у ЈНА) је примарно била намењена за рад командовања у гарнизонима где канал није морао бити заштићен (кретање возила, редовне активности и сл.) и за рад војне полиције. Е, онда се неко сетио да би било добро то дати и граничарима. Као, то ће решити питање брзе и квалитетне везе.  И... то је оно што ви овде пишете. Апсолутно сам сигуран (јер знам) да су прави везисти били против тога. Бољи је и сигурнији РУП-3 (33), а још више РУП 2/2 или /2К од ових радио станица. Само ове уређаје је требало носити и имати обучене људе за њихово коришћење.  

Да се разумемо, РтлУ 66/13 (као и РТлУ 66/17) су били за своје време (почетка 70-тих) врло квалитетни уређаји, посебно РтлУ 66/17. Мана им је бил тзв. микротелефонска комбинација (издвојени микрофон) јер је био од лако ломљиве пластике, врло осетљив на влагу и воду. осим тога каблови нису били спирални већ обични, па су се код испуштања кидали. Такође, прекидачи на уређајима су били доста фини и нису били за грубље војничке тактичке и техничке услове.

Да се колеге граничари не увреде, али просечан војник ЈНА је једва имао више од основне школе, са врло, врло ниском техничком културом. Није било те логистике која би те и било које уређаје на сталној употреби одржао испрване у проценту  80-90%. То је уопште проблем регрутних војски. Могао се Граничарев заставник убити од писања дописа а мајстори од доласка у циљу поправке, али ти уређаји не би недељу дана саставили а да се не покваре. А кварили су их корисници, најчешће неодговорним и неправилним руковањем. Плус, лоши услову рада, неприлагођени њиховој основној намени.  Поменити радио-телефонски уређај је развијен пре свега за потребе цивилне полиције, а не војске.

Да не заборавим, и ови данашњи уређаји имају исти проблем што се тиче рада у "симплекс" вези (траже оптичку видљивост) што се донекле надомешта већом снагом уређаје која је омогућена и минијатуризацијом уграђене опреме).

Ове уређаје су данашњим војскама, (а ЈНА је била започела замену) заменили уређаја типа "Моторла" ("Мидланд", "Кенвуд" и др.).
« Last Edit: December 18, 2012, 12:39:26 pm by dzumba » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #365 on: December 17, 2012, 09:00:10 pm »

Kolko se secam, mi smo u vodu vojne policije duzili tri komada RUP-33 i jedan RUP-12 za medjusebnu komunikaciju izmedju pesackih patrola, do duse, tu je bilo i stacionarna stanica koja je bila u objektu.

A sto se tice kvarenja, poznata je pogovorka iz JNA "Daj vojniku kliker i dovoljno vremena, i on ce naci nacin da i to pokvari".  Grin Grin
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #366 on: December 17, 2012, 09:04:48 pm »

U večini stvari se slažem sa Dzumbom. Ali želeo bi da dodam: na karauli smo nekde između dobili i jednog vezistu, što bi morao da održava veze, koliko ga je vojska naučila tada nisam ni ispitivao, niti me je zanimalo, znam da je uspeo da spoji dve žice  Grin

A za upotrebu RUP3 baš i ne trebaš neku veliku pamet. Kako se je čuvala ta tehnika, to verovatno znamo svi što smo bili u JNA, ''nije naše''... Opet ne mislite da generaliziram, bili su ljudi kojima je marilo, i onih kojima nije.

Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #367 on: December 17, 2012, 09:59:51 pm »


 Ma ljudi, nekažem ja da lažete. Ni na kraj mi pameti tako nešto nije. Nego je neverovatno da se tako nešto dešavalo. Kažete u patrolu bez sredstava veze??? Meni je to čudno i kraj. Moje lično mišljenje. Samo vi znate kako vam je bilo u takvim situacijama. Naprimer, u 63.je svako odeljenje imalo RUP 3. Komandir odeljenja( desetar) ga je dužio i nosio samim tim i bio odgovaran za vezu s K-dirom čete ili dalje, već zavisi od situacije. U 32. GDO-u nikako se nije moglo desiti da patrola ode na Granicu bez sredstava veze. Rap pun municije i po zapovesti službeni pas. Dvogled, odnosno noćni je bio normalno sredstvo u radu. Na nivou Karaule za vezu s K-dom je bio onaj uređaj za Kripto zaštitu( izvinite neznam kako se zove) Svi izveštaji su kucani preko njega. NA RPČ formacijska sredstva veze i taj za kripto. A mi smo bili poznati po neopremljenosti :'( Eto, nakon takvih iskustava mi je čudno vaše pisanje. Izvinite ako sam kojom svojom izjavom uvredio nekoga, nije mi bila namera.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #368 on: December 17, 2012, 10:15:04 pm »


  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 E, sad. Stvarno ne znam odakle sam skinuo sliku. Izvinjavam se autoru i Hvala mu.


* VHF_radio_set_RUP-3_10.jpg (33.21 KB, 730x480 - viewed 204 times.)

* VHF_radio_set_RUP-3_5_t.jpg (3.83 KB, 144x144 - viewed 337 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #369 on: December 17, 2012, 10:22:34 pm »

Sredstava veze bilo je na razini vodova i desetina. Kamoli ne bi bilo u izdvojenim objektima na osiguranju državne granice. Sredstva su pregledavana tjedno i mjesečno na razini jedinice a pokvarena slana u radionicu lakog remonta. Kvar je morao biti malo žešći da bi sredstvo išlo na srednji remont. Radni nalog je otvaran po prijemu a jedinica je dobijala potvrdu da je sredstvo na popravku. Ova karaula je sigurno bila pokrivena s ČTO ( četom tehničkog održavanja) koja se nalazila u sastavu neke obližnje brigade.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #370 on: December 17, 2012, 10:48:08 pm »


 Ma ljudi, nekažem ja da lažete. Ni na kraj mi pameti tako nešto nije. Nego je neverovatno da se tako nešto dešavalo. Kažete u patrolu bez sredstava veze??? Meni je to čudno i kraj. Moje lično mišljenje. Samo vi znate kako vam je bilo u takvim situacijama. Naprimer, u 63.je svako odeljenje imalo RUP 3. Komandir odeljenja( desetar) ga je dužio i nosio samim tim i bio odgovaran za vezu s K-dirom čete ili dalje, već zavisi od situacije. U 32. GDO-u nikako se nije moglo desiti da patrola ode na Granicu bez sredstava veze. Rap pun municije i po zapovesti službeni pas. Dvogled, odnosno noćni je bio normalno sredstvo u radu. Na nivou Karaule za vezu s K-dom je bio onaj uređaj za Kripto zaštitu( izvinite neznam kako se zove) Svi izveštaji su kucani preko njega. NA RPČ formacijska sredstva veze i taj za kripto. A mi smo bili poznati po neopremljenosti :'( Eto, nakon takvih iskustava mi je čudno vaše pisanje. Izvinite ako sam kojom svojom izjavom uvredio nekoga, nije mi bila namera.

Izvini za ''snažne'' reči. Imao sam sličnu debatu sa jednim drugim oficirom JNA preko PP i na drugom forumu. Ni njemu nije bilo jasno šta se dešavalo, on se je trudio da kod njega bude sve po PS. Verovatno bi i ja tako na njegovom mestu. Ipak mi je priznao da pošto je prošlo več toliko vremena, da nemam razloga da pišem drugačije nego što je bilo.

Verovatno znaš za poslovicu, kde počinje vojska, prestaje logika. I meni još danas nije sve jasno, kako je moglo to da se dešava. Recimo u patrolu smo išli samo sa jednim okvirom (30 metaka). Kao da se ne pobijemo na karauli, a mogao si da ideš u odključanu oružanu i da pokupiš sve metke i da pobiješ sve na spavanju. Verovatno se sečaš slučaja Aziz Keljmnedi. Nije bilo na karauli, ali princip je isti.

Psa? šta je to? Skoro pola godine smo bili brez, a po PS bi morali da imamo 2.

Nočni dvogled? Šta je to, pokazali su nam ga, ali nije radio. Nama su rekli da ga je oficir uperio u svetlo i uništio ga. Dali je to tačno, neznam, ali sugurno verovatno. I šta bi on da navede razlog kvara? Da je on napravio grešku?

One male RUPove su dužili vođe patrole, po naredbi desetara, pa naravno da niko nije imao neku odgovornost. Da je sistem radio, dva RUPa bi bila dosta.

Inače šta bi mi taj RUP pomogao? Da zovem u karaulu, pa tamo desetar zove u komandu, naprave uzbunu, recimo da treba u idealnim uslovima pola sata, pa da se odvezu do sela opet pola sata (1 sat), pa da odu zimi peške do karaule, još jedan sat (2 sata), pa da odu do rejona još jedan sat (3 sata), pa da nas potraže na 10km rejona još sat (4 sata).... đabe, izginosmo mi. Pošto moraš da izvršiš zadatak, odlazili smo da odradimo svoje. Možda če da ispadne patetično, ali najbolji prijatelj ti je puška i municija. Tek onda dolazi onaj što je sa tobom u patroli, pa još jedan do dva sata ništa, pa oni u karauli, ... itd.

Ma nisi me uvredio, samo debatiramo.

Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #371 on: December 17, 2012, 10:52:51 pm »

Sredstava veze bilo je na razini vodova i desetina. Kamoli ne bi bilo u izdvojenim objektima na osiguranju državne granice. Sredstva su pregledavana tjedno i mjesečno na razini jedinice a pokvarena slana u radionicu lakog remonta. Kvar je morao biti malo žešći da bi sredstvo išlo na srednji remont. Radni nalog je otvaran po prijemu a jedinica je dobijala potvrdu da je sredstvo na popravku. Ova karaula je sigurno bila pokrivena s ČTO ( četom tehničkog održavanja) koja se nalazila u sastavu neke obližnje brigade.

Verovatno si ti u pravu, barem što bi teorijski moralo da bude. Ja sam bio samo običan vojnik, ali mogu da ti kažem kako je bilo.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #372 on: December 18, 2012, 10:03:42 am »



Samo dva ( 2 ) radio uređaja na karaulu???
Ma, dajte!
Nije da je nemoguće, nego je neeemoguće.
Pa čime ste imali vezu s K-dom granične jedinice, kurirom ili golubovima pismonošama?
A da ne govorim o potrebi da izađe grupa u cilju podrške patroli na Graničnoj liniji.
Našli bi ih verovatno po tragovima hlebnih mrvica?
Ajde da se malo uozbiljimo.
Da je bilo sve potaman i u vreme JNA- nije.
Ali da su Granične jedinice i u to vreme bile opremljene - bile su.

Kilezr.
Nama graničarima sa karaule "Ceršak"  te 1988/1989 godine su bila na raspolaganju samo ta "dva"Radio uređaj UKT FM 66/13i “..
Nikakve druge radio komunikacijske uređaje nismo imali na raspolaganju da ih nosimo sa sobom na teren.
Jednostavno više ih nije bilo.
Pa sada tebi bilo moguće ili neeeeemoguće.
Kretali bi se po brdu i šumom „bez veze“ i tako je to bilo od mog dolaska na karaulu pa do kraja JNA.
Sreća nikad se nikome ništa nije dogodilo u obilasku granice i prilikom postavljanja  zasjeda.
Tako da nitko od odgovornih osoba nikada nije postavilo pitanje zašto te radio stanice nisu popravljene, da li je tko poduzeo nešto po tom pitanju.
Sredstva veze su danas u svakoj vojsci prijeko potrebna.
Jer prava i pravovremena informacija putem radio stanice u tim uvjetima u kojima smo mi bili nam je puno značila.
Gledajući ovako naj više je tim nedostatkom radio stanica bila oštećena država.
Jer je imala vojsku neopremljenu za zadatke koje joj je povjerila.

Ovo što spominješ za komunikaciju sa komandom graničnog  odsjeka Maribor o tome ću drugom prilikom.
Nisu  nam trebali kuriri i golubovi pismonoše kako spominješ.
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #373 on: December 18, 2012, 11:24:14 am »

  Sredstva veze smo čuvali koliko smo mogli.Da je bilo i najbolje za vojsku na tržištu, bili su teški uslovi upotrebe.Najmanje 20 od 24 sata bilo je na terenu,po hladnoći,kiši.Nosilo se na opasaču i čuvali smo da ne pokisne.Zimi  na,, laganoj" hladnoći Prokletija smo pazili da ne bude na otvorenom jer mraz ,,troši" bateriju.
   Nismo uvek išli po dnevnoj zapovesti-vremenski,jer su ti rokovi predviđeni sa minimum opreme,a ne za punu i za kretanje po patrolnoj stazi..Uglavnom kada bi komandir hteo da izvrši kontrolu patrole rekao bi da dežurni spremi vojnika koji će da ide sa njim.Dežurni bi preko radio veze rekao:Klasik će da poskupi.Mi bi znali da se sprema u obilazak.Kada bi krenuo sa karaule dežurni bi rekao :Klasik je poskupeo.Mi bi ubrzali do predviđenog mesta.
  Probali smo da poštujemo vreme,ali uz trčanje i nebezbedno kretanje po stazi i uz graničnu liniju nismo uspeli.Nećete da verujete,ali oružje smo uvek čistili po povratku iz patrole bio komandir na karauli ili ne.Po povratku sa straže samo ako je hladno ili kiša.Ionako za 4 sata opet smo izlazili na stražu.
  Što se tiče problema koji bi zadesili patrolu na rejonu,prvo bi išla pomoć sa karaule ,bili smo dobro naoružani,motivisani.Ako bi situacija na terenu bila takva komanda bi tražila pomoć vojne policije i oni bi helikopterima dolazili.Jedina slaba karika u tom lancu je bio komandir karaule,bila je jedna situacija gde sam učestvovao kada smo tražili pojačanje,komandir je bio u selu na pijanki i dežurni je na svoju ruku poslao pojačanje.
   Neću da pišem o tome mnogo,jedino da iako sam imao staža na karauli dosta, do tada nisam osetio takav strah dok nije krenula akcija.Kad je krenula na sve sam zaboravio.Pošto sam bio vodič psa bio sam sam,a druga dva vojnika su bila u onom mraku udaljena od mene oko 30-ak metara.oružje smo držali otkočeno i spremno,kada je došlo pojačanje krenuli smo.
    Još jedna stvar me buni.Mi smo na karauli kada bi pošli u patrolu nosili napunjeno oružje.Metak u cev i zakočeno.To je bilo po dnevnoj zapovesti i komanda je bila upoznata sa tim,nije bio hir komandira.Sa kim god sam pričao nisu mi verovali.
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #374 on: December 18, 2012, 11:42:06 am »

  Za obezbeđenje granice danju su bili osmatrači a noću patrole i zasede.Kada su vojnici po ugovoru otišli sa karaule sav teret obezbeđenja je pao na redovnu vojsku.Nismo dobili dopunu,u patrolu je išlo uvek samo tri vojnika i pas.Zbog bezbednosti bilo je zabranjeno kretanje patrolnom stazom,nikada patrola nije išla istim putem u isto vreme i poštovali smo uglavnom razmak između vojnika.
   Dežurni bi pročitao zapovest proverio da li je patrola opremljena po propisu,otišli bi do grudobrana napunili oružje,zakočili i izašli u patrolu.Pas,vodič psa,vođa patrole i pratilac.Kada sam došao na karaulu nosili smo svu opremu,vremenom je smanjivana.kada smo dobili pancire,nosili smo rap sa 4 puna okvira,2 bombe,čuturicu,danju artiljerijski durbin,noću pasivni.Jedno mesec dana nosili smo svu opremu i pancire jedva smo se kretali.Nisam posle toliko vremena siguran kojim tempom i redosledom smo smanjivali opremu i šta smo na kraju nosili,ali je bilo lakše.
   Nosili smo sdo ali nismo smeli da ga jedemo.
Dok nismo dobili radio vezu,noću vođa patrole bi od dežurnog dobijao signalni pištolj i kutiju sa raketama.Panciri su imali na leđima veliki džep i napred 4 manja.Nije bilo ploča,te prednje džepove smo koristili za: cigarete i upaljač,olovku i papire za pisanje,signalnu municiju..Često smo bili samo suvi ispod pancira i šlema.
   Jutarnju filskulturu ako smo radili samo 5-6 puta,ne radi se ako je pojačano stanje bezbednosti a ono je skoro stalno bilo na snazi.
Logged
Pages:  1 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.