PALUBA
April 18, 2024, 09:02:38 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 525134 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #390 on: December 20, 2012, 09:26:56 pm »

Pun okvir u pusci se poceo nositi krajem 1990.- pocetkom 1991. godine. Otprilike u istom periodu i starjesine su morali nositi licno oruzje.
Zbog velikog broja incidenata, odluceno je da se postave osiguraci/granicnici u okvire punjene sa 25 metaka (kako je to vec opisao dzumba). Posto su bili plombirani, kod predaje okvira nije se vrsilo praznjenje istih i prebrojavanje metaka.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #391 on: December 20, 2012, 09:45:35 pm »


 Trpe, a stražarsko mesto br 6??? Bauk za Aerodromsku stražu!?

Kile, verovao ili ne, nemam niti jedan dan straze na "strazi 1", pa tako da nisam osetio cari strazarskog mesta br.6 Grin , moja straza ke bila vanaerodromska "straza 2" gde smo cuvali maskirane rezervoare sa gorivom, kao i pretocno mesto pored pruge, gde su se ti reservoari punili.

Као што рекох осигурачи у оквирима су укинути негде 1989. године (можда средином, можда крајем те године, не сећам се).

Dzumba, ja sam 1990-1991 godine jos uvek imao osigurace na okvirima.
Da budem iskren, nikad i nisam probao da izvucem kompletni osigurac iz okvira, probao sam samo tolko kolko da ne ostetim plombu, i nije tesko islo, al ko ce ga znati. Cheesy
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #392 on: December 21, 2012, 01:33:18 am »

taj osigurac ja sam vido kod vojnih policajaca ispred komande armije u nisu, i vukli su ga bogami do 93. a mozda i jos kasnije.

trpe, gde je strazarsko mesto 6? (poznajem aerodrom prilicno dobro)
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #393 on: December 21, 2012, 02:07:30 am »

Dzumbi i Solarisu: ja se bavim poslom koji traži opširno znanje o zvuku, pa bi teroetski mogao zračunati koliko se čuje na određenoj distanci, ali ne mogu, jer ni neznam kakvu buku pravi M70. Pa onda idu faktori kao kako je puška okrenuta jer ne parvi istu buku na sve četri strane (to sam ''isprobao'' da desno od puške može za ceo život da ošteti sluh), teren, vazduh, gustina vazduha (nadmorska visina), zemlja, prepreke, teren, i šta ja znam šta još sve, a to ni nije bio moj smisao da se daju tačni brojevi, ali onako iz iskustva. Inače ja živim u gradu, odprilike 1km i još malo od železnice, pa se poneki dan, zapravo noč,  baš jasno čuje. A voz pravi znatno manju buku od puške.

Inače ja sam bio 86/87 u JNA, pa puške nisu bile nove, ali nikad nisam video te osigurače protiv ispadanja muncije. Znači ni pre mene nisu imali. Sečam se jedino male rupice na dnu okvira pa se odma vidi, dali su svi metci na broju.

Neznam kako je je bilo u kasarni na straži jer nisam bio, ali na karauli smo išli svako sa svojim oružjem na stražu, ko je dužio M70, to mu je bilo i za stražu, ko je dužio PM, išao je sa tim na stražu, ko je dužio snajper išao je sa tim na stražu. I uvek sve samo sa jednim punim okvirom. Kao što sam ranije napisao i u selo smo išli sa punim okvirom, jedino što smo malo pre sela morali da izvadimo okvir iz puške (što ne znači da neki plašljivac nije imao metka u cevi  Roll Eyes )
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #394 on: December 21, 2012, 08:15:54 am »

Osiguraci su se koristili i 1997.godine. U to vreme sam cesto bio komandir straze u rezidenciji "Karadjordjevo" i tamo je bilo predvidjeno da strazar u pusci ima takav (redukovan) okvir sa 25 metaka plus municija u torbicikoja je bila bez osiguraca.
Posle 1997.godine se ne secam da li sam vidjao te osigurace ili ne.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #395 on: December 21, 2012, 03:13:39 pm »


Na granici su svi nosili pun borbeni komlet za ap i pm 150 metaka,a za snajper ako se ne varam 50 metaka,bez osigurača.
Stražar na karauli nosio je svoje oružje,municiju i šlem ( kačket-beretka),na susednoj karauli pored koje je prolazio put,sa jedne strane  je reka Cijevna brza i hladna reka stražar je nosio i pancir.
Što se tiče sredstava veze,govorim za vreme koje sam ja proveo na karauli bilo je neophodno.
Jednom prilikom bili smo na rejonu 1,osmatračko mesto 2,kako smo na visini vidimo celu okolinu.
Videli smo patrolu susedne karaule,a jedno 200-300 metara od njih ilegalnog prelaznika.
Oni ga nisu videli.
Pozvali smo ih i rekli im uočeno.
Nisam u kontaktu sa nekim ljudima koji su bili na drugim karaulama ili granicama tako da ne mogu da napišem šta su oni imali od uređaja radio veze,ali bilo ih je.
Neznam koja je cena bila tih prenosnih uređaja ali sam sasvim siguran da nije bila prevelika za opremanje graničnih jedinica,ali tu je opet budžet i ono po proceni šta je potrebnije.
Ono što sam napisao za pomoć tako je bilo,prvo karaula pa tek onda vp.
Tako su nas informisali na obuci starešine, a i pisao sam da je bilo takve intervencije od strane vp, mada je vp više otišla u pretragu terena, a ne za odbranu patrole ili karaule.
Postojao je i interventni vod graničara u kasarni,oni su išli u ispomoć tamo gde je bilo potrebe.

Crki.  
Kod mene je na karauli "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor, vojnik je maksimalno nosio 120 metaka a snajperista 40 metaka.
Imam informaciju od jednog graničara koji je bio na granici sa Albanijom da su na teren nosili 150 metaka, također nije bilo tog osigurača u okviru.
Tu se opet postavlja pitanje tko je donosio odluku i na osnovu čega se donosila odluka koliko će vojnik na granici nositi metaka sa sobom , jer vidim da je svigdje bilo šaroliko po tom pitanju.

Također na straži ispred karaule "Ceršak" nikada nitko nije nosio šljem.
Šljem sam nosio dok sam bio na straži u Mariboru u kasarni „Tone Tomšič“ - V.P. 8164/20-3.
Sad se postavlja pitanje u vezi nošenja tog JNA šljema.!?
Ima li pravilo  pravilo kada se je nosio šljem a kada se šljem nije nosio. ??
« Last Edit: December 21, 2012, 03:19:12 pm by vojnik graničar » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #396 on: December 22, 2012, 12:59:42 pm »

Ношење оружја, као и друге опреме на дужности генерално је било регулисано Парвилом службе,а за граничаре, војну полицију и друге службе њиховим посебним правилима. Такође, свака стража је имала елаборат који је урађен на основу процене. На основу процене дефинише се број и распоред стражарских места, наоружање сваког стражара, поступци и др. дакле, могло је бити оступања, зависно од процене,а ли је Парвило службе ОС (ЈНА) било основа.

Када је у питању граница начин рада је дефинисан Правилом граничне службе. Такође, највероватније  (нисам био граничар) је постојала процена за сваки рејон, односно караули на основу чега је дефисана служба: број патрола, јачина, број заседних места и др. као и наоружање и начин ношења.

Ко има Правило граничне службе могао би да погледа.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #397 on: December 22, 2012, 04:09:18 pm »


 Koliko ja znam, svaka karaula je imala napisan elaborat. Isto i RPČ. A u elaboratu je sve definisano kao što znamo. Eventualno bi se ako je došlo do nečeg novog, napisala dopuna ili potpuno novi elaborat.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #398 on: December 22, 2012, 05:29:20 pm »

Verovatno je bilo tako kao što sta napisala kilerz i Dzumba. Ja kao običan vojnik nisam imao uvid u svu papirologiju, niti me je zanimalo, moje je bilo da izvršavam naredbe, a to sam i radio.

Ovde u ovoj debati smo svi iz drugih granica a i ponekiput iz drugih vremena.

Inače u praksi: i desetar/dežurni karaule mogao je da izda naređenje da se nosi više od onog što smo obično nosili. Opet, mi smo morali to da izvršavamo.

Tako je na našu komandu jednom noču stigla jedna kontrola pa su vezisti iz komande pozvali sve karaule i rekli im da se spreme jer če možda kontrola doči i na karaule. Tako meni kao đombi i mom gušteru zapadne da idemo na teren dodatno sa borbenim rancem, gas maskom a gušter je dobio i geofon, koji inače nismo nosili. Za malo da bude zbog toga s..... slaba situacija, ipak preživelo se.

A prema  tome šta ste vi drugi sve nosili izgleda ko da sam ja na pikniku  Grin 
Logged
ghost1gs
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #399 on: December 22, 2012, 09:24:47 pm »

Ja sam sluzio na granici(Karaula Donji Miholjac)klasa decembar 90
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #400 on: December 22, 2012, 09:30:52 pm »

pa udri brate, sta cekas? Wink
Logged
Severac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 15


« Reply #401 on: December 22, 2012, 09:45:34 pm »

Да.. изјавим и ја нешто за дневник...

Граничар, Караула између Шида и Товарника.. Без имена а и шта ће име нечему што се састоји од 4 контејнера једног већег и једног мањег шатора.
Не бих о детаљима дас` старији не уплашиду, поготово они који су за време сфрј били граничари.

У децембру 1996 сам бијо резервиста у Бачкој Тополи тада је стигло наређење да се скину осигурачи са оквира, наређење је важило за све.
Поуздано знам да су у то време осигурачи скинуту у Сомбору, Суботици и Сенти.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #402 on: December 22, 2012, 09:53:11 pm »


 Piši brate Severac, što da ne kažeš šta je i kako bilo!? Znam o čemu pričaš, bio sam par puta tamo dok sam službovao u B. Palanci.
Logged
Severac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 15


« Reply #403 on: December 22, 2012, 10:09:42 pm »

Није било ништа наопако..
Него.. имали смо јарбол ал` застава фалила.. јутарње активности у смислу постројавања и филскултуре.. су биле у дефициту..
Ја сам тамо стигао у фебруару 1993 а већ у јуну нам је највећи чин бијо разводник ВПУ.. једном недељно нас је обилазијо један врло пријатан заставник., Он је то чинио недељом и бициклом је долазио из Шида.. после пар долазака.. сусто је...
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #404 on: December 22, 2012, 10:12:39 pm »

Ja sam sluzio na granici(Karaula Donji Miholjac)klasa decembar 90

Dobrodošao na Forum.

Samo se ti razpiši o onim stvarima što bi želeo. Imamo mi vremena da čitamo (i komentiramo).
Logged
Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.