PALUBA
March 28, 2024, 08:23:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 519931 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #405 on: December 22, 2012, 10:18:26 pm »

Да.. изјавим и ја нешто за дневник...

.....
Не бих о детаљима дас` старији не уплашиду, поготово они који су за време сфрј били граничари.

....


Samo se ti rapiši, nije nas uplašio ni Tuta bugarin, ni Albanci, ni kapitalisti, ni događaji posle raspada SFRJ... Prošlo je puno vremena, graničara nema više, a ostali su svi drugi rodovi vojske. Mi smo LEGENDE!
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #406 on: December 22, 2012, 10:20:04 pm »

taj osigurac ja sam vido kod vojnih policajaca ispred komande armije u nisu, i vukli su ga bogami do 93. a mozda i jos kasnije.

trpe, gde je strazarsko mesto 6? (poznajem aerodrom prilicno dobro)

 Kao i trpe ni ja nisam bio na straži. Iz 63. su na stražu išli samo ne skakači. A po čuvenju bi trebalo da je negde tamo na kraju piste kod Medoševca,  ili tako nešto  Izvinite , zaboravio sam.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 316


« Reply #407 on: December 22, 2012, 10:47:11 pm »

Перо, поменуо си "геофон". Ту "скаламерију" је имала и војна полиција и користли смо их на вежбама, најчешће за обезбеђење простора и објеката. Генерално то је солидна уређај, али му корисници нису били дорасли. Нису знали да га употребе, односно како да га употребе. Захтевао је добро обучене послужиоце, што на граници најчешће нису били ни војници ни старешине. Наравно, питање је колико је и могао да користи и да се користи на граници.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #408 on: December 22, 2012, 11:04:43 pm »

Zdravo, ili dobro veče Dzumba, dali možeš da mi objasniš izraz skalamerija? Hvala, SH ipak nije moj prvi jezik, pa poneke takve izraze neznam.

Ja ču za to vreme probati da objasnim šta je geofon za one koji ga nisu videli (99% JNA)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #409 on: December 22, 2012, 11:27:11 pm »

скаламерија је израз за справу за коју не знаш баш тачно како ради и чему служи. мође се користити и реч шклопоција
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #410 on: December 22, 2012, 11:40:11 pm »

Geofon je komplet prijemne stanice i 4 mikrofona, namenjen prisluškivanju hodanja (koraka) po terenu. U kompletu ''koferu'' su 4 mikrofona, koji izgledaju kao kolutiči (?) sa iglom koja se zabije u zemlju, žicama od njih koji se razvlače do centrale, koja je u stvari uređaj za osluškivanje vibracije zemlje. Sad se ne sečam tačno, ali mislim da može da pokriva liniju do nekde 400 metara. Možda sam zaboravio, možda je manje, ali tu nekde. Težina je po sečanju nekde između 5 i 10 kg. Nosi se ga preko remena, znači da nije baš najteža stvar.

Kad se postave mikrofoni, razvuku se žice do centrale (što je u koferu) i osluškuju se zvuci na terenu.

Operator tog sustava osluškuje vibracije u zemlji što jih prouzukuje gaženje zemlje.

Teoretski je to zanimljiv i koristan sustav, ali u praksi ima dosta nedostataka.

Dobar je recimo u obezbeđenju objekta. Loše stvari: ako bi stvarno postojala opasnost od nekih diverzanta trebalo bi da se razvuče po tami, pa onda da treba još nekoliko takvh sistema da se pokriva veči rejon, znači više operatera i patrola... pa ako se čuju sumljivi koraci da se ide tamo da se preveri dali stvarno postoji opasnost... a u stvari teško je razlikovadi dali su ''ilegalci'' ljudi, živina, divlje životinje. Ipak teoretski je bio to dobar sustav da se stvarno zna šta če se desiti, ali da se nezna i da se sa njime pokriva 400m na 10 km je gubljenje para za taj sistem, koji koliko znam elektronike i pojačivanja signala, nije baš imao smisla. Ipak za pokrivanje objekta, kao upozorenje za stražu, tu je dobar!!!
Logged
Severac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 15


« Reply #411 on: December 23, 2012, 07:35:12 am »

Дас мал`ко распишем.

У Јаково сам стигао средином децембра. Касарна углавном нова, зграда у којој спавамо потпуно нова ми смо прва војска која у њу улази једини проблем је нова кухиња за 2000 душа ал` неради стара кујна има око 100 места а нас 1200.
Ту су нам рекли да смо ми у саставу механизоване бригаде.. броја се несећам а и како би кад сам члан те опаке скупине бијо 20-ак дана.
Ома после нове године прекоманда у Шабац, пре заклетве и ко зна чега још, родитељи и брат већ наоштрили копачке за пут до Јакова.
У Шабац долази нас 50, други автобус са 50 комада одлази у Суботицу.
Шабачка касарна је старије здање и у одноду на Јаково делује као половна железничка станица. Кухиња новија, зграде старе а`л брез грејања.
Два гађања, три-четри одласка на полигон је све од компликоване обуке. Граничарски део буке радимо у касарни..
Крајем фебруара нас деле 50% Шид 50% Лозница.
У Шиду су стару кудељару преправили у касарну но немарим. Ту смо пар дана имали неке вежбице а главно је било упознавање са реоном. У патроле се иде из Шида из касарне.
Почетком пролећа нас измештаду у нешто што они зову летња караула, то је скуп од.. непар.. контејнера и пар шатора.
Вода нам се допрема камионом из Шида а агрегат за струју је испоручен са великондушних 5 литара горива, и то је једино гориво које смо добили за караулу.
Караулу попуњава 10-ак редовних војника пар уговораца и остало резервисти из Шида и Пећинаца.
У патроле се иде редовно и поштују се сва правила граничне службе.. док се не удаљимо 104 метра од карауле а онда.. знате и сами.. били сте граничари..
Омиљено место за одмор на рејону 1 према Дунаву је гробље испред Товарника, то смо звали Код Милета и Кате, Миле и Ката Дракулић су за живота направили себи споменик по свим домородачким правилима а нас је највише интересовала равна плоча од неких... 5-6 м2.
На рејону 2 нам је "база" била Електровучна под-станица на пруги Београд - Загреб, то је била мања зграда на спрат препуна којечега у смислу струје.
Средином лета стиже озбиљно наређење!!! Да граничари поседну мостић (хе, мостић.. звучим ко Шојић) који се налази између Товарника и Илинаца. Тамо постављамо мањи шатор и патрола која иде на реон 2 иде до мостића и тамо остаје 24 сата. Тамо су нас монтирали због шверца горива, камијони из Ђелетоваца су возили у Панчево сирову нафту а враћали деривате..
Таман смо се навикли и "одомаћили" кад још једно наређење! Да се сви официри и подофицири који су рођени ван тадашње Србије дас о`ма вратиду у завичај. До тог наређења воднике смо мењали на месечном нивоу.. Шалили смо се да су подофицири потрошна роба а не војници Smiley.
Некако у исто време нас напуштају и резервисти.. крајем лета одлази и септембарска класа.. остајемо ми децембарци и уговорци, без керова има нас 9.
До краја војног рока је била опуштена ситуација брез много узбуђавања.
Више од пола војног рока смо бринули сами о себи, прилично су нам помогли војници из УН базе у Товарнику РУСБАТ (броја се несећам) као и Полиција и Војска Крајине.
Гориво за агрегат и камијон смо сами обезбеђивали, додатну струју у смислу 2 тенковска акумулатора смо морали да "погурамо" са одређеном количином нафте.
Слушајући приче граничара који су били на "старим границама" сваким слушањем осмех ми све шири..
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #412 on: December 23, 2012, 09:28:06 am »


 Mislim da smo tu vašu " karaulu" zvali džep  Huh?
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #413 on: December 23, 2012, 09:55:01 am »


Nošenje oružja, kao i druge opreme na dužnosti generalno je bilo regulirano Parvilom službe, a za graničare, vojnu policiju i druge službe njihovim posebnim pravilima.
Također, svaka straža je imala elaborat koji je urađen na osnovu procjene.
Na temelju procjene definira se broj i raspored stražarskih mjesta, naoružanje svakog stražara, postupci i dr.. dakle, moglo je biti ostupanja, zavisno od procjene, a li je Parvilo službe OS (JNA) bilo osnova.

Kada je u pitanju granica način rada je definiran Pravilom granične službe.
Također, najvjerojatnije (nisam bio graničar) je postojala procjena za svaki rejon, odnosno karauli na temelju čega je defisana služba: broj patrola, jačina, broj zasednih mjesta i dr.. kao i naoružanje i način nošenja.

Tko ima Pravilo granične službe mogao bi pogleda.

Kad je trenutno tema „Šljemovi JNA“, prilikom listanja dnevnika kojeg imam kod sebe naišao sam na ovo upustvo.!!!
Na njemu piše: "UPUTSTVO ZA PODEŠAVANJE OPREME ŠLEMA".!!!
Uputstvo je izdao: "Tehnički remontni zavod Hadžići".!!!
Ne znam da li je taj zavod do dana današnjeg preživio i da li se bavi istim poslovima ali eto ja sam dana 20.9.1988. god. ujutro od Spasković Radoja komandira karaule "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor, dobio novi novcati šljem a sa njime i ovo upustvo za upotrebu kojeg sam sačuvao do dana današnjeg.
Pa sam odlučio da ga postavim na stranice ovoga foruma.
U slučaju da pozovo ponovno u vojsku tj. JNA, da vojska prije dobro pročita upustva o upotrebi šljema, da ne bi rekli mi nismo znali, nama nije nitko kazao i tome slično...
Da skratim.
Daje se na znanje ovo upustvo svim pripadnicima JNA, pažljivo pročitajte i proučite.
I za kraj, đaba vam vaši šljemovi kad nemate upustvo za upotrebu šljema.!!!
Evo slike.!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Šljem JNA.jpg (152.8 KB, 577x800 - viewed 358 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #414 on: December 23, 2012, 12:31:41 pm »

mislim da imamo temu oslemovima, pa prebaci ovo i tamo. nek se nadje
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 316


« Reply #415 on: December 23, 2012, 04:07:05 pm »

Упутство си највероватније нашао у самом шлему (заденуто испод трака са унутрашње стране). Иначе постоји и "правило" за шлем. Поставили смо то у посебној теми, негде у подфоруму КоВ/пешадија.

Реч "скаламерија" је жаргонски израз ("арго", како кажу французи,а у србији се користи израз "шатровачки", мада није баш то) који означава и сложесн систем који неразумеш како и зашто ради и који ти личи на  "склепано" (направљено "наврат-нанос").  Иначе, Перо, свака част на памћењу и доста добром опису уређаја. Наравно, "Систем обезбеђења геофоном (СОГ)" није био скаламерија, већ ја то тако кажем у шали. Има негде неко упутство за његово коришћење самом га морам наћи па ћу га поставити. Пар исправки периниг доста доброг приказа. "Микрофони", како их Перо назива су геофински сензори који вибрацију тла преносе као електрични импулс на централу ("кутију") где се претварају у звук. Добар оператор може да разликује животињу од човека. Уређај је производио "Дигитрон" Бује.

Колега који био задужен за техничке систем заштите (реферат техничке заштите је још у ЈНА био у Одељењу војне полиције; водио га је врло стручан технички официр) је  често обилазио граничаре да би видео како и колико користе тај и још један уређај који су им додељивани (Систем инфрацрвене ограде). Углавном је наилазио да ти уређаји стоје у магацинима, а када се корсте да се то ради тактички погрешно. И дан данас је коришћење система теничке заштите доста проблематично са становишта непосредних корисника (мислим и на цивилне структуре). Најчешћеи узрок је погрешно, унапред створено уверење , да ће техника да реши проблем (ухвати лопова, или илегалног прелазника). Зато се на контро скупе технике смањује број и квалитет ангажованих људи. Међутим, једина истина је да ће лопове, пребеге и сл. хватати само добро обучени и мотивисани људи. техника само помаже у тој "работи" (послу). Други проблем који и даље постоји  је тај да сложенија теника тражи и квалификованије оператере или верзиране кориснике, што најчешће није случај. Они који одлучују о техници су најчешће технички полуписмени, што је горе од технички неписмени. Зато се та техника често недакеватно користи, не контролише и не прати и често квари из незнања, односно препушта случају.

Иначе још у време ЈНА је започет развој савременијег уређаја који је требао јасно да раздвоји људске кораке од осталих корака, као и да идентификује поједини животиње. Такође, требао је бити и интерактиван, односно да на дисплеју приказује (исписује) правац кретања што би битно олакшавало рад оператерау и комбинован видео системом (посебно направљеним за теренске услове, укључује и термовизују). Он је практично доведен до пред крај развоја, али никад није потпуно завршен јер у Србији (то је приведено крају крајем 90-тих) није било произвођача који би то произвео. Наиме , потенцијални произвођач је тражио гаранцију да ће то што произведе (ако он уложи паре, које узгред није ни имао) бити и купљено или да му се доделе средства за освајање технологије. Тако је то остало незваршено, мада је решење било, а и сада је, на нивоу светских решења тог типа. То су искористили старни произвођачи и полицији продали можда, технички напредније систем, али десетоструко скупљи али ипак не и толико продуктивнији.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #416 on: December 23, 2012, 05:52:53 pm »

dzumbo da to nije radila jedna (sad vec propala) fabrika iz ei nis? jednu takvu napravu jeste, i testirana je usred bombardovanja, ali ne znam dokle se stiglo.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #417 on: December 23, 2012, 07:24:32 pm »

Negdje 1988, ili godinu manje nekoliko inžinjera, oficira, iz fabrike Rudi Čajevac je dobilo prekomandu u Pljevlja. U novoosnovanu fabriku Prvi decembar.  Zadatak je bio da razviju, naprave i osvoje proizvodnju ručnog radara koji radi na principu Doplerovog efekta. I napravili su taj radar. Kasnije sam ga viđao u jedinicama.

Tih godinu i malo više dana je bilo fino vrijeme za mene. Nije bilo šefa u kancelariji.   laugh laugh    Bio je daleko od očiju.

Taj ručni radar se koristio u graničnim jedinicama.

Ove šljemove proizvodnje TRZ Hadžiči sam vidio u Teheranu. Jedno čitavo brdo šljemova. Iračkih zarobljenih, i ašovčića od istog proizvođača.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #418 on: December 24, 2012, 08:58:09 am »

Mislim da su TZR "Hadžići" osim šlemova i ašovčića proizvodili i metalni-donji deo porcije za jelo dok je posudu za vodu i plastični poklopac proizvodio "Rade Končar".
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #419 on: December 24, 2012, 10:07:40 pm »

....
Реч "скаламерија" је жаргонски израз ("арго", како кажу французи,а у србији се користи израз "шатровачки", мада није баш то) који означава и сложесн систем који неразумеш како и зашто ради и који ти личи на  "склепано" (направљено "наврат-нанос").  Иначе, Перо, свака част на памћењу и доста добром опису уређаја. Наравно, "Систем обезбеђења геофоном (СОГ)" није био скаламерија, већ ја то тако кажем у шали. Има негде неко упутство за његово коришћење самом га морам наћи па ћу га поставити. Пар исправки периниг доста доброг приказа. "Микрофони", како их Перо назива су геофински сензори који вибрацију тла преносе као електрични импулс на централу ("кутију") где се претварају у звук. Добар оператор може да разликује животињу од човека. Уређај је производио "Дигитрон" Бује.

....

Hvala na komplimentu, meni je to bilo sasvim logičmo, deo hobija čime sam se tad bavio. Sada mi je deo profesije pa znam nešto malo o zvuku.

Inače mikrofon prenosi vibracije vazduha u električni signal, a gofonov ''mikrofon'' prenosi vibracije zemlje u zvuk u slušalicama.

Ne može i nema toerije da se razlikuje čovek od životinje. U proseku možda, ali teoretski ne.
Logged
Pages:  1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.