PALUBA
March 28, 2024, 01:31:50 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 519856 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Severac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 15


« Reply #420 on: December 25, 2012, 08:31:15 am »

Aj joш мало о граничарима.. тј. о униформи

Први комплет униформе смо добили у Јакову, оба комплета радни и парадни су били потпуно нови с тим да је радни део имао.. непар.. додатака тачније делова униформе који нису по стандарду ЈА/ВЈ.
Као капе смо добили нешто што веома подсећа на граничарску са шилтом, за разлику од редовних граничарских са шилтом ове су имале чичак за спајање оних "ушију" а материјал је деловао да може издурати све и свја.
Кошуље су биле тамније и од доброг материјала ни налик обичним војничким кошуљама.
Чизме.. хе.. Made in Singapore Smiley Прилично добре чизме на пертлање. Фалинка која се касније показала је начин спајања ђона и горњег кожног дела чизме. Ти делови су спајани жицом!!!!. Једном војнику је та жица пукла и стајала вертикално, штрчала је неких милиметар или малко више.. у спрези са једнонедељним купањем и вежбама које смо тада изводили дошло је до веома зезнуте повреде, жица је боцкала ногу и на крају пробила кожу а и прљавштина се ту нашла. Тај војник је трпео неко време и тек кад се рана "дала на зло" он је отишао код лекара.
Тек тада су пристали да замене све чизме којима је та жица пукла.
Почетком маја 1993 нам саопштавају да ће добијемо маскирне униформе.. прође мај а униформи нема.. разлог.. Румунска војска добила маскирне па да се не срамотимо прво граничари на румунској граници добијају униформе Smiley Бар су нам тако рекли.
Током јуна стижу униформе ал` не лези враже... Добијамо кошуље, панталоне и блузу!!! кажу.. кад захладни добијате остало.. ово нам је већ трећи комплет униформе..
Како је време пролазило добијамо прслк и крајем лета ветровку.. са ветровком добијамо и маскирне капе!!! највећи број 3.25 ја добијо 2. нешто... а треба ми најмање 4.
Једном приликом долази контрола из Новог сада.. официри из касарне наређују да ,морамо сви ставити маскирне капе.. Цветићи моји драги.. на шта смо личили.. као да нам је неко ставио шерпицу за млеко на главу., Сва срећа па су официри новосадисти наредили да се комендија прекине и да смо слободни носити капе које хоћемо али сви исте.
Та маскирна униформа коју смо добили је поменута у једном од постова као мешавина М88 и М89.
Капу сам сачувао, кући ми је.
Ознаке на капи су биле разне од петокраке, ЈНА ознаке без петокраке, ЈА, ВЈ и  на крају ТО. Е.. те ознаке ТО су нам подељене негде током лета због ради разлога неког споразума по којем границу на том делу мораду чувати локални резервисти..
Хе.. То је деловало као Драгче из серије Мој рођак са села кад учи краве немачки.. "ако вас неко нешто пита на енглеском ви одговарајте на немачком" тако су и нама рекли ако ко шта пита да кажемо да смо из Шида ил` да лупимо неко село из околине...
Фала на пажњи.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #421 on: December 25, 2012, 05:26:06 pm »

te kosulje su bili indijske ili vijetnamske proizvodnje, ne mogu da se setim trenuno (imam jednu sacuvanu kuci). stvarno su bile dobre, pogotovo za leto. "singapurcanke" su bile lepe za paradu, ali su se lose pokazale bas zbog tog pucanja djona.
« Last Edit: December 26, 2012, 10:07:28 am by SOLARIS 1972, Reason: t.11 » Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #422 on: December 25, 2012, 06:52:05 pm »

....
Реч "скаламерија" је жаргонски израз ("арго", како кажу французи,а у србији се користи израз "шатровачки", мада није баш то) који означава и сложесн систем који неразумеш како и зашто ради и који ти личи на  "склепано" (направљено "наврат-нанос").  Иначе, Перо, свака част на памћењу и доста добром опису уређаја. Наравно, "Систем обезбеђења геофоном (СОГ)" није био скаламерија, већ ја то тако кажем у шали. Има негде неко упутство за његово коришћење самом га морам наћи па ћу га поставити. Пар исправки периниг доста доброг приказа. "Микрофони", како их Перо назива су геофински сензори који вибрацију тла преносе као електрични импулс на централу ("кутију") где се претварају у звук. Добар оператор може да разликује животињу од човека. Уређај је производио "Дигитрон" Бује.

....

Hvala na komplimentu, meni je to bilo sasvim logičmo, deo hobija čime sam se tad bavio. Sada mi je deo profesije pa znam nešto malo o zvuku.

Inače mikrofon prenosi vibracije vazduha u električni signal, a gofonov ''mikrofon'' prenosi vibracije zemlje u zvuk u slušalicama.

Ne može i nema toerije da se razlikuje čovek od životinje. U proseku možda, ali teoretski ne.

Mislim da je moguce napraviti uredjaj koji bi sa solidnom vjerovatnoscu razlikovao ljudski hod od zivotinjskog.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #423 on: December 25, 2012, 07:16:21 pm »

Наравно да је могуће направити уређај који разликује људске од животињскох корака (то је онај развој и показао). Међутим, тешко да је могуће направити уређај који ће разликовати животиње, у смислу да тачно идентификује која је то животињња (крава, јелен, свиња и сл.). Теоретски је могуће, али практично тешко, осим тога сам развој би кошато "ђаво ипо". Ту је и дошло до сукоба "тактичара" и "доктора", "практичара" и "теоретичара".

Ссекир, јесте, та фабрика из Ниша је требала да то реализује. Наравно, нису скоро ништа урадили. Модел тог система,  уставири два функционална модела система направили су три инжињера из ВТИ, и то својом иницијативом и памећу, користећи искључиво комерицјалну опрему, она која се може купити у продавници. Био је приказан на Сајму пре 5-6 година,а један прототпип је постављен на једну од база у КЗБ. Није се лоше показао. Као што рекох, развој је обустављен иако лично мислим да је могао да буде завршен и систем уведен. Није било воље ни пара. Претходни развој уређаја који "детектује краве и коње" је појео паре и убио вољу за све остало. Осим тога разни лобији који гурају стране, далеко, далеко супље системе (имате их сада код граничне полиције) су били врло јаки.

Одећа коју помињете је била купљена на слободном тржишту. Ипак, то нису били комплети, већ делови униформи што је и резултирало оним што помиње "Северац". То је било време "дај шта даш" и где су сви били "паметни".
« Last Edit: December 26, 2012, 10:10:35 am by SOLARIS 1972 » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #424 on: December 25, 2012, 08:04:33 pm »

dzumbo, bilo je i volje i para, ali je neko trebao da makne i proviziju pravilo znam dosta o tome, moj otac je radio na tom projektu. posle toga fabrika je imala jos jedan odlican projekat (civilni), bolji i od stranaca, ali je opet "ispusila" iz vec pomenutog razloga i propala je.

mozda su posle i kupovali na slobodnom trzistu, mada, zasto bi kad su svi vrlo brzo poceli da kukaju na njih. a bilo je proizvodjaca obuce u srbiji, sto bi uvozili nesto sto pravimo. za kosulje nemam pojma, imam je kuci i stvarno je bila odlicna. kad izbledi imala je boju kao iznosene "vijetnamke". a i izgledala je mnogo "civilnije" od nase stare smb kosulje.
« Last Edit: December 26, 2012, 10:12:26 am by SOLARIS 1972, Reason: t.11 » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #425 on: December 25, 2012, 08:46:59 pm »

Moj šef koji je radio na razvoju ručnog pješadijskog radara, tada KIK, P.K.Žarko., mi je pričao da se malo dužim korištenjem ovog radara moglo raspoznavati na kojoj se daljini ko kreće. Čovjek ili neka životinja. Radar je davao tonske signale čiji je oblik i intenzitet zavisio od brzine kretanja objekta, njegove veličine i daljine. Radar se je držao u ruci, a na glavi su bile slušalice. Teren se je skenirao usmjeravanjem radara lijevo desno i tražio se je zvučni odziv.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #426 on: December 25, 2012, 09:04:53 pm »

Kao što je ssekir rekao, mi smo kao koristili to. Očigledno sam nešto i zapamtio. Nije bilo puno primera, ali znali smo za to.

Dzumba, ja tvrdim da nema teorije da bi sprava mogla da prepozna dali je u pitanju ilegalac ili živina. Jedino bi mogao dobar operater tog sistema da MISLI da su u pitanju ljudski koraci napram životinji. MISLI!!! Sprava/kompjuter to ne može!

Geofon meri vibracije zemlje na recimo 20-30 (i više) metara, dali se ilegalac/vojnik kreče polako, brzo, dali ''vuče noge'' dali je to živina, itd… nemože i nema teorije.

Čime ne mislim da je to slab sustav, ima dobrih strana, ali nije univerzalan i idealan. Taj sustav je dobar da je postavljen PRE-vremeno, da ima neko da ga sluša 24/7 da ima još uz to i straža, pa i patrola da ide da osmotri stvrnu opasnost…

Probaču da nađem neku sliku ''mikrofona'' nisam našao baš iste ali ču objasniti…
« Last Edit: December 26, 2012, 10:13:24 am by SOLARIS 1972 » Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #427 on: December 25, 2012, 09:11:18 pm »

Moj šef koji je radio na razvoju ručnog pješadijskog radara, tada KIK, P.K.Žarko., mi je pričao da se malo dužim korištenjem ovog radara moglo raspoznavati na kojoj se daljini ko kreće. Čovjek ili neka životinja. Radar je davao tonske signale čiji je oblik i intenzitet zavisio od brzine kretanja objekta, njegove veličine i daljine. Radar se je držao u ruci, a na glavi su bile slušalice. Teren se je skenirao usmjeravanjem radara lijevo desno i tražio se je zvučni odziv.

O ''radaru'' na osnovi IC, zvuka, i šta ja znam jo što, mogao bi teoretski da se složim, pa i tu može da bude greška. Opet dolazimo do toga da treba vizualni kontakt.

Ali geofon radi samo na vibracijama zemlje, pa samim time nije sistem sposoban da pravi razliku između vibracija prouzrokovanim od čoveka, ili od životinja.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #428 on: December 25, 2012, 09:12:47 pm »

Moj šef koji je radio na razvoju ručnog pješadijskog radara, tada KIK, P.K.Žarko., mi je pričao da se malo dužim korištenjem ovog radara moglo raspoznavati na kojoj se daljini ko kreće. Čovjek ili neka životinja. Radar je davao tonske signale čiji je oblik i intenzitet zavisio od brzine kretanja objekta, njegove veličine i daljine. Radar se je držao u ruci, a na glavi su bile slušalice. Teren se je skenirao usmjeravanjem radara lijevo desno i tražio se je zvučni odziv.

Izvidjački radar IR-3 se prema podacima sa sajta još uvek nalazi u proizvodnom programu crnogorske fabrike FETS "1. decembar" Pljevlja.
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 487



« Reply #429 on: December 25, 2012, 09:28:11 pm »

Od geofona kao samostalnog uređaja i nema neke prevelike koristi, Ameri su ih razvijali i koristili u Vijetnamu, a u to vrijeme i spadaju. Danas se ionako razvijaju multisenzorski sustavi (u linku studija o 6 različitih senzora), koji su sve jednostavniji za operatere i koriste off the shelf komponente sa obaveznim procesorom signala.Daleko jeftinije i efikasnije.Pa većinu tih komponenti posjeduje i iPhone valjda. Smiley

http://chips.ece.iisc.ernet.in/pubs/drdo_wsn_iisc_journal.pdf
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #430 on: December 25, 2012, 09:37:40 pm »

Od geofona kao samostalnog uređaja i nema neke prevelike koristi, Ameri su ih razvijali i koristili u Vijetnamu, a u to vrijeme i spadaju. Danas se ionako razvijaju multisenzorski sustavi (u linku studija o 6 različitih senzora), koji su sve jednostavniji za operatere i koriste off the shelf komponente sa obaveznim procesorom signala.Daleko jeftinije i efikasnije.Pa većinu tih komponenti posjeduje i iPhone valjda. Smiley

http://chips.ece.iisc.ernet.in/pubs/drdo_wsn_iisc_journal.pdf

Lemi, ja sam bio u JNA pre 25 godina, u svakoj vojsci traje još desetine godiina da se neki sustav stavi u upotrebu ili izbaci.

Geofon je bio dobar sustav. Da imao je mana i svoje zahteve, ali da smo ga trebali, bio je na raspolaganju. Slično je i sa RB,nikad jih nismo upotrbili, ali bilo je dobro da jih imamo.
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 487



« Reply #431 on: December 25, 2012, 09:47:45 pm »

Jasno, normalna stvar. Htio sam samo reći kako brzina razvoja mikroelektronike (Moorev zakon) utječe na rapidno zaostajanje vojski, ako ne "jašu na valu tehnologije", što se već vidjelo i u SFRJ 80-ih, dok za današnje vrijeme ne trebamo ni pričati. Ispričavam se na skretanju sa teme.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #432 on: December 25, 2012, 09:49:38 pm »

Inače da je stvarn zgustilo, taj geofon bi mogao glavu da nam spašava, isto i RB. Inače bili su RB M80 ze jednokratnu upotrebu, iako je bio naš teren kao ''tenkovsko neprohodan'' ipak bi se u slučaju rata našli neki transporteri, kamojoni, itd... Bili smo dobra vojska, sa dobrom opremom, sa dobrim sredstvima...
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #433 on: December 25, 2012, 10:02:10 pm »

Jasno, normalna stvar. Htio sam samo reći kako brzina razvoja mikroelektronike (Moorev zakon) utječe na rapidno zaostajanje vojski, ako ne "jašu na valu tehnologije", što se već vidjelo i u SFRJ 80-ih, dok za današnje vrijeme ne trebamo ni pričati. Ispričavam se na skretanju sa teme.

U stvari nije ni veliko skretanje od teme. u osamdesetih su se dešavale velike promenjenje tehnologije. JNA jih je do nekde pratila, sve naravno nije mogla. Isto je i sa graničnim jedinicama zelmja koje su nastale na prostoru SFRJ.  Ja na žalost (ili na sreču) ne mogu da pričam osim o mojim ličnim  iskustvima iz vremena JNA iz osamdesetih, a i tu su bile razlike, od početka, sredine, kraja....
Logged
Severac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 15


« Reply #434 on: December 25, 2012, 10:11:42 pm »

Кад сам био у резерви у Бачкој тополи 1996 имали смо неколико бунди кинеске производње, чиними се да негде кући још увек имам дугме са једне од бунди.
Нису биле тако моћне као наше бунде више.. као парадне много финији материјал али и доста тање од онога што ми сматрамо бундом.
Незнам одакле ти примерци нит ми је ко знао дати одговор.
« Last Edit: December 26, 2012, 10:15:31 am by SOLARIS 1972, Reason: t.11 » Logged
Pages:  1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.