PALUBA
March 28, 2024, 11:35:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 519945 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #435 on: December 26, 2012, 11:57:20 am »

Moj šef koji je radio na razvoju ručnog pješadijskog radara, tada KIK, P.K.Žarko., mi je pričao da se malo dužim korištenjem ovog radara moglo raspoznavati na kojoj se daljini ko kreće. Čovjek ili neka životinja. Radar je davao tonske signale čiji je oblik i intenzitet zavisio od brzine kretanja objekta, njegove veličine i daljine. Radar se je držao u ruci, a na glavi su bile slušalice. Teren se je skenirao usmjeravanjem radara lijevo desno i tražio se je zvučni odziv.

Izvidjački radar IR-3 se prema podacima sa sajta još uvek nalazi u proizvodnom programu crnogorske fabrike FETS "1. decembar" Pljevlja.

 Par slika sa Limundo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* originalslika-11922066.jpg (78.68 KB, 992x448 - viewed 365 times.)

* originalslika-11922068.jpg (79.64 KB, 887x734 - viewed 439 times.)
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #436 on: December 26, 2012, 07:34:56 pm »


Geofon je komplet prijemne stanice i 4 mikrofona, namenjen prisluškivanju hodanja (koraka) po terenu.
U kompletu ''koferu'' su 4 mikrofona, koji izgledaju kao kolutiči (?) sa iglom koja se zabije u zemlju, žicama od njih koji se razvlače do centrale, koja je u stvari uređaj za osluškivanje vibracije zemlje.
Sad se ne sečam tačno, ali mislim da može da pokriva liniju do nekde 400 metara.
Možda sam zaboravio, možda je manje, ali tu nekde.
Težina je po sečanju nekde između 5 i 10 kg.
Nosi se ga preko remena, znači da nije baš najteža stvar.
Kad se postave mikrofoni, razvuku se žice do centrale (što je u koferu) i osluškuju se zvuci na terenu.
Operator tog sustava osluškuje vibracije u zemlji što jih prouzukuje gaženje zemlje.
Teoretski je to zanimljiv i koristan sustav, ali u praksi ima dosta nedostataka.
Dobar je recimo u obezbeđenju objekta.
Loše stvari: ako bi stvarno postojala opasnost od nekih diverzanta trebalo bi da se razvuče po tami, pa onda da treba još nekoliko takvh sistema da se pokriva veči rejon, znači više operatera i patrola... pa ako se čuju sumljivi koraci da se ide tamo da se preveri dali stvarno postoji opasnost... a u stvari teško je razlikovadi dali su ''ilegalci'' ljudi, živina, divlje životinje.
Ipak teoretski je bio to dobar sustav da se stvarno zna šta če se desiti, ali da se nezna i da se sa njime pokriva 400m na 10 km je gubljenje para za taj sistem, koji koliko znam elektronike i pojačivanja signala, nije baš imao smisla.
Ipak za pokrivanje objekta, kao upozorenje za stražu, tu je dobar!!!  

Pero™
Takav uređaj "GEOFON" nije bilo na karauli "Ceršak" - granični odsjek Maribor - Slovenija 1988/1989 godine.
Mada bi nam dobro došao jer smo držali granicu kod jednog velikog međunarodnog graničnog prijelaza koji se zvao "Šentilj".
Tu je bilo ilegalnih prelaznika u svako doba dana i noći.
Čitavi taj zapadni dio granice kojega su osiguravali graničari sa karaule "Ceršak" je bio dugačak  2184 metra i to sve pod gustom šumom, baš u takvim uvjetima bi nam taj uređaj dobro došao ako bi mogao funkcionirati  pravilo u tim uvjetima, "Šuma, vjetar, životinje, zvukovi kamiona, galama na graničnom prijelazu itd...".
Evo jedne slike   koju sam ja snimio sa jednim jako lošim fotoaparatom, na jednom proplanku nakon što sam se samovoljno udaljio sa zasjednog mjesta "Rupa".

Strelica 1 označava karaulu "Šentilj".
Strelica 2 označava međunarodni granični prijelaz "Šentilj".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Karaula Šentilj i granični prijelaz Šentilj.jpg (276.62 KB, 969x987 - viewed 410 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #437 on: December 26, 2012, 10:07:32 pm »

Систем обезбеђења геофонима (СОГ), баш и није био погодан за изразито пошумљено земшиште. Не препоручује се постављање у шуму, посебно ако се ради о високом дрвећу са израженим кореновим системом. Разлог је тај да када се дрвеће њише под утицајем ветра корење дрвећа се помера што изазива вибрације које ометају пријем других сигнала (корака). Уређај се могао подесити да се вибрације изазване покретима корења неутралишу, али се тиме и смањивао пречник осетљивости сензора и ти битно. СОГ је био погодан за пропланке, ливаде и сл.

Из искуства знам да су их граничари ретко користили. Највећи проблем су били оператори који су се морали вежбати да разазнају звукове и препознају сталне шумове од корака. И таман се неко од војника увежба, научи, он оде кући. Зато су их углавном користили код заседа ноћу. Ипак и то врло ретко. Проблем су били и акумулатори. Они су се морали редовно одржавати, односно кондицирати чак и када се уређаји не користе. Већина командира караула и војника на њима су били "операсани" од технике. Још горе је било са Инфрацрвеном оградом (ИЦО).
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #438 on: December 27, 2012, 07:48:19 am »

Dok sam radio u 16. Mornaričkoj brigadi u Zoganju iznad Ulcinja, oko kasarne u kojoj su bili komanda, pozadinski vod, vod za intervencije i četa za obuku imali smo dve linije ukopanih geofona koje su stalno bile u funkciji i radile dobro. Ne sećam se koliko je sondi bilo u linijama, ali znam da su nam zamenjivale dva stražarska mesta.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #439 on: December 27, 2012, 06:40:07 pm »

Баш тако Боро. Углавном су их користили за обезбеђење самих караула. На неким су, као на Зогању линије биле укопане, и добро заштићене и подешене. Ту је то добро радило. Међутим таквих караула једва да је било 10%, а око 50% је имо ове уређаје.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #440 on: December 28, 2012, 12:51:38 am »


Pero™
Takav uređaj "GEOFON" nije bilo na karauli "Ceršak" - granični odsjek Maribor - Slovenija 1988/1989 godine.
Mada bi nam dobro došao jer smo držali granicu kod jednog velikog međunarodnog graničnog prijelaza koji se zvao "Šentilj".
Tu je bilo ilegalnih prelaznika u svako doba dana i noći.
Čitavi taj zapadni dio granice kojega su osiguravali graničari sa karaule "Ceršak" je bio dugačak  2184 metra i to sve pod gustom šumom, baš u takvim uvjetima bi nam taj uređaj dobro došao ako bi mogao funkcionirati  pravilo u tim uvjetima, "Šuma, vjetar, životinje, zvukovi kamiona, galama na graničnom prijelazu itd...".
Evo jedne slike   koju sam ja snimio sa jednim jako lošim fotoaparatom, na jednom proplanku nakon što sam se samovoljno udaljio sa zasjednog mjesta "Rupa".

Strelica 1 označava karaulu "Šentilj".
Strelica 2 označava međunarodni granični prijelaz "Šentilj".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ja sam bio na granici od januara do septembra 87, zapravo vojni rok je počeo več u 86. Mi smo imali taj uređaj, iako smo bili bogu iza nogu.

I kod nas su na karauli koja je bila bliže graničnom prelazu imali više posla sa ilegalcima. A Šentilj je bio jedan od najprometnijih graničnih prelaza u Jugi, barem na severu.

Inače taj geofon je ojačavao vibracije zemlje, predstavljaj si koliko čuješ korake po zemlji na 20-50 metara? Koliko više buke stvara neki kamijon na nekoliko 100 metara. Vetar nebi smeo da bude problem za geofon, živinu bi ionako morao da pregledaš, ali promet bi stvarao buku za mikrofon. U tvojim uslovima bi bio geofon stvarno ograničeno dobar, ako bi imao uopšte nekog smisla.

Verovatno smo baš zbog verovatnoče prolaza mi pokrivali 10km a vi samo 2km.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #441 on: December 28, 2012, 12:58:21 am »

Slika neštog sličnog JNA geofonu/mikrofonu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
JNA verzija nije imala onog gornjeg belo crvenog dela, ''telo'' je bilo nekde premera 3-4 cm i visine nekde 5 cm. Naravno SMB boje Cheesy I jedna žica je izlazila iz njega.

To se sa iglom zabije u zemlju, razvuku žice, do centrale... pa se tamo osluškuju zvuci što se stvaraju hodanjem. Nije loše sredstvo, ali ima svoja ograničenja. Pa zar nema sve?

Barem toliko da se zna o čemu govorimao.


* 175px-Geophone_SM-24.jpg (14.75 KB, 175x597 - viewed 266 times.)
« Last Edit: December 28, 2012, 04:50:29 pm by SOLARIS 1972, Reason: slika ubačena u atačment » Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #442 on: December 28, 2012, 04:46:01 pm »

[quoteauthor=kilezr link=topic=19661.msg257001#msg257001 date=1355766324]

Samo dva ( 2 ) radio uređaja na karaulu???
Ma, dajte!
Nije da je nemoguće, nego je neeemoguće.
Pa čime ste imali vezu s K-dom granične jedinice, kurirom ili golubovima pismonošama?
A da ne govorim o potrebi da izađe grupa u cilju podrške patroli na Graničnoj liniji.
Našli bi ih verovatno po tragovima hlebnih mrvica?
Ajde da se malo uozbiljimo.
Da je bilo sve potaman i u vreme JNA- nije.
Ali da su Granične jedinice i u to vreme bile opremljene - bile su. [/quote]

SREDSTVO KOMUNIKACIJE NA KARAULI "CERŠAK" 1988/1989 GODINE 

Kilezr.
Pa eto da te razočaram.
Nije bilo golubova, kurira i mrvica kruha.
Sredstvo komunikacije između karaule "Ceršak" i graničnog odsjeka Maribor je bio "Induktorski telefon M-63".

Evo njegovih slika.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Samo preko induktorskog telefona M-63 su graničari sa karaule mogli komunicirati sa graničnim odsjekom Maribor.
Nikakva druga varijanta nije bila moguća.
Centar veze graničnog odsjeka Maribor je bilo smještena u Mariboru u kasarni "Tone Tomšič" V.P. 8164/20-3.
Njihov pozivni znak je bio "Cerovica".

Evo slika zgrade komande graničnog odsjeka Maribor u kojoj je smješten centar veze "Cerovica".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 
Ovaj pozivni znak „Cerovica“ sam ja bio zaboravio nakon izlaska uz JNA ali nedavno me je na taj pozivni znak bio podsjetio jedan graničar sa jedne karaule graničnog odsjeka Maribor.
Taj telefon je u karauli "Ceršak" bio smješten na 1 katu u sjevero-istočnoj prostoriji karaule tj.  u dežurani.
Naj više poziva je bilo iz karaule prema centru veze "Cerovici".
Vojnik koji bi se javljao na taj telefon u "Cerovici" bio je zadužen da zapisuje sve ono što mu dežurni sa karaule kaže tj. izdiktira.
Naj češće se telefon koristio da se odgovorne osobe u graničnom odsjeku Maribor izvijesti o tome koliko na terenu ima zasjeda, gdje su zasjede postavljene, u kome vremenu su postavljene, kada je zasjeda pošla na teren, kad se zasjeda vratila sa terena, koja je lozinka, koji je odziv, također bi dojavljivali i događanja sa trena tj. što smo vidjeli, čuli, koga smo zatekli, koga smo priveli, jesmo li pucali, koliko metaka je ispaljeno, tko je od graničara tada intervenirao, jednom dok sam ja bio dežurni karaule javili su mi da će na karaulu doći jedan oficir te da će na karauli prespavati, itd.
Iz "Cerovice" bi naj češće dobijali pozive tipa "Imamo dojavu od policijske postaje "Šentilj-Pesnica" da će večeras grupa od 5-6 turaka pokušati prijeći ilegalno granicu između Jugoslavije i Austrije u blizini zasjednog mjesta "Rupa".
Sve se svodilo na to od centra veze graničnog odsjeka Maribor „Cerovice“ prema karauli „Ceršak“.
Imam informacije da je vojnik koji je radio u centru veze "Cerovici" za svoje prijatelje spajao telefonsku vezu da bi zvali kući.
Ja osobno nikada nisam to pokušao, jer nisam ni znao da je tako što moguće a drugo nisam u "Cerovici" imao nikoga poznatoga tko bi mi to napravio.
Samo jednom prilikom dok sam bio dežurni u karauli jedan vojnik je sa neke karaule koja se nalazila na zapadu graničnog odsjeka Maribor pokušao zvati telefonom redom sve susjedne karaule pa tako i moju karaulu "Ceršak".
Kada sam se javio na taj telefon taj vojnik mi je objasnio da želi stupiti u kontakt sa prijateljem koji se nalazi na jednoj karauli istočno od karaule "Ceršak" te da li bi ja kao dežurni mogao da ga spojim sa karaulom koja se bila susjedna karaula sa istočne strane karaule "Ceršak" a ta se karaula zvala "Slatki Vrh".
Meni to nije bio problem i to sam napravio.
Međutim vojnik koji se javio na telefon u karauli "Slatki Vrh" se nešto iskomplicirao tako da se veza prekinula.
Vojnik koji je pokušavao razgovarati sa svojim prijateljem na jednoj karauli koja se nalazila na istočnoj strani graničnog odsjeka Maribor, to više nije pokušao jer ga je vjerojatno objašnjavanje svakom dežurnom karaule zamorilo. 
Također je za napomenuti da je karaula "Ceršak" imala na terenu u "Osmatračnici" (zapadno od karaule "Ceršak" u šumi jedan telefon koji je bio dosta stariji od ovoga M-63.
Sjećam se da je kutija u kojem je stajao bila crne boje a telefon je vjerojatno iz II svjetskog rata (nisam siguran) jer je imala telefonsku slušalici veliku,  crne boje i jako staroga dizajna.
Interesantno je da taj telefon u osmatračnici nikada nije radio, ni kad sam ja došao na karauli „Ceršak“ ni kad sam otišao sa karaule „Ceršak“.
Tu se također vidi koliko je komandiru karaule „Ceršak“ kao i samoj JNA stalo do ispravnosti te opreme koju su koristili graničari JNA.
Također smo imali jedan telefon koji je bio smješten u portirnicu kod čuvara u tvornici "Lepenke" a koja se nalazila oko 200 metara istočno od karaule "Ceršak" a bio je isti kao i onaj u osmatračnici.
Samo ovaj telefon je radio te smo sa karaule smo mogli dobiti vezu sa njim i sa njega zvati karaulu.

Evo slika pozicija induktorski telefona.
Broj 1 je induktorski telefon na karauli "Ceršak".
Broj 2 je induktorski telefon na zapadnom terenu karaule "Ceršak" na osmatračnici.
Broj 3 je induktorski telefon u portirnici kod čuvara tvornice "Lepenke" u selu Ceršak.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Uglavnom to je jedinstven slučaj da je civil mogao tim telefonom nazvati dežurnog karaule "Ceršak".
Zadatak tog čuvara na portirnici te tvornice je bio prvenstveno da čuva tvornicu „Lepenke“ a također  da nam tim induktorskim telefonom javi kad nepoznate osobe prođu pokraj tvornice "Lepenke" (pokraj njegove portirnice je prolazio puteljak prema državnoj granici) i krenu u smjeru državne granice.
Tada je dežurni karaule odmah uputio na teren 2-3 vojnika da sačekaju te nepoznate osobe kod zasjednog mjesta „Dol“ ili zasjednog mjesta „Most“  i da ih privedu u karaulu.
Ja sam imao prilike to jednom doživjeti, na karaulu je sa portirnice tvornice „Lepenke“ zvao čuvar koji je inače iz sela "Ceršak" a zvao se je RUDOLF AMŠL.
JNA graničari su izišli na teren te su stranci privedeni na dojavu tog čuvara i predani naknadno policiji koji su na karauli došli sa svojim službenim vozilom te ih priveli u policijsku postaju „Šentilj-Pesnica“.
Kako sam doznao od jednog mještanina koji čita ova događanja koja ja pišem, čuvar iz tvornice „Lepenke“  u selu Ceršak,   Rudolf Amšl  je umro.


* Induktorski telefoni na karauli Ceršak i terenu...jpg (452.94 KB, 1249x795 - viewed 150 times.)

* Centar veze CEROVICA u kasarni Tone Tomšič.jpg (406.39 KB, 1247x795 - viewed 144 times.)

* 1 Induktorski telefon M-63 - karakteristike.jpg (95.11 KB, 800x600 - viewed 289 times.)

* 2 Induktorski telefon M-63.jpg (23.01 KB, 640x437 - viewed 294 times.)

* 3 Induktorski telefon M-63.jpg (40.03 KB, 800x409 - viewed 153 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #443 on: December 28, 2012, 07:05:18 pm »

А шта фали жичаним везама? Са војног становишта то је једна од најквалитетнијих веза. Потребно је време да се успостави, али, ако се добро одржава, она јако добра. Што је највжаније тешко ју је ометати и прислишкивати. Није баш погодна за рад у покрету, а баш то треба граничарима, али за стална места (која је "Граничар" баш лепо приказао) су јако корисно и добро средство. Радио-везе је знатно лакше ометати и прислишкивати, а посебно радио-телефонске. Додуше, ове модерне дигитлане радио везе са "скачућим" ферекфенцијама, па још са криптомодулима, су такође прилично заштићене од прислушкивања. И телефонски  уређаји (укључујући пољске телефоне као што је наслици) могу имати криптомодуле који практично онемогућавају прислишкивање ("качењем" на линију). Наравно, то тада граничари нису имали. Желео сам рећи да жичане везе никако не треба одбацити када је у питању организација веза у заштити границе, чак и данас.
« Last Edit: December 28, 2012, 07:59:00 pm by dzumba » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #444 on: December 28, 2012, 07:42:45 pm »

Žičane veze na kontrolisanom terenu su i najbolje. Uzmimo rutu od 10 kilometara
koju kontroliše namjenska patrola. Pa na svaki kilometqr može se postaviti
poljski telefon sa stalnom žičanom vezom. Kud ćeš bolje veze. Pa ista metoda se
koristila decenijama u ratnim uslovima na frontu i pokazala se dobrom. Istovremeno
na dotičnoj ruti su stalno prisutni ljudi koji su upoznati sa pozićijom svoje veze i
stvar je rešena. Samo treba inijacitive i organizacuje.....
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #445 on: December 28, 2012, 08:33:19 pm »


 Da nisam već lud, poludeo bi momentalno

 Osim odgovora na direktne prozivke više ne tupim tastaturu u ovoj temi.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #446 on: December 28, 2012, 11:33:37 pm »

Neznam dali je bio isti model telefona kao kod Vojnika graničara, ali imali smo nešto takvo. Na granicu nikad nismo razvlačili liniju, niti neznam da bi imali toliko žice. Sa komandom smo imali telefonsku liniju, na komandi je bio uvek dežuran vezist. Dali se moglo vezati u civilstvo, nije mi poznato. Teoretski verovatno da, u praksi ne. Za rezervu smo imali i radijsku vezu. Bila su samo jedan-dva slučaja da je trebalo tu vezu da se popravi.

One male stanice što smo jih neko vreme nosili, ionako imaju malu snagu, pa jih je teško osluškivati. I mi smo se jedva čuli. Direktan kontakt sa komandom je bio nemoguč.

Kao dežurni karaule su obično bili desetari, ili poneko jutro pekar koji je morao rano da ustane da nam svaki dan ispeče svež hleb. On je tada budio straže i patrole i poslušao dali zvoni telefon.

ORIĆAREB: kod Vojnika graničara je bio mali teren i mesta sa velikim mogučnostima prelaženja. Ipak su njihovi ilegalci bili obični turisti i ekonomska migracija, znači tražili su da idu u bolji život, ne da prave neke oružane gluposti. Da sam ja diverzant, probao bi da pređem tamo kde je najmanje kontrole i najmanja verovatnoča da se nešto desi. Recimo kao naš rejon. Ni teoretski nismo videli sa jednog kraja rejona na drugi, kde još po noču. Znači ako bi neko došao, sigurno nebi imao dobre namere. E u tim slučajevima ti je 1 km PUNO do prvog telefona. Tada več nekoliko desetak metara puno znači, kde je jedan km. Zamisli da si nekde usred noči sat dva hoda od karaule, pa da čuješ ili vidiš nešto što nebi smeo. Nije baš ugodno. Znači za osnovne signalizacije bi male stanice bile sasvim dovoljno.

Inače slažem se da žičana veza još uvek ima prednosti, ali nije idealna.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #447 on: December 29, 2012, 08:24:24 am »

Mali off.

Prilikom žurke iz 1999-te induktorski telefoni su bila jedna od retkih stvari koji su i dalje bez ikakvih ometanja obavljali svoju funkciju.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #448 on: December 29, 2012, 08:29:15 am »


A šta fali žičanim vezama?
Sa vojnog stanovišta to je jedna od najkvalitetnijih veza.
Potrebno je vrijeme da se uspostavi, ali, ako se dobro održava, ona jako dobra.
Što je najvžanije teško ju je ometati i prisliškivati​​.
Nije baš pogodna za rad u pokretu, a baš to treba graničarima, ali za stalna mjesta (koja je "Graničar" baš lijepo prikazao) su jako korisno i dobro sredstvo.
Radio-veze je znatno lakše ometati i prisliškivati​​, a posebice radio-telefonske.
Doduše, ove moderne digitlani radio veze sa "skačući" ferekfencijama, pa još sa kriptomodulima, su također prilično zaštićene od prisluškivanja.
I telefonski uređaji (uključujući poljske telefone poput naslici) mogu imati kriptomodule koji praktično onemogućavaju prisliškivanje ("kačenjem" na liniju).
 Naravno, to tada graničari nisu imali.
Želio sam reći da žičane veze nikako ne treba odbaciti kada je u pitanju organizacija veza u zaštiti granice, čak i danas.


Na slici sam označio gdje se nalazi dežurana u karauli "Ceršak" u kojoj je bio postavljen induktorski telefon M-63.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nemam ja ništa protiv žićanih veza u jedinicama JNA tako i u Graničnim jedinicama JNA.
Taj induktorski telefon M-63 je bio dobar za one stvari za koje je bio i namjenjen.
Glas se preko njega mogao dobro čuti i nije bilo nikakvih šumova.
Interesantno je da baterija koja se postavlja u njega, nisam imao prilike vidjeti da je netko zamjenio zbog istrošenosti.
Tako da ne znam koliko je taj telefon mogao izdržati sa tom baterijom.?
Također nikada se taj induktorski telefon M-63 koji je bio na karauli "Ceršak" nije pokvario dok sam ja bio tu bio, Bog ga je stvorio ispravna i neuništiva. 

Samo je bilo žalosno da je JNA uložila toliki trud da izgradi tu našu jedinu osmatračnicu na prostoru karaule "Ceršak".
Osmatračnica je izgrađena uz granicu sa Austrijom (od granice razdvajanja oko 30-40 metara.
Osmatračnica je bila od betona, bila je prepiturana maskirnim bojama, imala je željezne prozore i vrata, mada u njoj nije bilo struje ali što je tu je, za slučaj rata bilo bi dobro mitraljesko gnjezdo koje gleda na obližnji Austrijski most.
Do nje je JNA postavila kabele za taj induktorski telefon a onda taj telefon ne radi i o tome se nitko nije brinuo tokom čitavoga moga odsluženja vojnog roka.

Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #449 on: December 30, 2012, 08:39:30 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Granicari-5.jpg (162.54 KB, 1268x741 - viewed 273 times.)
Logged
Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.