PALUBA
April 20, 2024, 12:48:10 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 525391 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #450 on: December 30, 2012, 05:51:30 pm »

Trpe, svaka čast za ovu fotografiju. Imaš jedno piče od mene u dobrom.

Ovo je ono što se kaže; jedna slika kaže više od 1000 reči.

Graničar nekde u brdima bogu iza nogu, čuva svoju zemlju, pas, sređen sa kapom po PS....
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #451 on: December 31, 2012, 09:49:13 am »

Evo prvi na ovome forumu postavljam popis pravilo svih karaula Graničnog odsjeka Maribor.!!!

• Gornja Radgona,
• Zgornje Konjišče,
• Sladki Vrh,
• Ceršak, 
• Šentilj,
• Špičnik,
• Gaj,
• Veliki Boč,
• Duh,
• Brezovnik,
• Kapunar,
• Brezni Vrh,
• Kapla.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #452 on: January 04, 2013, 11:22:39 am »

SREDSTVO ZA VEZIVANJE NA KARAULI "CERŠAK" 1988/1989 GODINE  

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

LISICE

Ili kako bi neki rekli sredstvo za vezivanje.
Lisice smo dobijali prilikom svakog odlaska na teren.
Problem je bio što ni njih nije bilo dovoljno.
Na karauli „Ceršak“ smo imali jedne lisice.
Opet i te jedine lisice koje smo imali,  najčešće su ih dužili graničari koji su išli na zasjedno mjesto „Rupa“.
Njima su na tom zasjednom mjestu stvarno i trebale.
Tu je bilo i naj više hvatanja osoba koje su pokušavale preći ilegalno državnu granicu.
Graničari koji bi išli u druge patrole i zasjede nisu ih nosile, nije ih bilo za njih.
Koji je bio problem sa tim lisicama.
Prvi problem što te lisice nisu imale neku futrolu ukojima bi ih nosili.
Tako da su se lisice nosile kako je ko želio.
Netko ih je držao u džepu jekne ili hlača.
Netko je lisice držao za opasačom, ono jedna omča ispod jedna iznad opasača.
Problem je bio što tokom dana kada bi graničar bio sam na zasjednom mjestu „Rupa“ i kada bi zatekli u pokušaju ilegalnog prelaska državne granice neku osobu.
Po pravili tu osobu bi trebali vezati iz sigurnosnih razloga.
Ali to je tako lijepo kazano „vežite tu osobu lisicama“.
Dobro kazano ali teško izvedivo.
Jedan graničar i jedan ilegalni prelaznik državne granice.
Rekli bi moji tada da je baba u pitanju imao bi problema.
A kamo li ne neka osoba koja je fizički jača od vojnika.
Pa ti stekni hrabrosti i približi mu se pa ga veži.
Još ako je u pitanju stranac pa mu ti objasni što želiš napraviti i gdje ga vodiš.
Možemo zahvaliti Bogu što je sve dobro prolazilo.
Nitko nije nastradao.
Nitko od ilegalnih prelaznika nije se te 1988/1989 godine drznio da napadne nekoga od graničara sa karaule.
Također je tu problem bio kad bi se zateklo nekoliko osoba u pokušaju ilegalnog prelaska državne granice.
Sa jednim lisicama možeš vezati dvoje ljudi za ostale nije bilo sredstava za vezivanje.
Gledao sam na televiziji strane vojske i policije koriste plastična sredstva za vezivanje.
Mislim da je puno jeftinije i praktičnije.
Ne trebaju ključevi, nisu teška, poneseš ih po nekoliko komada, jednostavnija za upotrijebiti.
Takve plastične lisice izgledaju nekako ovako.!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Lisice i ključ.jpg (59.1 KB, 1024x688 - viewed 448 times.)

* Plastična sredstva za vezivanje.jpg (25.86 KB, 512x342 - viewed 368 times.)
« Last Edit: January 04, 2013, 11:28:32 am by vojnik graničar » Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #453 on: January 04, 2013, 01:40:08 pm »

Lisice koje si postavio su godinama korišćene osim u VP JNA/VJ i u raznim milicijskim službama širom SFRJ i mislim da su bile USA proizvodnje.

Bile su dobre za kratkoročno oduzimanje slobode pod nadzorom.

Osnovna primedba na njih je da su neki mangupi znali da ih se oslobode u tren oka sa kratkim parčetom žice unapred pripremljenim u postavi rukava za takve slučajeve.A neki su zbog masovnosti upotrebe imali i original ključ.Mislim čak da je zbog međusobne izmenjivosti ključ bio isti za sve primerke.

Mislim da se danas koriste "lisice" drugih proizvođača.
« Last Edit: January 04, 2013, 01:56:53 pm by oficir neaktivne rezerve » Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #454 on: January 04, 2013, 01:55:49 pm »

Kažu da su i ovo bile "lisice" u JNA a pod tim nazivom ih prodaju kolekcionarima na raznim prodajnim sajtovima.

Džumba će bolje znati da nam kaže da li je bilo tako ili ne?


* Mekane lisice JNA.jpg (45.73 KB, 426x249 - viewed 542 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #455 on: January 04, 2013, 02:52:03 pm »

One lisice je pravio Čajevac Banja Luka Fabrika elektro materijala. Bio sam sinoć na tom mjestu. Sad je tu prodavnica Konzum. Velika.
Sinoć sam kupio kikiriki na mjestu gdje se nekad radio balans rotora elektromotora.  Prodavnica Gorenje je na mjestu gdje se radila površinska zaštita ovih lisica.

:'( :'( :'(

Vlado
 Embarrassed Embarrassed
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #456 on: January 04, 2013, 03:42:35 pm »

Znači ipak domaća roba.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #457 on: January 04, 2013, 05:04:48 pm »

Лисице које је поставио Граничар "личе" (по облику ) на оне које користила ЈНА. О томе сам већ пиасао у теми "Војна полиција". Коришећне су најчешће (70-тих година увежена веће количина) неке италијанске лисице (из увоза). После тога лисице које је производио неки "занатлија" (мала фирма) из Словеније. Колико се сећам звао се "Куглар" или тако некако. Те лисице су биле најбоље, чак по испитивањима које смо касније спровели далеко боље од "чувеног" Смит & Вестон-а (израђивали су добре лисице).

Ове које је поставио Граничар личе на неке лисице које је током 1991. увезла ЈНА (око 2000 ком) од неког посредника (уз другу робу) из САД (власник је пореклом из Македоније), а он их наручио негде у Кини (Хонг-Конг) под својим "бредом" (ознака личи на "моторолин" симбол, баш као ова на слици и пише текст "Jury" или тако некако). Заборавио са "бред-нејм" тих лисица. Нису биле лоше, али ни нешто нарочито.

ЈНА никада није користила лисице "Чајевца". Ове приручне лисице у облику "ланчића" ЈНА апсолутно сигурно није никада користила. Ако их продају као "лисице ЈНА" ради се о превари. Узгред, у односу на оне италијанске биле су доста скупље, а не баш и боље. Ни близу оних "Куглар".

Тачно је, лисица никада није било довољно. Неке карауле нису имале ни једне. Оси тога често су их кварили или губили кључеве. Међутим, граничари, као и полицајци су требали бити обучавани да корсте "приручна" средства за везивање. Најједноставније је прављење тзв "машне" (као код везивања пертли  на ципелама) од обичног канапа ("шпаге"). Код мене у чети ВП је сваки војник морао код себе имати парче канапа (наравно морао је знати и да направи "пертлу"), у свако доба дана. Дакле, ко је хтео (мислим на стрешине) да обезбеди средства за везивање могао је. Код обуке се увежбавало више варијанти везивања: оно обавља "патрола (од два или три војника), али и везивање које обавља само један војник. Изгледа да су граничари прескакали ову обуку. Неуке старешине, неуки војници.

Пластичне лисице су се на овим просторима појавиле тек са тачком 11. Могу се користити овакве наменске као на слици, као и оне направљене од најобичнијих пластичних стега (утега). Оне су по чврстини веза сличне канапу (јак и сигуран вез). Ипак служе само за брзо и краткотрајно везивање и спадају у "нужна" средства јер могу озбиљно повредити човека (ако се превише затегну затворе доток крви, као и канап). "Најхуманије" средство за везивање (ако тако нешто постоји), икао делује иритирајуће, је обичан ланац (постоје наменски обликовани за везивање руку). Колико год да га затегнеш не можеш зауставити доток крви. Акоо се добро и правилно притегне и спој веже катанцем (малих димензија), немогуће га је скинути без помоћи са стране.

Иначе лисице на слици које је постави Граничар имају "иглу" на алки кључа. Она служи за блокаду механизма лисица. Наиме, том "иглом" се, када се лисице поставе на руку, убадањем у једну рупицу (не види се на слици, а налази се на ободу фиксног дела гривне - наруквице, у висини рупице за откључавање) блокира механизам и тако спрчава притезање (кретање) покретног дела наруквице. Код откључавања потребно је прво кључић окренути у супротну страну од уобичајеног правца откључавања, па тек онда откључати лисице (обртањем кључића).

Да, сви кључићи су идентични и отварају сваке лисице тог типа. То је тако нужно из практичних разлога. Када не би било тако одна би свака полицијска станица морала да има бравара и бонсек.
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #458 on: January 04, 2013, 05:42:55 pm »

   Na karauli smo imali lisice kuglar nekoliko komada,ali bile su neispravne.Svaki vojnik je morao da nosi kanap za čišćenje puške.Obučeni smo da vezujemo na različite načine.Što se tiče lisica kuglar dobre su samo nove.To su bile prve koje sam zadužio,trenutno koje imam na zaduženju zaboravio sam koje su marke, opasač mi nije kod kuće.Na kuglaru ona blokada zna da pravi probleme,kada se lisice mnogo upotrebljjavaju.Meni je jedna strana blokirala-teško se otvarala,jedan ključ otključava a drugi blokadu.Rešio sam problem tako što sam pronašao pravi položaj i sipao super lepak.Lako se otvaraju bez ključa,ja sam praktikovao uvek kada su pravila dopuštala da ruke budu na leđima.
    Za vezivanje najbolje je lanac i katanac,nema skidanja bez ključa.Lakat uz lakat i vežeš lice.Koristili smo običan lanac dužine oko 25-30 cm i to isključivo iz razloga bezbednosti ako je lice sklono bekstvu ili opasno.
    Ako lice sarađuje onda je lako staviti lanac,ali ako se opire onda je skoro nemoguće.
« Last Edit: January 04, 2013, 05:48:34 pm by crki » Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #459 on: January 04, 2013, 10:24:20 pm »

Lisice koje si postavio su godinama korišćene osim u VP JNA/VJ i u raznim milicijskim službama širom SFRJ i mislim da su bile USA proizvodnje.
Bile su dobre za kratkoročno oduzimanje slobode pod nadzorom.
Osnovna primedba na njih je da su neki mangupi znali da ih se oslobode u tren oka sa kratkim parčetom žice unapred pripremljenim u postavi rukava za takve slučajeve.
A neki su zbog masovnosti upotrebe imali i original ključ.
Mislim čak da je zbog međusobne izmenjivosti ključ bio isti za sve primerke.
Mislim da se danas koriste "lisice" drugih proizvođača.


Oficiru neaktivne rezerve.
Da ne bi došlo do nesporazuma.
Ove metalne lisice koje sam postavio na ove stranice foruma sam slučajno pronašao na Internetu.
Ja se i ne sjećam kako su baš izgledale JNA lisice koje sam ja nosio kao graničar 1988 - 1989 godine.
Tko će to pamtiti, vidio sam ih tada i više nikada.
A što se tiče odvezivanja lisica, hm, ljudi su bježali  i iz najčuvanijih zatvora a kako se ne bi odvezali ovakvih lisica.
Ove metalne lisice koje bi mi nosili u patrolu i zasjedu su uvijek klapale i šuškale jer nisu imale svoje futrole to je jedina zamjerka što sam na njih imao.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #460 on: January 05, 2013, 06:15:10 pm »

Dobro jutro drugovi graničari i naravno svi ostali u ovoj temi. Jesmo se probudili od nove godine  Grin

I na našoj karauli smo imali lisice. Neko vreme smo jih nosili na teren, kasnije više ne. O tome su odlučivali desetari šta treba da se ponese, a dali su samo prenosili naređenje komandira karaule neznam.

Imali smo dve vrste, jedne prostije kde je ključ imao samo jedan zub i takve sa dva zuba. Za one prostije nije bilo potrebno biti nikakav ''mangup'' ni znalac da se otvore. Naravno ako imaš sa čime i znaš da može. Ja sam znao da jih otvorim sa izbijačem od puške i sa rukama iza leđa. Naravno kod onih sa dva zuba to nije išlo. O proizvođaču pojma nemam.

Pošto je naš rejon bio bogu iza nogu i pošto su i Bugari dobro branili svoju stranu nismo videli ilegalne prelaze, nisu nam ni trebale lisice.

Znali smo da vezujemo i kanapom. Sad sam naravno več zaboravio kako to ide, al napravi se neka ''osmica'' pa se stave ruke unutra (naravno ne svoje  Grin ) pa se zategne. Idalan je recimo kanap za čiščenje puške, ali ni to nismo nosili jer smo išli samo sa jednim okvirom. Naređenje, šta češ, zapravo rade volje bi ja nosio ceo komplet, ali nisu dali.

Mislim da bi futrola za lisice dobro došla, manje bi se videle, manje čule a i manje bi se gubile. Sad ionako nema veze a i tad ako bi predlagao to za opremu, pa ako bi uopšte stiglo do nekog ko odlučuje, pa testiranja, pa izrada... prošlo bi puno vojnih roka.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #461 on: January 06, 2013, 07:10:38 pm »

Za futrolu za lisice ste apsolutno upravu. Nažalost, njih do 90-tih godina nije imala ni civilna milicija (policija). Nosili su ih ili na opasaču (zadenute) ili u torbici koju su dužili pozornici (slična oficirskoj).
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #462 on: January 08, 2013, 06:49:37 pm »

Na karauli smo imali lisice kuglar nekoliko komada,ali bile su neispravne.
Svaki vojnik je morao da nosi kanap za čišćenje puške.
Obučeni smo da vezujemo na različite načine.
Što se tiče lisica kuglar dobre su samo nove.
To su bile prve koje sam zadužio,trenutno koje imam na zaduženju zaboravio sam koje su marke, opasač mi nije kod kuće.
Na kuglaru ona blokada zna da pravi probleme,kada se lisice mnogo upotrebljjavaju.Meni je jedna strana blokirala-teško se otvarala,jedan ključ otključava a drugi blokadu.
Rešio sam problem tako što sam pronašao pravi položaj i sipao super lepak.
Lako se otvaraju bez ključa,ja sam praktikovao uvek kada su pravila dopuštala da ruke budu na leđima.
Za vezivanje najbolje je lanac i katanac,nema skidanja bez ključa.
Lakat uz lakat i vežeš lice.Koristili smo običan lanac dužine oko 25-30 cm i to isključivo iz razloga bezbednosti ako je lice sklono bekstvu ili opasno.
Ako lice sarađuje onda je lako staviti lanac,ali ako se opire onda je skoro nemoguće.  


VJEŽBA STAVLJANJA LISICA NA RUKE OSOBI KOJU SE PRIVODI  

Eto igrom slučaja ja sam bio osoba koju se trebalo privoditi.
Moj zadatak je bio da se oduprem osobama koji su mi trebali na ruke staviti lisice.
Naravno u ovoj vježbi bilo je zabranjeno koristiti udarce i tome slično.
Zadatak da mi na ruke stave lisice trebali su obaviti 4 osobe dok za 5 osobu sada baš nisam siguran.
Akcija je krenula.
Ja sam stajao od njih na udaljenosti od oko 10 metara.
Nitko me nije pripremio za tu vježbu tj. nisam imao nikakve instrukcije.
Njima je rečeno da mi moraju staviti lisice na ruke a njih 4 su se mogli dogovoriti kako će to da naprave.
Ja nisam smio bježati već ih čekati do dođu do mene .
Glupo bi bilo trčati uokolo po šumi a da drugi ne vide bit te vježbe.
Morao sam ih čekati i suprotstavit  im se samo da mi na ruke ne stave lisice.
Oni su me opkolili sa svih strana.
Moja prva reakcija je bila ta što sam stao u raskorak u širini ramena.
Ruke sam držao što bliže prsima.
Lagano sam se nagnuo prema naprijed i čekao sam napad.
Od jednom su oni počeli da me hvataju za ruke.
Jedni me vuku na jednu stranu drugi me vuku na drugu stranu.
Kako god oni mene vukli ja sam uvijek bio na sredini i ispadalo je da se oni međusobno nadjačavaju u povlačenju.
Vidio sam da mi je u tome trenutku bilo bitno da mi ruke ne razvuku u stranu jer tada ne bi imao snage da im se suprotstavim.
Oni bi mi ruke tada savili na leđa i to bi bilo gotovo ja bi bio svladan.
Dok sam ruke držao što bliže prsima a ponekada sam se i držao sa jednom rukom za drugu, oni mi nisu mogli ništa.
Također mi je bilo bitno da me na bace na pod na leđa.
Tada im opet ne bi imao snage se oduprijeti.
Mogao sam pasti na pod na prsi ali tada bi njima bilo još teže staviti im lisice na ruke.
Jer bi ja ruke opet držao ispod sebe na prsima.
Što je njih bili više ispadalo je da su više nesposobniji.
To je kao i ona narodna izreka „Puno babica kilavo dijete“.
Na kraju nisu   mi uspjeli staviti lisice na ruke.
Zato sam pokidao hlače u tom hrvanju.
I ponovio bi onu izreku koju je rekao „Crki“ a koja glasi: "Ako lice sarađuje onda je lako staviti lanac,ali ako se opire onda je skoro nemoguće".!
Evo postavljam jednu moju sliku na kojima se kako-tako vide lisice.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ova slika je nastala 1.5.1989. god. ponedjeljak u popodnevnim satima na zasjednom mjestu „VIS“.
Lisice koje se vide kod mene za opasačom nije fotomontaža i tako su se naj češće nosile na teren u obilazak granice i u zasjede.
Snimljeno je u gustoj šumi, sa lošim fotoaparatom, bez blica i u pokretu.
Tu sam nosio pušku M70 AB2 koja nije moja već sam je tada posudio od jednog graničara on je Albanac sa Kosova a zove se Šabani Iljaz.

« Last Edit: January 08, 2013, 07:16:16 pm by vojnik graničar » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #463 on: January 08, 2013, 08:10:53 pm »

Та вежба коју сте изводили је крајње делетатска, ајде баш да не будем груб, дечја игра. Па лисице се увек стављају под присилом или претњом присиле. Дакле, претиш оружјем, а па ако не слуша зна се, односно претиш физичком силом, па ако не слуша она се и деси. У сваком случају лице се везује у положају да не може побећи и пружити отпор (раскорачи се, савије, положи на тло и сл.). Онај који везује увек је у доминантном положају, обично у положају да чини "полугу" на руци или нози.

Ево на брзину једне слике са Интернета, са сајта: http://www.specwog.bujinkan.hr/seminar.php?subaction=showfull&id=1142443627&archive=&start_from=&ucat=1&

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ово су баш прави професионлаци, али то може свако уз мало вежбе, ако не овако, али слично јер има барем 20-так верзија везовања у стојећем или лежећм положају. Па и у ЈНА, барем у Вп се то редовно вежбало, односно војници обучавали бар за две варијанте везивања.


* Picture-014.jpg (71.38 KB, 400x300 - viewed 446 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #464 on: January 08, 2013, 08:26:59 pm »

Evo jos nekoliko fotografija pripadnika granicnih jedinica JNA na razlicitim terenima, ima ih i iz Makedonije i iz Slovenije. Cheesy

Fotografije sam preuzeo sa FB profila "Jugoslovenska Narodna Armija"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 47633_558722960824406_2057449919_n.jpg (52.18 KB, 575x800 - viewed 221 times.)

* 185718_558720864157949_840423417_n.jpg (102.62 KB, 800x575 - viewed 214 times.)

* 397982_558723270824375_1960325240_n.jpg (113.22 KB, 800x540 - viewed 161 times.)

* 406050_558741237489245_1380676202_n.jpg (59.96 KB, 540x800 - viewed 163 times.)

* 431318_558762950820407_416183982_n.jpg (57.64 KB, 800x540 - viewed 145 times.)
Logged
Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.