PALUBA
April 19, 2024, 04:04:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 525282 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #480 on: January 10, 2013, 11:05:50 pm »

SFRJ je polovinom sedamdesetih, od Holandije kupila određenu količinu noćnih sprava, kao i tehnologiju za proizvodnju. Sprave je proizvodio Zrak Sarajevo. Dosta se izvozilo, PN 5x80 je koštao preko 10000 dolara. 5x80 je nišan. Imaš solidnu prezentaciju na pešadijskom naoružanju. Dvogled je 4x80. Tada je nabavljen i jedan dosta redak uređaj, POD 7x200. Osmatrački uteđaj većih dimenzija, na tronožnom postolju. Potrudiću se da ga slikam, ako je i dalje na mestu gde sam ga video.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #481 on: January 10, 2013, 11:09:32 pm »

Onaj XXX što ga gore spominje Vojnik Graničar sam ja. Hvala graničaru za diskreciju, ali u stvari nemamo šta da krijemo, želeo sam samo podatke iz prve ruke.

Isprovocirao me jedan član nekog drugog foruma što je tvrdio da smo sve na granici upucali i kako SFRJ je bila ''fašistička'' država. Na rejonu koji smo mi pokrivali ih nije bilo, ali to je zato što je bilo bogu iza nogu. Pa sam zato pitao druga graničara koliki su bili brojevi.

Ilegalni prelazi iz istoka u Jugu su bili zbog toga što jih nisu države puštale da izlaze, a zapadne zemlje nisu legalno primale istočnjake, pa su oni morali da ilegalno prelaze. Ko je onda bio kao slobodna zemlja, Juga što jih pušta da izlaze, pa jih kao zapadni demokrati vračaju? Desetine hiljada ilegalaca su graničari uhvatili i tretirali bez nekih povreda ili streljanja.

''Boli'' me kad neko vređa graničare. Iako smo večina preživeli bez nekih stvarnih okršaja, neki su ipak ginuli, pa i uvek je bila neka verovatnoča da če se ubaciti neki teroristi ili osobe koje bi delovale protiv SFRJ i nekih organa njene vlasti, kao što je naprimer obična vojska.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #482 on: January 10, 2013, 11:27:25 pm »

SFRJ je polovinom sedamdesetih, od Holandije kupila određenu količinu noćnih sprava, kao i tehnologiju za proizvodnju. Sprave je proizvodio Zrak Sarajevo. Dosta se izvozilo, PN 5x80 je koštao preko 10000 dolara. 5x80 je nišan. Imaš solidnu prezentaciju na pešadijskom naoružanju. Dvogled je 4x80. Tada je nabavljen i jedan dosta redak uređaj, POD 7x200. Osmatrački uteđaj većih dimenzija, na tronožnom postolju. Potrudiću se da ga slikam, ako je i dalje na mestu gde sam ga video.

Zdravo,

što se tiče tehnologije pa i drugih stvari, uvek su nas plašili koliko to vredi. I za psa su govorili da vredi 10.000 DEM. A u pravu su bili, ako nemaš neki respekt do cene onda se tehnička sretstva ne upotrebljavaš kako treba i ne brineš za njih.

Koliko je bilo tačno povečanje neznam. Sečam se još da je sve bilo u kovčegu, pa ako bi ga nosili na teren morali bi da uzmemo i kovčeg.

Onog 7x200 i na postolju sigurno nismo imali. Zapamtio bi ga. To mora da je baš konkretna ''mrcina''.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #483 on: January 11, 2013, 11:00:36 am »

Тај већи двоглед "на троношцу" су имале само извиђачке јединице, а и оне не све (вероватно само тадашње дивизијске чете). Можда и диверзантски одреди.

Проблем са пасивним уређајима је настајоа управо код чувања и некоришћења. Наиме, акумулатори, када с еједном напуне (формирају) захтевали су да се барем једном месечно пуне без обзира да ли су коришћени или не. Век употребе им је био око 2 године (ако се добро чувају и одржавају). Други проблем је настајао из потребе "кондицирања" оптоелектронске цеви. Када се уређаја дуже време не користи било је потребно да се он такође, барем једанпут месечно активира, односно оптоелектонска цев "побуди". Неукост, као и инертност одговорних (нису радило ово што сам рекао), пре свега старешина, доводили су до тога да значајан број ових уређаја буде изван функције. Најчешћи разлог не коришћења је не знање и страх да се скупом средству нешто деси.

Трећа ствар је наивно очекивање већине (као производ пропаганде произвођача или лоше обуке) да ће овај уређај обезбедити видљивост као по дану, малте не и више од тога. Када се почне користи прво што "западне за око" да је даљина осматрања знатно мања, да се објекти морају разазнавати (препознавати), да магла смета као и код "обичног" двогледа. Онда већина каже "је..ш ти ово" и уређај остане у магацину.

Из неког каснијег искуства праћења илегалних прелазака преко границе приметио сам да се 80-85%, можда и 90% свих илегалних прелазака прелазака обавља 500м лево и десно у зони званичних граничних прелаза. Уствари највећи шверц људи, дроге, оружја и свега криминалног дешава се управо на самом граничном прелазу. И у то су често умешани званични органи који контролишу границу. Тако је то и данас. Постоје "природне" погодне трасе за прелазак. То вам је као када у парку хоћете направити стазе за пешаке. Пре тога пустиш пешаке да се слободно крећу по  голој земљи. После месец дана јасно ће се дефинисати (утабати) стазе којима пролази 90% људи. Тек онда урадиш асфалтне (уређене стазе). На граници су те уређене стазе званични државни прелази, као и помоћни, малогранични прелази.
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #484 on: January 11, 2013, 01:08:53 pm »

Mi smo na karauli imali sve tri vrste noćnih,,uređaja" i koristili smo uglavnom.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #485 on: January 12, 2013, 10:31:37 pm »

Suvenir iz granice, bugarska zvezda za kapu i MOJA graničarska značka.


* znacka.jpg (21.92 KB, 635x396 - viewed 164 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #486 on: January 12, 2013, 11:08:57 pm »

Тај граничарски амблем је био један, у естетском смислу, најбољих у ЈНА.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #487 on: January 14, 2013, 09:58:44 am »

Evo nekih pojašnjenja za slike koje je objavio na stranicama ovoga foruma Trpe Grozni a do kojih on nije mogao doći a ja sam ih dobio iz prve ruke.!
Sve slike su nastale na području odgovornosti karaule "Drenak" - V.P. 6052/9 , Jugoslvensko - Albanska granica 1982 / 1983 godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Objašnjenje za 1 sliku:

Ovo je vlasnik svih ovih slika koje je objavio Trpe Grozni.
Slikano u prvom tjednu ožujka 1983 godine kod graničnog kamena E-27.
Vojnik iza leđa (desetara) je ušao u 32 granični odsjek Ohrid u rejon karaule Lakavica.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Objašnjenje za 2 sliku:

Slikano isti dan kao i slika 1, kod E-26/9 (međukamen).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Objašnjenje za 3 sliku:

Slikano u studenome 1982, ime psa njemačkog ovčara je BIN.
Slikano je uz zid zgrade koja je bila skladište hrane, naoružanja i konjušnica u kojoj je boravio konj BRNJO.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Objašnjenje za 4 sliku:

Slikano kod graničnog kamena E-25, sredinom prosinca 1982, psa je njemačkog ovčara koji se zove BIN.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Objašnjenje za 5 sliku:

Slikano sredinom prosinca 1982 godine, istog dana i na istom mjestu kao i slika 4, između 13 i 14 sati.


* 1. Karaula Drenak, slikano u ožujku. 1983. god..jpg (184.47 KB, 575x800 - viewed 402 times.)

* 2. Karaula Drenak, slikano u ožujku. 1983. god...jpg (305.95 KB, 800x575 - viewed 495 times.)

* 3. Karaula Drenak, slikano u studenom. 1983. god..jpg (346.83 KB, 800x540 - viewed 449 times.)

* 4. Karaula Drenak, slikano u prosincu . 1983. god..jpg (208.42 KB, 540x800 - viewed 605 times.)

* 5. Karaula Drenak, slikano u prosincu. 1983. god...jpg (207.33 KB, 800x540 - viewed 878 times.)
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #488 on: January 14, 2013, 10:36:05 am »

Sve slike su nastale na području odgovornosti karaule "Drenak" - V.P. 6052/9 , Jugoslvensko - Albanska granica 1982 / 1983 godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Objašnjenje za 1 sliku:

Slikano u prosincu 1982 godine kod graničnog kamena E-25, na slici je pas BIN.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Objašnjenje za 2 sliku:

Slikano u prvom tjednu ožujka 1983 godine, štap koji se vidi na lijevoj strani slike je služio kao orjentir i mjesto za ostavljanje poruka graničarima sa susjedne karaule.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Objašnjenje za 3 sliku:

Slikano na rejonu 1 kod zasjednog mjesta na dubinskoj patrolnoj stazi u veljači 1983 godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Objašnjenje za 4 sliku:
 
Slikano u listopadu 1982 godine kod graničnog kamena E-25.
Vođa patrole sa slike mislio je da je granični kamen sa sjeverne strane oštečen.

Na svim tim slikama su pripadnici karaule "Drenak" - V.P. 6052/9 , granični odsjek Debar, tada najbolje karaule u 3 armijskoj oblasti. 


* 1. Karaula Drenak, slikano u prosincu 1982. god...jpg (165.29 KB, 540x800 - viewed 174 times.)

* 2. Karaula Drenak, slikano u ožujku 1983. god...jpg (205.54 KB, 575x800 - viewed 256 times.)

* 3. Karaula Drenak, slikano u veljači 1983. god...jpg (383.8 KB, 540x800 - viewed 248 times.)

* 4. Karaula Drenak, slikano u listopadu 1982. god...jpg (173.58 KB, 540x800 - viewed 514 times.)
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #489 on: January 17, 2013, 03:56:15 am »

Onaj XXX što ga gore spominje Vojnik Graničar sam ja.
Hvala graničaru za diskreciju, ali u stvari nemamo šta da krijemo, želeo sam samo podatke iz prve ruke.
Isprovocirao me jedan član nekog drugog foruma što je tvrdio da smo sve na granici upucali i kako SFRJ je bila ''fašistička'' država. Na rejonu koji smo mi pokrivali ih nije bilo, ali to je zato što je bilo bogu iza nogu.
Pa sam zato pitao druga graničara koliki su bili brojevi.
Ilegalni prelazi iz istoka u Jugu su bili zbog toga što jih nisu države puštale da izlaze, a zapadne zemlje nisu legalno primale istočnjake, pa su oni morali da ilegalno prelaze.
Ko je onda bio kao slobodna zemlja, Juga što jih pušta da izlaze, pa jih kao zapadni demokrati vračaju?
Desetine hiljada ilegalaca su graničari uhvatili i tretirali bez nekih povreda ili streljanja.
''Boli'' me kad neko vređa graničare.
Iako smo večina preživeli bez nekih stvarnih okršaja, neki su ipak ginuli, pa i uvek je bila neka verovatnoča da če se ubaciti neki teroristi ili osobe koje bi delovale protiv SFRJ i nekih organa njene vlasti, kao što je naprimer obična vojska.

Pero.
Što se tiče ubijanja  ljudi na granici Jugoslavije, pa mogu ti slobodno reći da je toga bilo.
Nije bilo toga svaki dan ali je bilo.
Slobodno mogu reći da na karauli na kojoj sam ja bio „Ceršak  -  V.P. 5457 – Granični odsjek Maribor“ i dok sam ja bio 1988 / 1989 godine nitko nije ni ubijen ni ranjen.
I bolje da je tako ostalo. 
Da se bježalo preko granice  i toga je bilo.
Bježalo se naj više iz Jugoslavije u Austriju,  obratno je bio jedan slučaj kad je jedan državljanin Turske slučajno zalutao na naše zasjedno mjesto "Vis" ali je vraćen nazad na graničnom prijelazu "Šentilj" na teritorij Austrije.
Ja sam od moje klase imao naj više „zarobljavanja“ osoba koji su pokušali ilegalno preći državnu granicu uhvatio sam ih 17.
Koliko ih je godišnje  bilo, mjesečno, sedmično, opet bi to mogao netko odgovoriti  tko je vodio evidencije  pravilo o tim događajima a radio je u to vrijeme u JNA.
U ubijanju i ranjavanju je u Graničnom odsjeku Maribor prednjačila karaula "Šentilj".
Znam i za jedan slučaj na karauli "Špičnik" vidjet ću možda ga kopiram pa i to postavim a dogodio je baš tada kad sam ja bio u JNA.
Uglavnom bilo je pucanja ranjavanja i ubijanja a koliko je toga bilo to bi naj bolje znao reći netko tko je radio u JNA i vodio evidencije o tim događajima.
Morat ću pronaći u mom dnevniku događaj kada je vojnik sa karaule "Šentilj" pucao u ilegalne prelaznike.
Imam i jedan članak iz tog vremena kojeg sam izrezao iz novina (mislim iz novina DELO) a opisuje taj događaj.
Članak je na Slovenskom jeziku.
Pa ako imaš volje prevedi ga i postavi ga na ove stranice da i drugi članovi foruma vide što su novine napisale o tom događaju a ja ću pokušati pronaći prezime tog vojnika jer znam da sam ga negdje zapisao.!
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #490 on: January 17, 2013, 10:39:36 am »

Slobodno mi pošalji članak iz Dela, kad ču imati vreme, prevešču.

Za onih nekoliko karauli što smo bili pod zajedničkom komandom 100% sam siguran da se u moje vreme nikog nije ubilo, niti da je bilo nekog pucanja. Rekli bi nam, ako ne zvanično onda nezvanično vojnik-vojniku  Grin

Ali bilo je ilegalnih prelaza kod karaule koja je bila najbliže graničnom prelazu, uglavnom Bugari koji su bežali na zapad.

Ovde su osamdesetih bile licitacije automobila što su jih ostavili stranci, zapadni avti su bili uglavnom slupani ili pokvereni, istočno evropski uglavnom celi. I po Ljubljani se ponekiput video neki uglavnom češki auto što je stajao pola ili celu godinu. Znači da su ilegalno prelazili, verovatno ne zbog toga da jih mi nebi puštali iz Juge, nego što bi jih zapad ''demokratički'' vračao natrag.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #491 on: January 17, 2013, 07:02:56 pm »

Свакодневну евиденцију о догђајима на граници, након укидања Команде граничних јединица, водила је Оперативна ("Прва") управа Генералштаба ЈНА. Она је у свом саставу имала Одељење (можда одсек) за граничне јединице које се бавило и анлаизама догађаја.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #492 on: January 18, 2013, 08:36:22 am »

Svakodnevnu evidenciju o dogđaj na granici, nakon ukidanja Zapovjedništva graničnih jedinica, vodila je Operativna ("Prva") uprava Generalštaba JNA.
Ona je u svom sastavu imala Odjel (možda odsjek) za granične jedinice koje se bavilo i anlaizama događaja.

Džomba.!
Hvala na odgovoru  , od tebe uvijek doznam nešto novo i iz prv ruke.
Samo mislim da netko tko je radio na to mjestu i u to vrijeme nije imao neki interes za sačuva  pravilo takve podatke kod sebe do dana današnjeg jer u to vrijeme internet nije baš bio na vidiku kao i ovaj forum.
Također sumnjam da danas isto tako netko tko čuva te podatke bivše JNA u nekom skladištu ima interes da to (recimo) skenira, kopira, te objavi negdje na internetu, jer te vojske više nema, a malo je ljudi koje takve stvari baš nekoga interesiraju, bar ja tako mislim.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #493 on: January 18, 2013, 09:00:40 am »

Bivša JNA je imala rokovnik čuvanja arhivske građe. Svi pisani dokumenti primljeni od nadređene komande, oni nastali u jedinici i spušteni na nižu razinu su klasificirani u urudžbirani. U to spada obuka, planovi, izvješća, zapovijedi i mali miljun drugih pisanih dokumenata od jedne stranice do raznih elaborata i planova za izvođenje vježba. Ukratko, JNA je stvarala i čuvala dokumentaciju. krajem kalendarske godine dokumentacija je zaključivana, popisana po rokovniku i klasama i predavana dalje. O tome se radio zapisnik primopredaje.
Sva građa je nakon sređivanja predavana u Vojni arhiv gdje se i danas nalazi.
Građa zatečena od bivše JNA u Hrvatskoj je uredno popisana i predana u Središnji vojni arhiv. Mislim da se vodi pod nazivom Arhivski fond JNA.
Ono što su graničari provodili u svakodnevnom životu i radu  je dokumentirano. Svaki graničar je imao jedinični karton čiji je rok čuvanja 100 godina. Jedinični karton je nadživio vojnika. Obuka, planovi i druge sitnice čuvaju se minimalno 10 godina. Izvanredni događaji od 20-50 godina. Postoje u rokovniku i šifre za tehnička sredstva, zgrade, ispitivanja i uvođenja u upotrebu naoružanja, zrakoplova, brodova i drugog. Neke stvari čuvaju se trajno. Bilo bi pogrešno reći da nakon isteka roka čuvanja ti dokumenti idu u peć ili na deponij. Oni se deklasificiraju i kao takvi mogu biti predmet istraživanja života i rada u JNA.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #494 on: January 18, 2013, 11:11:58 am »

Onaj XXX što ga gore spominje Vojnik Graničar sam ja.
Hvala graničaru za diskreciju, ali u stvari nemamo šta da krijemo, želeo sam samo podatke iz prve ruke.
Isprovocirao me jedan član nekog drugog foruma što je tvrdio da smo sve na granici upucali i kako SFRJ je bila ''fašistička'' država.
Na rejonu koji smo mi pokrivali ih nije bilo, ali to je zato što je bilo bogu iza nogu.
Pa sam zato pitao druga graničara koliki su bili brojevi.
Ilegalni prelazi iz istoka u Jugu su bili zbog toga što jih nisu države puštale da izlaze, a zapadne zemlje nisu legalno primale istočnjake, pa su oni morali da ilegalno prelaze.
Ko je onda bio kao slobodna zemlja, Juga što jih pušta da izlaze, pa jih kao zapadni demokrati vračaju?
Desetine hiljada ilegalaca su graničari uhvatili i tretirali bez nekih povreda ili streljanja.
''Boli'' me kad neko vređa graničare.
Iako smo večina preživeli bez nekih stvarnih okršaja, neki su ipak ginuli, pa i uvek je bila neka verovatnoča da če se ubaciti neki teroristi ili osobe koje bi delovale protiv SFRJ i nekih organa njene vlasti, kao što je naprimer obična vojska.

Graničar JNA pucao na ilegalne prelaznike na granici između Jugoslavije i Austrije.

Pero evo članka pravilo kojeg sam 1989 godine izrezao iz novina "Delo".
Kad budeš dobre volje prevedi ga za članove foruma koji ne razumiju Slovenski jezik, članak nije predugačak.
Govori o događaju koji se dogodio na području odgovornosti karaule "Šentilj".
Šteta što na ovome forumu nema nikoga sa karaule "Šentilj" da nam kaže nešto o tom događaju.
Jednog dana će netko i doći a do tada......
Pokušavao sam pronaći prezime vojnika koji je taj dan pucao na te ilegalne prelaznike ali nisam uspio, ne bi želio pogađati ali po glavi mi se vrzma prezime Golubović.
Nisam 100% siguran ali postoji mogučnost da je on to uradio.
Idući put ću napisati što se dogodilo dan poslje na karauli "Ceršak" a tiče gore navedene pucnjave.!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
Pages:  1 ... 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.