PALUBA
March 29, 2024, 04:19:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 520155 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #495 on: January 18, 2013, 01:29:32 pm »

Бродарски је баш лепо описао начин, како се то стручно каже "излучивања" архивске грађе и њеног похрањивања (архивирања). Апсолутно сам сигуран да су евидентирани догађаји на граници, садржани и дневним оперативним извештајима сачувани и да се налазе у Војноистроијском архиву. За истраживаче је то највероватније доступно.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #496 on: January 18, 2013, 02:58:38 pm »

гледе овог чланка, ако се заиста све десило тако како пише, војници су поступали по правилу граничне службе. ако не би урадили овако, прекршили би правило. свака војска или полиција на граници урадила би исто. и не видим шта је ту проблем. ето, на који километар од мене управо на румунској граници убијен је некад давно наш војник граничар ива тарабандек (или тако некако). има мали мермерни споменик, али ми била вриснула батерија па нисам сликао. румуни су се спуштали низ неру, па је на више места било постављено митраљеско гнездо, а сама река препречена оградама - "бранама" од челичних шиљака, на које би се наденули пребези. и то је доста добро радило. чак су затрпали тзв. јаругу, канал који је још од франц јозефа регулисао поплавне таласе и на коме су били изграђени силни млинови. ухваћени су слати у руднике  соли и уранијума. многи које су наши ухватили преклињали су да их убију само да их не враћају назад у румунију. бар тако ми је причао командир граничне чете овог сектора,поменух га на почетку теме (у овом нашем сектору пребегао је и бивши звездин фудбалер миодраг белодедић). на делу границе на коме је перо био, доста људи је страдало у време сукоба са истоком.

према томе, на граници се пуцало у илегалне прелазнике кад они одбијају да стану. ништа ново, ништа чудно.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #497 on: January 18, 2013, 04:01:09 pm »

Evo prevoda.

Na zelenoj granici sa Austrijom su dva pucnja zaustavila jedanaest Romuna

Maribor, 25 aprila – Zelena granica otkriva mnogokoju ljudsku tragediju, naročito onih, koji zbog ekonomskih razloga beže na zapad. Da je među ilegalcima više i više Romuna, dokazuje sinočnja aretacija grupe jedanaestih romunskih državljana, među njima je bilo i šest deteta. Pokušaj prebega preko granice u susednju Austriju se je za majku petero deteta i njenog oca završio u mariborskoj bolnici.


Vojnička patrulja je među redovitom kontrolom državne granice primetila grupu ljudi, koja je u blizini graničnog prelaza Šentilj probavala ilegalno preči granicu. Ali naši graničari su, kao to nalažu propisi, grupu prvo zaustavljali, zatim je jedan od vojnika ispalio u vazduh opozoravajuči pucanj. Tada su begunci počeli bežati u noč. Ali dva pucnja iz puške jednog od graničara su zaustavila majku petero dece i njenog 56-godišnjeg oca. Graničari, a i granična milicija su odma pomagali ranjenima, ali se doktori mariborske bolnice još uvek bore za život ranjenog Romuna.

Žarko Hojnik.
-----------------------------
Oko prevoda nisam siguran dali je šest/pet dece ili deteta, nema veze, shvatit čete poantu.

Ovo je žalostna priča nekih sudbina iz sada več odmaklih vremena. Iako su Romuni znali da može svašta da jim se desi, jer ni njihove granice nisu bile bezopasne za ilegalce, ipak su probali da idu na zapad, kde kao ilegalci opet nebi idealno živeli.

Što se tiče postupka graničara: ako je bilo kao što je napisano, i da su ilegalci slušali naređenja, nebi niko stradao.
« Last Edit: January 18, 2013, 04:09:14 pm by Pero™ » Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #498 on: January 18, 2013, 05:41:33 pm »

Bivša JNA je imala rokovnik čuvanja arhivske građe.
Svi pisani dokumenti primljeni od nadređene komande, oni nastali u jedinici i spušteni na nižu razinu su klasificirani u urudžbirani.
U to spada obuka, planovi, izvješća, zapovijedi i mali miljun drugih pisanih dokumenata od jedne stranice do raznih elaborata i planova za izvođenje vježba.
Ukratko, JNA je stvarala i čuvala dokumentaciju.
Krajem kalendarske godine dokumentacija je zaključivana, popisana po rokovniku i klasama i predavana dalje.
O tome se radio zapisnik primopredaje.
Sva građa je nakon sređivanja predavana u Vojni arhiv gdje se i danas nalazi.
Građa zatečena od bivše JNA u Hrvatskoj je uredno popisana i predana u Središnji vojni arhiv.
Mislim da se vodi pod nazivom Arhivski fond JNA.
Ono što su graničari provodili u svakodnevnom životu i radu  je dokumentirano.
Svaki graničar je imao jedinični karton čiji je rok čuvanja 100 godina.
Jedinični karton je nadživio vojnika.
Obuka, planovi i druge sitnice čuvaju se minimalno 10 godina.
Izvanredni događaji od 20-50 godina.
Postoje u rokovniku i šifre za tehnička sredstva, zgrade, ispitivanja i uvođenja u upotrebu naoružanja, zrakoplova, brodova i drugog.
Neke stvari čuvaju se trajno.
Bilo bi pogrešno reći da nakon isteka roka čuvanja ti dokumenti idu u peć ili na deponij.
Oni se deklasificiraju i kao takvi mogu biti predmet istraživanja života i rada u JNA.

Brodarski - stručni suradnik - povjest RM-a. 

Ovo je naj iscrpniji odgovor po pitanju arhivske građe JNA.
A to da će netko čivati moj karton pravilo graničara JNA idućih 100 godina.
Nevjerojatno.!
Samo da mi je vidjeti toga što bude čitao taj moj graničarski karton, što će pomisliti, što će iz njega prepisati, hoće li se ikada zapitati što je sa ovim graničarom, gdje je sada, je li on danas živ.....
Još će me i tužiti da sam nekoga "zarobio" pri pokušaju ilegalnog prelaska državne granice a danas je poznata ličnost.
Ili još gore da nisam bio u tom prenutku na nekom zasjednom mjestu i da je upravo tu prošao netko od terorista.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #499 on: January 18, 2013, 06:01:10 pm »

Tvoj karton sadrži osnovne podatke tj. generalije uključujući VES. Sadrži podatke o jedinicama gdje si služio, brojeve naoružanja kao i karakteristike koje je tvoj komandir čete napisao. U arhivu sam vidio karton bolje rečeno obrazac na normalnom papiru za pripadnike A-U vojske. Nikakve bitne razlike u podacima za vojnika onda i sada nema. Samo što je taj obrazac na njemačkom i hrvatskom jeziku. I tome je rok čuvanja 100 godina. Dolazimo do čiste prepisivačine u rokovniku a vjerojatno i za to postoji neki opravdani razlog.
Gdje si se nalazio u trenutku nekog događaja i jesi li bio čimbenik u nekom događaju piše u Dnevnom operativnom izvještaju koji se šalje u nadređenu komandu. Taj izvještaj se čuva zavisno od klasifikacije. Može se čuvati trajno. Uobičajeno se čuva od 10 - 50 godina.
Ne moraš se uzbuđivati. Izvještaji više govore o stanju jedinice i komandiru nego o pojedinom vojniku. Ukoliko vojnik nije sudionik-učesnik vanrednog događaja. Onda, ajme njemu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #500 on: January 18, 2013, 11:50:51 pm »

По одлужењу војног рока јединични картон се слао у војни одсек према мести пребивалишта војника, а који га је даље водио у војној евиденцији. Тај војни одске је и требао да чува његов картон. Дакле, твој јединични кратон се вероватно налази негде у неком већем месту где живиш. Вероватно је архивиран (похрањен у Војни архив) јер је Хрватске највероватније увеле своје обрасце, али, као што рече Бордарски садржај картона се у бити није мењао преко 100 година.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #501 on: January 19, 2013, 02:15:47 pm »

Tvoj karton sadrži osnovne podatke tj. generalije uključujući VES.
Sadrži podatke o jedinicama gdje si služio, brojeve naoružanja kao i karakteristike koje je tvoj komandir čete napisao.
 U arhivu sam vidio karton bolje rečeno obrazac na normalnom papiru za pripadnike A-U vojske. Nikakve bitne razlike u podacima za vojnika onda i sada nema.
 Samo što je taj obrazac na njemačkom i hrvatskom jeziku.
I tome je rok čuvanja 100 godina.
 Dolazimo do čiste prepisivačine u rokovniku a vjerojatno i za to postoji neki opravdani razlog.
Gdje si se nalazio u trenutku nekog događaja i jesi li bio čimbenik u nekom događaju piše u Dnevnom operativnom izvještaju koji se šalje u nadređenu komandu.
 Taj izvještaj se čuva zavisno od klasifikacije.
Može se čuvati trajno.
Uobičajeno se čuva od 10 - 50 godina.
Ne moraš se uzbuđivati.
 Izvještaji više govore o stanju jedinice i komandiru nego o pojedinom vojniku.
 Ukoliko vojnik nije sudionik-učesnik vanrednog događaja.
 Onda, ajme njemu.

U svemu ovome ima nešto interesantno a to je da će me čitavi život pratiti to što je o meni pisao tadašnji komandir karaule "Ceršak" - V.P. 5457 - Spasković Radoje.
Onda što je o meni pisao u Mariboru u kasarni "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3, komandir 2 čete, Rexha Naim ili Marijan Šokec.
Tada kada se dva mišljenja sukobe na jednom papiru pravilo, jedan blati, drugi hvali, ili obratno, čitavih 100 godina iza mene sve do 2089 godine sljede me dva mišljenja mojih komandira iz JNA.
I ono naj važnije ne znam da li je moj karton o mojim karakteristikama JNA ponjela sa sobom kući kad je odlazila iz mojih krajeva, ne bi se iznenadio na nije.
Tako da će opet moje karakteristike čitati netko kome nisu bitne i tko me nikada nije vidio i o meni ništa ne zna.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #502 on: January 19, 2013, 03:52:37 pm »

Не брини, када то допадне у архив то нико не чита, осим понеког истраживача, а и то ретко. Можда можеш да се обратиш архиву (поменуо га је Бродарски) да видиш шта пише.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #503 on: January 19, 2013, 04:50:07 pm »

I ono naj važnije ne znam da li je moj karton o mojim karakteristikama JNA ponjela sa sobom kući kad je odlazila iz mojih krajeva, ne bi se iznenadio na nije.
 Što se tiče ovog dijela uglavnom JNA nije uspjela ponijeti iz velike većine općina u RH. Kartoni su na vrijeme izmješteni na druge pričuvne lokacije. Pomoću tih kartona rađeni je ustroj pričuvnih brigada ZNG.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #504 on: January 19, 2013, 06:56:49 pm »

Ne brini, kada to dopadne u arhiv to nitko ne čita, osim ponekog istraživača, ai to rijetko.
Možda možeš da se obratiš arhivu (spomenuo ga je Brodarski) da vidiš šta piše.

I ono naj važnije ne znam da li je moj karton o mojim karakteristikama JNA ponjela sa sobom kući kad je odlazila iz mojih krajeva, ne bi se iznenadio na nije.
Što se tiče ovog dijela uglavnom JNA nije uspjela ponijeti iz velike većine općina u RH.
Kartoni su na vrijeme izmješteni na druge pričuvne lokacije.
Pomoću tih kartona rađeni je ustroj pričuvnih brigada ZNG.

Hvala obojici na iscrpnim odgovorima. 
Što se tiče ustroja ZNG-a nikada me nebi pozvali da sam ih čekao, jer me nigdje nije bilo u spisku pravilo, a kad sam se prijavio onda sam dobio poziv iz dvije različite jedinice.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #505 on: January 19, 2013, 08:21:24 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Dok sam bio na karauli "Ceršak" ponekad bi dobijali novine.  pravilo
Od novina koje su dolazile na karaulu ja sam naj češće čitao novine koje su se zvale "Naša Vojska".
Mislim da su to novine koje su izlazile za potrebe JNA a koje su ih republike bivše države sve dobijale pojma nemam.
U njima je bilo dosta zanimljivosti i za pročitati i za vidjeti.
Tako jednom prilikom sam pronašao ovu sliku koji sam postavio na ovoj stranici.
Ništa neobično za onoga tko je tu sliku gledao a nije bio na granici tj. u graničnim jedinicama JNA.
Međutim mi se na karauli nismo mogli načuditi ovoj slici.
Dva vojnika stoje kod graničnog kamena Jugoslavije.
Opet ništa čudno.
Nama je naj čudnije to što su oni nosili ove JNA maskirne uniforme.
A onda još i šljemove.
Mi na granici nismo nikada nosili takve JNA uniforme.
Šljemove također na teren nikada nismo nosili.
Da ne bi došlo do zabune znam da to nije uniforma već se to oblačili preko JNA uniforme.
I to sam prvi put u životu vidio u Mariboru kada smo imali vježbu na brdu "Pohorje".
Onda još jedna stvar, ovakvih graničnih kamenova nije bilo u Sloveniji a pogotovo kod nas na granici sa Austrijom.
Osim što smo se čudili kako su granična kamenja "okićena" sa bojama, sa grbom Jugoslavije, onda kao šlag na tortu još i zvijezda petokraka na vrhu tog kamena.
Također je za nas na karauli "Ceršak" bilo zanimljivo to koliko je velik ovaj granični kamen.
Danas kad razmišljam o toj slici prvo pomislim da taj kamen nikada nije bio na granici sa nekom susjednom državom.
Pitate se zašto.!?
Pa iz jednog jedinog razloga jer sumnjam da bi susjedna država dopustila da netko na granični kamen postavi jedan svoj simbol kao što je zvijezda petokraka kao na ovoj slici.
Osim toga na granični kamen nema svoj broj.
Ova slika mi je i dan danas ostala kao jedna velika nepoznanica, osim što ne znam tko su ovi vojnici, ne znam kad je ovo slikano i gdje je ovo slikano, ne znam da li je ovo slikano samo radi novina ili neke promocije JNA graničara.
Idući put ću postaviti jedan granični kamen kakvi je bio kod nas na karauli „Ceršak“ na granici sa Austrijom pa da vidite usporedbu.


* Graničari JNA u maskirnim uniformama. 700 x 858.jpg (444.32 KB, 700x858 - viewed 1928 times.)
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #506 on: January 19, 2013, 08:32:08 pm »

Ako me sećanje ne vara bilo je dve veličine graničnih kamenova: ,,glavni" veći i ,,pomoćni"manji,kamen koji je označavao granični pojas bio je iste veličine kao glavni.Ne sećam se šta je pisalo na njemu,na graničnim pisalo je SFRJ i RSHP na drugoj strani i oznaka A 18 označava glavni i npr A 18/4 pomoćni ( tu je bilo jedno zasedno mesto ).
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #507 on: January 19, 2013, 10:27:32 pm »

Ово на слици очигледно није прави гранични камен, већ вероватно нека имитација постављена највероватније у кругу (дворишту) неке карауле као украс (споменик).
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #508 on: January 20, 2013, 02:00:24 am »

ne vidim sto bi se bugarska, madjarska, rumunija bunile zbog petokrake, pa i one su bile komunisticke zemlje. inace ovaj kamen moguce da je original, ali da nije postavljen na granicu, vec u nekoj granicaskoj kasarni. zato i izgleda veliki, nije ukopan.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #509 on: January 20, 2013, 09:32:55 am »

Što se tiče ustroja ZNG-a nikada me nebi pozvali da sam ih čekao, jer me nigdje nije bilo u spisku pravilo, a kad sam se prijavio onda sam dobio poziv iz dvije različite jedinice.

I može li se znati gde konačno završi, ako nije tajna.
Nije mala stvar javiti se sam...
Logged
Pages:  1 ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.