PALUBA
April 18, 2024, 02:51:07 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 525072 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #510 on: January 20, 2013, 09:36:53 am »

I ono naj važnije ne znam da li je moj karton o mojim karakteristikama JNA ponjela sa sobom kući kad je odlazila iz mojih krajeva, ne bi se iznenadio na nije.
 Što se tiče ovog dijela uglavnom JNA nije uspjela ponijeti iz velike većine općina u RH. Kartoni su na vrijeme izmješteni na druge pričuvne lokacije. Pomoću tih kartona rađeni je ustroj pričuvnih brigada ZNG.

Nebrinite vi o JNA arhivi. Na vrijeme je pohranjeno što je trebalo.
Mirno spavajte.... Cool
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #511 on: January 20, 2013, 10:27:22 am »

ne vidim sto bi se bugarska, madjarska, rumunija bunile zbog petokrake, pa i one su bile komunisticke zemlje.
Inace ovaj kamen moguce da je original, ali da nije postavljen na granicu, vec u nekoj granicaskoj kasarni. zato i izgleda veliki, nije ukopan.

Ssekir75
Ne znam kako si došao do toga da ovaj granični kamen nije ukopan.
Ja uz naj bolju volju to nisam spio vidjeti jer se od trave ništa ne vidi. Cool
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #512 on: January 20, 2013, 10:48:02 am »

Ovo na slici očito nije pravi granični kamen, već vjerojatno neka imitacija postavljena najvjerojatnije u krugu (dvorištu) neke karaule kao ukras (spomenik).

Đomba, mislim da si u pravu.
Sumnjam da bi netko od susjednih zemalja trpio da se na vrhu kamena nalazi simbol susjedne komunističke države, onda se postavlja pitanje
što bi na kamen stavila ta država.
Pada mi na pamet Albanija, zamisli situaciju da postavi svog dvoglavog orla pa se naguravaju na vrhu orao i zvijezda petokraka.
Vrh graničnog kamena je imao samo jednu namjenu a to je da se na njemu nalaze oznake smjerova gdje se nalaze susjedni granični kamenovi.
Druga stvar koju sam vidio na ovoj slici a zbog koje mislim da ovo nije pravi granični kamen je ovaj.
Pogledajte razliku između ova dva granična kamena pa ćeš vidjeti jedan detalj kojeg je na prvu ruku lako uočiti.!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na prvoj slici se vide ova dva graničara koji su u maskirnim uniformama i sa šljemovima na glavi kao da drže počasnu stražu.
Mada ja mislim da su tu samo radi promocije graničnih jedinica JNA za novine "Naša Vojska". pravilo
Zatim pogledajte drugu sliku također dva graničara sa karaule "Drenak", granica između Jugoslavije i Albanije, slika je snimljena u prosincu
1983 godine.
Što je tu zanimljivo.
Onaj tko nije bio u graničnim jedinicama JNA ne zna da su pripadnici JNA bili dužni čistiti područje uzduž granične linije i oko graničnog
kamena (naravno sa naše strane) ne sa strane susjedne države.
Čišćenje se svodilo na sječenje raslinja koje je raslo uz crtu razdvajanja, mada nije točno definirano koliko u širinu ali recimo oko 5 - 10 metara.
Znam pouzdano da su na karauli "Drenak" tj. na njihovom području dolazile jedinice inženjerije koji su obavljali taj posao čišćenja umjesto vojnika sa karaule.
Na karauli "Ceršak" gdje sam ja bio to smo obavljali mi sa karaule, komandir karaule bi nam podijelio mačete i juriš u proboj kroz granični pojas dok se ne posiječe svo raslinje oko graničnih kamenova.
Na prvoj slici gdje su maskirni JNA vojnici se vidi da je to kako tako zaraslo a pogledajte sliku sa karaule "Drenak" vidi se da je granje odstranjeno oko graničnog kamena.
Zato mislim da ovaj kamen nije postavljen negdje na granici sa nekom susjednom zemljom već kao neki ukras pitaj boga gdje.!?


* Graničari JNA u maskirnim uniformama. 600 x 735.JPG (331.84 KB, 600x735 - viewed 272 times.)

* 5. Karaula Drenak, slikano u prosincu. 1983. god..jpg (273.55 KB, 800x540 - viewed 254 times.)
« Last Edit: January 20, 2013, 10:55:04 am by vojnik graničar » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #513 on: January 20, 2013, 10:52:47 am »

Ukras u krugu karaule...
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #514 on: January 20, 2013, 11:00:56 am »

Ukras u krugu karaule...

Rade mislim da poslje ovoga tvog odgovora više memam što kazati osim.
Tko je bio na granici taj tu situaciju i naj bolje poznaje.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #515 on: January 20, 2013, 11:14:05 am »

Ukras u krugu karaule...

Rade mislim da poslje ovoga tvog odgovora više memam što kazati osim.
Tko je bio na granici taj tu situaciju i naj bolje poznaje.

 Sličica

poz.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #516 on: January 20, 2013, 12:40:49 pm »

ne vidim sto bi se bugarska, madjarska, rumunija bunile zbog petokrake, pa i one su bile komunisticke zemlje.
Inace ovaj kamen moguce da je original, ali da nije postavljen na granicu, vec u nekoj granicaskoj kasarni. zato i izgleda veliki, nije ukopan.

Ssekir75
Ne znam kako si došao do toga da ovaj granični kamen nije ukopan.
Ja uz naj bolju volju to nisam spio vidjeti jer se od trave ništa ne vidi. Cool

prosto Smiley to je "pravi" granicni kamen, koji je trebao da se nadje na granici. iskoriscen je kao "ukras" u nekoj kasarni/karauli, gde je verovatno dobio i malo betonsko postolje i nakacena mu je petokraka. da je otisao na granicu bio bi ukopan pa bi se samim tim i njegova visina "smanjila". pogledaj slike koje si postavio, kamen na granici je negde do struka prosecnom vojniku, a ovaj ukrasni skoro do ramena. tih 20-30 cm se izgubi ukopavanjem kamena.

inace na vrhu kamena se nalazi obelezje pravca gde je sledeci kamen. petokraka bi tu smetala, mada ne bi bilo nemogucesa strane obeleziti sta treba. i ponavljam, ne vidim zasto bi se komunisticke zemlje bunile zbog petokrake. i jedni i drugi su je imali i na grbovima i na kapama.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #517 on: January 20, 2013, 07:22:02 pm »

Prosto Smiley to je "pravi" granicni kamen, koji je trebao da se nadje na granici. iskoriscen je kao "ukras" u nekoj kasarni/karauli, gde je verovatno dobio i malo betonsko postolje i nakacena mu je petokraka.
Da je otisao na granicu bio bi ukopan pa bi se samim tim i njegova visina "smanjila".
Pogledaj slike koje si postavio, kamen na granici je negde do struka prosecnom vojniku, a ovaj ukrasni skoro do ramena.
Tih 20-30 cm se izgubi ukopavanjem kamena.
Inace na vrhu kamena se nalazi obelezje pravca gde je sledeci kamen.
Petokraka bi tu smetala, mada ne bi bilo nemoguce sa strane obeleziti sta treba.
I ponavljam, ne vidim zasto bi se komunisticke zemlje bunile zbog petokrake.
I jedni i drugi su je imali i na grbovima i na kapama.

Ssekir75.
Mislim da je vrh graničnog kamena samo za označavanje pravca gdje se nalaze susjedni granični kamen sa lijeve i sa desne strane.
Osim toga gledajući na taj problem mislim da je to riješeno nekim međunarodnim ugovorom pravilo između dvije zemlje ili je to za sve zemlje svijeta određeno da se na isti način obilježava državna granica.
Samo gdje na Internetu to pronaći pa da vidimo što tu piše i kako je to definirano.
A što se tiče visine graničnih kamenova pokušat ću ovih dana postaviti par slika sve radi uspoređivanja visine graničnih kamenova sa visinom graničara.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #518 on: January 21, 2013, 10:32:05 pm »



Brodarski - stručni suradnik - povjest RM-a. 

Ovo je naj iscrpniji odgovor po pitanju arhivske građe JNA.
A to da će netko čivati moj karton pravilo graničara JNA idućih 100 godina.
Nevjerojatno.!
Samo da mi je vidjeti toga što bude čitao taj moj graničarski karton, što će pomisliti, što će iz njega prepisati, hoće li se ikada zapitati što je sa ovim graničarom, gdje je sada, je li on danas živ.....
Još će me i tužiti da sam nekoga "zarobio" pri pokušaju ilegalnog prelaska državne granice a danas je poznata ličnost.
Ili još gore da nisam bio u tom prenutku na nekom zasjednom mjestu i da je upravo tu prošao netko od terorista.



Ne brini se, od naših graničarskih dana je prošlo skoro 30 godina. Da su se ubacili neki teroristi več bi se davni aktivirali. Sada ionako nema ni SFRJ, pa neče niko ni da te tuži. Služba na granici nam je ostavila duboka sečanja, ali objektivo gledano, bilo pa prošlo. 

Što se tiče kartona: i ja sam gledao neke zapiske desetara pre mojih vremena, zanimljivo bi mi bilo da znam ko je dužio šarca, kako je izgledao, šta radi u privatnom životu... ali nikad neču saznati, sad smo samo brojke u nekoj statistici.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #519 on: January 21, 2013, 10:48:16 pm »



U svemu ovome ima nešto interesantno a to je da će me čitavi život pratiti to što je o meni pisao tadašnji komandir karaule "Ceršak" - V.P. 5457 - Spasković Radoje.
Onda što je o meni pisao u Mariboru u kasarni "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3, komandir 2 čete, Rexha Naim ili Marijan Šokec.
Tada kada se dva mišljenja sukobe na jednom papiru pravilo, jedan blati, drugi hvali, ili obratno, čitavih 100 godina iza mene sve do 2089 godine sljede me dva mišljenja mojih komandira iz JNA.
I ono naj važnije ne znam da li je moj karton o mojim karakteristikama JNA ponjela sa sobom kući kad je odlazila iz mojih krajeva, ne bi se iznenadio na nije.
Tako da će opet moje karakteristike čitati netko kome nisu bitne i tko me nikada nije vidio i o meni ništa ne zna.

Nemoj puno da se sekiraš zbog tvoje kartoteke, niko to više ne čita. Prestari smo za to da bi bili zanimljivi za neku vojsku. I u mojoj kartoteci piše svašta, što nije bilo baš idealno za vojnike JNA, ali ipak sam izvršavao sva naređenja.

I ne brini se, niko neče da te traži, niti če ga zanimati ljudske stvari o tebi. Sa pisanjem o ovom i sličnim forumima dajem puno više informacija, a i to verovatno niko ne pregledava.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #520 on: January 23, 2013, 06:42:59 pm »

prosto Smiley to je "pravi" granicni kamen, koji je trebao da se nadje na granici.
Iskoriscen je kao "ukras" u nekoj kasarni/karauli, gde je verovatno dobio i malo betonsko postolje i nakacena mu je petokraka.
Da je otisao na granicu bio bi ukopan pa bi se samim tim i njegova visina "smanjila".
Pogledaj slike koje si postavio, kamen na granici je negde do struka prosecnom vojniku, a ovaj ukrasni skoro do ramena
Tih 20-30 cm se izgubi ukopavanjem kamena.

Inace na vrhu kamena se nalazi obelezje pravca gde je sledeci kamen.
Petokraka bi tu smetala, mada ne bi bilo nemogucesa strane obeleziti sta treba.
I ponavljam, ne vidim zasto bi se komunisticke zemlje bunile zbog petokrake.
I jedni i drugi su je imali i na grbovima i na kapama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ssekir75 
Evo došao sam do jedne slike također sa karaule "Drenak" V.P. 6052/9 - Granični odsjek Debar, granica između Jugoslavije i Albanije.
Pa pogledaj ovu sliku.
Pogledaj koliki je granični kamen prema vojniku koji stoki uz njega.
Radi se o pravom graničnom kamenu koji je postavljen na području karaule "Drenak".
A tek zamisli koliko je taj granični kamen ukopan u zemlju.


* 1. Visina graničnog kamena.jpg (275.55 KB, 800x575 - viewed 340 times.)
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #521 on: January 23, 2013, 06:55:01 pm »

A sada nekoliko informacija o gore postavljenoj slici za koju ništa niste znali a ja sam informaciju dobio iz prve ruke.!!!
Poruka vlasnika svih slika sa karaule "Drenak" postavljenih na ovim stranicama foruma je ova.

Slika pravilo je nastala krajem rujna ili početkom listopada 1982 godine na području karaule "Drenak" V.P. 6052/9 - Granični odsjek Debar.
Od tog graničnog kamena u smjeru istoka, nalazi se desetarov grob (unutar graničnog pojasa).
Na udaljenosti oko 200 metara nalaze se ruševine napuštene karaule Modrić u smjeru sjeveroistok.
Na terenu ta udaljenost djeluje veća jer je od desetarova groba i napuštene karaule Modrić prema graničnom kamenu E-26 strmina.
Granični kameni na rajonima karaule Drenak su bili zidani od kamena koji se našao u blizini,na neki način su bili "ožbukani" i obojani bijelom bojom za beton.
Kad su inženjerci čistili graničnu liniju 1982 godine tad su i bojali granične kamene.
Pravilo o visini graničnog kamena na području odgovornosti karaule Drenak nije postojalo, pogledaj E-25, E-26 i legendarni E-27 i sve je jasno.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #522 on: January 23, 2013, 07:24:27 pm »

Nemoj puno da se sekiraš zbog tvoje kartoteke, niko to više ne čita.
Prestari smo za to da bi bili zanimljivi za neku vojsku.
I u mojoj kartoteci piše svašta, što nije bilo baš idealno za vojnike JNA, ali ipak sam izvršavao sva naređenja.
I ne brini se, niko neče da te traži, niti če ga zanimati ljudske stvari o tebi.
Sa pisanjem o ovom i sličnim forumima dajem puno više informacija, a i to verovatno niko ne pregledava.

Pero™.
Žalosno je što te karakteristike piše netko tko sa tobom provede jako malo vremena.
Ne poznaje te čitav život.
Naj gora stvar u svemu tome je ta kad te komandir, šef, zapovjednik ili već netko tko piše te karakteristike mrzi iz dna duše.
Zamisli što ti sve može nakititi u tim karakteristikama.
Ja imam prijatelja koji mi je jednom prilikom pokazao pravilo svoje karakteristike koje je dobio od svojih pretpostavljenih.
Pa to je tragedija, ne možeš vjerovati da netko nekoga toliko može mrziti. :'(
Mislio sam ga pitati da mi dopusti da to postavim ovdje pa da vidite kako to izgleda.
Ali bojim se da on to neće dopustiti.
Tako je i mene to zainteresiralo što je moj mili komandir pisao o meni.
Da li ga je tokom pisanja uhvatila inspiracija ili je ono naklapao od rečenice do rečenice.
Mada mislim da taj dokumenat nikada neću vidjeti u životu.
Ali ponavljam interesantno je to da će jedno mišljenje biti kod jednog komandira a kod drugoga komandira drugo mišljenje.
Tako se pitam čije će se mišljenje prihvatiti od jednoga što te hvali ili od drugoga koji te gadi ili od obojice.
Uglavnom moje karakteristike pravilo ostaju u nekom dokumentu do 2089 godine.
Ali neka ga čuvaju.
Bar sam siguran da će se netko od meni brinuti 100 godina.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #523 on: January 23, 2013, 07:28:41 pm »

Ljudi moji, pa ko bi ti pisao karakteristiku tvog ponašanja u vojsci, ako ne tvoj komandir?Huh?

Šta bi ti, da ti da karton da nosiš kući roditeljima da popune? Teška rabota.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #524 on: January 23, 2013, 07:31:26 pm »

.................
Naj gora stvar u svemu tome je ta kad te komandir, šef, zapovjednik ili već netko tko piše te karakteristike mrzi iz dna duše.
........................

 Huh? Huh? ........ svašta.

Čini mi se da nekima nisu jasni elementarni reperi na kojima počivaju sve vojske
ovoga svijeta.
Logged
Pages:  1 ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.