PALUBA
March 29, 2024, 09:15:14 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 520066 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #540 on: January 24, 2013, 02:08:24 pm »

ORIĆAREB, svake toliko upalim kompjuter, da sam malo među ljudima, posao mi je takav da nemama uvek puno socialnih kontakata. Kad je kraj posla, kraj je i dana, pa osim za ženu ne ostane puno za neko druženje.

Znam da imam naviku da ponekiput zinem stvari što se ne sviđaju svima, ili jih svate na pogrešan način. MOLIM te da se ne ljutiš, do uveče ču ti sve razjasniti, pa dali čemo se slagati ili ne, neznam, još uvek ne treba da se svađamao i da smo neprijatelji.

Pozdrav,

Pero
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #541 on: January 24, 2013, 05:44:09 pm »

Pitanje za Vojnika Graničara, a i naravno za sve graničare na ovom forumu:
Kako je bilo kod vas ''odlazak u grad''.
To je sledovalo običnoj vosjci, a mi barem kde sam ja bio nismo imali u istom smislu.
Nama je pripadalo kao đombama, znači  poslednje 4 mesece služenja da idemo u selo po poštu i nabavku sitnica što su nam trebale.
Pa sad odbiješ vreme što smo bili na odmoru, pa da nas je bilo u generaciji jedno 15 što znači odlazak na svake 3 nedelje, to je 3-4 puta do sela.
U selu praktično nije bilo života.
Kakve omladinke, naših godišta, samo neke stare babe.
U kafani smo smeli da popijemo samo 1-2 piva.
Inače bi kao rekli oficiru karaule. A i ta ''kafana'' je bila više rupa sa šankom.
I oni Bugari nas nisu baš voleli.
Ne kažem da su nas mrzeli, ali bila je neka distancija.
Kad smo pokupili poštu, mogli smo kao da pozovemo kuči.
Ali kde ču da zovem, prepodne niko nije bio kuči.
Teoretski se pričalo, da bi kao mogli da tražimo da idemo u komandu pa da nam tamo odobre izlazak, pa opet natrag na karalu, ali niko nije to tražio.
Mislim da smo mi graničari dosta gubili oko izlaska u grad prema običnoj vojsci.
Pa me zanima kako je bilo na drugim karaulama.

Odlazak u grad sa karaule "Ceršak" - V.P. 5457 . granični odsjek Maribor.

U grad se odlazilo samo kad je nekome stvarno nešto trebalo.
A to trebalo je bilo onda kad si se razbolio pa si trebao ići kod liječnika, kao si trebao ići kući na vikend ili na redovno, kad si morao ići u komandu graničnog odsjeka Maribor da nešto preuzmeš ili da nešto odneseš, kad je netko trebao u skladištu da zamjeni naprimjer da uzmeš nove čizme, cipele, hlače, itd., uglavnom nikada nitko nije išao od nas sa karaule u grad da bi se malo proveo.
Bilo je i toga ali ne sa moje strane, već su drugi to tražili na način da bi komandiru karaule rekli da idu kod liječnika naprimjer da ga boli zub, liječnik bi ga pregledao i rekao mu da nije ništa a on tada ode u grad i iskoristi priliku da se provede u gradu.
Kako bi se išlo u grad.
Od karaule jugo-istočno kod obližnje tvornice "Lepenke - Ceršak" dolazio je jedan autobus pa bi sa njim išli do centra grada Maribora koji je bio udaljen oko 20 kilometara.
Tako bi se sa autobusom i vračali u karaulu.
Svako koliko je autobus dolazio i odlazio iz sela Ceršak sada vam to ne bi mogao reći, prošlo je puno vremena.
Moje neko mišljenje je da nije dolazio često jer selo Ceršak nije bilo veliko pa nije bilo potrebe da autobus često dolazi i odlazi iz sela.
Znam jednom prilikom komandir karaule "Ceršak" je pustio jednog vojnika da ide u grad jer mu je u Maribor došao netko od bliže obitelji u posjetu.
Međutim komandir karaule se naljutio na tog vojnika jer mu nije najavio da će netko doći od njegove obitelji.
Razlog je bio taj jer je raspored pravilo već bio napisan, tako da je moralo da se ispravi to što on neće biti u karauli i neće moći da ide u patrolu i zasjedu već će to raditi neka zamjena tj. ići će netko od vojnika iz odjeljenja koje je taj dan slobodan.
Tako je to bilo kod mene na karauli „Ceršak“ u naj kraćim crtama.
Možda još ovo, ja osobno nikada nisam išao u grad DA BI SE PROVEO niti je mene netko trebao da zamjeni jer sam izmislio bolest ili nešto slično da bi se izvukao od patrola i zasjeda.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #542 on: January 24, 2013, 07:18:53 pm »

Druže Oričareb, pošto smo svi bili u JNA, ajde da se oslavljamo sa drugovi. Sad pošto nema više JNA, sad smo svi gospoda. Ono sa oslavljanje sam mislio, jer je bilo u JNA pravilo da se kaže DRUŽE MAJORE.. recimo u zapadnim zemljama je bilo ''Sir Major''. Znači da smo u socializmu bili drugovi, a u kapitalizmu su gospodine majore. Ne mislim ništa lično, vas sam naveo samo zbog toga što ste vi to rekli.

Nemojte se ljutiti i ne odlazite iz ove debate, volim svako mišljenje, JNA više nema 20 i nešto godina. Pa što da ne napišemo ono što mislimo.


Malo više imate na privatnim porukama.

Pozdrav,

Pero
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #543 on: January 24, 2013, 08:28:29 pm »

Druže Oričareb, pošto smo svi bili u JNA, ajde da se oslavljamo sa drugovi. Sad pošto nema više JNA, sad smo svi gospoda. Ono sa oslavljanje sam mislio, jer je bilo u JNA pravilo da se kaže DRUŽE MAJORE.. recimo u zapadnim zemljama je bilo ''Sir Major''. Znači da smo u socializmu bili drugovi, a u kapitalizmu su gospodine majore. Ne mislim ništa lično, vas sam naveo samo zbog toga što ste vi to rekli.

Nemojte se ljutiti i ne odlazite iz ove debate, volim svako mišljenje, JNA više nema 20 i nešto godina. Pa što da ne napišemo ono što mislimo.

Malo više imate na privatnim porukama.
Pozdrav,

Pero

Sve u redu "Pero", nema frke. Nadam se da smo ovom raspravom ipak postigli
neke rezultate u smislu poštovanja svakog pa i nekadašnje JNA.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #544 on: January 24, 2013, 09:39:13 pm »

Karaula "Drenak" - V.P. 6052/9 - Granični odsjek Debar.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Granica između Jugoslavije i Albanije , sada granica između Makedonije i Albanije.
Ukoliko želite vidjeti satelitsku snimku karaule "Drenak" to možete učiniti


* Karaula DRENAK - nekad Jugoslavensko - Albanska granica.jpg (32.61 KB, 500x375 - viewed 331 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #545 on: January 24, 2013, 09:58:34 pm »

Ova kuća u prvom planu je sigurno neko skladište. Stambeni i uredski prostor sigurno nije. Gledam ove karaule u zadnjih par postova i zamišljam u kakvim su teškim asketskim uvjetima graničari tu radili i živjeli. Daleko lošiji uvjeti od života u vojarni.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #546 on: January 24, 2013, 10:11:05 pm »

Ova kuća u prvom planu je sigurno neko skladište. Stambeni i uredski prostor sigurno nije. Gledam ove karaule u zadnjih par postova i zamišljam u kakvim su teškim asketskim uvjetima graničari tu radili i živjeli. Daleko lošiji uvjeti od života u vojarni.


Kao bivši graničar... svaka karaula je imala svoju priču. Ova posledna slika mi izgleda kao neka štala i skladište. Karula je malo pozadi sa ''osmatračnicom'' na krovu. Možda grešim.

Inače mislim da smo graničari imali teže uvete, ali u večini slučaja JNA se je potrudila na nam omoguči dobar život.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #547 on: January 25, 2013, 11:04:29 pm »

Био сам на неколико караула, углавном У Војводини, али и на Космету и граници према Бугарској. Када је у питању смештај рекао бих да су услови у већини били бољи него у касарнама. Углавном и храна, мада је то битно зависило од "стручњака" за спремање хране. Међутим, одвојеност од насеља и људи, отежана комуникација са ближњима - телефон, писма, немогућност изласка у град (што је Перо лепо описао),  тежак терен који се контролисао, увек присутна доза ризика (увек присутна бојева муниција, чешћи или ређи инциденти) су заиста у укупном збиру стварали знатно лошије услове живота и рада него у касарнама.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #548 on: January 26, 2013, 08:19:28 am »

Ova kuća u prvom planu je sigurno neko skladište.
Stambeni i uredski prostor sigurno nije.
Gledam ove karaule u zadnjih par postova i zamišljam u kakvim su teškim asketskim uvjetima graničari tu radili i živjeli.
Daleko lošiji uvjeti od života u vojarni.

Brodarski.
Na ovoj slici sam brojevima označio objekte.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Objekt pod brojem 1 je karaula "Drenak" - V.P. 6052/9 - Granični odsjek Debar.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Objekt pod brojem 2 je skladište hrane, naoružanja i konjušnica u kojoj je boravio konj BRNJO.


* 1. Karaula Drenak - V.P. 60529 - Granični odsjek Debar 2x.jpg (123.57 KB, 800x600 - viewed 955 times.)

* Karaula Drenak, slikano u studenom. 1983. god...jpg (188.68 KB, 800x540 - viewed 353 times.)
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #549 on: January 26, 2013, 08:25:18 am »

Karaula "Drenak" - V.P. 6052/9 - Granični odsjek Debar
Karaula "Drenak" danas izgleda ovako.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 3. Karaula Drenak - V.P. 60529 - Granični odsjek Debar..jpg (172.36 KB, 800x533 - viewed 269 times.)
« Last Edit: January 26, 2013, 08:32:34 am by vojnik graničar » Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #550 on: January 26, 2013, 08:26:45 am »

Karaula "Drenak" - V.P. 6052/9 - Granični odsjek Debar

Karaula "Drenak" danas izgleda ovako.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2. Karaula Drenak - V.P. 60529 - Granični odsjek Debar..jpg (168.79 KB, 800x533 - viewed 324 times.)
« Last Edit: January 26, 2013, 08:32:56 am by vojnik graničar » Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #551 on: January 26, 2013, 08:29:29 am »

Karaula "Drenak" - V.P. 6052/9 - Granični odsjek Debar
Karaula "Drenak" danas izgleda ovako.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 4. Karaula Drenak - V.P. 60529 - Granični odsjek Debar..jpg (179.49 KB, 800x533 - viewed 172 times.)
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #552 on: January 26, 2013, 08:30:45 am »

Karaula "Drenak" - V.P. 6052/9 - Granični odsjek Debar
Karaula "Drenak" danas izgleda ovako.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 5. Karaula Drenak - V.P. 60529 - Granični odsjek Debar..jpg (138.36 KB, 800x533 - viewed 392 times.)
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #553 on: January 26, 2013, 08:31:55 am »

Karaula "Drenak" - V.P. 6052/9 - Granični odsjek Debar
Karaula "Drenak" danas izgleda ovako.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 6. Karaula Drenak - V.P. 60529 - Granični odsjek Debar..jpg (123.5 KB, 800x533 - viewed 335 times.)
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #554 on: January 26, 2013, 08:56:40 am »

Evo kako je izgledao granični kamen koji se nalazio na granici Jugoslavije i Austrije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na području karaule "Ceršak" ovakav granični kamen je bio samo jedan i to na mjestu na kojem granična linija sa rijeke prelazi na kopno.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Granični kamen između Jugoslavije i Austrije.jpg (98.94 KB, 526x700 - viewed 322 times.)

* Veliki granični kamen.jpg (291.81 KB, 900x630 - viewed 443 times.)
Logged
Pages:  1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 23 queries.