PALUBA
March 29, 2024, 02:38:46 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 520143 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #555 on: January 26, 2013, 10:04:07 am »






Sve u redu "Pero", nema frke. Nadam se da smo ovom raspravom ipak postigli
neke rezultate u smislu poštovanja svakog pa i nekadašnje JNA.

Ne morate da me stavljate u navodnice, Pero me zovu i prijatelji i komšije i rodbina... Onaj TM sam morao da stavim jer je na 99% foruma ime Pero več zauzeto.

Ja sam ponosan da sam služio JNA, ponosan sam na to da sam tada na granici kao branio našu tada još zajedničku zemlju. Ponosan sam na to da sam izgurao poneki put teže uvete nego obična gradska vojska.

U principu se JNA za nas graničare dobro pobrinula, ali falili su detalji. Kao što je Boro rekao, oni su se pobrinuli da vojska ide u grad i da ima stik sa civilizacijom. Kod nas se nisu. Kroz selo je prolazio avtobus nekolko puta na dan, mogli su da nam daju dozvolu i da nam kažu do kad moramo da se vratimo. Pa nisu, nema veze bilo pa prošlo.

Uvek pričam, ja, ja, ja... nisam samo ja, tako je prošla cela moja generacija na karauli. Ali svaka generacija je bila malo drugačija. Recimo oni pre mene su imali vrhunskog kuvara, ja sam ga video samo krače vreme. Onaj što je došao posle njega je bio nikakav, tako da generacija posle mene nije baš dobro jela, i tako dalje.

Pošto niko od nas neče da napiše knjigu, a ko bi je i čitao? Mislim da je ovaj forum idealno mesto da ispričamo svoje priče kako smo se proveli na čuvanju države. Očigledno nije bilo svugde isto. Ali neka nešto ostane i za generacije koje nikad neče doživeti onakve granice. Žao mi je što ovde nema posleratnih generacija, kako je bilo na granicama šestdesetih i sedamdesetih... sigurno bi imali zanimljive priče.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #556 on: January 26, 2013, 11:46:10 am »

Слике са карауле "Дренак", ове скорашње, су снимљене неким поводом? Шта је данас у њој?
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #557 on: January 26, 2013, 12:16:54 pm »

Slike sa karaule "Drenak", ove skorašnje, su snimljene nekim povodom?
Što je danas u njoj?

Dzumba.
Mislim da je naj pametnije da ti na ovo pitanje odgovori zasad jedini pripadnik sa karaule "Drenak" koji je i vlasnik svih slika koje su postavljene na ovim stranicama.
Pa ću mu ja danas dati moju šifru za ulaz na stranice "Palibe" pa neka ti on odgovori na neka pitanja koja te zanimanju u vezi karaule, granice, objasni pojedinosti sa slika i pitaj boga što sve ne a usput da postavio još koju sliku.
Ovako ja trebam pisati njemu, on meni pa ja postaviti sve to na forum i to traje dugo od mila do nedraga.!
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #558 on: January 26, 2013, 12:22:06 pm »

Dzumba.
Mislim da je naj pametnije da ti na ovo pitanje odgovori zasad jedini pripadnik sa karaule "Drenak" koji je i vlasnik svih slika koje su postavljene na ovim stranicama.
Pa ću mu ja danas dati moju šifru za ulaz na stranice "Palibe" pa neka ti on odgovori na neka pitanja koja te zanimanju u vezi karaule, granice, objasni pojedinosti sa slika i pitaj boga što sve ne a usput da postavio još koju sliku.
Ovako ja trebam pisati njemu, on meni pa ja postaviti sve to na forum i to traje dugo od mila do nedraga.!

A da ga nagovoriš da se prijavi  Wink

poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #559 on: January 26, 2013, 12:28:23 pm »

..................
Žao mi je što ovde nema posleratnih generacija, kako je bilo na granicama šestdesetih i sedamdesetih... sigurno bi imali zanimljive priče.

Sad se sjetih jednog razgovora sa jednim mojim komšijom - dedom koju godinu ranije. Dedom Dušanom. Nažalost više i nije živ.
Pričao mi je da je odmah poslije rata (drugog svjetskog) krajem 1946 god išao u vojsku. I naravno potom na granicu prema
Mađarskoj i Romuniji. Služio je tad preko dvije (2) godine, vojni rok. I još ga zakačio Iforbiro, pa je produžio po potrebi
nekoliko mjeseci. Na otsustvo je išao tek po isteku cijele godine.
Prema tome, ako sadašnji učesnici Palube imaju osjećaj kako im je bilo teško i dugačko, zamislite samo kako je njima bilo
tada u to doba.....
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #560 on: January 26, 2013, 12:42:15 pm »

Granicne jedinice su u kratko vrijeme nakupile 14.000 postova, cestitam!

Kako bi tek bilo kada bi se granicne jedinice JRM ujedinile u jedan Topic,..
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #561 on: January 27, 2013, 01:52:47 am »

Odgovor Dzumbi i Orićarebu, da napišem zajedno pa si ga razdelite  Grin

JNA kao institucija se je dobro pobrinula na nas, ne žalim se na princip, ljudski faktor je poneki put zakazao. Imali smo bolju opremu od obične vojske, imali smo u principu dobru hranu... Bilo je zanimljivo iskustvo živeti na granici. Bilo je čudovitih momenata što jih nebi menjao sa gradskom vojskom. U manjoj jedinici što živi zajedno, stvore se sasvim drugi odnosi nego u kasarni. Da bilo je konflikta među generacijama, ali u jednoj svakoj generaciji smo bili složni. Šta češ bolje da doručkuješ i gledaš jutranji program na TV, super je kad oficir ode iz karaule, pa nije više sve po PS, pa u piđami šetaš oko karaule, da se sam tuširaš kad očeš (mi smo bar imali dosta vode). Skoro idealan život... ali ako nismo zimi po snegu išli u patrolu nebi ostavili tragove dokle smo išli. OK izuzetak je kad pada sneg, ali nije to bilo svaki dan. A i leti bi mogao da nas preko dana preseneti sa inspekcijom, pola puta kolima ili mopedom, pa malo peške. Tako da odprilike smo bili na terenu. Ako nisi kod kamena XY, nadgledaš ga sa kamena X, zašto? Pa bilo nešto sumljivo. Šta? Ništa, ali stvarnno je bilo sumljivo Grin Ionako 10 km rejona je preveliko da se vidi, a kamo li stvarno kontrolira zaustavljanjem. 


Poštu smo imali dosta dobro organiziranu. Mislim da je cela pošta u selu bila više zbog nas. Naš VP broj je dobivao poštu direktno u selo. Onaj što je došao po poštu je i oddao pisma kuči ili bilokde, pokupio pakete ako su bili, pokupio i naravno predao pare poslane od kuče. Odlazilo se svaki radni dan, osim ako nije bilo baš gadno vreme. Ali sve to se moralo izvršiti prepodne, pa se vratiti pre završetka radnog vremena oficira. Voleo je da pregleda šta je upaketima. Verovatno mu to bila služba, da nebi mi unosili alkohol. Ali i tu se moglo snači Wink Ali telefon je bio vrlo teško moguč ako si zvao nekog ko nije bio uvek prepodne na telefonu.

Koliko je bilo teško? Različi od mera. Pošto nismo smeli da vodimo neke dnevnike i statistike, neznam ni sad, nešto računam pa dođem do brojeva: malo bi rekao da sam prešetao 3000 km, možda bi bilo puno 6000 km. Na sreču se ništa nije desilo, niti su nas napali teroristi, niti se nismo sami pobili, ali uvek je neka neizvestnost i na straži i u patroli. Srečom se niko nije razboleo ili povredio, pa zimi nije trebalo nikog da se nosi u selo. Sumnjam da bi JNA poslala helikopter. Zimi kamijon ili avto nebi mogla. Recimo da se neko sam napuca, ili da u nesreči napuca druga. Uz svu prvu pomoč mogao bi da izgine, a da ne kažem da bi bio xy kilometara od karaule, umro bi.

Kako je bilo? Bilo je i dobro i loše . Nije da se samo žalim, zavisi sa koje strane se gleda.

Što se tiče starih graničara baš mi je žao da nisu na forumu. Znam puno starijih ljudi, upotrebljavaju forum, ali niko nije bio graničar.

Istria: kde je debata o graničnim jedinicama JRM, link?
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #562 on: January 27, 2013, 08:39:55 am »

Postovani @Pero TM,

Postovi u Granicnim jedinicama JRM su podjeljenji u dva topica ( iako su ti brodovi obavljali potpuno istu sluzbu, doduse novij brod tipa 171  sa suvremenijom opremom ali losijim maritivnim i smjestajnim karakteristikama)

Linkovi su slijedeci,  imas sigurno zajedno za jednu dobru knjigu i puno fotografija. Uvjeriti ces se da je vojska nekom majka i nekom maceha (pa tako i vojniku/mornaru). Do konkretnih zaklujucaka ces sigurno doci.

https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=903.msg240694#msg240694
https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=598.msg239168#msg239168

Fino je sto si se ukljucio u form, interesantno je procitati kod tebe to sto donosis razmisljanje vojnika/mornara, dok dobar dio pisaca postova gledali su na dogadjanja s "visine",  pa samim tim bili su  u prilici imati vise informacija, tako da se misljenje njihovo o istim stvarima razlikuje.

Prijatno je citati tvoje tekstove, za one koji su procitali kultno stivo "Dozivljaji dobrog vojnika Svejka" sigurno je i bolje razumljivo.

Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #563 on: January 28, 2013, 11:09:50 am »

Pošto je ovo tema "Granične jedinice", a to je, bogami, širok pojam..... Wink

E onda i jedna mala na neki način ekskluziva. Naime o čemu se radi. Malo ljudi zna, pa skoro i niko
sa Palube da su i OSOJ jedinice - čete u JRM ustvari podpadale u nekom obliku u granične jedinice.
I ja dok sam formacijski bio u Žrnovnici u objektu 182, u četi OSOJ-a pri K-di VPO, između ostalog
primao sam i novčani granični dodatak. Bogami bila je to pristojna nadoknada u ono vrijeme, iako smo
granicu na moru, prema Italiji gledali samo preko radarski ekrana.

Eto i toga je bilo i na takav način. Moj mali doprinos ovoj temi..... Grin
 
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #564 on: January 28, 2013, 11:44:16 am »

Slike sa karaule "Drenak", ove skorašnje, su snimljene nekim povodom?
Što je danas u njoj?


Evo još jedne slike pravilo sa karaune "Drenak".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Inače se sad bivša Karaula "Drenak" - V.P. 6052/9 - Granični odsjek Debar - Makedonija, sada koristi kao prenoćište i ostale stvari vezane za lovstvo i planinarenje.
Samo da se domaćini malo potrude da očiste ovaj pod u ovoj spavaonici.!
Dzumba, samo sam zaboravio gdje sam na internetu pronašao ove slike od ove karaule pa ti ne mogu reći kojim povodom su ove slike nastale.


* 1 Karaula Drenak - V.P. 60529 - Granični odsjek Debar..jpg (176.25 KB, 800x533 - viewed 208 times.)
« Last Edit: January 28, 2013, 11:55:41 am by vojnik graničar » Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #565 on: January 28, 2013, 11:48:19 am »

Istria, auuu puno je toga u tim temama. Ipak ču probati sve pregledati.

Vidim da ima ovde puno bivših starešin, znam da jm teško pade ako poneki put napišem i nešto loše o JNA, ali ako malo bolje pogledate napisao sam i puno lepih stvari. Verujem da se je večina trudila da častno, pošteno i ljudski odradi svoj posao, ali što da ne stavim neki mali kamenčič u mozaik života u JNA. Sad ionako nema više ni te vojske ni te države, pa ne štetim nikom.

A i malo mi dođe trening jezika, ko zna kad če mi možda to trebati.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #566 on: January 28, 2013, 11:52:34 am »

A da ga nagovoriš da se prijavi  Wink
poz.

Solaris 1972.
Pa znanja radi.
Ja sam mu dao svoju šifru za ovaj forum i sve upute kako se piše i postavljaju slike.
On može ući na ove stranice kad god želi i pisati što poželi.
On čita što mi tu pišemo i kakve slike postavljamo.
Ja sam svoje obavio.
Na njemu je da li će nešto da piše i da li želi koju sliku postaviti a i da li želi da se prijavi pod nekim svojim imenom.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #567 on: January 28, 2013, 11:54:02 am »

Slike sa karaule "Drenak", ove skorašnje, su snimljene nekim povodom?
Što je danas u njoj?


Evo još jedne slike pravilo sa karaune "Drenak".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Inače se sad bivša Karaula "Drenak" - V.P. 6052/9 - Granični odsjek Debar - Makedonija, sada koristi kao prenoćište i ostale stvari vezane za lovstvo i planinarenje.
Samo da se domaćini malo potrude da očiste ovaj pod u ovoj spavaonici.!

Kako su samo smeli cipelama u spavaonu Wink Mi nismo smeli, a u dnevni boravak nismo smeli u papučama, pa kombiniraj onda.

OK, kad nije bilo oficira na karauli, prekršili smo poneki put, ali u spavaonu je redko ko ulazio u čizmama, jedino možda da uzme koju sitnicu iz kasete. Naravno parket je izgledao bolje, a i glancali smo ga svake nedelje.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #568 on: January 28, 2013, 12:10:31 pm »

Na ovoj video snimci je zapečaćena sudbina :'( karaule "Ceršak" - V.P. 5457 - Granični odsjek Maribor - Slovenija.
Tu je održan sastanak i potpisani su dokumenti pravilo o primopredaji karaule "Ceršak" tj. kome će karaula pripasti i u koju namjenu.
Snimka je naravno na slovenskom jeziku.


<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/zXuxBYk3UXA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #569 on: January 28, 2013, 06:29:56 pm »

Karaulu predaje Dragutim Mate (onda ministar unutrašnjih poslova), ranije radio u ministarstvu obrane, pa bio ataše u Sarajevu....
Logged
Pages:  1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.