PALUBA
March 28, 2024, 05:50:38 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 519893 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #570 on: January 28, 2013, 06:38:05 pm »

A da ga nagovoriš da se prijavi  Wink
poz.

Solaris 1972.
Pa znanja radi.
Ja sam mu dao svoju šifru za ovaj forum i sve upute kako se piše i postavljaju slike.
On može ući na ove stranice kad god želi i pisati što poželi.
On čita što mi tu pišemo i kakve slike postavljamo.
Ja sam svoje obavio.
Na njemu je da li će nešto da piše i da li želi koju sliku postaviti a i da li želi da se prijavi pod nekim svojim imenom.

Ok, ok  Smiley mislio sam da se on prijavi sa svojim nickom, ne grizemo.  Grin

poz
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #571 on: January 30, 2013, 01:02:19 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ovo je slika karaule "Drenak" kad je u karauli još bila JNA godine 1982 / 1983.

Od jednog mještanina koji ima kuću u mjestu Drenok sam danas došao do ove informacije što se tiče karaule "Drenak" - V.P. 6052/9 - Granični odsjek Debar.

"Posto sad vojska ne cuva granice, to radi policija.
Karaula je bila prazna sve do pre 2 godine, a sada je lovni dom.
Inace ja imam vikendicu u Drenok, pa cesto idem gore do karaule.
Čak je jednom bila i na udar albanskih terorista 1998 godina".


* 1. Karaula Drenak - V.P. 6052-9 - Granični odsjek Debar..jpg (354.72 KB, 800x540 - viewed 3384 times.)
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #572 on: February 01, 2013, 11:39:28 am »

Evo podrobnijega objašnjenja za gore postavljenu sliku pravilo od graničara sa karaule "Drenak" V.P. 6052/9 - Granični odsjek Debar.

Slika je nastala u siječnju 1983 godine.
Na slici se vidi službeni pas REX, kučica za ptice, moj rov, vrh jarbola sa zastavom, ograda vrta, drva pod snijegom, rov gdje je po rasporedu bio puškomitraljez.....
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #573 on: February 01, 2013, 11:50:13 pm »

Pratim ovu temu i šteta je sto nema više granicara koji su služili na drugim granicama osim pomenutih u temi . Po mom nekom mišljenju svaka granica je priča za sebe kao i svaka karaula i zivot na njoj i sve ostalo . Bio sam samo na jednoj karauli davne 1985 na tadasnjoj  jugoslovensko-albanskoj granici , Sveti Naum ono sto se secam jeste manastira Sveti Naum i pogleda na albanski grad preko jezera Pogradeca i priče čini mi se kapetana JNA tada o njihovom zivotu i zadacima na karauli . Secam se da je rekao da ta granica nije ista kao prema Austriji i Italiji i da gore granicari menjaju cigarete i suvenire i popricaju kad se sretnu sto naravno nije bili tacno a vojnici koji su tu bili su dobacivali kako se samo gledaju kroz nišan sa albanskim graničarima .   Trazio sam na netu neke fotografije karaule ali samo sam jednu nasao nisam imao strpljenja jer uglavnom su slike manastirskog komplesa koji je uz karaulu i nadjoh neke fotografije sa jugoslovensko -italijanske granice pa cu ih priložiti [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* karaula ,Sveti Naum.jpg (25.98 KB, 700x466 - viewed 1769 times.)
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #574 on: February 01, 2013, 11:53:04 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor : http://izvidjaci14cete.free.fr/index.htm


* 090.jpg (219.32 KB, 1200x759 - viewed 1385 times.)

* 091.jpg (186.32 KB, 1200x747 - viewed 1585 times.)

* 092.jpg (176.93 KB, 1192x707 - viewed 1029 times.)
« Last Edit: February 02, 2013, 11:34:39 am by SOLARIS 1972, Reason: izvor » Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #575 on: February 02, 2013, 07:07:45 am »

Barbakan.
Kad si već spomenio Austrijsku i Talijansku granicu u Sloveniji evo jedan podatak kojeg vjerojatno nisi znao.!
Ovo nije moja zasluga već moga prijatelja NIK-a koji se je potrudio da pronađe ovaj popis pravilo svih graničnih odsjeka i karaula u Sloveniji.
Pa hajdemo ih pogledati ovim redom.

Bataljoni JNA - 14. korpus - Slovenija


61. granični bataljon - granični odsek Radovljica


karaula Jezersko
karaula Medvedje
karaula Ljubelj
karaula Žirovnica
karaula Javorniški Rovt
karaula Golica
karaula Belca
karaula Korensko sedlo
karaula Rateče
karaula Slatina




62. granični bataljon - granični odsek Tolmin


karaula Britof
karaula Kambreško
karaula Vogrinka
karaula Livške Ravne
karaula Livek
karaula Staro Selo
karaula Breginj
karaula Učeja
karaula Log pod Mangartom



63. granični bataljon - granični odsek Nova Gorica


karaula Neblo
karaula Medana
karaula Vipolže
karaula Hum
karaula Sabotin
karaula Solkan
karaula Rožna Dolina
karaula Vrtojba
karaula Miren
karaula Štanta



64. granični bataljon - granični odsek Sežana


karaula Nova vas
karaula Klariči
karaula Goranjsko
karaula Blok Gorjansko
karaula Veliki Dol
karaula Repentabor
karaula Orlek
karaula Lipica
karaula Vrhpolje
karaula Krvavi Potok
karaula Beka
karaula Kastelec
karaula Osp
karaula Plavje
karaula Božiči
karaula Škofije
karaula Hrvatini



65. granični bataljon - granični odsek Murska Sobota

karaula Petanjci
karaula Korovci
karaula Fikšinci
karaula Sotina
karaula Kuzma
karaula Trdkova
karaula Čepinci
karaula Hodoš
karaula Prosenjakovci
karaula Kobilje
karaula Žitkovci
karaula Lendavske Gorice
karaula Pince



66. graičnii bataljon - granični odsek Maribor


karaula Gornja Radgona
karaula Zgornje Konjišče
karaula Sladki Vrh
karaula Ceršak
karaula Šentilj
karaula Špičnik
karaula Gaj
karaula Veliki Boč
karaula Duh
karaula Brezovnik
karaula Kapunar
karaula Brezni Vrh
karaula Kapla



67. granični bataljon - granični odsek Dravograd


Karaula Bistriški jarek -28
Karaula Košenjak-29
Karaula Vič-30
Karaula Libeliče-31
Karaula Strojna-32
Karaula Sonjak-33
Karaula Holmec-34
Karaula Lenart-35
Karaula Terča-36
Karaula Olšava-37
Karaula Strelčev vrh-38
Karaula Savinjski partizan-39
« Last Edit: February 02, 2013, 11:32:08 am by SOLARIS 1972, Reason: boje » Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #576 on: February 02, 2013, 09:30:36 am »

Evo jos nekih karaula sa Panoramio [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #577 on: February 02, 2013, 09:32:04 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Ostavština bivše JNA karaula u Ferdinandovcu.jpg (46.45 KB, 500x281 - viewed 1192 times.)
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #578 on: February 02, 2013, 09:37:06 am »

Odlomak jedne priče sa karaule Sveti Naum iz Politikinog zabavnika 


Pasja vrućina

Julska zvezda upekla, činiš kamen gori. U hladu kestena u dvorištu karaule „Sv. Naum” na granici prema Albaniji, s kolegom, kapetanom Adamovićem igramo šah. Na nekoliko koraka od nas, na kamenoj stazi, drema penzionisani šarko, naš slavni Bigor. Sećam se da sam tada pomislio ono što danas glasno govorim, da ima neki vrag koji nas opomene na nešto, ali mu mi ne pridajemo nikakav značaj. Taj „vrag” nas je naveo da prekinemo igru zapričavši se o Bigoru koji kao da nije mario za „pasju vrućinu”. U jednom trenutku on se prenuo, kao da je čuo da ga ogovaramo, i onako sanjiv, bez najave i vidljivog povoda, otrčao prema kapiji. Šta mu bi odjednom, povikasmo uglas i, ne našavši odgovor, nastavismo s igrom.
Pola sata kasnije, Bigor se dogega sav okrvavljen i stropošta se na isto mesto s koga je onako bezglavo pojurio prema kapiji. Pritrčali smo svom ljubimcu i ostalo nam je da bezglasno prisustvujemo njegovom ovozemaljskom kraju. A šta se zapravo dogodilo, doznali smo desetak minuta kasnije. Iz redovnog obilaska zadatih punktova na graničnoj liniji vratila su se dva vojnika, oba okrvavljena, pocepane uniforme... A ono što su ispričali nosim kao najupečatljiviju uspomenu iz tridecenijskog služenja otadžbini. Vojnike, u čijoj pratnji je bio i Bigorov naslednik, nemački ovčar Reks, presrela je mečka i u trenutku dok su se oni grčevito borili da iz njenih čeljusti izvuku psa, pojavio se Bigor. Pričali su da je „Stari” zaskočio mečku i da je nije ispuštao sve dok ona nije oslobodila Reksa. Uspela je da odbaci Bigora s leđa i da ga dva puta udari šapom ali je potom, i sama krvava, napustila poprište bitke... Pukovnik D. priznao je da je toga dana prvi put plakao pred svojim vojnicima i ne pokušavajući da sakrije „tu nedopustivu slabost”.

Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #579 on: February 03, 2013, 12:43:51 am »

Pratim ovu temu i šteta je sto nema više granicara koji su služili na drugim granicama osim pomenutih u temi . Po mom nekom mišljenju svaka granica je priča za sebe kao i svaka karaula i zivot na njoj i sve ostalo . Bio sam samo na jednoj karauli davne 1985 na tadasnjoj  jugoslovensko-albanskoj granici , Sveti Naum ono sto se secam jeste manastira Sveti Naum i pogleda na albanski grad preko jezera Pogradeca i priče čini mi se kapetana JNA tada o njihovom zivotu i zadacima na karauli . Secam se da je rekao da ta granica nije ista kao prema Austriji i Italiji i da gore granicari menjaju cigarete i suvenire i popricaju kad se sretnu sto naravno nije bili tacno a vojnici koji su tu bili su dobacivali kako se samo gledaju kroz nišan sa albanskim graničarima .   Trazio sam na netu neke fotografije karaule ali samo sam jednu nasao nisam imao strpljenja jer uglavnom su slike manastirskog komplesa koji je uz karaulu i nadjoh neke fotografije sa jugoslovensko -italijanske granice pa cu ih priložiti [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Bilo bi zanimljivo ako imaneko neku statistiku o broju graničara, ali verovatno nema, jer da je ima sigurno bi je več objavio u ovoj debati. Mislim da nas je bilo mnogo. Recimo na ovom forumu imamo vrlo loše pokrivene granice  Sad fali nam još puno priča graničara sa zemalja što su graničile na Jugu. Italija, Grčka, Romunija, Mađarska.

Inače ono što sam se ''hvalio'' da smo se dobivali sa Bugarima. Nije bio nikakav turistički autobus, da svi idemo. Nas 2-3 smo kao đombe to probali, ni Bugari nisu svi dolazili, samo poneki isti. Ipak je bilo zabranjeno na oba dve strane. Zvanično je bilo samo dozvoljeno da se po vojnički pozdravimo i da prođemo jedan pored drugih, ali oni nisu ni smeli blizu granice, pa toga nije bilo.

E, da da bi bilo nekog rata, naše prijateljstvo bi se verovatno u momentu završilo.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #580 on: February 03, 2013, 09:24:35 am »

Pratim ovu temu i šteta je sto nema više granicara koji su služili na drugim granicama osim pomenutih u temi.
Po mom nekom mišljenju svaka granica je priča za sebe kao i svaka karaula i zivot na njoj i sve ostalo.
Bio sam samo na jednoj karauli davne 1985 na tadasnjoj  jugoslovensko-albanskoj granici , Sveti Naum ono sto se secam jeste manastira Sveti Naum i pogleda na albanski grad preko jezera Pogradeca i priče čini mi se kapetana JNA tada o njihovom zivotu i zadacima na karauli.
Secam se da je rekao da ta granica nije ista kao prema Austriji i Italiji i da gore granicari menjaju cigarete i suvenire i popricaju kad se sretnu sto naravno nije bili tacno a vojnici koji su tu bili su dobacivali kako se samo gledaju kroz nišan sa albanskim graničarima .


Evo kako opisuje stanje na Jugoslavensko - Albanskoj granici 1983 godine jedan JNA graničar.

Piše: "NERONA"...!!!     

Nije bilo nikakve frke na granici sa Albanijom. 
Čak su nam pričali neki vojnici sa udaljenih karaula na Korabu (Žrnovnica, Banjište ...??) da su vršili robnu razmjenu sa Albanskim graničarima. 
Kod nas je konjak Skender beg bil vrlo tražena roba a oni su bili deficitarni u cigaretama. 
Albanski vonici su bili velika sirotinja a naš društveni režim u to vreme za njihov je bio prava liberalna demokracija.
Nedaleko od granice (nekoliko km. dalje od rijeke Crni Drim) prolazila je albanska magistralna cesta (obični seoski prašnjavi put), koji je povezivao dva grada Peskopeyu i Elbasan.
Cijelo vreme služenja vojnog roka jedan put na dan tim putem prolazio je stari autobus (valjda iz vremena prije.dr. svj. rata) i nikada nismo vidjeli niš drugo osim njega i rjetko kada jednog prapovjesnog kamiončeka.
Seljaci su još uvjek obrađivali zemlju drvenim plugom ali moram priznati (to me imponiralo), da je bio obrađen i gredičasto formiran gotovo svaki komad zemlje.
Eto imao sam prilike zaviriti u jedan potpuno drugačiji svijet, kakav nikada prije ni poslije nisam doživio.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #581 on: February 04, 2013, 09:21:12 am »

Slika sa karaule "Drenak" V.P. 6052/9 - Granični odsjek Debar.  

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ova slika je nastala sredinom prosinca 1982 godine između 14 i 15 sati.
Sjećam se da je slikano kad je vojnik završio sa službom (stražar kod karaule).
Smjena mu je bila od 12:00 sati pa do 14:00 sati.
Također mi je ostalo u sjećanju da na straži nije bio po PS-u, nije imao RAP.
Na karauli "Drenak" tada nije bilo konandira karaule Gavre a što je vojnik bio neispravan na straži to je bila odgovornost dežurnog karaule.

« Last Edit: February 04, 2013, 09:29:28 am by vojnik graničar » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #582 on: February 04, 2013, 11:06:23 am »

@Vojni granicar
Kolega, kada prenosis neke tekstove koji nisu autorski tvoji, lepo bi bilo da navedes link odakle su tekstovi uzeti.
Autorska prava, cak i na svetskoj mrezi, moraju da se postuju.
Smatraj ovo kao zvanicno upozorenje.
Logged
borovnica
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #583 on: February 04, 2013, 04:07:04 pm »



Bataljoni JNA - 14. korpus - Slovenija



7 graničnih bataljona u jednom korpusu?Pre će biti da su ovo svi granični bataljoni u Sloveniji,odnosno u 14. i 31. korpusu.

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #584 on: February 04, 2013, 05:07:49 pm »

Ima toga o graničarima ovdje
Logged
Pages:  1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.