PALUBA
April 23, 2024, 09:27:30 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 526811 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #585 on: February 04, 2013, 08:32:03 pm »

@Vojni granicar
Kolega, kada prenosis neke tekstove koji nisu autorski tvoji, lepo bi bilo da navedes link odakle su tekstovi uzeti.
Autorska prava, cak i na svetskoj mrezi, moraju da se postuju.
Smatraj ovo kao zvanicno upozorenje.

Trpe, ne diraj mi druga Graničara. Zašto nisi napisao upozorenje i za barbakan-a. Nisu njegove slike! Mislim da se Graničar poznaje barem preko interneta sa autorom. A i večina nas što pišemo po forumima ne tražimo nikakva autorska prava.

Prestrogim odnosom odganjaju se ljudi, koji bi mogli, da još nešto doprinesu mozaiku nekih bivših vremena.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #586 on: February 04, 2013, 08:42:41 pm »

Pero
Ovo se ne odnosi samo na fotografije, u pitanju su tekstovi koji imaju autora, a samim tim i autorska prava. Takodje ovi tekstovi su pozajmljeni sa drugog foruma, koji takodje ima neka autorska prava na njih.
Pored toga, mi kao forum i Rade kao vlasnik foruma imamo pravnu odgovornost po pozitivnim zakonskim propisima u nasim zemljama, i mozemo da snosimo pravne posledice.

Zbog svega toga, kao i zbog dobre suradnje izmadju tog foruma (sa kojim smo kontaktirali) i naseg foruma, po nekom forumskom bon-tonu, pravilno bi bilo da se barem navede izvor i autor tog teksta.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #587 on: February 04, 2013, 09:45:12 pm »

Trpe u 90% se slažem sa tobom, ali ne trebamo da preterujemo.

Ako neko napiše nešto na javnom forumu, onda to prelazi u javno dobro. Vlasnik foruma nema nikakva autorska prava, niti dobija nešto za to. Niti pravno ne odgovara, naravno ako je sve ispisano u merama zakona, što označi, nema neke mržnje, navođenja na kršenja zakona, itd.

Dobra suradnja je magična reč. Ja sam aktivan na oba dva foruma pod istim imenom. Ipak mislim da ne treba da se cepidlačimo sa izvorom teksta, barem ako se autori među sobom poznaju, pa makar samo preko interneta.

Ja nebi pravio neku veliku buku oko toga. Ali to je samo moje mišljenje. Izneo sam ga, i ne mislim dalje da se svađam sa moderatorima i administratorima ovog foruma. Ja sam ovde samo da doprinesem nešto u sečanju na vremena što su odavno prošla. I ko god želi da me citira, kopira itd, slobodno. 

Nego, ajde da mi nastavimo dalje sa stvarnom debatom o graničarima.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #588 on: February 04, 2013, 10:27:03 pm »

Quote
19. Svaka poruka koja se objavi na forumu postaje vlasništvo ovog foruma, i autor poruke ne sme da obriše poruku bez prethodne dozvole moderatora.
Autor poruke može da obriše/menja svoju poruku samo ukoliko smatra da je poruka plod netačne informacije, pogrešne reakcije, nepotrebne sadržine i sličnog.
Nije dozvoljena mogućnost da korisnik može da obriše (ili edit-ovanjem poruka uništi) celokupan svoj učinak na forumu (sve svoje poruke), jer se to tretira kao remećenje reda i rada na forumu, i biće sprečeno od strane moderatora i administratora.

20. Postavljanjem vaše poruke ili vašeg autorskog dela (eksplicitno: teksta i ostalih sadrzaja koje je sajt u mogucnosti da distribuira publici) na ovaj sajt, saglasni ste da ovaj sajt postaje distributer vašeg dela, bez novčane ili druge nadoknade. Dalje, odričete se mogućnosti povlačenja ili brisanja vaše poruke, odnosno autorskog dela, sa ovog sajta bez saglasnosti uprave sajta.

21. Pri postavljanju tuđih tekstova na ovaj sajt, korisnik je dužan da uzme u obzir autorska prava stvaraoca. Za sve vrste tekstova koji se prenose ili prepisuju, kao što su odlomci iz stručne literature, zatim članci, itd. obavezno je navođenje izvora (puno ime knjige ili časopisa, a ukoliko je u pitanju sajt - link ka tekstu, eventualno i ka osnovnoj stranici sajta). Stavljanje tuđeg teksta pod znake navoda se preporučuje u svakom slučaju, ali nije obavezno ukoliko je jasno naveden autor, odnosno izvor, postavljenog teksta; ukoliko se na istom mestu naizmenično koriste "tuđe" i sopstvene reči, potrebno je pravilno citirati, dakle, citirani deo staviti pod znake navoda ili 'quote' tag.

Ukoliko se prepiskom ili prenošenjem teksta i fotografija povrede autorska prava, posledice snosi osoba koja je sadržaj postavila na sajt. Uredništvo foruma se ograđuje od svake odgovornosti.

    
Pravilnik foruma PALUBAinfo
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #589 on: February 04, 2013, 10:40:28 pm »

Onda se najbolje suzdržati od pisanja.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #590 on: February 04, 2013, 10:54:20 pm »

Pa suzdržavamo se i to jako.

poz.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #591 on: February 04, 2013, 11:02:28 pm »

Ajde da prestanemo pisati gluposti oko detalja upotrebe foruma. Ajde da se od sad piše samo o graničnim jedinicam KOV.

Graničar je samo preneo nešto sa drugog foruma, a pošto je rekao da je dao svoj pasword, ko kaže da taj tekst (na ovom forumi) nije napisao sam autor originalnog teksta.

ako neko želi da dalje debatira o pravima i zakonu o pisanju na forumima, neka otvori debatu na nekom drugom podforumu. Neka ovo ostane samo za graničare.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #592 on: February 05, 2013, 01:01:54 am »

@Vojni granicar
Kolega, kada prenosis neke tekstove koji nisu autorski tvoji, lepo bi bilo da navedes link odakle su tekstovi uzeti.
Autorska prava, cak i na svetskoj mrezi, moraju da se postuju.
Smatraj ovo kao zvanicno upozorenje.

Trpe, ne diraj mi druga Graničara. Zašto nisi napisao upozorenje i za barbakan-a. Nisu njegove slike! Mislim da se Graničar poznaje barem preko interneta sa autorom. A i večina nas što pišemo po forumima ne tražimo nikakva autorska prava.

Prestrogim odnosom odganjaju se ljudi, koji bi mogli, da još nešto doprinesu mozaiku nekih bivših vremena.

E Pero u pravu si treba pisati o granicarima a ove slike sto sam postavio naravno da nisu moje a nasao na netu nekad pa ih ubacio sad skoro ,  ove sa slovenačke granice su sa   http://izvidjaci14cete.free.fr/index.htm  one sa bugarske sam naveo da su sa Panoramio a ona sa Svetog Nauma je susreti medicinskih skola ali neznam tacno sajt  ma nije ni bitno 
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #593 on: February 05, 2013, 11:17:15 am »

Da pišemo opet o granici i graničarima.

Zapravo neznam šta još da kažem, ali probat ču.

Pre neki dan je ovde grmelo što je netipično za zimu, pa me podsetilo na granicu, bio sam dva puta kao vođa patrole na granici dok je bilo nevreme sa grmljavinom. Naš teren je u 90% bio po vrhovima brdi, bez šume na liniji razdvajanja. Nije postojalo pravilo, ali naravno da smo se sklonili u šumu i tamo kao osmatrali. Sve je to bilo po naredbi vođe patrole. Ako je imao opravdan razlog mogli smo da budemo i drugde nego na pedpisanom mestu.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #594 on: February 05, 2013, 08:48:07 pm »

Pratim ovu temu i šteta je sto nema više granicara koji su služili na drugim granicama osim pomenutih u temi.
Po mom nekom mišljenju svaka granica je priča za sebe kao i svaka karaula i zivot na njoj i sve ostalo.
Bio sam samo na jednoj karauli davne 1985 na tadasnjoj  jugoslovensko-albanskoj granici , Sveti Naum ono sto se secam jeste manastira Sveti Naum i pogleda na albanski grad preko jezera Pogradeca i priče čini mi se kapetana JNA tada o njihovom zivotu i zadacima na karauli.
Secam se da je rekao da ta granica nije ista kao prema Austriji i Italiji i da gore granicari menjaju cigarete i suvenire i popricaju kad se sretnu sto naravno nije bili tacno a vojnici koji su tu bili su dobacivali kako se samo gledaju kroz nišan sa albanskim graničarima .


Evo kako opisuje stanje na Jugoslavensko - Albanskoj granici 1983 godine jedan JNA graničar.

Piše: "NERONA"...!!!    

Nije bilo nikakve frke na granici sa Albanijom.  
Čak su nam pričali neki vojnici sa udaljenih karaula na Korabu (Žrnovnica, Banjište ...??) da su vršili robnu razmjenu sa Albanskim graničarima.  
Kod nas je konjak Skender beg bil vrlo tražena roba a oni su bili deficitarni u cigaretama.  
Albanski vonici su bili velika sirotinja a naš društveni režim u to vreme za njihov je bio prava liberalna demokracija.
Nedaleko od granice (nekoliko km. dalje od rijeke Crni Drim) prolazila je albanska magistralna cesta (obični seoski prašnjavi put), koji je povezivao dva grada Peskopeyu i Elbasan.
Cijelo vreme služenja vojnog roka jedan put na dan tim putem prolazio je stari autobus (valjda iz vremena prije.dr. svj. rata) i nikada nismo vidjeli niš drugo osim njega i rjetko kada jednog prapovjesnog kamiončeka.
Seljaci su još uvjek obrađivali zemlju drvenim plugom ali moram priznati (to me imponiralo), da je bio obrađen i gredičasto formiran gotovo svaki komad zemlje.
Eto imao sam prilike zaviriti u jedan potpuno drugačiji svijet, kakav nikada prije ni poslije nisam doživio.

Evo da ispravim moju grešku koju sam napravio a tiče se izjave "NERONA" koji je opisao stanje na Jugoslavensko - Albanskoj granici 1983 godine.
Uglavnom taj tekst sam pronašao ovdje.
Sa tom sam izjavom želio pokazati da je izjava Nerona suprotna od one koju je naveo Barbakan i ništa zlonamjerno.
« Last Edit: February 05, 2013, 08:54:28 pm by vojnik graničar » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #595 on: February 05, 2013, 08:50:37 pm »

Šta god da je bilo nastavi pisati. Pamet u glavu, dupe uza zid. Tvoje tekstove obavezno čitam. Nastavi.

Pozdrav

Vlado
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #596 on: February 05, 2013, 09:20:21 pm »

Šta god da je bilo nastavi pisati. Pamet u glavu, dupe uza zid. Tvoje tekstove obavezno čitam. Nastavi.

Pozdrav

Vlado

Sad pošto je Graničarov tekst direktno iznad ovog, verovatno ide na njega, ali moram da komentiram.

Čitam i ja stvari koje pišete o tenkovima. Stvarno ste prava enciklopedija znanja o toj tematici. Nisam bio tankista, ali mi je zanimljivo čitati o tehnici. Samo nastavite.

Inače ima na ovom forumu puno stručnjaka na svojim područjima. Puno zanimljivog čitanja.

LP

Pero
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #597 on: February 07, 2013, 10:44:15 pm »

Podstekla me debata na jednom drugom forumu, ali bi želeo da dodam detalje o graničarima na ovom forumu.

Kartoteka:

Ja sam bio običan vojnik, pa nisam imao kompletan uvid u ličnu kartoteku. Niti me sad ne interesuju detalji ili principi, ali ima nekoliko zanimljivih stvari. Nisam stručnjak, pa ču ponešto da pogrešim, ali pišem po najboljem uverenju, da pišem istinu.

Svi znamo da su naše kartoteke počinjale sa ulazkom u nabor vojnika, lečnjačkim pregledima, itd... Naravno nastavljale se sa služenjem u JNA.

Od početka sam hteo da preložim vojni rok za koju godinu da sredim svoje privatne poslove. Na to da je u mojoj kartoteci pisalo, želi da napusti JNA, opozorili su me več desetari, jao pa nemoj to, šta če reči komšije, i drugovi. Znam šta bi rekli, dobro za tebe... ipak izrastli smo iz drugih krajeva, kod njih nisi mogao da budeš ''čovek'' bez služenja vojske, kod nas bi bio glavni frajer.

IPAK!!!! Uvek sam izvršavao naređenja, radio sam isto šta i drugi vojnici... Niko me nije ekstra maltretirao zbog toga, ni ja nisam pravio ozbiljne probleme. Nije mi uspelo, pa sam se pomirio sa sudbinom.

Pre odlaska na granicu smo imali IQ i psihološki test. Svi su prošli, iako za neke mislim da nebi smeli da prođu za službu na granici. 

Te naše kartoteke su stigle pre nas na granicu i karaule. Kad su nas poslali na karaule, zadužili smo u malo večoj komandi odseka, druga odela i nove čizme, pa su nas odvezli na komandu tih nekoliko karauli, pa smo tamo imali neku kraču političku nastavu. Tamo me je onaj komandant pitao, a šta ti slovenac misliš o JNA i modernizaciji. Kako je znao da sam Slovenac? Očigledno je imao pre toga i moju sliku i moju kartoteku!

Slično je i sa zaduženjem oružja. Kad smo došli na karaulu zadužili smo lično naoružanje. Onaj što je zadužio snajper M76 je bio tipičan kao što bi bio opisan u temi o snajperistima na ovom forumu (o tome kasnije). Nije bilo nedelju dva dana kasnije, bilo je odmah.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #598 on: February 07, 2013, 11:23:51 pm »

Snajperisti na granici.

U moje vreme dužili su M76. Kao ličnu opremu nisu imali nikakva dodatna maskirna sredstva. Maskirna takozvana ''snajperska'' uniforma je bila na razpolaganju svakome ko je hteo ili dobio naređenje da je nosi. U lično zaduženje jim je išao i optički nišan, ali ga niko nije nosio na teren. Na teren su odlazili sa 10 metaka u jednom šaržeru. Malo je glupo da idu na teren sa deset metaka i snajperom. Po Ps bi mi morali da zaustavljamo, sa stoj, stoj pucaču... šta če ti snajper, da se dereš na nekoliko stotina metara?Huh?

Snajperista su ''zadužili'' več pre odlaska na granicu. Kad smo došli na karaulu podelili su nam puške, jednog u generaciji na karauli su zadužili da bude snajperist. Izgleda da je bila takva odluka več pre nego se došlo na karaulu. Ako se pogleda debata o snajperistima u podforumu specijalne jedinice onaj iz generacije pre mene i onaj iz moje generacije su bili idealni primeri što se u 90% uklapaju u napisano. Od nepušenja, do psihofizičnih sposobnosti, do mentalnog stanja i naravno drugih stvari.

Svaka generacija bi verovatno morala da ima snajpera. Za onu generaciju posle se ne sečam (ako)ko je bio (ko) snajper, možda ga i nisu imali. Ipak se izvinjavam prošlo je skoro četvrt stoleča odkad sam bio na karauli. Stvarno se ne sečam dali je iko dužio snajper posle moje generacije. Mislim da nije.

Rečeno nam je bilo da bi mi vojnici morali da isprobamo svoje puške i da idemo na gađanje ali nisimo išli. Nije išla ni generacija iza nas. Ali snajperisti su išli na dodatnu obuku i imali su gađnje.

U slučaju direktnog napada na karaulu imali smo svaki svoj streljački rov, a snajper bi morao da izbije koji crep na krovu. Baš pametno, niko ga nebi primetio (isključen sarkazm). A da se stvar desila nekde daleko od karaule (kde je isto bilo iskopano puno streljačkih zaklona, onda bi imao smisao.
Logged
Hummer
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 73


.


WWW
« Reply #599 on: February 08, 2013, 03:49:51 pm »

Pitanje za Vojnika Granicara , da li ste i vi imali iskopane rovove nedaleko od karaule kao kod Pere ?
Logged
Pages:  1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.