PALUBA
March 29, 2024, 05:47:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 520017 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #600 on: February 08, 2013, 03:56:38 pm »

Svaki objekat ima odgovarajuće zaklone za dejstvo i zaštitu.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #601 on: February 08, 2013, 11:24:34 pm »

Pitanje za Vojnika Granicara , da li ste i vi imali iskopane rovove nedaleko od karaule kao kod Pere ?

Možda nisam izabrao pravi izraz, nisu bili klasični rovovi... ne sečam se ni kakav je pravi termin, bile su rupe u zemlji, kde može da se gađa iz stoječeg stava.
Logged
Hummer
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 73


.


WWW
« Reply #602 on: February 09, 2013, 12:03:31 am »

@Pero
To su "Streljacki zakloni za stojeci stav".
Postoje razni zakloni , dvojni , grupni , zaklon za RB , puskomitraljez , mitraljez...
Evo seme za izgradnju streljackog zaklona za stojeci stav
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* streljacki zaklon.png (266.38 KB, 484x645 - viewed 389 times.)
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #603 on: February 09, 2013, 12:48:19 am »

To bi moralo da bude to što mislim, ipak, pošto su bili iskopani ko zna kad, onog grudobrana ili bokobrana nije bilo, nije bila ni ona ''stepenica'' obloženi su bili sa provizoričnim daskama, kao da ne upada zemlja... itd. Na sreču nam nisu nikad trebali.

Malo mi je smešan i onaj standard da može to da se iskopa za 1 sat. U idealnim uslovima, da... Jednom smo na obuci morali da kopamo te zaklone. A nekoliko meseca nije padala kiša, zemlja je bila tvrda kao kamen, mlatiš ašovčičem ko blesav, jedva da izvadiš nešto zemlje. Za jedno prepodne smo jedva iskopali svaki po nekde oko pola metra. I ne morate mi objašnjavati, znam šta znači standard i idealni uslovi, ali neki put je život sasvim drugi.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #604 on: February 09, 2013, 11:22:17 am »

Pitanje za Vojnika Granicara , da li ste i vi imali iskopane rovove nedaleko od karaule kao kod Pere ?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Rovovi na karauli „Ceršak“.
Preskačem obranu karaule iz same karaule te prelazim na obranu karaule iz rovova oko karaule.
Po planu pravilo komandira karaule „Ceršak“ zastavnika I klase Spasković Radoja obrana karaule iz rovova se vršila na ovaj način.
Kad komandir karaule izda naređenja da se karaula „Ceršak“ mora napustiti zbog jakog napada neprijatelja slijedi ovakav scenarij.
Svi pripadnici karaule sa svim svojim naoružanjem brzo se spuštaju u podrum karaule.
Komandir karaule nije dozvoljavao da se u podrumu karaule oblačimo po propisu.
Da budem slikovit u podrum smo ulijetali sa opasačom, rapom, maskom, puškom, šljemom, rancem koje smo držali u rukama, čizme su bile samo navučene na noge.
Zabranjeno je bilo da se karaula napušta kroz ulazna vrata karaule, a iz podruma kroz otvore sa južne strane i sa zapadne strane.
Znači jedan dio vojnika je morao iskočiti iz podruma kroz jedan prozorčić koji se nalazio na kraju hodnika sa istočne strane karaule a drugi dio kroz otvor u zemlji koji je bio sa sjeverne strane i bio je namijenjen za ubacivanje ugljena.
Interesantno je bilo za ovaj mali prozor na kraju hodnika.
Većina vojnika ne bi mogla kroz njega izići vani jer je bio na visini od oko 2 metra ali zastavnik je i tu našao rješenje pa je ispod prozora stavio neki stari stol pa bi se prvo popeli na stol a onda izbaciš svu opremu vani i tek tada se sam izvučeš vani.
(Strelica 1) Stražar koji je tom prilikom bio ispred karaule morao je da uskoči u betonski stojeći rov koji se nalazio ispred karaule na udaljenosti od oko 5 metara tj. na jugo-zapadnom kutu karaule.
Stražar je iz tog rova mogao pokrivati južnu i zapadnu stranu karaule.
(Strelica 2) Tu je bio jedan ležeći rov iz kojega smo imali čisti pogled na obližnji Austrijski most.
Taj rov u ovoj vježbi nismo koristili.
(Strelica 3) Nakon što bi kroz podrumske otvore izišli iz karaule morali smo dotrčati do rovova označenih  strelicom 3 a koji su bili oko 20-ak metara u šumi.
Koliko je tu u šumi točno rovova iskopano ne mogu se sjetiti.
Ja sam to označio sa 6 krugova samo da se vidi otprilike raspored rovova.
Nakon što bi svi zauzeli rovove koje su bili ležeći, stavili bi puške na grudobran te smo se tek tada mogli kompletno obući.
Stražar ispred karaule po ovom scenariju je trebao biti žrtvovan da bi se mi izvukli, on jadnik nije dalje sudjelovao u povlačenju i bježanju pred jakim napadom neprijatelja.
I danas mi nije baš jasno zašto je karaula imala iskopane rovove samo sa te istočne strane u šumi.
Možda zbog toga što se između tih rovova i karaule nalazio metalni kontejner sa dodatnom opremom, naoružanjem, municijom i eksploziv, kao i posebna kućica sa eksplozivom.
(Strelica 4) Sljedeći plan je bio ako je prodor neprijatelja i dalje jak na rovove označene strelicom 3 kao i samu karaulu, plan je bio da se povučemo na rezervne položaje na mjesto označeno strelicom 4.
Sjećam se da kad bi dotrčali do tog položaja da je tu bila neka strmina, drača, gusto grmlje tako da bi se izgrebli kad bi tu ulijetali.
(Strelica 5) Kada se i rezervni položaj označen strelicom 4 više nije mogao braniti zbog jakog neprijatelja, plan je da se kroz tu šumu povlačimo u smjeru jugo-istoka, pa kroz neke voćnjake jabuka dalje i tako nekoliko puta…..
Uglavnom rovovi su se redovno čistili od lišća i izraslog raslinja, komandir karaule nije dozvoljavao da se to zapusti.
Vježba povlačenja iz karaule i obrana iz rovova i rezervni položaja se nije često provodila možda  svaka 2 - 3 mjeseca.


* Rovovi na karauli Ceršak.jpg (301.82 KB, 899x749 - viewed 367 times.)
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #605 on: February 09, 2013, 06:18:08 pm »

Interesantan opis. 2 pitanja: čemu služi "vojaška cesta" lijevo od 4 prema 1 ?  I drugo: dali ste osmatrali redovno i desni most, iznad 3 ?
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #606 on: February 09, 2013, 08:17:27 pm »

Interesantan opis.
2 pitanja: čemu služi "vojaška cesta" lijevo od 4 prema 1 ?
I drugo: dali ste osmatrali redovno i desni most, iznad 3 ?

Što se tiče tih pitanja evo odgovora.!!

Prvo.  pravilo
Vojaška cesta je pristupni makadam put iz centra sela Ceršak pa do karaule "Ceršak".
Da li je taj put danas asvaltiran ne znam.
Pogledaj taj pristupni put

Drugo.  pravilo
Most se nalazi iznad broja 2.
Ovaj mostić iznad 3 je u krugu tvornice "Lepenke Ceršak" te je služio za potrebe radnika, dok ga mi JNA pripadnici nikada nismo koristili nitio smo ikada tamo dolazili.
Zato smo most iznad broja 3 često koristili.
Jer je tu bilo zasjedno mjesto "Most" a znali bi preko tog mosta preći pa riječnim otokom (Adom) ići lijevo (prema zapadu) do brane koja je povezivala Austriju i tada Jugoslaviju.
Razlog dolaska do te brane je provjeriti da li je tko slomio katanac na tim rešetkastim vratima te prešao na stranu Austrije.
Ta vrata su kontrolirali i milicajci iz milicijske stanice Šentilj-Pesnija.
Tu sam jedan jedini put doživio da sam sreo milicajca koji je išao provjeriti da li je katanac na tim vratima tj. da li su provaljena.
I ono zadnje što te zanima da li smo te naše mostove osmatrali odgovor je NISMO.
Zašto jednostavno po satelitskoj snimci ne možeš to vidjeti ali karaula "Ceršak" se nalazi na brežuljku iznad rijeke oko 50-60 metara a mostove ne možemo vidjeti od šume.
« Last Edit: February 09, 2013, 08:50:14 pm by vojnik graničar » Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #607 on: February 10, 2013, 10:45:33 pm »

Vojaška cesta: pitao sam, jer ja vidim 2 variante ovog puta. Jedna ide - ako gledamo ovu sliku - vertikalno od donjeg ruba slike do karaule. A druga varianta ide lijevo, tamo kod strelice 4, zato sam pitao od 4 prema 1. Vidi se na sliki i 2 puta napisano "Vojaška cesta".
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #608 on: February 11, 2013, 09:07:29 am »

Karaula "Šentilj" - granični odsjek Maribor - Slovenija

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo došao sam do slike pravilo karaule "Šentilj" - granični odsjek Maribor - Slovenija.
Slika je napravljena dana 08.02.2013. god. u 16:57 sati.
Mada se karaula ne vidi baš naj bolje, ali bolje išta nego ništa.
Karaula šentilj je sada privatno vlasništvo kupio ju je od države poznat "Frizer" iz Maribor i napravio od nje malu vilu a karaula je preuređena za njegove potrebe.
U dvorištu bivše karaule "Šentilj" zauvjek je svoje parking mjesto našao jedan tenk također bivše JNA.
Evo i satelitske snimke karaule i dvorišta, pogledajte je


* Karaula Šentilj - granični odsjek Maribor - Slovenija.jpg (395.96 KB, 1161x871 - viewed 293 times.)
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #609 on: February 11, 2013, 09:51:17 am »

Vojaška cesta: pitao sam, jer ja vidim 2 varijante ovog puta.
Jedna ide - ako gledamo ovu sliku - vertikalno od donjeg ruba slike do karaule.
A druga varijanta ide lijevo, tamo kod strelice 4, zato sam pitao od 4 prema 1.
Vidi se na slici i 2 puta napisano "Vojaška cesta".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo malo sam uhvatio vremena da pojasnim ove putove i puteljke oko karaule "Ceršak".
Znam da to skoro svakoga buni ali evo objašnjenja. pravilo

-Strelica 1 - To je glavni pristupni put za karaulu "Ceršak" - granični odsjek Maribor - Slovenija.
-Strelica 2 - Strelicom sam označio baš ovaj natpis gdje piše "Vojaška Cesta" jer je taj natpis greškom podignut iznad pravog puta koji se nalazi ispod tog natpisa oko 1 cm.
-Strelica 3 - Puteljak označen strelicom 2 vodi do jedne kuće koju sam ovdje označio strelicom 3.
Te 1988/1989 godine ta kuća nije bila građena kvalitetno.
Kad bi me se pitalo da je ocijenim danas ocjenom od 1 - 10 dao bi joj ocjenu 2.
Tu je živjela neka siromašna obitelj.
-Strelica 4 - Pristupni makadam put do karaule "Ceršak".
-Strelica 5 - Ovo što piše "Tovarniška cesta" i što karta pokazuje, godine 1988/1989 nije postojalo, niti je put tu probijen niti je tu bio neki puteljak.
-Strelica 6 - Većina vojnika koji bi odlazili sa karaule "Ceršak" koristili bi se ovim šumskim puteljkom koji se nazire između ovih stabala.
Tako sam i ja sa tim puteljkom otišao sa karaule kući.
To jutro je sa mnom otišao i jedan Albanac  sa Kosova tj. vojnik Šabani Iljaz.
Spustili smo se do obližnje tvornice gdje je bilo autobusno stajalište.
Tu su se ukrcali radnici, učenici, kao i svi oni koji su trebali ići iz nekog razloga u Maribor.
Također tim puteljkom označenim brojem 6 smo odlazili i dolazili sa patrola i zasjeda koje bi postavljali na istočnoj strani odgovornosti karaule "Ceršak".


* Ptuevi oko karaule Ceršak.jpg (364 KB, 1277x751 - viewed 291 times.)
« Last Edit: February 11, 2013, 09:57:32 am by vojnik graničar » Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #610 on: February 11, 2013, 10:07:58 am »

Karaula "Šentilj" - granični odsjek Maribor - Slovenija

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo još jedne slike karaule "Šentilj" do koje sam došao. pravilo
Slikano je dana 08.02.2013. god. u 16:58 sati.
Vlasnik je oko karaule postavo ogradu tako da nema pristupa "nezaposlenima".!!


* 2. Karaula Šentilj - granični odsjek Maribor - Slovenija.jpg (348.63 KB, 1163x871 - viewed 336 times.)
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #611 on: February 14, 2013, 02:43:45 am »

Nedavno sam na stranice Graničnih jedinica postavio popis pravilo svih karaula bivše JNA u Sloveniji.
Interesantno je da nitko nije komentirao jedno ime za jednu karaulu sa tog popisa.
Radi se o karaula "Krvavi potok" - Granični odsjek Sežana, granica između Jugoslavije i Italije.

Za ovu karaulu "Krvani potok" sam čuo još 1988 godine od komandira moje karaule "Ceršak".
Jednom dok je bio dobre volje ispred karaule smo sjedili na klupama a on nam je tada prvi put rekao za sve karaule Graničnog odsjeka Maribor.
Tad nam je pričao da na granici sa Italijom postoji karaula koja se zove "Krvavi potok" a da je komandir te karaule neki zastavnik koji se zove "DANE DRAKULIĆ" te da su također na karauli imali desetara kojem je prezime bilo "VJEŠTICA".
Uglavnom kako god okreneš od karaule strava i užas u svakom pogledu.!
Žao mi je što više nemam podataka o toj karauli.
Gledao sam neke slike te karaule, strava i užas, kao u nekom filmu strave i užasa.
Pokušat ću pronaći slike te karaule pa ću ih postaviti ovdje da vidite kako ta karaula danas izgleda.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #612 on: February 14, 2013, 04:41:27 pm »

Graničaru, pa postavio si slike karaule "Krvavi potok" na "Forum bivših pripadnika JNA". Evo tvoje slike.


* krvavipotok.jpg (86.87 KB, 429x588 - viewed 134 times.)
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #613 on: February 15, 2013, 08:55:29 am »

Graničaru, pa postavio si slike karaule "Krvavi potok" na "Forum bivših pripadnika JNA".
Evo tvoje slike.

Duje.
Da ne bi došlo do zabune.
Te slike ja nisam pronašao.
Slike je negdje na internetu pronašao moj prijatelj NIK.
A kad smo kod slika te karaule evo ova slika me se dojmila i urezala u pamćenje kao da je iz nekog filma strave i užasa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Karaula Krvavi potok - Sežana.jpg (61.64 KB, 640x480 - viewed 196 times.)
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #614 on: February 16, 2013, 07:05:54 am »

KARAULA „ ALFONZ ŠARH“

Dana 25.10.1988.god. utorak, jutros je bila velika magla i dosta je bilo hladno.
Danas sam prvi put čuo za karaulu „ALFONZ ŠARH“.
I ne   baš na najbolji način.  
Javili su nam iz Mariborskog graničnog odsjeka da je na toj karauli poginuo jedan vojnik graničar.
Kao i po običaju JNA sve drži pod tajnom od podataka o vojniku pa do samoga događaja.
Navodno se karaula „ Alfonz Šarh“ vodi pod brojem 25 i mislim da se je ista nalazila istočno od karaule „Ceršak“ .
Što se točno dogodilo nisam uspio doznati nikada.!?
Popodne sam bio na straži kod karaule „Ceršak“.
 Danas 26.10.1988. god. srijeda , sam doznao da naš komandir karaule Zastavnik I klase Spasković Radoje ide kao predstavnik graničnih jedinica JNA na sahranu poginulom vojniku sa karaule „ Alfonz Šarh“.
Po naredbi Mariborskog graničnog odsjeka čitavo naoružanje, kacige, gasmaske kao i soške u kojima je bilo to naoružanje smo morali iznijeti iz oružane u kome su se nalazile u hodnik karaule na prvome katu.

 Strelica na slici pokazuje pokazuje sobu u kojoj je bilo smješteno naoružanje i ostala oprema graničara sa karaule "Ceršak" V.P. 5457.
 Iz te prostorije smo sve morali iznjeti na hodnik prvoga kata karaule i kod naoružanja i opreme dežurati i danju i noću a sve zbog događaja na karauli "Alfonz Šarh".!!!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Osim toga od danas non stop netko mora biti dežurni kod naoružanja u hodniku karaule.
Sada svaka 2 sata se u posebnu bilježnicu mora upisivati koliko ima naoružanja u soškama,noževa za puške, rapova, okvira za metke, gasmaski, šljemova…
Odmah je sad već bivša oružana prenamijenjena u spavaonicu i odmah smo u nju unijeli 4 kreveta.
Dana 31.10.1988. god. jutros se nakon nekoliko dana izbivanja iz karaule vratio komandir karaule Zastavnik I klase Spasković Radoje.
Ispred karaule na klupama nam je pričao kako je bilo na sahrani poginuloga vojnika sa karaule„ Alfonz Šarh“ .
Kaže Spasković Rradoje: „Kad smo došli sa lijesom poginuloga vojnika pred obiteljsku kuću rodbina je željela da ga otvori iz zapečaćenog lijesa.
JNA nije to dozvolila već da ga se takvoga odmah ukopa.
Tada je na ukopu otac od toga vojnika rekao: "Sine neka ti je laka zemlja ali saznat ćemo mi tko te je ubio".
Dana 7.11.1988. god. ponedjeljak vojnik graničar Milojević Predrag - Srbin iz Jagodina, je rekao komandiru karaule Spasković Radoji da su mu javili iz Jagodina da je rodbina onoga poginuloga vojnika iz groba vadila lijesa te da su ga otvarali i da su vidjeli da nema desni dio lica te da su ga ponovno zakopali.
Spasković Radoje je to komentirao: Bitno je da ga oni nisu otvarali na sahrani a što će oni raditi sa njim poslije to je njihova stvar.
Taj poginuli vojnik graničar je Srbin ili je iz mjesta Jagodina ili negdje oko toga mjesta.
Nikada nisam uspio saznati tko je taj poginuli vojnik, što se taj dan dogodilo na karauli „ Alfonz Šarh“ čak ne znam ni gdje se ta karaula točno nalazi.


* 900 x 675.jpg (170.11 KB, 900x675 - viewed 120 times.)
Logged
Pages:  1 ... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.