PALUBA
March 29, 2024, 06:21:03 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 520021 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #615 on: February 16, 2013, 03:40:24 pm »

Заставник Спасковски је вероватно био одређен за пратиоца леша покојног војника из Јагодине. Обично се за пратиоца одређује неко од старешина из јединице из које је страдали војник, као и још пар војника, његових другова. 

Прописи су налагали да се након погибије обавља обдукција у војној или некој другој болници где је леш био пренет. То је била обавеза. У случају насилне смрти, како год она наступла, обављао се увиђај а леш по наредби истражног судије одвозио на обдукцију. Обдуцент (лекар) утврђује медицински узрок смрти (не и како је дошло до погибије), али су добијени подаци врло корисни у утврђивању околности догађаја (на пример да ли је у питању самоубиство или убиство).

Траспорт покојника до места сахране се увек обавља у затвореном (лименом) сандуку. И данас се транспорт покојника (ако транспорт траје временски дуже, на већу удаљеност) обавља слично (херметизован сандук). Таква транспорт се обавља искључиво из хигијенско-епидемиолошких разлога и нема никакве везе са скривањем разлога погибије. Из искуства знам да је код родбине страдалог, ако није присуствовала спремању леша у лимени сандук (што је било могуће ако родбина дође), увек изазивало сумњу у праве разлоге оваквог траспорта. Врло често се дешавало ово што је војницима испричао заставник (да је родбина накнадно отварала сандук). Честа је пракса у нашим крајевима да се пред сахрану сандук отвара како би се родбина и остали опростили од њега и уверили да се сахрањује управо та особа. У великом градовима тога више нема (отварања сандука током саме сахране).

Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #616 on: February 17, 2013, 08:50:48 am »

Zastavnik Spasković je vjerojatno bio određen za pratioca leša pokojnog vojnika iz Jagodine.
Obično se za pratitelja određuje neko od starešina iz jedinice iz koje je stradali vojnik, kao i još par vojnika, njegovih drugova.

Propisi su nalagali da se nakon pogibije obavlja obdukcija u vojnoj ili nekoj drugoj bolnici gdje je leš bio prenijet.
To je bila obveza.
U slučaju nasilne smrti, kako god ona nastupa, obavljao se očevid a leš po naredbi istražnog suca odvozio na obdukciju.
Obducent (liječnik) utvrđuje medicinski uzrok smrti (ne i kako je došlo do pogibije), ali su dobiveni podaci vrlo korisni u utvrđivanju okolnosti događaja (na primjer da li je u pitanju samoubojstvo ili ubojstvo).

Trasport pokojnika do mjesta sahrane se uvijek obavlja u zatvorenom (limenom) sanduku.
I danas se transport pokojnika (ako prijevoz traje vremenski duže, na veću udaljenost) obavlja slično (hermetizovan sanduk).
Takva transport se obavlja isključivo iz higijensko-epidemioloških razloga i nema nikakve veze sa skrivanjem razloga pogibije.
Iz iskustva znam da je kod rodbine stradalog, ako nije prisustvovala spremanju leša u limeni sanduk (što je bilo moguće ako rodbina dođe), uvijek izazivalo sumnju u prave razloge ovakvog trasporta.
Vrlo često se dešavalo ovo što je vojnicima ispričao zastavnik (da je rodbina naknadno otvarala sanduk).
Česta je praksa u našim krajevima da se pred sahranu sanduk otvara kako bi se rodbina i ostali oprostili od njega i uvjerili da se sahranjuje upravo ta osoba.
U velikom gradovima toga više nema (otvaranja sanduka tijekom same sahrane).

Sa ovim pravilima oko transporta poginulog vojnika kao i toga tko će mu biti pratnja nisam znao.
Nema gore stvari nego kad roditelji otprate u vojsku sina živa i zdrava a vojska ga doveze nazad kući mrtva u lijesu. :'(
Izabrati nekoga od pripadnika vojske koji će biti pratnja pokojnika nije neki problem.
Ali je problem za te pripadnike vojske koji će morati prisustvovati predaji pokojnika obitelji, pokopu itd...
Njima nije baš lako.
Mene to nije nikad dopalo u JNA.
Ali me je dopalo nekoliko puta u vremenu od 1991 do 1995 godine.
I ne bi to više volio ponoviti.
Logged
granicar91
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3


Karaula: Savinjski Partizan V.P. 7646 Dravograd


« Reply #617 on: February 19, 2013, 08:47:07 pm »

  Karaula: Savinjski Partizan, br.39 V.P. 7646 granicni odsek Dravograd 1990\1991
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #618 on: February 20, 2013, 07:11:25 am »

  Karaula: Savinjski Partizan, br.39 V.P. 7646 granicni odsek Dravograd 1990\1991

Graničar91.
Dobro došao u Granične jedinice. 
Ja sam bio od tebe istočno u Graničnom odsjeku Maribor - na karauli "Ceršak" a godina je bila 1988/1989.
Želio bi čuti od tebe kako je bilo na tvojoj karauli "Savinjski Partizani" , također ako imaš neke slike pravilo iz tog vremena volio bi i to vidjeti.
Uglavnom čujemo se.!
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #619 on: February 20, 2013, 04:28:08 pm »

Karaula Drenak - V.P. 6052/9 - Granični odsjek Debar - Makedonija - 1982 - 1983 godina 

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo nekoliko podataka pravilo koje mi je poslao vlasnik ove slike te mi je za istu napisao ovo.!

Ova fotografija je snimljena početkom veljače 1983. godine na karauli "Drenak".
Sva trojica sa slike su klasa travanj 1982. godine.
Ovaj u bundi je 07.03.1983. godine imao dužnost stražara kod karaule u vremenu od 04:00 sati pa do 06:00 sati, on mi je dignuo rampu kad sam odlazio sa karaule "Drenak" kući...

Logged
granicar91
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3


Karaula: Savinjski Partizan V.P. 7646 Dravograd


« Reply #620 on: February 20, 2013, 06:14:41 pm »


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* jna91.jpg (124.09 KB, 1264x1739 - viewed 293 times.)
« Last Edit: February 20, 2013, 06:24:24 pm by SOLARIS 1972, Reason: slika ubačena u atačment » Logged
granicar91
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3


Karaula: Savinjski Partizan V.P. 7646 Dravograd


« Reply #621 on: February 20, 2013, 06:17:39 pm »


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ramor.jpg (48.83 KB, 518x755 - viewed 382 times.)
« Last Edit: February 20, 2013, 06:24:58 pm by SOLARIS 1972, Reason: slika ubačena u atačment » Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #622 on: February 21, 2013, 03:50:03 pm »

Dobrodošao na forum Graničar 91. Ovde mora slike da se stavlja u ''atachment''. Nije ni toliko teško kad se proba.

Nego mnogo vam je bio ''civilizovan'' pas. Naši nisu nikako podnosili civile, piđame, kuvare u belim odelima, bele maskirne uniforme.. sve što nije bilo SMB boje. I seljaci su uvek pitali dali je pas vezan ako su prolazili pored karaule. Sigurno su imali nekih loših iskustva.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #623 on: February 21, 2013, 04:03:15 pm »

Dzumba, hvala za obrazloženje oko limenog sanduka. Oko toga ima puno priča i puno govorenja iz druge ruke, kao čuo sam, neko mi rekao, itd.

Na karaulama smo imali dostup do municije 24 sata na dan. Naravno da se mogla desiti i neka greška. Oko nagađanja šta se desilo sa onim vojnikom, možete sami razmisliti (mislim na sve članove foruma), moglo je da se desi svašta po nesreči, ali ako bi ga neko namerno ubio, JNA bi sigurno reagirala i osudila takvog čoveka. A skoro sam i siguran da nijedan graničar nebi želeo da bude na karauli sa nekim ko je namerno ubio nekog drugog.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #624 on: February 21, 2013, 08:32:50 pm »

Dobrodošao na forum Graničar 91.
Ovde mora slike da se stavlja u ''atachment''.
Nije ni toliko teško kad se proba.
Nego mnogo vam je bio ''civilizovan'' pas.
Naši nisu nikako podnosili civile, piđame, kuvare u belim odelima, bele maskirne uniforme.. sve što nije bilo SMB boje.
I seljaci su uvek pitali dali je pas vezan ako su prolazili pored karaule.
Sigurno su imali nekih loših iskustva.

Mene na ovoj slici pravilo koju je postavio graničar91 zanima da li je on baš bio kerovođa na karauli  "Savinjski Partizan", V.P. 7646 granicni odsek Dravograd 1990\1991 ili je ovaj službeni JNA pas tu samo doveden radi slikavanja.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #625 on: February 21, 2013, 09:33:52 pm »


 Iako sam rekao da se neću oglašavati ovde više , ne mogu da odolim

 Kako municija može biti 24 sata na dohvat ruke svakom??? Zar nije bilo organizovano Požarstvo u karauli, neko dežurstvo? Zar oružje i municija (naručito) nisu bili pod klučem? Nije ni čudo što su se dešavale svakave stvari kad se tamo u " Graničnom odseku: . .. . ."!!! nije poštovalo ni minimum od pozitivnih propisa koji su postojali u JNA. Kada je otišao kući " K-dir Spasković"Huh? Tamo je bio opšti raspršoj, radio je ko je, i šta je hteo! Službenog psa, nemože i nesme da vodi svako. Zato postoje obučene " Kerovođe"
  Nemojte više ko boga vas molim? Kako ste radili, dobro je braćo da ste se uopšte nanosili tih " ludih" glava. Propisi postoje da bi se poštovali. Ako se po njima radi onda bi trebalo da bude sve OK. Svako odstupanje donosi raznorazne posledice. Pa možda i pogibiju vojnika. I meni je poginuo rezervista na straži. Ne baš meni lično, u tom ternutku sam bio na vikendu kod kuće.  Ali, on je seo na motor ( normalno civilni) i išao u grad. Naleteo na zaklon za tenk preleteo preko prednjeg točka i pošto je nosio AP preko leđa , puška ga je udarila po potiljku i na mestu ga usmrtila. Toliko ispitivanja i ostalog od strane bezbednosnih službi nikada u svom životu niti sam doživeo niti ću doživeti.

 E, sad!? Zašto sam ovo ispričao? Ko to zna?! Sigurno neškodi! A kad neškodi, može nekom i da koristi!
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #626 on: February 21, 2013, 10:57:57 pm »


 Iako sam rekao da se neću oglašavati ovde više , ne mogu da odolim

 Kako municija može biti 24 sata na dohvat ruke svakom??? Zar nije bilo organizovano Požarstvo u karauli, neko dežurstvo? Zar oružje i municija (naručito) nisu bili pod klučem? Nije ni čudo što su se dešavale svakave stvari kad se tamo u " Graničnom odseku: . .. . ."!!! nije poštovalo ni minimum od pozitivnih propisa koji su postojali u JNA. Kada je otišao kući " K-dir Spasković"Huh? Tamo je bio opšti raspršoj, radio je ko je, i šta je hteo! Službenog psa, nemože i nesme da vodi svako. Zato postoje obučene " Kerovođe"
  Nemojte više ko boga vas molim? Kako ste radili, dobro je braćo da ste se uopšte nanosili tih " ludih" glava. Propisi postoje da bi se poštovali. Ako se po njima radi onda bi trebalo da bude sve OK. Svako odstupanje donosi raznorazne posledice. Pa možda i pogibiju vojnika. I meni je poginuo rezervista na straži. Ne baš meni lično, u tom ternutku sam bio na vikendu kod kuće.  Ali, on je seo na motor ( normalno civilni) i išao u grad. Naleteo na zaklon za tenk preleteo preko prednjeg točka i pošto je nosio AP preko leđa , puška ga je udarila po potiljku i na mestu ga usmrtila. Toliko ispitivanja i ostalog od strane bezbednosnih službi nikada u svom životu niti sam doživeo niti ću doživeti.

 E, sad!? Zašto sam ovo ispričao? Ko to zna?! Sigurno neškodi! A kad neškodi, može nekom i da koristi!

Kilerz, slobodno se ti javljaj i komentiraj. Ako nečemo imati komentara ni pitanja, ni mi graničari nebi znali šta još da napišemo.
JNA više nema dvadeset i nešto godina, nema ni zemlje koju smo tada branili. Tako da mislim da ne izdajemo nikakve vojne tajne, nego da pričamo o vremenima kojih više nema. Naravno da nebi pisao iste stvari odma po dolasku iz JNA.

Na jednom drugom forumu je bilo pitanje, da bi opet išli u JNA, dali bi radili isto, ili bi hvatali krivine. Ja mogu za sebe da kažem da bi radio isto. Iako nisam voleo da sam u JNA, nisam vatao krivine, a i sada bi izvršavao zadatke.

Što se tiče kerovođa: ja sam psa ''zadužio'' jer onaj koji ga je zvanično dužio nije ustajao ujutru, zaboravio da hrani psa, itd… Pa sam ja počeo da mu nosim hranu. Psu, ne kerovođi  Grin Pa sam ga kasnije malo izvodio oko karaule, ''igrao'' se sa njim, pa mi je i onaj zvanični pokazao kako se mu sprema hrana, nekoliko komandi itd. Na žalost pas se razboleo, pa smo dugo bili bez psa. Sigurno to nije bila greška običnih vojnika, nego oficira. Po PS bi morali uvek da imamo 2 psa. Kasnije smo malo pred moje skidanje dobili drugog, ali se nisam baš puno bavio sa njim.

Oficiri, desetari, požarni, dežurni…. Mislim da sam nešto več napisao, ali ajde da ponovim. Oficir karaule je bio samo u radnom vremenu, pa poneki put i nedeljom, zbog generalke. Ako je bio poslepodne bio je zbog privatnih razloga. Noču nije nikad dolazio.  Odma po liniji komande dolaze desetari, obično je bio po jedan iz generacije. Oni su nas slali u patrole, budili za stražu, pisali rasporede… Požarnih nije bilo.

Oružana: oružana je bio jedan od prostora karaule. Nije bio zaključan a i zašto bi bio? Kad me recimo noču desetar probudio, obukao sam se, uzeo pušku i okvir, izašao i rekao ''bivšem'' stražaru da je završio. Kada bi završio izbacio sam okvir iz puške i stavio u oružanu, pa na spavanje za nekoliko sati. Ako smo išli u patrolu, pokupili bi puške i okvir (na žalost smo išli samo sa jednim okvirom na patrolu) Ako bi imao na raspolaganju uzeo bi i nosio svih 150 metaka!!! Znači uvek je na terenu i oko karaule bilo recimo 100-200 metaka. Da je hteo neko da zapuca mogao bi bez prblema. Đabe požarstvo i zaključana oružana. A u ''bunkeru'' smo imali skoro još neograničeno municije, RB, tehničkih sredstva…Iako te ključeve niko od nas običnih vojnika nije nikad upotrebljavao, svi smo znali kde su.

U vreme moga života na karauli bila su samo dva problema. Jedan je zaboravio metak u cevi, pa je opalio u ono što smo zvali grudobran za praznenje oružja. Neznam kako je mogao da zaboravi da je stavio metak u cev. Ali eto pogreške se dešavaju. Drugi put je jedan pao, pa mu je uspelo prilikom pada da odkopča pušku i stavi metak u cev. Čuje se nemoguče, ali uspelo mu je. Srečom nije niko stradao. A i da, bilo je i nekoliko pretnji ubijanjem, naročito na spavanju, ali ipak preživelo se!.


Nemoj da se zaustavljaš Kilerz, slobodno pitaj bilo šta o granici, naučit češ se novih/starih stvari.

Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #627 on: February 21, 2013, 11:11:06 pm »

ma nece kile da se nervira... Grin
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #628 on: February 21, 2013, 11:12:50 pm »

 Druže moj! Ja sam bio na granici, zbog toga me i nerviraju neke stvari koje se ovde iznose. Ipak, hvala, što me hoćete nečemu naučiti. Kod nas u 32. GDO-u se ovakve stvari, koje vi ovde pišete, jednostavno nisu ni mogle niti su se smele dešavati. A vi dalje razglabajte.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #629 on: February 22, 2013, 12:06:36 am »

Druže moj! Ja sam bio na granici, zbog toga me i nerviraju neke stvari koje se ovde iznose. Ipak, hvala, što me hoćete nečemu naučiti. Kod nas u 32. GDO-u se ovakve stvari, koje vi ovde pišete, jednostavno nisu ni mogle niti su se smele dešavati. A vi dalje razglabajte.

Druže kilerz, možda ste napisali nekde, ali koji rang ste imali na granici? Ne sečam se više ni stvari što sam jih ja napisao, kamo li drugi. Puno je toga. Ja se ni u jednoj stvari nisam slagao (lagao) i sve je bilo kako što sam rekao. Ne želim da vas učim. 10 karauli, sto priča, pa se pomnoži i sa brojem generacija… nema kraja.

Ako mislite da se te stvari nisu mogle dešavati grešite. SVE što sam napisao je istina i to se dešavalo. Razglabljanje ''gore dole'' to su stvari koje smo mi proživeli. Puno puta smo mi obična vojska proživeli stvari koje oficiri nisu ni znali.

Dali smo mi obični vojnici krivi što se nije držalo PS-a? Mislim da nismo. Meni niko nije dao u čitanje PS. Ja sam bio samo vojnik koji mora izvršavati zadatke. I izvršavao sam jih. Mi smo bili samo vojnici koji smo izvršavili pravila i radili ono što se traži od nas.



« Last Edit: February 22, 2013, 12:14:08 am by Pero™ » Logged
Pages:  1 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.044 seconds with 23 queries.