PALUBA
March 29, 2024, 04:34:51 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 520158 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #660 on: February 27, 2013, 05:56:19 pm »

Upotreba službenog psa u obezbedjenju karaule je takodje namenska upotreba psa.
Oko pasivnih sredstava kada je reč, moguće je da komandir nije imao poverenja u vojnike pa im isti nije ni davao iz straha da bi ga mogli "izgubiti" na rejonu.

Karaulu je čuvao naj više stražar koji je tu bio po rasporedu pravilo svaki dan.
Straža kod karaule je bila 24 sata na dan.
Bilo je slučajeva da po naredbi komandira karaule "Ceršak" nismo išli u obilazak granice.
Ali smo baš uvijek imali stražara kod karaule što je i normalno.
Zar je potrebno recimo da bar po danu kod karaule bude 1 stražar i 2 JNA psa.
Po danu je uvijek netko od nas bio ispred karaule ili oko karaule.
Zar nije bilo moguće da bar tada po danu kad je nas graničara bilo oko karaule i svi budni, da angažira bar jednog JNA psa za obilazak granice.
Ni dan danas ne znam zašto nije tražio da se JNA psi koriste u osiguranju državne granice Jugoslavije.

Što se tiče korištenja noćnog dvogleda i "straha" komandira karaule da ne izgubimo taj noćni dvogled kao i to da nije imao povjerenja u nas.
Pitam se kako je uopće imao povjerenja u nas kad nas je primio na karaulu "Ceršak".
Kako nam je sa povjerenjem podijelio puške i municiju.
Kako se nije bojao da će mo ga ubiti.
Kako ga nije bilo strah da naoružani ne pobjegnemo u Austriju.
Kako to da nije imao povjerenja ni u klasu prije moje i klasu poslije moje.
Zar je moguće da smo baš svi nepodobni i nepovjerljivi.
Rade ima jedna narodna poslovica koja kaže:
"Boj se vuka, boj se lisice, nikada nećeš u šumu".
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #661 on: February 27, 2013, 06:56:40 pm »

Graničaru, napisao sam gore šta je razlika između čuvarskog psa i pravog graničarskog.

I čuvarske mora neko da duži, da jih hrani, šeta, da radi bar osnovne stvari oko treninga psa. Naravno da, ili bolje rečeno verujem, da se ne izvode ozbiljnije vežbe kao pucanje na psa (pa iako vežbovnom municijom) i slične stvari.

Ostalo sledi uveče.


* šarplaninac.jpg (16.06 KB, 375x500 - viewed 280 times.)
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #662 on: March 01, 2013, 09:03:04 am »

Karaula „Drenak“ - V.P. 6052/9 - Granični odsjek Debar - Makedonija  

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo nekoliko podataka pravilo  koje mi je poslao vlasnik ove slike te mi je za istu napisao ovo.!
 
Ova fotografija je slikana polovicom studenog 1982 godine na rajonu 1 karaule "Drenak", kod osmatrčkog mjesta E-24/4.
Na slici se vidi službeni pas Rex.
Iza leđa graničara, u daljini je Debarsko jezero, a sa desne strane, ta dva "okomita" kamena su udaljena 0,5 m od granične linije.
Žao mi je što prilikom slikanja nije "uhvaćen" i međukamen 24/4.

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #663 on: March 06, 2013, 04:47:51 pm »

Jedan graničar, ništa ne znam o fotografiji. Cenim, oko 80-te.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]






* graničar.jpg (135 KB, 1199x779 - viewed 595 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #664 on: March 06, 2013, 05:43:23 pm »

Dok taj bezbrižno priča s druge strane sprema se najezda turista.


* g prijelaz.jpg (83.3 KB, 852x593 - viewed 265 times.)
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #665 on: March 08, 2013, 05:54:35 am »

Puštanje službenog JNA psa na ilegalnog prelaznika

Napominjem da ja na karauli „Ceršak“ nisam nikada doživio da komandir karaule napiše raspored te da u taj raspored navede da graničar-kerovođa mora sa sobom u obilazak granice i zasjedu povesti službenog JNA psa.
Takvog  pravila na karauli „Šentilj“ nije bilo.
Graničari-kerovođe sa karaule „Šentilj“ su na teren često vodili službene JNA pse.
Ponekad bi ih susreo kod njihova zasjednog mjesta koje se zvalo „Bunker-Ježevi“.
Graničari sa karaule „Šentilj“ su koristili skoro sve od opreme što je karaula imala na raspolaganju.
Jedino ih nisam nikada vidio da nose noćni dvoglede.
Žao mi je što nikada uživo nisam imao priliku vidjeti kako puštaju JNA psa na ilegalnog prelaznika.
Mada sam bio jako blizu takvom događaju.
Pogledajte kako su to radili graničari sa karaule „Šentilj“.

Dana 15.10.1988. god. subota.
Po rasporedu komandira karaule „Ceršak“ večeras smo u patroli i zasjedi ja i vojnik Zoran Popović  - Srbin iz Srbije.
Na zadatku smo trebali biti u  vremenu  od 15.10.1988 god. od 21:45 sati pa do 16.10.1988. god. do 03:00 sati.
Zasjedno mjesto je na zapadnoj strani odgovornosti karaule „Ceršak“ na  mjestu koje se zvalo „Rupa“ kod graničnog kamena 45 - sekcija 8.
Prije polaska na teren dežurni karaule nam kaže koja je lozinka i odziv za tu noć.
Tu noć je lozinka bila „Kutina - Kikinda“.
Zauzeli smo poziciju na zasjednom mjestu „Rupa“.
Karaula „Šentilj“ je tu noć također uputila svoje graničare na njihovo zasjedno mjesto „Bunker - Ježevi“.
Graničari sa karaule „Šentilj“ koji su bili na zasjednom mjestu „Bunker-Ježevi“ su imali dobar pregled područja tj. svjetla koja su dopirala sa međunarodnog  graničnog prijelaza „Šentilj“ su obasjavali sve od prijelaza do njihovog  zasjednog mjesta.
Tako im nije bio problem viditi da li im se netko približava.
Dok su graničari bili skriveni uz istočni rub jedne velike livade na jednom malom uzvišenju od oko 1 metar visine te zaklonjeni niskim raslinjem,  njih nitko tu nije mogao vidjeti.  
Sad smo jedni od drugi bili na udaljenosti oko 200 metara zračne linije.
Niti mi vidimo njih nit oni vide nas od šume.
Mi smo na vrhu brežuljka a oni su u podnožju brežuljka.
Kod nas na zasjednom mjestu „Rupa“ nije se ništa događalo.
Zato je bilo „veselo“ kod graničara na zasjednom mjestu „Bunker-Ježevi“.
Ilegalni prelaznici su kao i po običaju pokušali preći državnu granicu naj kraćim putem.
Kretali su se rubom šume između zasjednog mjesta „Rupa“ i „Bunker-Ježevi“.
Tu je za ilegalne prelaznike bio jedan veliki problem.
Kretati se noću šumom nije baš dobro.
Stvara se velika buka, šuškanje lišća, lomljenje grana.
Tako sami sebe odaju gdje se nalaze i u kom smjeru se kreću.
Tako bi to primijetili i graničari  sa zasjednog  mjesta „Bunker-Ježevi“ bez nekog velikog napora.
Znali su da im se netko rubom šume približava.
Ali ti ilegalni prelaznici nisu znali ima li tko od JNA graničara te gdje se nalaze.

Pogledajte sliku zasjednih mjesta „Rupa“ i „Bunker-Ježevi“ te kuda je ilegalni prelaznik  tu noć pokušali preći državnu granicu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

1. Zasjedno mjesto „Rupa“
2. Zasjedno mjesto „Bunker-Ježevi“
3. Put kojim su dolazili ilegalni prelaznici.
 
Negdje oko 23:00 sati se čulo glasno vikanje „Stoj“.
Nakon nekoliko sekundi pucnjava.
Zatim ponovno „Stoj“.
Nakon nekoliko sekundi čuo se glas „Drži ga“
Zatim se je čulo lajanje službenog  JNA psa.
Taj zvuk lajanja psa se je naglo pomicao od mjesta gdje graničari imaju zasjedno mjesto pa se lajanje JNA psa kretao prema zapadu.
Po tome sam znao da je graničar pustio JNA psa na ilegalnog prelaznika.
JNA pas je napao ilegalnog prelaznika.
Nakon nekoliko sekundi se čulo kako muški glas skriči.
Ja sam se naježio od tog zvuka.
Gledam ja Zorana Popovića a on gleda mene i čekamo što će se dalje događati.
Taj zvuk muškarca kojeg je službeni JNA pas napao vam ne mogu opisati to nije ni plakanje ni zapomaganje već kao da „svinju koljete“.
Kroz šumu se čuje režanje JNA psa.
JNA pas više ne laje,  jer je očito zagrizao ili ruku ili nogu ilegalnog prelaznika koji je ušao u 100 metarski granični pojas.
Zatim se čuje glas graničara kako se dere na JNA psa „Pusti, pusti, dosta, dosta“.
Tek nakon jedno 1-2 minute su uspjeli psa odvojiti od ilegalnog prelaznika.
Tada je ilegalni prelaznik prestao sa skričanjem ali je zato ponovno službeni JNA pas počeo lajati.
Tada graničari koriste raketni pištolj koji im je dat na raspolaganje te u zrak ispaljivaju dvije rakete.
Prva raketa je bila crvena a druga raketa je bila zelena.
Uglavnom graničari sa karaule „Šentilj“ su ispaljivali rakete u bojama.
Znam da su znali ispaljivati rakete u bijeloj boji, crvenoj bolji i zelenoj boji.
Ja sad ne bi mogao kazati da li je to bilo pravilo koje je važilo samo za karaulu „Šentilj“ ili je JNA imala neko svoje pravilo pravilo kojim redom i koje boje rakete ispaljivati u zrak iz raketnog pištolja te koje je značenje tih ispaljenih raketa u boji.
Žao mi je što sam zaboravio redoslijed i značenje ispaljivanja raketa iz raketnog pištolja.
Zapamtio sam da je značenje ispaljene crvene rakete da je netko ranjen ili ozlijeđen.
Ostalo se ne mogu sjetiti…


* Zasjedno mjesto RUPA i zasjedno mjesto BUNKER-JEŽEVI.jpg (463.14 KB, 1675x869 - viewed 464 times.)
« Last Edit: March 09, 2013, 04:38:54 pm by SOLARIS 1972, Reason: popravljen naslov » Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #666 on: March 10, 2013, 12:09:40 am »

Pero™.!
Nastavit ćemo temu sa JNA psima ali imam jedno pitanje za tebe.
Ma sad se sjetih da te nešto pitam u vezi tvoje karaule.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Je li i na vašoj karauli bila ista ovakva tabla pravilo kakvu sam postavio za karaulu "Šentilj" ili je bila drugačija.!?


* Tabla karaule Šentilj - 600 x 480.jpg (62.99 KB, 600x480 - viewed 574 times.)
« Last Edit: March 11, 2013, 07:03:41 pm by SOLARIS 1972 » Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #667 on: March 10, 2013, 12:24:52 am »

Ne sečam se takve ili slične table, mislim da je nije bilo. Nismo imali ni po karauli ili ostalim objektima bilokakve napise sa ''revolucionarnim'' porukama.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #668 on: March 10, 2013, 12:52:22 am »

Ne sečam se takve ili slične table, mislim da je nije bilo.
Nismo imali ni po karauli ili ostalim objektima bilokakve napise sa ''revolucionarnim'' porukama.

Moja karaula je imala istu ovakvu tablu.
Postavit ću je prvom prilikom.
Baš sam sada prelistao sve ove stranice Graničnih jedinica da vidim da li sam je već postavio, pa sam utvrdio da je NEMA.

A što se tiče JNA parola po karauli "Ceršak" toga nije bilo kao na karauli "Drenak" u Makedoniji na Jugoslavensko-Albanskoj granici.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #669 on: March 10, 2013, 01:18:09 am »

Možda se neko u vašoj komandi setio da bi bilo lepo (i pravilno) da se karaule opreme tablama. Kod nas takva tabla nebi imala smisla, onaj seljak što je svake toliko prošao pored karaule znao je šta je  Grin , drugih kontakta skoro nismo imali sa civilizacijom. Drugih spoljnih obeležja JNA nismo imali, osim obavezne državne zastave po danu.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #670 on: March 10, 2013, 11:13:45 am »

Možda se neko u vašoj komandi setio da bi bilo lepo (i pravilno) da se karaule opreme tablama. Kod nas takva tabla nebi imala smisla, onaj seljak što je svake toliko prošao pored karaule znao je šta je  Grin , drugih kontakta skoro nismo imali sa civilizacijom. Drugih spoljnih obeležja JNA nismo imali, osim obavezne državne zastave po danu.

Svaki vojni objekt je morao biti obeležen shodno odredbama Pravila službe, tako i karaula.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #671 on: March 11, 2013, 12:38:39 pm »

Karaula „Drenak“ - V.P. 6052/9 - Granični odsjek Debar - Makedonija

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo nekoliko podataka pravilo  koje mi je poslao vlasnik ove slike te mi je za istu napisao ovo.!

Ova fotografija je slikana u prosincu 1982 godine na području odgovornosti karaule "Drenak", zasjedno mjesto kod E-24/4, između linijske i dubinske patrolne staze.
Na slici se vidi JNA pas Bin.
 



« Last Edit: March 11, 2013, 12:45:37 pm by vojnik graničar » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #672 on: March 11, 2013, 07:12:56 pm »

Da bi uveli kakav takav red i da diskusije imaju bar malo smisla, dio postova sa teme je prebačen u novostvorenu temu:

Službeni psi

dežurni OC, poz.

Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #673 on: March 16, 2013, 08:58:21 am »

Puštanje JNA psa na ilegalnog prelaznika - slučaj 2

Napominjem da ja na karauli „Ceršak“ nisam nikada doživio da komandir karaule napiše raspored te da u taj raspored navede da graničar-kerovođa mora sa sobom u obilazak granice i zasjedu povesti JNA psa.
Ali ima ona stara narodna poslovica koja kaže:
 „Kad neće brdo Muhamedu, hoće Muhamed brdu“.
Pa je to ispalo ovako.


Slovenija - Ceršak, dana 22.4.1989. god. subota.
Po rasporedu komandira karaule „Ceršak“ zastavnika I klase Spasković Radoja večeras smo u patroli i zasjedi ja i vojnik Lezi (to je prezime vojnika-graničara i to je sve od podataka koje imam o njemu) - on je Albanac sa Kosova.
Na zadatku smo trebali biti u vremenu od 17:45 sati od 23:00 sati.
Zasjedno mjesto je na zapadnoj strani odgovornosti karaule „Ceršak“ na mjestu koje se zvalo „Rupa“ kod graničnog kamena 45 - sekcija 8.
Prije polaska na teren dežurni karaule nam kaže koja je lozinka i odziv za tu noć.
Tu noć je lozinka i odziv bila „Opasač - Ohrid“.
Prije nego smo pošli na teren tražio sam od našega vojnika-kerovođe da mi dopusti da sa sobom u patrolu i zasjedu poveden JNA psa kojeg je on dužio na karauli.
Kerovođa tog psa je bio, Saša Radenković, koji je bio po nacionalnosti Srbin iz Srbije, općine Jagodin, mjesto Mijatovac, i danas tu živi.
I tako ja i Lezi krenuli smo sa JNA psom u patrolu i zasjedu.
Kad smo došli kod zasjednog mjesta „Rupa“ zauzeli smo poziciju.
Ukoliko mislite da je zasjeda na zasjednom mjestu „Rupa“ neko posebno mjesto i neki posebni položaj, varate se.
Tu bi u mraku na rubu šume sjedili ispod velikih stabala tj. na krojenjima tih stabala i tako bi u mraku čekali ilegalne prelaznike.
Tokom dana bi nas komandir karaule znao natjerati da sa metlom napravljenom od grana stabala izmetemo oko tog zasjednog mjesta lišće koje bi otpalo sa grana ili ih vjetar donese.
Zašto bi meli lišće u šumi.!?
Zato kad se noću krećemo, šuljamo, ništa se neće čuti dok se krećemo po mraku, te nas tako ilegalni prelaznici ne mogu čuti i neće bježati.
To bi se lišće uklanjalo sa zasjednog mjesta „Rupa“ u krugu od oko 20-ak metara i to samo kud se mi krećemo tj. gdje sjedimo i staze koje koristimo da bi se prišuljali do ilegalnih prelaznika.
Pravilo je bilo da bi noću vojnik od vojnika morao biti na udaljenosti od oko 10 metara, uglavnom nikako skupa.
Međutim toga se nismo držali, sjedili smo skupa jedan do drugoga.
Ja kao vođa patrole bi trebao osmatrati zapadni i sjevero-zapadni
prilaz zasjednom mjestu „Rupa“ dok bi pomoćnik trebao osmatrati južni prilaz zasjednom mjestu „Rupa“.
Puno je lakše bilo uočiti nekoga tko nam se približava iz smjera zapada jer je tamo bila čistina a pomoglo bi nam to što bi vidjeli nebo na kojem je ponekad bio mjesec, ponekad zvijezde a i svjetla sa graničnog prijelaza „Šentilj“ bi malo osvijetlilo nebo.
Za razliku od južnog prilaza zasjednom mjestu „Rupa“ gdje je bila gusta šuma i sami mrak.
Tu se je jedino moglo osluškivati da li netko šuška tko nam se približava.
Tu noć kod nas na zasjednom mjestu „Rupa“ nije se ništa događalo.
JNA pas je ležao pokraj vojnika Lezija i čitavu noć se češao.
Vjerojatno je bio pun buha.
Ako bi ja i vojnik Lezi pričali onda bi to radili tiho.
Često bi se morali ustajati da bi malo pritegnuli noge.
Prošetaš uokolo oko 10 metara i opet se vratiš nazad na položaj.

Ilegalni prelaznici se nisu trudili oko toga kako prijeći ilegalno državnu granicu.
Pokušavali bi to uraditi naj kraćim putem i tu im je bila naj veća greška.
Kretati se noću u jednu ruku je dobro a opet u drugu je loše.
Stvara se velika buka, šuškanje lišća, lomljenje grana jer hodaju mrakom.
Tako sami sebe odaju gdje se nalaze i u kom smjeru se kreću.
Nisu se u šumi znali orijentirati.
Jedina orijentacija za njih je bio zvuk koji je dopirao sa graničnog prijelaza „Šentilj“ te bi oni pomoću tog zvuka otprilike pretpostavljali gdje se nalazi državna granica te gdje se trebaju uputiti i prijeći državnu granicu.
Ono naj bitnije što ilegalni prelaznici nisu znali je to gdje se mi nalazilo u toj šumi.
Opet grešku koju bi radili ilegalni prelaznici je ta što bi slijedili šumske puteljke.
Međutim svi ti šumski puteljci su vodili prema zasjednom mjestu „Rupa“.
A tu smo ih mi čekali.

I onda negdje oko 22:30 sati vidim u daljini na udaljenosti od oko 70 metara od nas dvije osobe koje pognute pretrčavaju čistinu iz smjera sjevera u smjeru juga te ulijeću u neko nisko grmlje.
U takvim uvjetima nisam mogao znati tko je muško a tko žensko.
Po njihovom načinu kretanja pretpostavljao sam da bi mogla biti dva muškarca.

Pogledajte sliku zasjednog mjesta „Rupa“ te otkuda su došli ilegalni prelaznici.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Strelica 1 - Put kojim su došli ilegalni prelaznici iz sela Novine.
Strelica 2 - Tu je zasjedno mjesto karaule „Ceršak“ koje se zove „Rupa“.                   

Iz tog pravca bi nam dolazio u kontrolu komandir karaule „Ceršak“.
A tu je dolazila i kontrola iz Graničnog odsjeka iz Maribora.
Međutim ovakvo pretrčavanje….
Kao i smjer pretrčavanja….
Kao i način pretrčavanje….
Nije bilo uobičajeno ni za komandira karaule „Ceršak“.
Nije bilo uobičajeno ni za kontrolu iz Graničnog odsjeka iz Maribora.
JNA pas je ležao i bio je okrenut u smjeru gdje su pretrčavale te dvije nepoznate osobe ali od njega nikakve reakcije, nikakve koristi.
JNA pas ih nije ni vidio ni čuo.
Te dvije nepoznate osobe nije ni vojnik Lezi vidio.
A onda sam ga ja laktom drmnuo u bok.
Pogledao me je a ja mu rukom pokazujem smjer gdje pretrčavaju ilegalni prelaznici.
Podižemo se obojica na noge.
Ja uzimam svoj puškomitraljez M72B1 te sam ga tiho otkočio.
Vojnik Lezi uzima svoju automatsku pušku M70B1 te isto radi a usput i JNA psa povodcem podiže na noge te ga priprema za dolazak ilegalnih prelaznika govoreći mu poluglasom „pazi“ „pazi“ „gdje su“ „gdje su“.
JNA pas je pogledavao vojnika Lezija i nije shvaćao što se događa, tj. zašto smo ustali jer nije nikoga ni vidio ni čuo.
Kada su ilegalni prelaznici uletjeli u nisko raslinje više se nisu vidjeli ni čuli.
Lezi gleda mene i čeka kakvu ću odluku donijeti.
Pošto nisam znao o kome se radi i kakve imaju namjere lagano sam ubacio metak u cijev.
Lezi je to također napravio.
Rekao sam mu tada tiho.
Pričekajmo još malo da vidimo što će napraviti.
Te dvije osobe se nisu više pojavljivale niti smo ih više čuli.
Otkada smo ih vidjeli prošlo je 10-ak minuta i ništa se nije događalo.
U prvu ruku sam pomislio da su pobjegli šumom obližnjim puteljkom kojeg je trebao osmatrati vojnik Lezi.
Donio sam odluku i rekao sam vojniku Leziju, hajdemo tamo gdje sam ih zadnji put vidio.
Izlazimo iz šume i prelazimo čistinu i dolazimo do mjesta gdje sam ih zadnji put vidio.
Kažem vojniku Leziju da naredi psu da ih traži.
Tada vojnik Lezi glasno naređiva JNA psu „Traži“ „Traži“, „Gdje su“ „Gdje su“, „Traži“.
JNA pas se uzvrpoljio oko vojnika Lezija te okolo ali…..  ništa.
Od ilegalnih prelaznika ni traga ni glasa.
Tada ja uzimam svoju baterijsku lampu te osvjetljavam okolinu.
I onda……. opet ništa.
Vojnik Lezi je čitavo vrijeme uz mene i čeka ishod događaja.
Ilegalni prelaznici su vjerojatno pobjegli nekim drugim putem.
A onda krajičkom oka vidim na podu nedaleko od mene nešto žuto.
Znao sam da je netko tu.
Tada sam pušku uperio prema tome i derem se na glas: „Ustaj majku ti j…. pucat ću“.
Kad sa poda se ustaje jedan momak visok i mršav poduže ruke u zrak te mi se obraća sa riječima: „Nemoj zemo molim te, nemoj zemo molim te“.
Tada mu naređivam da iziđe iz niskog raslinja na čistinu da bi ga bolje imali pod kontrolom.
Tada se sa poda podiže i drugi ilegalni prelaznik i on podiže ruke u zrak.
Obojicu smo doveli na čistinu.
Oči su im bile ko teniska loptica.
Pitam ovoga zadnjega što je izišao iz niskog raslinja: „Tko si ti“.
Kad kaže on: „Ja sam zemo Bosanac“.
Pitam ga ja: „A otkuda si“.
Kaže on: „Ja sam iz Prizrena“.
Pitam ga ja: „A gdje je to“.
Kaže on: „Zemo to ti je na Kosovu“.!?
Kažem ja: „A tako znači“.
Tada ja uzimam lisice i prilazim oprezno ilegalnim prelaznicima i dam lisice ovome visokom momku i kažem mu da ih stavi sebi i svoj prijatelju na ruke.
On je jednu stranu lisice stavio sebi a drugu stranu lisice je stavio i svom prijatelju.
Dok ih je stavljao čuo sam da je svaku stranu lisica zatvorio sa 2-3 zupca.
To se meni učinilo nekako malo i tada prilazim oprezno njima i svaku stranu lisica stisnem do kraja.
Što je sigurno, sigurno je.
Kad ovaj visoki momak kaže: „Nemoj zemo puno“.
Tad je vojnik Lezi i ta dva „Bosanca“ iz S.A.P. Kosova počeli pričati svojim materinjim jezikom Albanskim.
Ništa ih nisam razumio.
Krenuli smo sa „zarobljenicima“ prema karauli „Ceršak“.
Prvi je išao vojnik Lezi i JNA pas, zatim su išla dva naša „zarobljenika“ a iza njih ja.
Put je bio užasan, blata koliko god hoćeš, lokava vode također.
Dok smo ih vodili sa zasjednog mjesta „Rupa“ prema zasjednom mjestu „Vis“ ja sam namjerno izgasio baterijsku lampu da se ne vidi kuda idemo i po čemu gazimo.
Znao sam da oni ne znaju gdje je državna granica tj. koliko su daleko od nje.
Lijepo obuveni momci iz S.A.P. Kosovo su putem ugazili u svaku lokve vode i nije bilo blata kojeg su promašili.
Ja sam otprilike znao kuda se trebam kretati.
Kada smo došli do zasjednog mjesta „Vis“, rekao sam vojniku Leziju da pričekaj  tu.
Tada sam za ruku uzeo jednog od ilegalnih prelaznika a on je za sobom odmah povukao drugog ilegalnog prelaznika i uputio sam se prema austrijskom teritoriju.
Vojnik Lezi je prasnuo od smijeha jer je znao što ću napraviti.
Doveo sam ilegalne prelaznike do graničnog kamena 36 - sekcija 8.
Nalazili su se 1 metar od graničnog kamena ali nisu znali što sam ja naumio.
Tada uzimam baterijsku lampu te je uključujem i osvjetljavam granični kamen 36 - sekcija 8, te im kažem gledajte.
Gledali su granični kamen 36 - sekcija 8 i natpis sa Jugoslavenske strane gdje je pisalo SFRJ.
Oni prvi put u životu gledaju granični kamen, državnu granicu.
Tada počnu dva ilegalna prelaznika da nešto razgovaraju na Albanskom jeziku.
Kad jedan od njih mi se obraća sa riječima: „Hajde zemo pusti nas platit ćemo ti“.
Pitam ga ja: „Dobro koliko mi daješ“.
Kaže ilegalni prelaznik: „Dat ćemo ti 5 miliona dinara“.
Kažem ja: „Samo 5 miliona dinara“.
Tad mu kažem: „Znaš što možeš dobiti za tih 5 miliona dinara“.
Kaže ilegalni prelaznik: „Što“.
Tada ga ja uzimam za ruku te ga vučem prema graničnom kamenu 36 - sekcija 8.
Dok sam vukao jednog on je za sobom povukao drugog ilegalnog prelaznika.
Tada sam ih uveo u Austrijski teritorij te sam im pokazao što piše sa austrijske strane na graničnom kamenu tj. pisalo je „Oe“.
I tako smo šetali austrijom sve do graničnog kamena 35 - sekcija 8.
Tad im kažem: „To ste mogli dobiti a vaših 5 milijuna dinara“.
Tada su opet počeli da pričaju na albanskom jeziku.
Kad mi kaže  vojnik Lezi znaš što su govorili.
Pitam ga ja što.
Kaže vojnik Lezi : „Dogovarali su se da ti pobjegnu u austriju“.
Kažem ja vojniku Leziju: „Hajde im prevedi na Albanski jezik ovako, da su pokušali bježati, ja bi za njima trčao do prvog mjesta te kad bi ih uhvatio tukao bi ih ko pse, ako treba i pucao bi na njih a ako bi ih ubio zakopao bi ih u šumi da ih nikada nitko nebi našao“.
Ilegalnim prelaznicima nije se baš svidio moj odgovor.
Tada sam ja išao ispred njih prema karauli „Ceršak“ a vojnik Lezi iza njih.
Opet im nisam želio uključiti baterijsku lampu samo da gaze po blatu i lokvama vode te da se spotiču na korijenje stabala.
Kada smo došli do zasjednog mjesta „Sedlo“ tu smo malo stali da se odmorimo.
Prelaznici su sjedili na korijenju jednog stabla.
Kažem ja vojniku Leziju, hoćeš da ispucam jedan metak.
Kaže vojnik Lezi čekaj posvijetli mi baterijskom lampom pušku da ja prvo izvadim metak iz cijevi svoje puške.
I ja mu osvjetljavam pušku sa baterijskom lampom.
Tada vojnik Lezi povuče nosač zatvarača sa klipom u zadnji položaj i iz puške izleti vani jedan metak.
Zatim pusti nosač zatvarača sa klipom u prednji položaj puške.
Onda iz puške vadi okvir sa mecima sa namjerom da u okvir vrati metak kojeg je izbacio iz cijevi puške.
Nakon toga traži metak na podu te ga vraća u okvir gdje je i bio.
Vojnik Lezi tada drži okvir sa mecima u ruci te čitavo vrijeme gleda u mehanizam za repetiranje i okidanje puške.
Dok je to radio pušku je okretao malo prema meni malo prema ilegalnim prelaznicima koje smo „zarobili“.
I tada siguran u sebe da je sve doro napravio stiska obarač automatske puške M70B1.
Odjednom je njegova puška opalila metak koji je prošao između mene i ilegalnih prelaznika.
Šumom je odjeknuo pucanj.
Meni je zazujalo u ušima jer sam bio od njega na udaljenosti od oko 1 metar.
Vojnik Lezi me gleda sav zbunjen.
Ni ja odmah nisam shvatio kako je došlo do opaljena iz puške jer nisam se koncentrirao na to što je vojnik Lezi radio sa puškom.
Ni vojniku Leziju nije bilo jasno što se je dogodilo, kako je do toga došlo.
Njegovi obrazi su inače bili crvenkasti a sada su poprimili jaku crvenu boju, oči mu nikada veće nisu bili.
Ilegalni prelaznici su spasili živu glavu od mene ali su je skoro izgubili od svoga zemljaka Lezija.
Ja mogu moliti Boga što me je moj pomoćnik u patroli i zasjedi slučajno promašio.
Sreća svi živi i zdravi.
Kada smo došli do karaule dočekao nas je stražar ispred karaule Kirov koji je iz Makedonije.
Odmah nas je pitao tko je pucao.
Dežurni karaule je odmah izvijestio Granični odsjek Maribor da smo u graničnom pojasu uhvatili dva ilegalna prelaznika ali je prešutio pucanje u graničnom pojasu.
Granični odsjek Maribor je izvijestio stanicu milicije u mjestu Šentilj-Pesnica.
Iz stanice milicije su do karaule „Ceršak“ sa vozilom došla dva milicajca te su preuzeli naša dva „zarobljenika“.
Međutim ovaj put milicajci su za svakog ilegalnog prelaznika osigurali po jedne lisice a ne kao mi jedne lisice na dva ilegalna prelaznika.
Doznali smo da su ih milicajci tukli u policijskoj stanici Šentilj-Pesnica.
Možda su na taj način milicajci željeli naplatili provedeno vrijeme kao pripadnici RSUP u nemirima u S.A.P. Kosovo. 


Ovom prilikom bi pozdravio moje „zarobljenike“ sa zasjednog mjesta „Rupa“ - područje odgovornosti karaule „Ceršak“.
A njihovi podaci pravilo su:

HASER BASHA - otac Hajrush, rođ. 18.8.1967. god. u Prizrenu, S.A.P. Kosovo, po zanimanju trgovac.
Sa sobom je imao: osobnu kartu, rodni list, 76 640 dinara.

KASTRATI FIDAMI - otac Asan, rođ. 5.2.1969. god. u Miloševo, Millosheva, Miloshevë, S.A.P. Kosovo, po zanimanju radnik.
Sa sobom je imao: osobnu kartu i 42 000 000 dinara.

Javite se ako ovo pričitate.
Želio bi iz današnjeg gledišta čuti vaše viđenje ovoga događaja.


* Zasjedno mjesto RUPA i smjer dolaska ilegalnih prelaznika.jpg (373.79 KB, 1277x785 - viewed 317 times.)
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #674 on: March 17, 2013, 11:09:05 pm »

Karaula „Drenak“ - V.P. 6052/9 - Granični odsjek Debar - Makedonija

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo nekoliko podataka pravilo  koje mi je poslao vlasnik ove slike te mi je za istu napisao ovo.!

Ova fotografija je slikana 06. ožujka 1983 godine na rejonu karaule "Drenak".
Tog sam dana zadnji put bio na dužnosti na karauli "Drenak".
Skinuo sam se 07. ožujka 1983 godine.
Karaulu sam napustio ujutro u 05:00 sati.
Ova dvojica su oko 30 metara u rejonu karaule Lakavica.
Kada bi otišao na ono "brdašce" iza njih, vidio bi Ohridsko jezero.
Još uvijek žalim što to nisam slikao.
Taj graničar što ima PM i borbeni ranac, u njemu nosi još 150 komada streljiva koje je uzimao u slučaju uzbune i večinom je pisalo da se nosi kad se ide do graničnog kamena E-27.
Slikano je sa ruskim aparatom SMENA-8.
Pozadina me još uvijek ostavlja bez daha.
Rado se sjetim tih dana.

Logged
Pages:  1 ... 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 23 queries.