PALUBA
March 28, 2024, 10:35:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 519937 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #675 on: March 18, 2013, 12:44:29 am »

Jedan graničar, ništa ne znam o fotografiji. Cenim, oko 80-te.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo verovatno nije graničar nego desetar. Svaka generacija je dobila po jednog desetara. On je kao bio dežurni, kad nema oficira. Ja znam za ''moju''karaulu da nismo imali dostup u kancelariju i telefon. Barem teoretski.

U praksi je bilo da su desetari dobili nagradno skračenje i tako dalje. Barem kod nas je bilo tako, ali ako sam pošten, imali smo glasanje ko če dobiti skračenje. Mogao bi da kažem nešto, ali.... Inače desetari nisu išli na teren, nisu imali straže,  nisu ništa fizički radil, itd...
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #676 on: March 18, 2013, 12:51:39 am »

Nešto se mi odseklo oko odgovora. Ponoviču ujutru.

« Last Edit: March 18, 2013, 12:57:33 am by Pero™ » Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #677 on: March 18, 2013, 04:57:06 am »

Ovo verovatno nije graničar nego desetar.
Svaka generacija je dobila po jednog desetara.
On je kao bio dežurni, kad nema oficira.
Ja znam za ''moju''karaulu da nismo imali dostup u kancelariju i telefon.
Barem teoretski.

U praksi je bilo da su desetari dobili nagradno skračenje i tako dalje.
Barem kod nas je bilo tako, ali ako sam pošten, imali smo glasanje ko če dobiti skračenje.
Mogao bi da kažem nešto, ali....
Inače desetari nisu išli na teren, nisu imali straže,  nisu ništa fizički radil, itd...

Pero™.
Pogledaj što mi je za tu sliku na kojoj graničar razgovara na telefonu napisao moj prijatelj sa karaule "Drenak".

"Pozdrav.
Onaj što telefonira na slici, nalazi se najvjerojatnije u kancelariji komandira karaule i dežurnog karaule.
Sigurno nije na dužnosti, jer je dežurni karaule za vrijeme obnašanja dužnosti morao biti po PS-u (čizme, opasač, oprtači).
Barem je tako bilo na Drenku."
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #678 on: March 18, 2013, 05:25:35 am »

Ovo verovatno nije graničar nego desetar.
Svaka generacija je dobila po jednog desetara.
On je kao bio dežurni, kad nema oficira.
Ja znam za ''moju'' karaulu da nismo imali dostup u kancelariju i telefon.
Barem teoretski.

U praksi je bilo da su desetari dobili nagradno skračenje i tako dalje.
Barem kod nas je bilo tako, ali ako sam pošten, imali smo glasanje ko če dobiti skračenje.
Mogao bi da kažem nešto, ali....
Inače desetari nisu išli na teren, nisu imali straže,  nisu ništa fizički radil, itd...

Pero™.
A za ovoga graničara JNA koji u kancelariji razgovara na telefon, ja ne mogu po ovoj slici utvrditi da li je on desetar ili nije.
Bar bi mu se na slici vidjeli činovi.

Kod mene na karauli "Ceršak" svaka nova generacija graničara JNA koja je dolazila na karaulu osim vojnika su dolazili i po 2 nova desetara.
I oni su kod mene bili dežurni karaule bez obzira bio u karauli komandir karaule ili ne.
Ali bio sam i ja dežurni karaule iako nisam imao ni čin razvodnika ni čin desetara, već sam bio obični vojnik - graničar.

Kod mene na karauli "Ceršak" ovakvih telefona nije ni bilo ni u kancelariji komandira karaule ni u dežurani.

Što se tiče nagradnog skraćenja, kod mene na karauli to su dobijali svi.
Kad se kažnjavalo kažnjavalo je opet sve.
I nikada se nije glasalo tko će dobiti nagradno ili skraćenje vojske.
To je mogao odrediti jedino komandir karaule.

Kod mene na karauli "Ceršak" svi desetari su išli u patrolu i zasjedu.
Nije bilo milosti za njih.
Nisu se mogli izvući od tih zadataka.
Kako sam se ja smrzavao, bio na kiši i snijegu tako je bilo i njima.
Jedino mislim da nisu bili na straži ispred karaule, da sam ih vidio na straži ispred karaule toga se ne mogu sjetiti.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #679 on: March 18, 2013, 10:37:10 am »

Meni na desnom ramenu onog na slici izgleda kao neki činovi. I da nije desetar, obični je vojnik koji je odslužio vojni rok kao mi. Mi smo imali telefon samo u kancelariji. Kancelarija nije bila zaključana, ali mi kao obični vojnici u glavnom nismo ulazili tamo. Pa zbog toga mislim da je bio desetar. Inače desetari su obično preko dana imali opasače i čizme,  zapravo smo jih i mi, osim ako smo bili na odmoru.

Generacija pre mene su bila dva blizanca, pa u mojoj generaciji samo jedan desetar, pa u generaciji iza mene opet jedan… pa smatram da je bio samo po jedan na generaciju. Naravno da je moglo drugde da bude drugi princip. 100 karaula 1000 priča.

Što se tiče nagradnog, oficir nas je skupio u ''dnevnu sobu'' sve iz naše generacije i pitao ko si zasluži da dobije. Mislim da je bilo to fer od njega. U principu smo mogli sami da odlučujemo kome čemo podeliti nagradno. Ali kako da kažeš jedan drugar vredi više od drugog? Na kraju niko od nas nije predložio nikog, pa je oficir rekao za desetara. Neka mu je sa srečom, nadam se da je dobro iskoristio. Naravno da je morao pod to da se podpiše oficir, ali ipak nas je pitao i svaka čast za to. Kazne niko od nas nije dobio.


Kod nas su desetari od početka samo nekde dva tri puta išli na teren. Ništa više. Kakve straže, patrole, fizički rad…nije bilo toga. Obični vojnici jih nikad nismo smenjivali. Jedino noču su jih smenjivao pekar, ali više u smislu, probudi za stražu i patrolu, ako je telefon, budi mene (zapravo desetara)
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #680 on: March 22, 2013, 06:18:33 am »

Karaula „Drenak“ - V.P. 6052/9 - Granični odsjek Debar - Makedonija  

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo jedne slike koje nećete naći na Internetu.
Detalj sa karaule "Drenak" u Makedoniji.
Na slici se vidi osmatračnica na karauli.

Interesantno je da je i moja karaula "Ceršak" isto ima osmatračnicu na krovu karaule ali tu osmatračnicu nikada nismo koristili u službene svrhe, BAŠ NIKADA.
Pa se pitam koja je bila svrha gradnje te osmatračnice.
Karaula je mogla i bez nje biti.
Ja sam u karauli proveo skoro godinu dana a da osmatračnicu nisam nikada koristio i ne samo ja nego nitko od graničara.

Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #681 on: March 22, 2013, 03:48:35 pm »

Tipske karaule, kakve su bile u 30. GDO, su imali osmatračnicu bukvalno na vrhu krova i imale su svoju funkciju.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #682 on: March 22, 2013, 06:25:35 pm »

морам да приметим да је на тој караули дрнак била прилично лабава дисциплина у погледу фотографисања. око тога се и мнооооого касније дизала поприлична прашина.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #683 on: March 22, 2013, 11:10:39 pm »

Ssekiru; pa znaš da je slikanje bilo svugde zabranjeno, ne samo na karaulama. Recimo oficira se nikde ne vidi na slikama  Wink . Ipak smo i mi napravili po neku sliku. Ali sam siguran da u 99,99% nije bilo zbog nekih izdavanja tajni nego zbog toga da nam ostane neki suvenir sa granice, i tog vremena što smo proveli tamo.

Graničaru; kao što je Rade napisao, karaule su bile uglavnom tipske, barem lokalno ili po godini izrade. Sad dali vam je koristila ili ne, drugo je pitanje. Mi nismo imali osmatračnice, a nebi nam ni koristila, videli bi samo ono malo čistine do prvih šuma, to može i straža. Ali ako bi imali, verovatno bi trebalo i vojnika da osmatraju, morali bi se i smenjivati, i opet nebi mogli da zamene stražu. 
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #684 on: March 23, 2013, 06:43:09 am »

Moram primijetiti da je na toj karauli drnak bila prilično labava disciplina glede fotografiranja.
Oko toga se i mnooooogo kasnije dizala poprilična prašina.

Ssekir75.!
Ovo što si napisao je pročitao graničar sa karaule "Drenak" i traži preko mene da mu malo pojasniš to što si gore naveo u vezi "Labave discipline".!!!

Ustvari evo njegovog teksta kojeg mi je uputio:

"On ne zna ništa o karauli Drenak.
Kakva labava disciplina, kakva prašina?

Daj ga zamoli da to malo argumentira.

Poz................."
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #685 on: March 23, 2013, 06:46:44 am »

Tipske karaule, kakve su bile u 30. GDO, su imali osmatračnicu bukvalno na vrhu krova i imale su svoju funkciju.

Gospodine Rade.
Ja ću ostati pri svom napisanom tekstu.
Karaula "Ceršak" je imala osmatračnicu ali NIKAD baš NIKAD dok sam ja bio na karauli "Ceršak" je nismo koritili u službene svrhe.!
Zato sam i napisao da ne vidim koja je svrha gradnje tih osmatračnica.
To je kao da kupite cipele a nemate ih namjere nositi niti koristiti.!
Osim toga ta osmatračnica se "bukvalno" nije nalazila na samom vrhu karaule "Ceršak" već je bila malo postavljena u stranu tj. u sjevero-zapadnom dijelu.
« Last Edit: March 23, 2013, 07:16:25 am by vojnik graničar » Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #686 on: March 23, 2013, 07:07:10 am »

Ovo verovatno nije graničar nego desetar.
Svaka generacija je dobila po jednog desetara.
On je kao bio dežurni, kad nema oficira.
Ja znam za ''moju''karaulu da nismo imali dostup u kancelariju i telefon.
Barem teoretski.

U praksi je bilo da su desetari dobili nagradno skračenje i tako dalje.
Barem kod nas je bilo tako, ali ako sam pošten, imali smo glasanje ko če dobiti skračenje.
Mogao bi da kažem nešto, ali....
Inače desetari nisu išli na teren, nisu imali straže,  nisu ništa fizički radil, itd...

Karaula „Drenak“ - V.P. 6052/9 - Granični odsjek Debar - Makedonija

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pero™.
Ti si se žalio da kod tebe na karauli desetari nisu išli na teren.....
Pa mi je graničar sa karaule "Drenak" Jugoslavensko - Albanska granica, poslao ovu sliku da vidiš da su onu išli na teren a usput mi je za tu sliku napisao ovo:
 
"Fotografija je slikana 06. ožujka 1983  godine na području odgovornosti karaule "Drenak", kod graničnog međukamena E-26/9.
Na vrhu kamena je oznaka smjera granične linije."

Uglavnom Pero™, za njih na karauli "Drenak" nije bilo milosti.
Ima ona parola koja je izgovorena za vrijeme II svjetskog rata pa kaže: "Milost ne tražim niti bi vam je dao".
Tako su i moji desetar sa karaule "Ceršak" sa mnom a i ja sa njima išli na teren u patrole i zasjede.
Samo se ne mogu sjetiti straže kod karaule mislim da to nisu davali tj. radili, sve ostalo jesu.

« Last Edit: March 23, 2013, 07:14:32 am by vojnik graničar » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #687 on: March 23, 2013, 08:33:35 am »

Tipske karaule, kakve su bile u 30. GDO, su imali osmatračnicu bukvalno na vrhu krova i imale su svoju funkciju.

Gospodine Rade.
Ja ću ostati pri svom napisanom tekstu.
Karaula "Ceršak" je imala osmatračnicu ali NIKAD baš NIKAD dok sam ja bio na karauli "Ceršak" je nismo koritili u službene svrhe.!
Zato sam i napisao da ne vidim koja je svrha gradnje tih osmatračnica.
To je kao da kupite cipele a nemate ih namjere nositi niti koristiti.!
Osim toga ta osmatračnica se "bukvalno" nije nalazila na samom vrhu karaule "Ceršak" već je bila malo postavljena u stranu tj. u sjevero-zapadnom dijelu.

To što ti kupiš cipele a i dalje ideš bos, nikako ne znači da ih neko drugi neće obuti, a još manje znači da treba prestati sa proizvodnjom cipela.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #688 on: March 23, 2013, 09:51:07 am »

To što ti kupiš cipele a i dalje ideš bos, nikako ne znači da ih neko drugi neće obuti, a još manje znači da treba prestati sa proizvodnjom cipela.

Ja bi se opet osvrnuo na ono što je rekao Pero™ a to je i ovaj detalj:

Mi nismo imali osmatračnice, a nebi nam ni koristila, videli bi samo ono malo čistine do prvih šuma, to može i straža. Ali ako bi imali, verovatno bi trebalo i vojnika da osmatraju, morali bi se i smenjivati, i opet nebi mogli da zamene stražu.

Ni iz osmatračnice sa moje karaule "Ceršak" se nije mogla nadzirazi granična crta između Jugoslavije i Austrije.
Zbog šume i zbog konfiguracije terena.
Tako ne vidim baš neku korist od te osmatračnice.
Ali nka bude kako kažeš.!!
Bila je potrebna i gotovo.
Amen.
Logged
bozidar79
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #689 on: March 23, 2013, 10:56:31 am »

Sluzio sam od januara 88 do septembra 88 na karauli Vrbica, granicni otsek Kikinda. Na karauli smo imali takvu osmatracnicu i u njoj artiljeriski durbin pa danju se u toj osmatrcnici davala straza na karauli, a nocu oko karaule.Posto svuda oko karaule su bila zitna polja i ravnica pogled je dosezao bar 10km sa tim durbinom.
Logged
Pages:  1 ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.