PALUBA
March 29, 2024, 10:22:49 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 520080 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #720 on: April 09, 2013, 10:41:17 pm »

kod mene je taj pribor u stalnoj upotrebi (imam ih nekoliko) a porciju koristim za moto skupove. em je pogodna za kuvanje, em zahvalna jer ne moras da jedes iz nekih stiroporskih cinija ili nedaj boze casa za pivo ko sto nam se desilo par puta prosle godine
Logged
Hummer
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 73


.


WWW
« Reply #721 on: April 09, 2013, 11:19:30 pm »

Jedna stara granicarska.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* granicarska.jpg (88.43 KB, 453x604 - viewed 335 times.)
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #722 on: April 10, 2013, 11:42:23 pm »

Jedna stara granicarska.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ako je ovo pravi granični kamen, onda je ili fotograf ili ovadvojca na pogrešnoj strani granice. Kakav odnos  Roll Eyes

A i ovaj oficir se lepo toplo obukao u kožnu jaknu, a vojnik smrzava. Barem bi za slikanje mogao da odloži jaknu i da malo popravi opasač.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #723 on: April 10, 2013, 11:55:00 pm »

Da nebi ko mislio da smo jeli iz porcija i sa tim priborom. To smo zadužili, ali nismo upotrebljavali. Ni na teren nismo nosili.

Jeli smo sa klasičnim priborom kao u kasarnama, sa običnih tanjira. Uzeli smo tacnu, pribor kuvar nam je dao na tanjiru obrok, pa na jelo. Ako je neko želeo repete, uvek je bilo, a i ostavljalo se za straže i patrole. To nikad niko jeo preko reda, pa da patrola nebi dobila za jelo.

Mislim da što se tiče pribora i tanjira da je bilo isto i kod vojnika graničara, barem moralo bi da bude, samo malo nezgodno je stavio baš sliku tog pribora.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #724 on: April 11, 2013, 01:54:02 pm »

Karaula „Drenak“ - V.P. 6052/9 - Granični odsjek Debar - Makedonija

Pošto je zadnje vrijeme tema karaula - kuhinja - kuhar... onda evo jedne slike u vezi te teme.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo nekoliko podataka pravilo koje mi je poslao vlasnik ove slike te mi je za istu napisao ovo.!

Slikano u siječnju 1983 godine, negdje oko 07:30 sati.
Kuhar je donio čaj Sokolovskom koji je bio na straži, a onda je kuhar, kao "neborbeni sektor " slikan sa njegovom puškom.
Kuhar je također osim kuhanja imao svakodnevnu obavezu pečenja kruha.
"Miki", vojnik u natikačama, koji kuharu uvaljuje "dvojku" je jedan od trojice iz noćne patrole do E-27.

Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #725 on: April 11, 2013, 03:04:25 pm »


Ako je ovo pravi granični kamen, onda je ili fotograf ili ova dvojca na pogrešnoj strani granice.
Kakav odnos  Roll Eyes
A i ovaj oficir se lepo toplo obukao u kožnu jaknu, a vojnik smrzava.
Barem bi za slikanje mogao da odloži jaknu i da malo popravi opasač.

Pero™.
Kad bolje pogledaš tu sliku netko je stvarno ušao u drugu državu ili vojnici ili ovaj što je slikao ova dva vojnika.
Granični kamen nam ništa ne otkriva.
Ni koja je granica u pitanju tj. ne piše SFRJ ili oznaka neke susjedne države.
A ovo slovo "E" nam puno toga ne otkriva.
Gledajući oružje koje nose ove puške me podsjećaju na one "Njemačke šmajsere".
Stariji vojnik na prsima sa lijeve strane ima amblem u obliku Jugoslavenske zastave (bar mislim da je to amblem zastave) ako se ne varam.
Graničarska značka koju nosi mlađi vojnik je slična onoj koju sam i ja imao.
Nije mi jasno što je u dvijema futrolama koje nosi mladi vojnik vojnik koji drži psa na povodcu.
Jedna futrola je na lijevom boku a druga futrola je iznad noža.
Ova jakna koji nosi ovaj stariji vojnik a što je sa unutarnje strane obložena vunom, prvi put tako nešto vidim.
I ono naj zadnje imam neki osjećaj kao da je ova slika slikana u snimanju nekoga filma.
Mada imam osjećaj da je ovaj mlađi vojnik možda pravi graničar dok je ovaj stariji možda neki glumac.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #726 on: April 11, 2013, 05:57:54 pm »

Ili ovo nije pravi kamen, ili je neko napravio granični incident.

Automat je M56 (7,62x25). Nisam ga dužio, ali je bio nekad dosta čest. I jeste kopija nemačkog ''šmajsera''. Mislim da je u manjoj torbici ulje i pribor za čiščenje a u večoj 4 rezervna okvira. Potraži malo slike po internetu.

Za onog večeg mislim da je neki oficir, barem na slici izgleda da ima na opasaču samo jedan oprtač. Što se jakne sa ovcom tiče, možda je to neki model  iz pedesetih ili šesdesetih pa nismo mi to nikad videli.

I mene onaj veči podseča na jednog glumca, pa ne mogu da se setim u koji film da ga stavim.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #727 on: April 11, 2013, 06:23:19 pm »

Što se jakne sa ovcom tiče, možda je to neki model  iz pedesetih ili šesdesetih pa nismo mi to nikad videli.


Stražarska - čuvarska - radnička bunda.
Dužile su je sve službe gdje se ljudi sreću sa niskim temperaturama.
I danas ih koriste radnici u onim super hladnjačama.
Nije da se nešto sjećam ali mislim da je stražara u kasarni gdje sam služio imala par komada.

poz.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #728 on: April 11, 2013, 06:53:31 pm »

Na karauli smo imali sličnu stražarsku bundu, ali je bila duža, tako da je i bilo toplije. Ionako straža ne treba da je nešto pokretljiva i da joj ta bunda ne smeta u trčanju. Ova mi izgleda krača, možda je to stvarno neka radna, ili samo za oficire.

I ne bunim se ja ako su oficiri imali neke stvari bolje od nas, ja sam završio granicu za 8 meseci i JNA za 12, a oni su ostali tamo godinama. Ali za slikanje bi kao oficir mogao da se malo uredi i da bude isto obučen kao i vojnik. Zapravo po vegetaciji i uniformi vojnika bi rekao da je to več u proleče, a ovaj još uvek sa jaknom za -20C (ili manje)  Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #729 on: April 11, 2013, 10:45:58 pm »

Мени она фотографија личи на неку монтажу. А могуће је да је из неког филма. Лице лево, у пози старешине, личи на глумца Јосифа Татића (глуми у серији "Бољи живот, лик под именом "Јатаганац", као и у серији "Грлом у јагоде" глуми зета Банета Бумбара),али није то он.

Одећа коју тај "старешина" носи не личи на класичну војну (види се по крагни), па је могуће да је то неки "територијалац" или неко од старешина који носи опитну униформу коју су неке старешине добиле за маневре "Sloboda 71".

Постојале су и краће бунде, тзв. возачке. Ипак, ова има неку гуртну (коноп) за затезање капуљаче, што бунде у ЈНА нису имале, бар не од 1975. године па надаље

Перо је управу, војник на слици наоружан аутоматом у футроли на левом бику има кожну торбицу са четири (резервна) оквира, док се у малој торбици (на упртачу ове торбице са оквирима) налази кантица за уље.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #730 on: April 12, 2013, 12:22:56 am »

Za početak bi mogao drug Hummer da kaže odakle mu slika i šta znači onaj žuti trak levo gore sa nekim slovima.

Dzumba, u pravu si, stvarno liči na Tatića, snimio je on puno filmova, ali na ovoj slici izgleda mlađe od godišta serije Bolji život (ako je to uopšte on).

Inače čudi me ako je vojnik obučen po PS da ima ovako obešen nož. Jeli to bilo pravilo za taj bajonet? Meni izgleda čudno i opasno.

A što se tiče bunde sa ovcom, neznam ja sve detalje. Ja sam bio samo običan vojnik, iako imam malo interesa za tehniku i za vremena koje sam proživeo. Daleko od toga da sve znam, ali ono što pričam iz iskustva to stoji. Iako je možda na susednjoj karauli bilo drukčije. 
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #731 on: April 12, 2013, 07:51:51 am »

Ma sjetih Roll Eyes se još nečega kad sam pogledao ovu sliku dva vojnika sa psom.
Gledam tu sliku pa vidim kako ovaj "starješina - komandant" stavlja lijevu ruku na desno rame vojnika graničara.
Kad se mislima vratim u 1988 - 1989 godinu na karaulu "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor i mome komandiru karaule zastavniku I klase Spasković Radoje.
On nikada nije prišao vojniku - graničaru te mu stavio ruku na rame i sa njim tako razgovarao.
To nitko od nas sa karaule "Ceršak" nije doživio.
A kamoli da se sa njim slikao to nema teorije,  jer JNA a i on nisu dozvoljavali slikavanje oko vojnih objekata.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #732 on: April 12, 2013, 08:51:33 am »

Bilo je dosta kratkometražnih igranih filmova u produkciji JNA-Zastava filma sa tematikom života i rada u JNA a korišćenih u nastavno-propagandne svrhe, moguće da je to i neka od prvih uloga tada mladog Tatića.

Ops.

Sad stavih đozluke, nije ovo Tale.
« Last Edit: April 12, 2013, 08:58:24 am by oficir neaktivne rezerve » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #733 on: April 12, 2013, 12:34:44 pm »

Војник граничар који на слици има нож за аутомат исти не носи баш по ПС-у. Требало би да се налази на опасачу иза гајке за упртач. Ипак, тај нож се носио ниско и на тој страни опасача.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #734 on: April 12, 2013, 02:33:33 pm »

Ma sjetih Roll Eyes se još nečega kad sam pogledao ovu sliku dva vojnika sa psom.
Gledam tu sliku pa vidim kako ovaj "starješina - komandant" stavlja lijevu ruku na desno rame vojnika graničara.
Kad se mislima vratim u 1988 - 1989 godinu na karaulu "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor i mome komandiru karaule zastavniku I klase Spasković Radoje.
On nikada nije prišao vojniku - graničaru te mu stavio ruku na rame i sa njim tako razgovarao.
To nitko od nas sa karaule "Ceršak" nije doživio.
A kamoli da se sa njim slikao to nema teorije,  jer JNA a i on nisu dozvoljavali slikavanje oko vojnih objekata.


то је зависило од самог старешине. код мене у шро мајор који нам је држао ннг је са нама делио и ракију и цигарете (обострано, није се либио да потражи кад нема и да ти да кад немаш). ретко кад смо теорију имали у учионици, углавном по клупицама и мокром чвору где се могло пушити. тотално опуштена и другарска атмосфера. омј-овци и поготово инжењерци о таквом су односу могли да сањају. касније, на стажирању у граничним јединицама, мој командир чете био је сушта супротност. био је ђубре као човек, али одличан као старешина. захтевао је да се поштује пс, али га је и сам строго поштовао. командир друге чете, иначе мој брат моторџија, био је као и малопрепоменути мајор. делио с војском и добро и зло, више пута био критикован због тога, али му војска никад није направила неку глупост или проблем. (сем једном, напали га неки ђилкоши, док се он снашо скочила петорица војника која се затекла ту и добро их унаказила Grin после морао да објашњава шта је војска тражила у кафани у које доба ноћи Grin)

џумбо, кад је м56 повучен из наоружања? требало би половином 70тих... Roll Eyes
Logged
Pages:  1 ... 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.