PALUBA
May 25, 2017, 09:08:47 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News:
Glavni pokrovitelj foruma Paluba
kompanija
Protexi Group System
http://www.protexigroup.co.rs/

Home   Help Search Calendar Login Register  
Pages:  1 ... 68 69 [70]   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 149845 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Agario
desetar
*

« Reply #1035 on: May 19, 2016, 11:51:02 am »

Sa nekih 13-14 godina 84 imao sam priliku ići na ORA-u (omladinsku randu akciju) u Novu Goricu na samoj granici tadašnje SFRJ i Italije. Radna akcija se zvala "Vipavska dolina 84" i pretpostavljam da znate da su dolazile sve radne brigade sa teritorije ex SFRJ. Radna akcija je imala zadatak čišćenje lijeve i desne obale od raznog šiblja i drveća rijeke Vipave koja je bila znatno uska riječica ali dosta hladna.

Uglavnom mi dječaci smo imali zadatak da raznosimo vodu starijim akcijašima, bili smo tzv. "vodonoše" i često smo imali priliku da bukvalno radimo na trasamo uz samu granicu i tik do graničnog kamena. Koliko se sjećam, ti granični kameni pored kojih smo radili nisu bili nešto mnogo veliki  i visoki kao što se može vidjeti na ponekim slikama na ovoj temi. U početku smo bili onako prilično uplašeni jer (bar ja) sam imao osjećaj da je sve puno nekih tajnih nadzora, kamera i čega sve ne i da nas stalno posmatraju. Vremenom je to popustilo pa sam se jednom usudio doći do graničnog kamena...preći možda nekim metar dva u Talijansku stranu i popiškiti se :-). Bilo je ljeto i jako lijepo vrijeme, šume i zelenilo oko nas, ponegdje i vinogradi ako se dobro sjećam. Jednog dana je se pojavio naš vojnik, jedan vojnik sa njemačkim ovčarom, sjećam se da je imao brčiće, automatsku pušku sa kundakom...ostale detalje lisice, radio uređaj i sl. se ne sjećam ali mi smo se dječaci pogubili...gledaš u pušku, prvi put je vidiš i tako...stao je malo sa nama i nastavio svojim putem. Što se tiče Talijanskih vojnika njih nisam niti jednom vidio a ni stanovnika sa druge strane iako je granica bila prilično "pitoma2 da je nazovem tako...vidjele su se kuće i sa jedne i sa druge strane...nama je čak u par navrata jedan mještanin donosio piće neko, da li vino ili nešto slično ne sjećam se ali kažem da je granica stvarnolijepo i normalno izgledala. Da samo još se vratim na granični kamen...koliko se sjećam on je bio veličine možda nešto veći od onih kamena koji znaju (ili su znali biti) pored naših cesta ako će me se dobro razumijeti, naravno, ostavljam i tu soluciju da griješim i da me sjećanje ne služi dobro s obzirom da je sve ovo bilo prije nekih 32 godine.

Čak sam jedno vrijeme i razmišljao da kada mi dođe vrijeme za regrutaciju i odlazak u JNA da tražim da idem u graničare ali vremenom je popustila ta želja kao i mnoge druge dječije i momačke želje i snovi...
Agario
desetar
*

« Reply #1036 on: May 20, 2016, 12:00:25 pm »

S obzirom da već dosta godina skupljam stare materijale i raznu dokumetaciju sa prostora ex SFRJ a i šire imam u kolekciji između ostalog i ovu staru legitimaciju KNOJ-a FNRJ koji je bio preteča graničnim jedinicama JNA.

KNOJ FNRJ.JPG
Re: Granične jedinice
* KNOJ FNRJ.JPG (48.73 KB, 845x634 - viewed 105 times.)
Dreadnought
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*

« Reply #1037 on: May 23, 2016, 02:45:46 pm »

Graničari, snimljeni na meni nepoznatoj lokaciji.

* graničari (2).jpg (1271.26 KB. 3600x2864 - viewed 89 times.)

Solaris
kapetan bojnog broda
*

« Reply #1038 on: May 23, 2016, 03:10:42 pm »

Obuka, 4 gugija sa torbican i psi sa brnjicama.

poz.
Dreadnought
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*

« Reply #1039 on: December 31, 2016, 11:02:59 pm »

Jedna "pozerska" sa JNA graničarima.

* graničari.jpg (410.63 KB. 1684x1055 - viewed 72 times.)

JASON
zastavnik I klase
*

« Reply #1040 on: March 17, 2017, 04:43:25 pm »

Граничарска шала

Два граничара, служећи војни рок у некој вукојебини, радо су службовање зачињавали шалом, те један другом доскакивали. Обојица беху у томе мајстори. Једном, идући по неком кршу један за другим, онај што је ишао напред нагло одскочи и викне: - Ајаој змија! а овај други се у истом трену забечи: - Ууууух кол'ка је! Онај први осврне се плашљиво и брже-боље запита: – А де је?
Pages:  1 ... 68 69 [70]   Go Up
  Print  

Jump to: