PALUBA
March 28, 2024, 06:38:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 519897 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Agario
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267



« Reply #1035 on: May 19, 2016, 11:51:02 am »

Sa nekih 13-14 godina 84 imao sam priliku ići na ORA-u (omladinsku randu akciju) u Novu Goricu na samoj granici tadašnje SFRJ i Italije. Radna akcija se zvala "Vipavska dolina 84" i pretpostavljam da znate da su dolazile sve radne brigade sa teritorije ex SFRJ. Radna akcija je imala zadatak čišćenje lijeve i desne obale od raznog šiblja i drveća rijeke Vipave koja je bila znatno uska riječica ali dosta hladna.

Uglavnom mi dječaci smo imali zadatak da raznosimo vodu starijim akcijašima, bili smo tzv. "vodonoše" i često smo imali priliku da bukvalno radimo na trasamo uz samu granicu i tik do graničnog kamena. Koliko se sjećam, ti granični kameni pored kojih smo radili nisu bili nešto mnogo veliki  i visoki kao što se može vidjeti na ponekim slikama na ovoj temi. U početku smo bili onako prilično uplašeni jer (bar ja) sam imao osjećaj da je sve puno nekih tajnih nadzora, kamera i čega sve ne i da nas stalno posmatraju. Vremenom je to popustilo pa sam se jednom usudio doći do graničnog kamena...preći možda nekim metar dva u Talijansku stranu i popiškiti se :-). Bilo je ljeto i jako lijepo vrijeme, šume i zelenilo oko nas, ponegdje i vinogradi ako se dobro sjećam. Jednog dana je se pojavio naš vojnik, jedan vojnik sa njemačkim ovčarom, sjećam se da je imao brčiće, automatsku pušku sa kundakom...ostale detalje lisice, radio uređaj i sl. se ne sjećam ali mi smo se dječaci pogubili...gledaš u pušku, prvi put je vidiš i tako...stao je malo sa nama i nastavio svojim putem. Što se tiče Talijanskih vojnika njih nisam niti jednom vidio a ni stanovnika sa druge strane iako je granica bila prilično "pitoma2 da je nazovem tako...vidjele su se kuće i sa jedne i sa druge strane...nama je čak u par navrata jedan mještanin donosio piće neko, da li vino ili nešto slično ne sjećam se ali kažem da je granica stvarnolijepo i normalno izgledala. Da samo još se vratim na granični kamen...koliko se sjećam on je bio veličine možda nešto veći od onih kamena koji znaju (ili su znali biti) pored naših cesta ako će me se dobro razumijeti, naravno, ostavljam i tu soluciju da griješim i da me sjećanje ne služi dobro s obzirom da je sve ovo bilo prije nekih 32 godine.

Čak sam jedno vrijeme i razmišljao da kada mi dođe vrijeme za regrutaciju i odlazak u JNA da tražim da idem u graničare ali vremenom je popustila ta želja kao i mnoge druge dječije i momačke želje i snovi...
Logged
Agario
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267



« Reply #1036 on: May 20, 2016, 12:00:25 pm »

S obzirom da već dosta godina skupljam stare materijale i raznu dokumetaciju sa prostora ex SFRJ a i šire imam u kolekciji između ostalog i ovu staru legitimaciju KNOJ-a FNRJ koji je bio preteča graničnim jedinicama JNA.




* KNOJ FNRJ.JPG (48.73 KB, 845x634 - viewed 302 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1037 on: May 23, 2016, 02:45:46 pm »

Graničari, snimljeni na meni nepoznatoj lokaciji.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* graničari (2).jpg (1271.26 KB, 3600x2864 - viewed 442 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1038 on: May 23, 2016, 03:10:42 pm »

Obuka, 4 gugija sa torbican i psi sa brnjicama.

poz.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1039 on: December 31, 2016, 11:02:59 pm »

Jedna "pozerska" sa JNA graničarima.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* graničari.jpg (410.63 KB, 1684x1055 - viewed 403 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #1040 on: March 17, 2017, 04:43:25 pm »

Граничарска шала

Два граничара, служећи војни рок у некој вукојебини, радо су службовање зачињавали шалом, те један другом доскакивали. Обојица беху у томе мајстори. Једном, идући по неком кршу један за другим, онај што је ишао напред нагло одскочи и викне: - Ајаој змија! а овај други се у истом трену забечи: - Ууууух кол'ка је! Онај први осврне се плашљиво и брже-боље запита: – А де је?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1041 on: December 28, 2017, 06:47:41 pm »

Logged
Stojic67
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #1042 on: March 06, 2018, 10:04:30 pm »

Dobro vece svima u grupi evo i mene s vama Roll Eyes
Ja sam bio na karauli 25.Maj  6899/8 Dragas.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #1043 on: March 08, 2018, 12:50:02 pm »

Добро нам дошао, граничару Стојићу!
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #1044 on: April 06, 2018, 09:17:11 pm »

 

  Zna li NEKO da su psi u graničnim jedinicama dobijali " činove" Huh?
 
  " Major Lister" Huh?

  Srbija
PAS LISTER KOJI JE BIO MAJOR! Priča sa KOŠARA zapalila INTERNET!
април 5, 2018

Ovo je priča o psu koji je svojim zavijanjem zauvek ostavio pečat prijateljstva i saborništva. Ovo je priča o Listeru, vučijaku sa Košara koji se borio na našoj strani do poslednjeg daha.

U službi Otadžbine stupio je 1995. godine, nesebično davajući svoje telo i svoj um.

Čin majora dobio je zbog izuzetno dobro izvršenih zadataka, otkrivanja, zaplene naoružanja, pa i nekoliko ubistava albanskih ekstremista u ratnim okolnostima i ilegalaca u mirnodopskim uslovima.

Postoji priča da je 1995. godine, svojom pribranošću spasao sebe, vojsku, mečiće i mečku opšteg pokolja. Naime, jedno veče je vojska kopala rupu u kojoj bi zatrpala smeće, i odjednom je u mraku zahuškalo nešto, vojska je bila sigurna da su ljudski koraci, uperili su puške ka tom mestu uz povike „Vojska Jugoslavije stoj!“, Niko se nije odazivao.

Lister je bio prepoznatljivo zategnut kao struna, ali se nije popeo na zadnje dve noge (što je značilo da, ipak, nisu u pitanju ljudi), dlaka mu se nakostrešila duž kičme, ali nije režao kao obično i pomerao uši što je uvek radio kada su na drugoj strani bili neprijateljski vojnici.

Vojska je zbog njega ostala pribrana i nije pucala, pa je bljesak logorske vatre otkrio da su to zapravo mečići i mečka, koji su, hvala Bogu, nastavili svojim putem.

Poslednji put zacvileo je na Vaskrs 11. aprila 1999. godine, do kraja odan uz svog tadašnjeg vođe pasa, vodnika Vasojevića. Ubijeni su u rafalu sa još trojicom saboraca.

Vojnički pozdrav gospodine majore!

Bizarne scene krvavih borbi
Tokom krvavih borbi na Košarama bilo je i mnogih bizarnih scena, u koje je teško poverovati. Dešavalo se da ljudi sa obe linije fronta zbog guste magle zalutaju u neprijateljske rovove i vrate se u sopstvene, a da ih niko ne primeti.

Zbog stalnog prisluškivanja jedan rezervni oficir VJ se prisetio američkih Navaho Indijanaca iz Drugog svetskog rata, i angažovao dvojicu Roma, pripadnika VJ, koji su na svom jeziku radio vezom navodili jugoslovensku artiljeriju i minobacače. Do kraja rata NATO i OVK nisu uspeli da shvate o čemu se radi, jer nisu razumeli romski jezik.

Glavninu graničnih jedinica na Košarama pre bitke činili su vojnici na redovnom odsluženju vojnog roka koji su služili vojsku od marta 1998. godine i imali su uglavnom po 19 ili 20 godina. U bici za Košare u redovima Vojske Jugoslavije borio se veliki broj dobrovoljaca iz zemlje i inostranstva. Osim Rusa – Kozaka iz padobranskih jedinica, u redovima dobrovoljaca bili su ljudi iz drugih evropskih zemalja – takozvani „internacionalni odred“ od tridesetak ljudi činili su ljudi iz zapadnog dela Ukrajine, Finske, Švedske, Danske, Holandije i po jedan Škot i Irac iz Velike Britanije.

Oni su dali živote na Košarama
Poginulo je 108 pripadnika vojske i dobrovoljaca, a tela nekoliko vojnika nikada nisu izvučena sa granice. Danas se na području karaule Košare nalazi oko 150 grobnica, poginulih pripadnika Oslobodilačke vojske Kosova, ali se procenjuje da je još nekoliko desetina ljudi iz redova OVK sahranjeno u Albaniji, navodi RTS.

Bitka za Košare je zvanično završena 14. juna 1999. godine, kada se Vojska Jugoslavije na osnovu Kumanovskog sporazuma sa snagama KFOR-a povukla sa Košara. Povlačenje je za razliku od drugih delova Kosova, proteklo bez ikakvih incidenata, a neprijatelji su jedni druge mirno posmatrali
Logged
baukampf
mornar
*
Offline Offline

Posts: 35


« Reply #1045 on: May 19, 2018, 09:57:31 am »

Barbakan.
Kad si već spomenio Austrijsku i Talijansku granicu u Sloveniji evo jedan podatak kojeg vjerojatno nisi znao.!
Ovo nije moja zasluga već moga prijatelja NIK-a koji se je potrudio da pronađe ovaj popis pravilo svih graničnih odsjeka i karaula u Sloveniji.
Pa hajdemo ih pogledati ovim redom.

Bataljoni JNA - 14. korpus - Slovenija


61. granični bataljon - granični odsek Radovljica


karaula Jezersko
karaula Medvedje
karaula Ljubelj
karaula Žirovnica
karaula Javorniški Rovt
karaula Golica
karaula Belca
karaula Korensko sedlo
karaula Rateče
karaula Slatina




62. granični bataljon - granični odsek Tolmin


karaula Britof
karaula Kambreško
karaula Vogrinka
karaula Livške Ravne
karaula Livek
karaula Staro Selo
karaula Breginj
karaula Učeja
karaula Log pod Mangartom



63. granični bataljon - granični odsek Nova Gorica


karaula Neblo
karaula Medana
karaula Vipolže
karaula Hum
karaula Sabotin
karaula Solkan
karaula Rožna Dolina
karaula Vrtojba
karaula Miren
karaula Štanta



64. granični bataljon - granični odsek Sežana


karaula Nova vas
karaula Klariči
karaula Goranjsko
karaula Blok Gorjansko
karaula Veliki Dol
karaula Repentabor
karaula Orlek
karaula Lipica
karaula Vrhpolje
karaula Krvavi Potok
karaula Beka
karaula Kastelec
karaula Osp
karaula Plavje
karaula Božiči
karaula Škofije
karaula Hrvatini



65. granični bataljon - granični odsek Murska Sobota

karaula Petanjci
karaula Korovci
karaula Fikšinci
karaula Sotina
karaula Kuzma
karaula Trdkova
karaula Čepinci
karaula Hodoš
karaula Prosenjakovci
karaula Kobilje
karaula Žitkovci
karaula Lendavske Gorice
karaula Pince



66. graičnii bataljon - granični odsek Maribor


karaula Gornja Radgona
karaula Zgornje Konjišče
karaula Sladki Vrh
karaula Ceršak
karaula Šentilj
karaula Špičnik
karaula Gaj
karaula Veliki Boč
karaula Duh
karaula Brezovnik
karaula Kapunar
karaula Brezni Vrh
karaula Kapla



67. granični bataljon - granični odsek Dravograd


Karaula Bistriški jarek -28
Karaula Košenjak-29
Karaula Vič-30
Karaula Libeliče-31
Karaula Strojna-32
Karaula Sonjak-33
Karaula Holmec-34
Karaula Lenart-35
Karaula Terča-36
Karaula Olšava-37
Karaula Strelčev vrh-38
Karaula Savinjski partizan-39

Jeste da sam pozaboravljao dosta ali kao pripadnik 64. graničnog odseka sam gotovo siguran da je poslednja karaula ka jugu, koja je bila pod komandom Sežane - Lipovica. Sledeća komanda je bila Kozina sa prvom karaulom Vrhpolje. Evo mene na braniku, mi smo već imali bolje kostime za poziranje  Grin  Dobro ide album Sandinista! od Clash uz ovo i nikada snimljena stvar benda Uznemirene Nacije - Kako je propala JNA.

« Last Edit: May 19, 2018, 10:05:38 am by baukampf » Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #1046 on: May 19, 2018, 11:39:48 am »

Barbakan.
Kad si već spomenio Austrijsku i Talijansku granicu u Sloveniji evo jedan podatak kojeg vjerojatno nisi znao.!
Ovo nije moja zasluga već moga prijatelja NIK-a koji se je potrudio da pronađe ovaj popis pravilo svih graničnih odsjeka i karaula u Sloveniji.
Pa hajdemo ih pogledati ovim redom.

Bataljoni JNA - 14. korpus - Slovenija


61. granični bataljon - granični odsek Radovljica


karaula Jezersko
karaula Medvedje
karaula Ljubelj
karaula Žirovnica
karaula Javorniški Rovt
karaula Golica
karaula Belca
karaula Korensko sedlo
karaula Rateče
karaula Slatina




62. granični bataljon - granični odsek Tolmin


karaula Britof
karaula Kambreško
karaula Vogrinka
karaula Livške Ravne
karaula Livek
karaula Staro Selo
karaula Breginj
karaula Učeja
karaula Log pod Mangartom



63. granični bataljon - granični odsek Nova Gorica


karaula Neblo
karaula Medana
karaula Vipolže
karaula Hum
karaula Sabotin
karaula Solkan
karaula Rožna Dolina
karaula Vrtojba
karaula Miren
karaula Štanta



64. granični bataljon - granični odsek Sežana


karaula Nova vas
karaula Klariči
karaula Goranjsko
karaula Blok Gorjansko
karaula Veliki Dol
karaula Repentabor
karaula Orlek
karaula Lipica
karaula Vrhpolje
karaula Krvavi Potok
karaula Beka
karaula Kastelec
karaula Osp
karaula Plavje
karaula Božiči
karaula Škofije
karaula Hrvatini



65. granični bataljon - granični odsek Murska Sobota

karaula Petanjci
karaula Korovci
karaula Fikšinci
karaula Sotina
karaula Kuzma
karaula Trdkova
karaula Čepinci
karaula Hodoš
karaula Prosenjakovci
karaula Kobilje
karaula Žitkovci
karaula Lendavske Gorice
karaula Pince



66. graičnii bataljon - granični odsek Maribor


karaula Gornja Radgona
karaula Zgornje Konjišče
karaula Sladki Vrh
karaula Ceršak
karaula Šentilj
karaula Špičnik
karaula Gaj
karaula Veliki Boč
karaula Duh
karaula Brezovnik
karaula Kapunar
karaula Brezni Vrh
karaula Kapla



67. granični bataljon - granični odsek Dravograd


Karaula Bistriški jarek -28
Karaula Košenjak-29
Karaula Vič-30
Karaula Libeliče-31
Karaula Strojna-32
Karaula Sonjak-33
Karaula Holmec-34
Karaula Lenart-35
Karaula Terča-36
Karaula Olšava-37
Karaula Strelčev vrh-38
Karaula Savinjski partizan-39

Meni se cini da je ovo za 14. i 31. korpus.
Postoji li popis za cilu Jugoslaviju?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #1047 on: May 21, 2018, 06:35:12 pm »

Карауле су постепено гашене од средине 50-тих година (а неке сталне претваране у повремене - "летње" или како су се већ звале те варијанте). Тешко да ћеш наћи попис свих караула од 1945 до 1992. Вероватно се може наћи или лакше реконструисати стање из средине или с краја 80-тих.
Logged
dobri covek
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #1048 on: July 30, 2018, 08:41:23 pm »

 

  Zna li NEKO da su psi u graničnim jedinicama dobijali " činove" Huh?
 
  " Major Lister" Huh?

  Srbija
PAS LISTER KOJI JE BIO MAJOR! Priča sa KOŠARA zapalila INTERNET!
април 5, 2018

Ovo je priča o psu koji je svojim zavijanjem zauvek ostavio pečat prijateljstva i saborništva. Ovo je priča o Listeru, vučijaku sa Košara koji se borio na našoj strani do poslednjeg daha.

U službi Otadžbine stupio je 1995. godine, nesebično davajući svoje telo i svoj um.

Čin majora dobio je zbog izuzetno dobro izvršenih zadataka, otkrivanja, zaplene naoružanja, pa i nekoliko ubistava albanskih ekstremista u ratnim okolnostima i ilegalaca u mirnodopskim uslovima.

Postoji priča da je 1995. godine, svojom pribranošću spasao sebe, vojsku, mečiće i mečku opšteg pokolja. Naime, jedno veče je vojska kopala rupu u kojoj bi zatrpala smeće, i odjednom je u mraku zahuškalo nešto, vojska je bila sigurna da su ljudski koraci, uperili su puške ka tom mestu uz povike „Vojska Jugoslavije stoj!“, Niko se nije odazivao.

Lister je bio prepoznatljivo zategnut kao struna, ali se nije popeo na zadnje dve noge (što je značilo da, ipak, nisu u pitanju ljudi), dlaka mu se nakostrešila duž kičme, ali nije režao kao obično i pomerao uši što je uvek radio kada su na drugoj strani bili neprijateljski vojnici.

Vojska je zbog njega ostala pribrana i nije pucala, pa je bljesak logorske vatre otkrio da su to zapravo mečići i mečka, koji su, hvala Bogu, nastavili svojim putem.

Poslednji put zacvileo je na Vaskrs 11. aprila 1999. godine, do kraja odan uz svog tadašnjeg vođe pasa, vodnika Vasojevića. Ubijeni su u rafalu sa još trojicom saboraca.

Vojnički pozdrav gospodine majore!

Bizarne scene krvavih borbi
Tokom krvavih borbi na Košarama bilo je i mnogih bizarnih scena, u koje je teško poverovati. Dešavalo se da ljudi sa obe linije fronta zbog guste magle zalutaju u neprijateljske rovove i vrate se u sopstvene, a da ih niko ne primeti.

Zbog stalnog prisluškivanja jedan rezervni oficir VJ se prisetio američkih Navaho Indijanaca iz Drugog svetskog rata, i angažovao dvojicu Roma, pripadnika VJ, koji su na svom jeziku radio vezom navodili jugoslovensku artiljeriju i minobacače. Do kraja rata NATO i OVK nisu uspeli da shvate o čemu se radi, jer nisu razumeli romski jezik.

Glavninu graničnih jedinica na Košarama pre bitke činili su vojnici na redovnom odsluženju vojnog roka koji su služili vojsku od marta 1998. godine i imali su uglavnom po 19 ili 20 godina. U bici za Košare u redovima Vojske Jugoslavije borio se veliki broj dobrovoljaca iz zemlje i inostranstva. Osim Rusa – Kozaka iz padobranskih jedinica, u redovima dobrovoljaca bili su ljudi iz drugih evropskih zemalja – takozvani „internacionalni odred“ od tridesetak ljudi činili su ljudi iz zapadnog dela Ukrajine, Finske, Švedske, Danske, Holandije i po jedan Škot i Irac iz Velike Britanije.

Oni su dali živote na Košarama
Poginulo je 108 pripadnika vojske i dobrovoljaca, a tela nekoliko vojnika nikada nisu izvučena sa granice. Danas se na području karaule Košare nalazi oko 150 grobnica, poginulih pripadnika Oslobodilačke vojske Kosova, ali se procenjuje da je još nekoliko desetina ljudi iz redova OVK sahranjeno u Albaniji, navodi RTS.

Bitka za Košare je zvanično završena 14. juna 1999. godine, kada se Vojska Jugoslavije na osnovu Kumanovskog sporazuma sa snagama KFOR-a povukla sa Košara. Povlačenje je za razliku od drugih delova Kosova, proteklo bez ikakvih incidenata, a neprijatelji su jedni druge mirno posmatrali

Do dolaska stručnog veterinarskog tehničara u bataljon (radi se o graničnom bataljonu u Trgovištu, na srpsko-makedonskoj granici, , ja sam (kao čovek za koga su mislili da ima najmanje posla - bio sam vezista) vodio evidenciju službenih pasa, i dokumentaciju o zaštiti na radu i još po nešto...

Ni u jednom kartonu životinja bila ona pas ili konj (kobila u konkretnom slučaju) nije bio upisan nikakav čin. Činove su nosile pojedine džukele, ali su one imale dve noge i uprkos karakteru džukačkom, nisu se mogle voditi pod životinje). Pod pomoćnik komandanta za pozadinu su mogli.

Bilo je nezvaničnih tvrdnji da pas ima čin kapetana, ali je to nakon par objašnjenja u potpunosti prestalo (Kako komandir karaule stariji vodnik, a pas kapetan? Odmah predaj dužnost starijem po činu. A čim je stariji po činu, to znači da je (sic!) pametniji...Tako su priče prestale) Vojnici su voleli da psima dodeljuju izmišljenje činove, često sa više tačnosti nego personalci ljudima.
Logged
Plamen
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #1049 on: August 30, 2018, 02:12:14 am »

Zdravo svima! Zna li ko da mi odgovori kojoj karauli je pripadao granični kamen D-14 na Jugoslovensko-albanskoj granici? 
Logged
Pages:  1 ... 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.