PALUBA
March 28, 2024, 11:07:57 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Focke-Wulf Triebflugel  (Read 4825 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« on: November 25, 2007, 07:29:52 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na slikama je Focke-Wulf Triebflugel. Da je napravljen ima bi jednu vrlo interesantnu osobinu - vertikalno poletanje i isto takvo sletanje. Dizajn je vise nego ispred svog vremena. Prosto neverovatno. Produkcija je stigla do modela za aerotunel gde je uspesno testiran do 0.9 Maha. Zasigurno nije mogao da probije zvucni zid, krila su mu postavljena po 90 stepeni, ali bi uz malo redizajniranje mogao i to da uspe.

Ovaj projekat je trazio ogromno znanje na polju vazdusnih strujanja kao i mlaznika. Ova vrsta mlaznika (ramjet) ne zahteva nikakve dodatne elemente za pravljenje kompresije radnog fluida, kao sto je to, na primer, slucaj sa turbo-mlaznikom. To naravno, ima nedostatke - mlaznik ne moze raditi dok je objekat koji pokrece statican. Zato su se u Focke-Wulfu odlucili da ugrade tri Walter rakete, po jednu u svaki mlaznik. Oni su davali potisak dovoljan da "avion" dostigne zadovoljavajuci brzinu (jace 0.5 Maha) rakete bi se gasile i mlaznici bi nastavili posao. Mogli su da koriste skoro sva goriva koja su ispariva, sto je bilo vrlo vazno za to vreme.

Oni bi davali potisak elisama koje bi se okretale priblizno 220 o/minuti na najvecoj brzini i time bi radile kao propeler. Da se ne bi stvorio moment uvijanja, ubaceni su lezajevi, mada nigde nisam nasao sta bi se radilo u slucaju da dodje do frikcije.

Inace, ovakvi mlaznici su efikasniji sto je brzina veca. Najvise im odgovaraju brzine od 2 do 3 Maha, a dalje povecavanje lose deluje na konstrukciju mlaznika (preterano zagrevanje), a takodje bi dinamicki udari doveli do raspada konstrukcije.




* 01.jpg (50.94 KB, 419x247 - viewed 243 times.)

* 02.jpg (14.39 KB, 450x338 - viewed 177 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 01:27:13 pm by Бродски мали, Reason: ubacivanje slika u attachment » Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #1 on: November 25, 2007, 07:30:00 pm »

Opis funkcionisanja ramjet/scramjeta

Pocetkom 20. veka pojavile su se ideje o konstrukciji ramjeta ("sabijajuci mlaz") u Evropi. Princip rada je pocivao na potisku koji se stvarao prilikom strujanja vrelih isparenja goriva kroz mlaznik. Da bi strujanje kroz mlaznik uopste postojalo, pritisak na ulazu je morao da bude veci nego na izlazu*.Kod ramjeta se ovo ostvarivalo tako sto je radni fluid (vazduh) ulazio velikom brzinom ("nabijao se") u deo sagorevanje, zahvaljujuci kretanju vazduhoplova**. Kod turbojeta ovo radi specijalni kopresor, koga nema kod ramjeta, pa je ovaj mnogo laksi i jednostavniji za proizvodnju. Ali to isto znaci da ramjetovi ne mogu da naprave potisak kod staticnog objekta (kao sto to turbojetovi rade). Ovo se nadomescuje sekundarnim pogonom koji dovodi vazduhopolov do zadovoljavajuce brzine (raketa). Zadovoljavajuce su sve one brzine kod kojih gubici usled aerodinamicnosti nisu veliki.

Sagorevanje koje se javlja u ovom motoru se javlja samo pri brzinama koje su ispod 1 Maha. Kada je brzina vazduhoplova veca od ove, ulazna brzina u motor se koriguje posebnim dodacima na ulazu, i dovodi je ispod Mah 1 brzine. Problemi se javljaju pri javljanju udarnih talasa*** na ulazniku u motor. Iznad Mah 5 brzine, ramjet motori su vrlo neefikasni, i tu ustupaju mesto svom mladjem bratu (scramjetu).

U sledecem postu cu objasniti scramjet, do tada malo dublje teorije:

Znacenja:

*Pritisak na ulazu je veci nego na izlazu - uvek! Kada opada pritisak, raste brzina i obrnuto! Ovo je posebno vazno kod avionskih krila (dole veci pritisak, gore manji). Za dalje objasnjenja pogledati: Bernulijevu jednacinu

**Sabijanje vazduha - dobijanje veceg pritiska! Pogledati gornji link, ali za stisljiv fluid. Ovo uzrokuje efekat zagrevanja (resenje na pitanje zasto se zagrevaju ceone ivice avionskih krila)

***Prav udarni talas- pogledati: Shock wave ili potraziti "Jednodimenzijska strujanja stisljivog fluida", oblast Mehanike Fluida
Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #2 on: November 25, 2007, 07:30:39 pm »

Scramjet - mladji brat ramjeta, javio se pocetkom sezdestih godina proslog veka. Glavna razlika jeste da fluid struji supersonicnim brzinama kroz motor, i to vecim od 5 Maha! Ovim se izbacije korekcija brzine vazduha i dobijaju se mnogo povoljnija strujanja. Samo pitanje je kako prvo postici 5 Maha. Scramjetovi su vrlo retki i za sada su u fazi ispitivanja. Pomoc u postizanju dobijanju, a od koga bi drugog nego od, raketa. Procene su da bi scramjetovi mogli dostici i brzine od 24 Maha! Ovo su naravno, procene, a rani americki prototip X-30 je postigao 17 Maha i imao probleme sa sagorevanjem. Jedan od problema bi bio i sam covek - letenje pri brzini od 32 000 Km/h (max. za X-30) bi sigurno uticalo u nekom pogledu, sto je nedopustivo. Zato se krenulo sa bespilotnim modelom - X-43. Napravljena su samo tri modela i sva tri su trpela zbog gresaka, najvise zbog jos uvek "neistrazene teritorije" (matematicki govoreci) na kojoj oni operiraju.

Scramjetovi bi imali ogromnu primenu. Pomisao na to da ne treba da nose kiseonik sa sobom automatski povecava moguce tezine tovara koje bi nosile. Sigurno ima i gotovih modela, ali sve je to za sada "top-secret" i pod okom naucnika koji se bave intezivnim istrazivanjem ovog vrlo ekonomicnog motora  koji daje fantastice brzine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Obratite paznju na zagrevanje. Smiley


* 03.jpg (102.71 KB, 1056x842 - viewed 196 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 01:29:40 pm by Бродски мали, Reason: ubacivanje slika u attachment » Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #3 on: December 09, 2007, 12:45:58 am »

Ako sam ja dobro razumeo kocepciju, krila koja na svojim krajevima imaju mlazne motore rotiraju oko trupa aviona, jel' tako? Kako se upravljalo takvim čudom?  Huh?
Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #4 on: December 09, 2007, 09:44:59 pm »

Jos jedna slicica:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A ti sada razmisli koliko bi bilo zajebano sletati sa ovim cudom, jer bi pilot bio okrenut ledjima ka zemlji...


* 04.jpg (95 KB, 750x500 - viewed 178 times.)
« Last Edit: July 29, 2010, 01:30:54 pm by Бродски мали, Reason: ubacivanje slika u attachment » Logged
SIRIUS
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 60


« Reply #5 on: February 16, 2008, 10:43:10 pm »

...Ili kako bi dejstvovao, vodio vazdušni boj, itd. A da su bili ispred vremena, bili su.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 25 queries.