PALUBA
March 29, 2024, 02:41:04 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Patton tenkovi  (Read 71316 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #15 on: October 09, 2012, 07:09:13 pm »

Sećam se, pre jedno 5 godina, u Mariboru je bio dan otvorenih vrata, i SV je doterala M84 i još par stvari na Trg Slobode. I tamo 4 penzionera gledaju M84 i pričaju "rusko sr*nje, Paton je zakon... to je tenk, a ne ovo!"  Grin
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #16 on: October 09, 2012, 07:27:18 pm »

Sećam se, pre jedno 5 godina, u Mariboru je bio dan otvorenih vrata, i SV je doterala M84 i još par stvari na Trg Slobode. I tamo 4 penzionera gledaju M84 i pričaju "rusko sr*nje, Paton je zakon... to je tenk, a ne ovo!"  Grin
Grin Koji carevi 

Božo, da li je tvoj otac bio u posadi tenka ili ih je održavao i popravljao? 
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 487



« Reply #17 on: October 09, 2012, 07:31:59 pm »

Izgleda da je to opće prihvaćeno mišljenje.Moj otac je služio na M-47 u Dugom Selu kao nišanđija i isto je uvijek govorio da je tenk neusporedivo udobniji u vožnji i prostraniji od T-54, na koje su kasnije prešli i koje nisu nikad tako šmekali.Na njemu je dobio i Medalju za vojničke vrline sa nekog gadjanja ili manevra.  
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #18 on: October 09, 2012, 08:10:20 pm »

"Патон" који је био у употреби у ЈНА је по питању конформа и управљања, поређењу са руским тенквима био у истој сразмери као "Шевролет" са "Волгом". На некој демонстрацији гледао сам како га обрће буквално у месту - једна гусеница иде напред, једна назад и тенк се обрне око централне (вертикалне) осе за 360 степени.

Имао је једну јако занимљиву и добру ствар - телефон на задњем делу тела тенка који је био намењен за разговор посаде тенка (командира) са командиром пратеће пешадије. На тај начин је било могуће да командир пратеће пешадије непосредно и "уживо" показује циљеве или захтева подршку и решава друга питања међусобне подршке тенка и пешадије.

Колико знам глвна мана му је била врло велика потрошња горива (бензин) и мања аутономија од руских тенкова. Такође, колико сам чуо од тенкиста проблем је било и одржћавање које је готово редовно могло да се обави само у радионичким условима.

ЈНА га је имала до краја 70-тих година. Један батаљон (и то још "НА") је још 1976/1977. године био у Лукавици крај Сарајева.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #19 on: October 09, 2012, 08:12:00 pm »

Božo, da li je tvoj otac bio u posadi tenka ili ih je održavao i popravljao?  

Stari je kao tenkista služio u posadi. Tekom školovanja u Banja Luci išao preko svih radnih mesta u tenku, a završio kao komandir tenka.

LPB
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #20 on: October 09, 2012, 08:23:07 pm »

Ima jedna veoma bitna stvar u vezi ova dva tenka,ruski t-34 je pravljen na brzinu jer je zemlja bila u ozbiljnom problemu i trebao je sto pre da se pojavi na b polju,dok su ameri imali vremena za te tehnicke finese nije im toliko gorelo pod nogama a i njihova industrija je bila dosta jaca i naprednija od ruske to vreme.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #21 on: October 09, 2012, 08:28:00 pm »

Ne poredimo mi T34 po efikasnosti sa M47. Poredimo ih samo po komforu  Smiley
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #22 on: October 09, 2012, 08:30:26 pm »

Ne poredimo mi T34 po efikasnosti sa M47. Poredimo ih samo po komforu  Smiley
Aha,e to je vec druga prica,izvinjavam se!  Wink
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #23 on: October 09, 2012, 09:00:36 pm »

Iako je konfor zaboravljen, po meni je jedan od vrlo važnih činjenica. Uzmimo hipotetičko da tenk pređe 50 km i onda ide na gađanje. Koja posada bi bila efikasnija? Ona koja je pretresena ili ona koja je u udobnijem tenku? (uzmimo u obzir da oba tenka imaju istu optiku i top). Tu idem sa tim, da je koncentracija u kolima sa klimom puno bolja po 3 sata vožnje po suncu nego u istoj situaciji sa autom bez klime.

LPB
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #24 on: October 10, 2012, 12:44:09 am »

Ima jedna veoma bitna stvar u vezi ova dva tenka,ruski t-34 je pravljen na brzinu jer je zemlja bila u ozbiljnom problemu i trebao je sto pre da se pojavi na b polju,dok su ameri imali vremena za te tehnicke finese nije im toliko gorelo pod nogama a i njihova industrija je bila dosta jaca i naprednija od ruske to vreme.

ZELJKO da ne budem cepidlaka i da ne idem off topic: T-34 je vec 1939-40 poceo da ulazi u naoruzanje Crvene armije; do napad je vec godinu i po dana trpeo redovna ekplotacija; problemi si bili vise rezultat industriskog kapaciteta SSSR;
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #25 on: October 10, 2012, 07:02:31 am »

Mislim da vi ovde mešate tenkove različitih generacija, tako da njihovo poređenje i nije baš na mestu. Razvoj tenka T-34 je počeo 1937 godine, dok je razvoj tenkova familije Patton ( M-46, M-47, M-48 i M-60) počeo 1948. Bolje je poređenje ovih tenkova sa tenkovima T-54/55 jer su oni iste generacije.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #26 on: October 10, 2012, 07:08:00 am »

Iranski M-47



* M47 2.jpg (79.36 KB, 687x471 - viewed 193 times.)

* m47miran02ht9.jpg (111.03 KB, 891x820 - viewed 208 times.)

* 1998wargames4.jpg (61.53 KB, 594x397 - viewed 183 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #27 on: October 10, 2012, 11:31:38 am »

Mislim da vi ovde mešate tenkove različitih generacija, tako da njihovo poređenje i nije baš na mestu. Razvoj tenka T-34 je počeo 1937 godine, dok je razvoj tenkova familije Patton ( M-46, M-47, M-48 i M-60) počeo 1948. Bolje je poređenje ovih tenkova sa tenkovima T-54/55 jer su oni iste generacije.

Razvoj Pattona počeo je 1945., a M-46 je zapravo usavršeni M-26 Pershing, koji se proizvodio od 1944. Jedine suštinske novosti na Pattonima su klasični raspored sa motorom i transmisijom iza borbenog odeljenja i sama transmisija, hidromehanička CD 850, bez prekida toka snage. Sa izuzetkom M-60, svi Pattoni su uporedivi sa T-34, i bliži su ratnim tenkovima nego T-54/55, čiji je razvoj počeo još 1944. godine
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #28 on: October 10, 2012, 11:43:57 am »

Ima jedna veoma bitna stvar u vezi ova dva tenka,ruski t-34 je pravljen na brzinu jer je zemlja bila u ozbiljnom problemu i trebao je sto pre da se pojavi na b polju,dok su ameri imali vremena za te tehnicke finese nije im toliko gorelo pod nogama a i njihova industrija je bila dosta jaca i naprednija od ruske to vreme.

ZELJKO da ne budem cepidlaka i da ne idem off topic: T-34 je vec 1939-40 poceo da ulazi u naoruzanje Crvene armije; do napad je vec godinu i po dana trpeo redovna ekplotacija; problemi si bili vise rezultat industriskog kapaciteta SSSR;
T-34 je poceo da nastaje 36-37-e godine i to je veoma malo vremena,rusima je bio vise bitan kvantitet od kvaliteta,sta su oni tad imali od tenkova u vecim kolicinama sem t-26 koji je bio obicna konzerva s ljudskom posadom.Njima je bilo bitno da se kotrlja,u danasnje vreme kad fabrika pravi auto  treba bar pet godina da prodje da bi ga ispitali i da bi ispravili sve nedostatke a moze i sa manje vremena da prodju ako  ubacuju motor i druge sklopve od drugih proizvodjaca.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #29 on: October 10, 2012, 01:17:46 pm »

Svojevremeno sam radio u Iranu, u Teheranu na modifikaciji tenka M-60. Taj sam tenk radio nekoliko mjeseci, ali su poslovi prekinuti zbog ozbiljne bolesti jednog, ali veoma bitnog, člana ekipe, problema sa promjenjivim pritiskom ulja u rezervoaru ulja, te nedostatkom servo razvodnika za hidrauličke uređaje.
Radili smo ugradnju našeg sistema u tenk M60. U istoj kasarni, nešto kao istureno radno mjesto za strance, je bio dio Iranskog Vojnotehničkog instituta. Bili smo pod stalnim nadzorom i kontrolom njihovih bezbjednjaka, tako da nisam mogao fotografisati taj rad.

Jedan od većih problema je bio zajednički rezervoar hidrauličkog ulja, te ista pumpa za vertikalu i horizontalu. Po uključenju razvodnika za vertikalu mjenjao se pritisak u tom rezervoaru, tako da se odmah i horizontala drugačije ponašala. Isto vrijedi i obrnuto. Tu smo u nastavku posla trebali ubaciti senzore pritiska, te ih uvesti u sistem. Dio rezervoara ulja je bila i pumpa. Dosta neoubičajena kombinacija.

Uključenje pumpe dovodio je napon akumulatora na jako mali napon, malo veći od nula volti, u jako kratkom periodu. Dovoljno da ugasi i upali sav sistem. Pošto se ova pumpa palila i gasila dosta često, zavisno od pritiska ulja u rezervoaru, tako se je i naš sistem stalno palio i gasio.
Na ruskim tenkovima postoji elektronika u koja ovo opterećenje polako uvodi u sistem, te nema ovih naponskih špiceva. Takozvani upuštač motora. Na tenku T72 ova se elektronika upuštača nalazi u kutiji K2, a u tenku T55 u Kutiji razvodnoj. Ta kutija u T55 stoji u kupoli tenka ispred naprijed ispružene lijeve ruke nišandžije i služi za upuštanje amplidina. Na T72 stoji na zidu šasije, pored hidromotora za okretanje kupole i služi za uključenje hidropumpe.

Iako su Iranci sakrili od nas sve što se moglo sakriti, bili su mi dovoljni neki sitni pokazatelji, (po sistemu ne muvaj muvatora) da vidim šta ima u toj kasarni. Te sam zamolio jednog pukovnika sa kojim sam radio da uzmem dio iz "onog tamo sakrivenog" tenka T72 ili iz "onog tamo sakrivenog" tenka T55, a da bi ga ugradio u tenk M60 kao upuštač motora hidraulične pumpe.

Ovaj nije ništa odgovorio. Samo je ćutao. Nakon jedno sat, dva dođe do mene i reče da je odobreno da odemo do ova dva tenka. I odemo do tenka T72. To je bio tenk od prvih serija tenka sa stereoskopskom nišanskom spravom i arapskim natpisima. Zarobljen u ratu Irak - Iran. Arapski jezik (fuska) i persijski jezik (farsi) nisu isti, te su drugačiji i u pisanju. Drugačiji oblik slova, iako kad neko vidi persijski odmah govori da je to arapski. Po natpisima u tenku sam vidio da je tenk na arapskim natpisima. I pitao i dobio odgovor da je zarobljen od Iraka.

Međutim, tenk je bio u stanju kakav je, ko zna kad, dovučen sa fronta. Unutar rasulo. Zaglavio automat punjenja, donosač zrna, sve se iskrivilo, dakle, bukvalno sa fronta. I sjednem ja u taj tenk i za nekoliko minuta ga dovedem, u tzv, početno stanje. Složim mehanizme, otkočim šta treba, zakočim šta treba itd. I pita mene ovaj pukovnik otkud znam taj tenk. Pa, eto, usput sam se školovao i u fabrici tenkova T72. A i radio sam servis tih tenkova u JNA. I pokažem ja njemu kutiju K2 koja bi mi trebala za nastavak radova na tenku M60.

I uđem u T55 i tu pokažem na razvodnu kutiju koja bi mi trebala aza taj nastavak posla. I na kraju sam dobio baš tu kutiju koju sam kasnije prepravio za tenk M60.

Nakon nekoliko sati pitao me ovaj pukovnik mogu li im pomoći oko onog tenka T72. Hoće da ga rastave. Rekao sam im da im mogu pomoći. I objasnio kako se skida kupola. Ali ne sve oko toga. I rekao da za taj dan urade samo to i ništa više. Da ne skidaju kupolu. I naprave oni nosač za prihvat kupole. Odem ja u hotel i dođem sutradan. A oni skinuli kupolu. Pošto im nisam rekao svu proceduru oko demontaže, mislili su da su uradili odspajanje kupole kako treba, zakačili je i digli. I pokidali nekoliko mehanizama u kupoli. Baš kao na snimcima tenka M84 sa Youtube-a prilikom posjete gospodina Šutanovca TRZ Čačak. Ali to im nije bilo bitno. Htjeli su doći do šasije. Gole šasije. I trebalo je skinuti rezervoare za gorivo. Kucnem ja po rezervoarima i vidim da su puni goriva. Nađem u RAP-u tenka pumpu za pretakanje goriva, spojim je na sistem rezervoara, te im kažem da u tenku ima oko jedne tone goriva, te da to prespu u neke bačve.

Otišao ja na ručak i vraćam se, a jedan vojnik uzeo ono debelo crijevo na koje je spojena pumpa za pretakanje goriva i piša sa njim po pijesku u kasarni. Pitam ja o čemu se radi. Odozdo došlo, dole se i vraća. Svi mrtvi hladni što tona nafte ode u pijesak. Itd itd.

Da se vratim na M60.
Prilikom rada na ovom tenku jedan od većih problema je bila negativna paralaksa nišanske sprave. Na našem tenku nišandžije je lijevo od topa, a na ovom desno od topa, pa je uz izmjene softvera bio veći problem mehanika koja prati top. Ovaj tenk nema žiroblok i nema stabilizaciju topa, te smo mu ugradili i žiroblok. Dakle kod gađanja mora da stane i nema stabilizaciju topa u pokretu.
Top je 105 mm, poznati L7A1. Jedna od podvarijanti. Makar smo imali rješenu balistiku. Ovaj tenk ne može da gađa u cijelom krugu opsega kupole. Dio iznad motora je izdignut, te se top prilikom nailaska na motor automatski izdiže, odnosno  u tom dijelu više motora ima smanjeni ugao depresije, a taj podatak dobija sa obrtnog kontaktora kupole. Ruski oznaka VKU, američka sleepring.

Za sada dosta, pisanje nastavljam kasnije. Slike ovoga tenka su objavljene na više iranskih vojnih sajtova, skinuo sam ih, ali su mi kod kuće, te ću ih kasnije objaviti.

Pozdrav

Vlado
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.